Násilí na ženách a dívkách: hlavní směry EU

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Hlavní směry EU týkající se násilí páchaného na ženách a boje proti všem formám diskriminace žen

CO JE CÍLEM TĚCHTO HLAVNÍCH SMĚRŮ?

KLÍČOVÉ BODY

Násilí páchané na ženách a dívkách je celosvětovým fenoménem, který pramení z ekonomické a mocenské nerovnosti mezi pohlavími, ze zvyků, tradic, náboženských hodnot, politické nestability a ozbrojeného konfliktu.

Má nejen závažné následky pro tělesné a duševní zdraví obětí, ale také sociální dopad v obecném smyslu.

Hlavní směry mají tři vzájemně provázané cíle:

Pro dosažení těchto cílů ve spolupráci se zeměmi EU se hlavní směry snaží:

EU bude tuto problematiku pravidelně předkládat mimo EU, včetně Organizace spojených národů (OSN). Na práva žen se bude odkazovat i ve všech mandátech zvláštních představitelů a vyslanců EU. EU bude zejména vybízet země k ratifikaci Úmluvy OSN o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW).

EU se snaží předcházet násilí a pomáhat obětem tím, že podporuje:

V obzvláště závažných případech, například v případech násilí spáchaného nebo tolerovaného státem, který porušuje své mezinárodní závazky, může EU také přijmout zvláštní opatření.

KONTEXT

Hlavní směry čerpají z celé řady studií a iniciativ, mimo jiné z hloubkové studie generálního tajemníka OSN o všech formách násilí vůči ženám (2006), práce zvláštní zpravodajky OSN pro otázky násilí vůči ženám (2008), rezoluce OSN 61/143 o zesílení úsilí k eliminaci veškerých forem násilí na ženách (2006) a rezolucí Rady bezpečnosti 1325 (2000) a 1820 (2008) o ženách, míru a bezpečnosti.

Čerpají též z rezoluce Evropského parlamentu 2005/2215 o situaci žen v ozbrojených konfliktech a jejich úloze při rekonstrukci.

Další informace najdete na následujících internetových stránkách:

* KLÍČOVÉ POJMY

Násilí páchané na ženách: jakýkoli násilný čin namířený proti ženám, jehož výsledkem je nebo může být fyzická, sexuální nebo psychologická újma či utrpení žen, včetně hrozeb takových činů, nátlaku nebo svévolného zbavení svobody. K tomu může docházet v rodině nebo v široké komunitě nebo násilí může být pácháno nebo tolerováno státem jako celkem.
Beztrestnost: osvobození nebo svoboda v souvislosti s potrestáním za způsobené příkoří.
Zastánci lidských práv: jednotlivci nebo skupiny prosazující a chránící lidská práva a základní svobody, jako jsou občanská, politická, ekonomická, sociální a kulturní práva, včetně práv žen.

HLAVNÍ DOKUMENT

Hlavní směry EU týkající se násilí páchaného na ženách a boje proti všem formám diskriminace žen, Rada pro obecné záležitosti, ze dne 8. prosince 2008

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/29/EU ze dne 25. října 2012, kterou se zavádí minimální pravidla pro práva, podporu a ochranu obětí trestného činu a kterou se nahrazuje rámcové rozhodnutí Rady 2001/220/SVV (Úř. věst. L 315, 14.11.2012, s. 57–73)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. (EU) 1381/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se zavádí program Práva, rovnost a občanství na období 2014 až 2020 (Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 62–72)

Poslední aktualizace 27.06.2016