Vzdělávání a příprava dospělých: na učení není nikdy pozdě

Zvyšování obecné úrovně schopností občanů zlepšuje možnosti jejich pracovního uplatnění a přispívá k boji proti chudobě a sociálnímu vyloučení. V rámci tohoto cíle prostřednictvím sdělení, které analyzuje téma vzdělávání a přípravy dospělých, Komise vybízí členské státy, aby znásobily a posílily příležitosti učení dospělých a zpřístupnily je všem občanům.

AKT

Sdělení Komise Radě ze dne 23. října 2006 o vzdělávání dospělých (KOM (2006) 614 v konečném znění – nebyl(o) zveřejněn(o) v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Propagace celoživotního učení spadá do rámce Lisabonské strategie, která stanovuje cíle hospodářského růstu, konkurenceschopnosti a sociálního začleňování. Ačkoli si členské státy význam celoživotního vzdělávání a přípravy uvědomují, celá řada subjektů vzdělávání v současné Evropě cíle stanoveného členskými státy stále nedosahuje. Daným sdělením Komise vybízí členské státy, aby dbaly na kvalitu svých systémů vzdělávání a přípravy dospělých a na obecnou úroveň schopností svých občanů.

Lepší vzdělávání a příprava dospělých mohou hrát klíčovou úlohu v odborné přípravě evropských občanů a v sociálním začleňování znevýhodněných skupin na trhu práce, jako jsou migranti a starší osoby, jejichž počet v Evropě neustále roste. Zlepšení vzdělávání a přípravy dospělých navíc představuje podstatnou výhodu na kolektivní i individuální úrovni. Zvyšování obecné úrovně schopností občanů přispívá ke zlepšení hospodářských ukazatelů, jako jsou produktivita a míra nezaměstnanosti, a ukazatelů sociálních, jako např. občanská participace, kriminalita a náklady na zdravotní péči.

Přijmout výzvy

V rámci cíle posilování celoživotního vzdělávání Komise vnímá následující výzvy:

Zlepšováním nabídky v oblasti přípravy a vzdělávání dospělých členské státy mohou přispět k upevnění jazykových, kulturních i profesních schopností občanů, kteří jsou často znevýhodněni na trhu práce. Je nezbytné, aby členské státy tyto projekty realizovaly a využívaly přitom co nejvíce stávajících prostředků. V rámci tohoto cíle musí dosáhnout lepší koordinace mezi aktéry, kteří se na těchto projektech podílejí: politickými představiteli, kteří činí rozhodnutí na různých úrovních, a všemi partnery, kteří spolupracují na vypracovávání a realizaci politik. Koordinace může hrát klíčovou roli při určování priorit, vypracovávání politik a komunikaci s potenciálními subjekty vzdělávání. K zlepšení infrastruktur a programů vzdělávání a přípravy dospělých mohou přispět evropské strukturální fondy.

Druhy činností

Komise určila pět druhů činností, které členským státům mají pomoci přijmout předcházející výzvy.

Do konce roku 2007 Komise zamýšlí vyhotovit akční plán inspirovaný tímto sdělením.

Kontext

V rámci Lisabonské strategie, která usiluje o propagaci znalostní společnosti, Komise podpořila realizaci evropského prostoru celoživotního vzdělávání a přípravy svým prvním sdělením z roku 2001.

Stejně tak přináší svůj příspěvek k cíli Lisabonské strategie Rada, a to svým usnesením z roku 2002. Do konce roku 2007 bude v souladu se stávajícím sdělením vypracován akční plán, který zohlední zkušenosti nabyté v rámci programů Socrates a Grundtvig.

Poslední aktualizace: 17.05.2007