Sociální politika

ÚVOD

Lisabonská smlouva posiluje sociální dimenzi Evropské unie (EU). Uznává sociální hodnoty Unie obsažené v zakládacích smlouvách a v oblasti sociální stanovuje nové cíle.

Pravomoci EU se ale v této oblasti příliš nemění. Lisabonská smlouva přistupuje k několika inovacím, vypracovávání a zavádění sociálních politik nicméně zůstává hlavně v pravomoci členských států.

UZNÁVÁNÍ PRINCIPŮ A SOCIÁLNÍ PRÁVA

Plné uznání sociálních cílů v zakládacích smlouvách nemá pouze symbolický dopad. Obnáší rovněž lepší začlenění sociálních cílů v rámci vypracovávání a zavádění všeobecných evropských politik.

Aby byly navíc zjednodušeny a posíleny sociální cíle EU, upravuje Lisabonská smlouva tři články zakládacích smluv:

Lisabonská smlouva kromě toho uznává právní hodnotu Listiny základních práv EU. Listina je do budoucna závazná a je možné se jí soudně dovolávat. Uznání principů představuje v sociální oblasti krok vpřed, protože Listina garantuje osobám sídlícím na území EU sociální práva:

REALIZACE SOCIÁLNÍ POLITIKY NA EVROPSKÉ ÚROVNI

Sociální politika je součástí sdílené pravomoci EU a členských států. Sociální politika je nicméně účinněji realizována na úrovni členských států než na úrovni Unie. V souladu se zásadou subsidiarity se tímto role EU v dané oblasti omezuje na podporu a doplňování činnosti členských států.

Toto schéma rozdělení pravomocí Lisabonská smlouva zachovává. Kromě toho podle řádného legislativního postupu zachovává způsob přijímání textů v případě většiny opatření týkajících se sociální politiky.

V případě některých opatření Lisabonská smlouva zachovává naopak jednomyslnou volbu ze strany Rady s konzultací Evropského parlamentu a přejímá zvláštní překlenovací klauzuli, která byla zavedena Smlouvou z Nice (článek 153 Smlouvy o fungování EU). Pro připomenutí: Překlenovací klauzule opravňuje Radu v případě jednomyslného rozhodnutí použít řádný legislativní postup v následujících oblastech:

Lisabonská smlouva nakonec přistupuje i ke dvěma inovacím:

Poslední aktualizace: 14.04.2010