Výroční zpráva EU o lidských právech za rok 2009

Tato zpráva uvádí akce a politiky Evropské unie (EU) týkající se lidských práv a demokracie realizované ve světě od července 2008 do prosince 2009.

AKT

Lidská práva a demokracie ve světě: zpráva o činnosti EU - červenec 2008 až prosinec 2009, Rada Evropské unie – Brusel, 10. května 2010 (nebylo zveřejněno v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Lidská práva a demokracie jsou základními hodnotami Evropské unie (EU), která se zavázala, že je bude v rámci svých vnějších vztahů podporovat. Cílem této jedenácté zprávy o lidských právech a demokracii je předložit přehled akcí organizovaných EU v této oblasti od 1. července 2008 do 31. prosince 2009.

Akce ve třetích zemích

EU má několik nástrojů k provádění své politiky v oblasti lidských práv a demokracie.

Během 18 měsíců, které pokrývá tato zpráva, přijala EU několik základních směrů a hlavních linií, ze kterých její politika vychází. Jsou to například obecné zásady na podporu mezinárodního humanitárního práva a pro dialogy o lidských právech.

EU vede v současnosti dialogy zaměřené na lidská práva asi se čtyřiceti zeměmi. Dodržování lidských práv je základním prvkem dohod uzavřených s třetími zeměmi. V rámci dohody z Cotonou zahájila EU jednání s Fidži, Guineou, Madagaskarem, Mauretánií, Nigerem a Zimbabwe poté, co v těchto zemích došlo k porušení lidských práv a demokracie.

EU přijala několik společných akcí a postojů. Jedná se o právní nástroje, které definují, jaké stanovisko má Evropská unie zaujmout nebo podmínky operativní akce, kterou má EU zahájit v případě porušování lidských práv nebo krizových situací. EU takto obnovila a rozšířila sankce proti osobám ohrožujícím mírový proces v Pobřeží slonoviny. Od prosince 2008 vede EU také námořní operaci proti pirátům na pobřeží Somálska (operace EU NAVFOR ATALANTA).

V letech 2008–2009 věnovala EU 235 milionů EUR na ochranu lidských práv a demokracie, zejména prostřednictvím Evropského nástroje pro demokracii a lidská práva (EIDHR).

Tématické otázky

V politice EU týkající se lidských práv a demokracie se vyskytuje několik otázek:

Úloha na mezinárodních fórech

Z iniciativy EU byla na 63. zasedání Valného shromáždění OSN přijata nová meziregionální rezoluce o trestu smrti . Byly také přijaty dvě rezoluce předložené EU, které odsuzují porušování lidských práv v Korejské lidově demokratické republice a v Barmě.

Spolupráce EU s Radou Evropy pokračuje uspokojivě. Jednou z nejdůležitějších otázek bylo přistoupení EU k Evropské úmluvě o lidských právech.

Evropská unie se také v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) účastnila dialogu o budoucnosti evropské bezpečnosti, otázce, která je hlavním tématem pracovního programu OBSE na rok 2009.

Poslední aktualizace: 30.06.2011