Provádění evropské politiky sousedství v roce 2007

Evropská politika sousedství (ENP) je partnerstvím, které je mnohostranně výhodné a vede k modernizaci zemí ležících při hranicích s Evropskou unií (EU). Bilance přijaté strategie a opatření je pro další průběh reforem povzbudivá.

AKT

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 3. dubna 2008 o provádění evropské politiky sousedství v roce 2007 (KOM(2008) 0164 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Toto sdělení předkládá strategickou bilanci provádění evropské politiky sousedství (ENP) v roce 2007. Vyhodnocuje vztahy mezi EU a jejími partnery, kterých se ENP týká, a také hospodářské a politické reformy, jež tyto země uskutečnily.

Prohloubení vztahů

S východními sousedy byly uzavřeny dohody o partnerství a spolupráci (PCA), s výjimkou Běloruska, které se bude moci stát aktivním partnerem v rámci ENP, jakmile zahájí hluboké demokratické a hospodářské reformy, které mu umožní přiblížit se společným evropským hodnotám.

Vztahy s Ukrajinou se velmi posílily nad rámec dohody PCA z roku 1998 a Akčního plánu mezi EU a Ukrajinou. V roce 2007 bylo zahájeno projednávání nové smlouvy o přidružení. Stanoví daleko širší rámec, usnadní prohloubení vztahů mezi EU a Ukrajinou ve všech oblastech, posílí politické propojení a ekonomickou integraci mezi Ukrajinou a Evropskou unií a také vytvoří hlubší zónu volného obchodu s EU.

S jižními sousedy byly uzavřeny dohody o přidružení v rámci Barcelonského procesu. S výjimkou Sýrie, se kterou se vztahy řídí podle dohody o spolupráci, a Libye, pro kterou Rada přijala směrnice o vyjednávání navržené Komisí s cílem projednat budoucí rámcovou dohodu.

Dvanáct zemí přijalo akční plány ENP (EN) (ES) (FR), z toho v roce 2007 Libanon a Egypt. Napomáhají provádění vnitrostátních reforem a posílení dvojstranné spolupráce s EU. Finanční pomoc Společenství vychází z jejich priorit. Tyto cílené a diferencované nástroje se přizpůsobí kapacitě i potřebám každé země. Tak v roce 2007 došlo k výraznému posílení spolupráce s Izraelem, Marokem, Moldávií a Ukrajinou.

Postup reformních programů

Spolupráce v oblasti dialogu a politické reformy vede na východě k postupnému sbližování se základními normami Společenství, na jihu k začleňování hodnot vyplývajících z Barcelonského procesu. Přijatá opatření se týkala především demokratického vládnutí, nezávislého soudnictví, dodržování lidských práv a základních svobod a řízení imigračních toků.

Otevřený politický dialog mezi EU a veškerými partnerskými zeměmi také musí umožnit pokroky v řešení regionálních konfliktů.

Z hlediska makroekonomického vývoje většina partnerských zemí ENP zaznamenala v roce 2007 výrazný hospodářský růst. Ve stejné době čelily vysoké míře nezaměstnanosti, především mezi mladými lidmi z dotčených středomořských zemí. Snížení inflace a obchodních deficitů, lepší řízení hospodářství, snížení nezaměstnanosti a zlepšení pracovních podmínek zůstává hlavními přínosy.

Komise v srpnu 2008 vydala ekonomickou analýzu zemí sousedících s EU za rok 2007 (EN).

Reformy odvětví přivedly partnerské země k modernizaci společností a integraci do evropského trhu. Schopnost státu zahájit dlouhodobé reformy se každoročně vyhodnocuje pomocí hodnotící zprávy odvětví (EN). Dialog udržovaný s EU v odvětvové oblasti vede k lepšímu fungování institucí a rozvíjí správu veřejných věcí orientovanou na občany.

Každoročně se také předkládají vnitrostátní zprávy o sledování (EN) (ES) (FR) akčních plánů. Umožňují vyhodnotit pokroky a označit oblasti, ve kterých je třeba spolupráci posílit. Budoucí reformy by zde měly zlepšit obchodní a hospodářskou integraci, mobilitu a řešení regionálních konfliktů.

Proces regionální spolupráce

Posílení regionálních rozměrů ENP se provádí v rámci stávajících procesů.

Skrze evropsko-středomořské partnerství „Barcelonský proces: Unie pro Středomoří“ zahájený 13. července 2008 v Paříži se regionální dialog vede v oblasti:

Strategické partnerství EU-Afrika a jeho první akční plán významně přispívají k odvětvovému dialogu a k prohloubení vztahů s africkými partnery.

Černomořská synergie doplňuje multilaterálně existující vztahy s Ruskou federací, Tureckem a východními partnery ENP (s výjimkou Běloruska). Zpráva o prvním provedení černomořské synergie byla přijata v červnu 2008.

Nové etapy

Akční plány ENP druhé generace, lépe přizpůsobené cílům a schopnostem každého z partnerů, by měly postupně vést ke sladění národních předpisů s evropskými normami.

Výraznější viditelnost reforem a citlivost obyvatel k přijatým opatřením také přispívají k tomu, že spolupráce je úspěšná.

Kontext

Od chvíle, kdy byla ENP zavedena, napomohla k prosperitě, stabilitě a bezpečnosti na hranicích EU. Úspěch této politiky ukazuje přínosy spolupráce přizpůsobené rozmanitým potřebám partnerských zemí.

See also

Další informace získáte na stránce:

Poslední aktualizace: 20.02.2009