Přístup ke kulturnímu dědictví Evropy on-line

Toto sdělení představuje pokrok, kterého se podařilo dosáhnout při rozvoji evropské digitální knihovny Europeana, která veřejnosti poskytne společný přístupový bod k evropskému kulturnímu dědictví. Ke hlavním otázkám, kterým se sdělení věnuje, patří digitalizace kulturního materiálu, jeho dostupnost on-line a uchovávání digitálních záznamů.

AKT

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 11. srpna 2008 – Evropské kulturní dědictví na dosah jedním kliknutím: Pokrok v oblasti digitalizace kulturního materiálu a jeho dostupnosti on-line a uchovávání digitálních záznamů v EU (KOM(2008) 513 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Toto sdělení objasňuje doposud dosažený pokrok a to, jaké kroky je nutné ještě podniknout pro rozvoj evropské digitální knihovny Europeana. Důraz je kladen zejména na opatření prováděná členskými státy při provádění doporučení Komise 2006/585/ES ze dne 24. srpna 2006 o digitalizaci kulturního materiálu a jeho dostupnosti on-line a o uchovávání digitálních záznamů, které bylo podpořeno v závěrech Rady ze dne 20. listopadu 2008.

Europeana bude společným mnohojazyčným přístupovým bodem k digitalizovanému evropskému materiálu. V roce 2007 dostal jeho rozvoj nový impulz, zejména díky vytvoření Nadace evropské digitální knihovny, která spojuje různá kulturní odvětví. V únoru 2008 byly zveřejněny demo stránky Europeana s cílem spustit prototyp v listopadu téhož roku. V průběhu dalších dvou let bude prototyp vývojovou činností přeměněn na plně funkční službu.

K otázkám, které je v souvislosti s vývojem Europeany ještě nutné dořešit, patří:

Na základě výše uvedeného doporučení členské státy dosáhly pokroku v těchto oblastech:

I když členské státy dosáhly značného pokroku ve zpřístupňování kulturních informací on-line, je třeba podniknout další kroky, a to zejména s ohledem na:

Skupina odborníků na vysoké úrovni pro digitální knihovny, která vznikla v roce 2006, poskytuje členským státům praktickou pomoc při používání výše uvedeného doporučení. Práce skupiny se zaměřuje zejména na partnerství veřejného a soukromého sektoru, vědecké informace a otázky autorského práva.

Pro rozvoj služeb poskytovaných Europeanou je nezbytný pokrok v technických otázkách, zejména je třeba dosáhnout levnější a kvalitnější digitalizace a technik pro uchovávání digitálního obsahu. Komise tento pokrok podporuje prostřednictvím rámcových programů pro výzkum a vývoj a programu eContentplus . Komise potvrdila svůj závazek nadále poskytovat podporu prostřednictvím politických iniciativ a programů financování pro rozvoj Europeany a dalších projektů, které zlepšují dostupnost a uchovávání digitálního kulturního materiálu.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – „Europeana: další postup“ (KOM(2009) 440 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku). Toto sdělení stanoví výzvy, které přijdou v souvislosti s prováděním Europeany.

Europeana má pozitivní výsledky v tom, že poskytuje přístup k více než 4,6 milionům digitalizovaných knih, novin, filmových ukázek, map, fotografií a dokumentů a dostává příspěvky od více než 1000 kulturních institucí.

Sdělení však popisuje několik problémů spojených s těmito oblastmi:

Je tedy nutné další úsilí pro zajištění toho, aby občané měli plný užitek ze služeb Europeany.

Závěry Rady ze dne 20. listopadu 2008 týkající se evropské digitální knihovny Europeana (Úř. věst. C 319 ze dne 13.12.2008). Ve svých závěrech Rada Evropské unie vyjádřila uspokojení s postupným zaváděním evropské knihovny Europeana a závazku členských států vůči tomuto projektu. Pro zajištění úspěchu tohoto projektu Rada vyzývá členské státy, aby:

Evropská komise vyzývá k rozvoji Europeany a k její podpoře v Evropě a ve světě a také k vytváření partnerství veřejného a soukromého sektoru pro rozvoj Europeany.

See also

Poslední aktualizace: 19.11.2009