Akční plán pro dovednosti a mobilitu

Evropský trh práce může řádně fungovat pouze tehdy, pokud mohou evropští občané volně měnit pracovní místa, povolání, země nebo regiony. Úkolem Komise je zajistit, aby byl tento volný pohyb pracovníků mezi členskými státy, zakotvený v příslušných smlouvách, zaručený a opravdu možný. Nedílnou součástí procesu pracovní mobility jsou opatření určená k rozvoji dovedností, která umožní boj s nedostatkem dovedností a omezeními, jež brzdí evropské hospodářství. Tento akční plán má zaručit otevření a zpřístupnění evropských trhů pro všechny do roku 2005.

AKT

Sdělení Komise ze dne 13. února 2002 Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - (Akční plán Komise pro dovednosti a mobilitu) ((KOM(2002) 72 v konečném znění – nezveřejněno v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Akční plán je odpovědí na požadavky větší pracovní mobility (tedy možnosti změny zaměstnání) pracovníků z nejchudších i nejbohatších regionů Evropské unie. V roce 2000 mělo své úřední bydliště v jiné zemi pouze 0,1 % evropského obyvatelstva a v roce 1999 se rozhodlo k životu v jiném regionu pouze 1,2 % obyvatel. Tato slabá geografická mobilita je obzvlášť závažná, jestliže brzdí pracovní mobilitu nejzaostalejších regionů.

Akční plán nestanoví jen tři hlavní výzvy, kterým bude muset Unie čelit a které spočívají v nedostatečné pracovní mobilitě, slabé geografické mobilitě a obtížném přístupu k informacím o mobilitě, ale zároveň vypracovává i opatření, jejichž provedení bude zcela prioritní.

Prioritní opatření

Komise plánuje provedení, v souladu se zásadou subsidiarity, prioritních opatření, která budou odpovědí na velké výzvy pracovní mobility, geografické mobility a nedostatku informací.

Za účelem dosažení výrazných úspěchů v oblasti mobility evropských pracovníků do roku 2005 navrhuje Komise následující prioritní opatření:

Posílení pracovní mobility a rozvoj dovedností zahrnuje následující body:

Usnadnění geografické mobility zahrnuje následující body:

Lepší informovanost o pracovních příležitostech a jejich transparentnost zahrnuje následující body:

Komise bude každoročně hodnotit provádění současného akčního plánu na jarním zasedání Evropské rady.

Kontext

Cíle stanovené v Lisabonu v březnu 2000, tedy větší počet pracovních míst a lepší pracovní místa, zlepšení sociální soudržnosti a vytvoření evropského prostoru znalostí vyžadují kvalifikované a pružné pracovní síly na otevřenějších a přístupnějších pracovních trzích. Tento akční plán vyzývá členské státy, podniky i samotné pracovníky k lepší reakci na nové požadavky pracovního trhu a pro evropské vlády stanoví konkrétní cíl v krátkodobém horizontu: vytvoření evropského průkazu zdravotního pojištění.

Po zprávě o nových evropských trzích práce, která na zasedání Evropské rady ve Stockholmu v roce 2001 rozproudila diskuzi o mobilitě, pověřila Komise pracovní skupinu na vysoké úrovni vypracováním zprávy, která se stala základem tohoto akčního plánu.

Tento dokument vychází i z nových evropských iniciativ určených k vytvoření evropského prostoru celoživotního vzdělávání a odborné přípravy a k podpoře mobility občanů (viz zejména příslušná doporučení Rady a Evropského parlamentu o mobilitě a příslušný akční plán, schválené členskými státy).

Za účelem vytvoření otevřenějších a přístupnějších trhů práce v EU do roku 2005 Komise navrhuje, že se postará o zohlednění akčního plánu v příští revizi evropské strategie zaměstnanosti a v každé iniciativě k zavedení evropského prostoru pro celoživotní vzdělávání a odbornou přípravu.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Zpráva Komise ze dne 25. ledna 2007 Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu Výboru regionů „Konečná zpráva o provádění akčního plánu Komise pro dovednosti a mobilitu“ (KOM(2007) 24 v konečném znění – nezveřejněno v Úředním věstníku). Komise hodnotí akční plán především z pohledu zprávy z roku 2004, jejíž některá opatření se právě realizovala, a nových integrovaných hlavních směrů pro hospodářský růst a zaměstnanost 2005-2008.

Akční plán přispívá k otevřenějším a přístupnějším evropských trhům práce pro všechny v souvislosti s:

Stále tu ale jsou některé výzvy, které se musí vhodným způsobem vyřešit a posílit tak provádění akčního plánu a zajistit lepší informovanost Evropanů o profesních a geografických změnách, zejména o jejich právech a možnostech. Mezi další hlavní výzvy patří:

Doporučení Evropského parlamentu a Rady č. 2006/961/ES ze dne 18. prosince 2006 o nadnárodní mobilitě uvnitř Společenství pro účely všeobecného a odborného vzdělávání: Evropská charta kvality pro mobilitu (Úřední věstník L 394 ze dne 30.12.2006).

Sdělení Komise ze dne 6. února 2004 Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Zpráva o provádění akčního plánu Komise pro dovednosti a mobilitu“ (KOM(2004) 66 v konečném znění – nezveřejněno v Úředním věstníku).

V celkové hospodářské situaci, která směřuje k hospodářskému útlumu (v roce 2002 byla míra růstu HDP v EU okolo 1 %, zatímco pro rok 2003 se očekává růst 0,8 %) může snížení počtu nabízených pracovních míst oslabit zájem o změnu pracovního místa a negativně tak ovlivnit celkovou mobilitu. V roce 2002 bylo procento pracovníků, kteří zůstali méně než jeden rok u stejného zaměstnavatele (16,4 %) nižší než procento vypočítané pro rok 2000 (17,5 %).

Zpráva nicméně na základě hodnocení až dosud dosažených úspěchů a neúspěchů upozorňuje, že pracovní mobilitu podpořila řada rozhodnutí Rady, jejichž cílů mělo být dosaženo do roku 2010, jakož i rámec Europassu podporující transparentnost a přenositelnost kvalifikací. I přes zpoždění návrhu směrnice o harmonizaci a uznání kvalifikací a návrhu týkajícího se přistěhovalectví za prací se možnosti geografické mobility zlepšily, zejména díky evropskému průkazu zdravotního pojištění a lepší koordinaci nároků ze sociálního zabezpečení. Informovanost o pracovních nabídkách a jejich transparentnost byly dále podpořeny pozitivními opatřeními, například spuštěním evropského portálu (EN) pracovní mobility, zahájením informační kampaně o mobilitě nebo modernizací portálu EURES.

Komise také zdůrazňuje rostoucí význam přikládaný těmto otázkám v současných hlavních směrech pro zaměstnanost a související práce v rámci programu Vzdělání a odborná příprava 2010. Nová Evropská strategie zaměstnanosti přijatá Radou dne 22. července 2003 vyzývá mezi jiným členské státy ke zlepšení uznávání a transparentnosti kvalifikací a dovedností, přenositelnosti nároků ze sociálního zabezpečení a nároků na důchod, nabídky vhodných stimulů v daňových systémech a systémech sociálních dávek a zohlednění aspektů přistěhovalectví, které se týkají pracovního trhu. Strategie rovněž vyzývá k tomu, aby žadatelé o pracovní místa z celé EU mohli do roku 2005 sledovat všechny nabídky pracovních míst prostřednictvím služeb zaměstnanosti členských států. Členské státy jsou rovněž podporovány v tom, aby zaváděly strategie celoživotního vzdělávání úzce související s budoucími cíli systémů všeobecného vzdělání a odborné přípravy.

Komise konečně také stanovila oblasti, ve kterých je ještě třeba navrhnout nové akce:

Pokračování v nastoupené cestě odstraňování překážek pracovní a geografické mobility je stále velmi důležité.

Usnesení Rady ze dne 3. června 2002 o dovednostech a mobilitě (Úřední věstník C 162 ze dne 6.7.2002).

Poslední aktualizace: 28.06.2007