Barcelonský proces: Unie pro Středomoří

Unie pro Středomoří musí prohloubit vztahy mezi Evropou a třetími zeměmi oblasti Středomoří v rámci posíleného evropsko-středomořského partnerství, které přináší viditelné a konkrétní výsledky pro občany regionu.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě ze dne 20. května 2008 o „Barcelonském procesu: Unie pro Středomoří“ (KOM(2008) 319 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Cílem tohoto sdělení je zvýšit účinnost evropsko-středomořského partnerství. Nová Unie pro Středomoří zahrnuje vytvoření:

Počet zapojených aktérů se rozšířil na 43 států. Zahrnuje všechny členské státy Evropské unie (EU), Evropskou komisi, partnerské a pozorovatelské země evropsko-středomořského partnerství (Mauretánie, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Egypt, Jordánsko, Palestinská samospráva, Izrael, Libanon, Sýrie, Turecko a Albánie) spolu s dalšími pobřežními středomořskými státy (Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Monako).

Unie pro Středomoří se začleňuje do rámce politik a programů Společenství evropsko-středomořského partnerství.

Institucionální uspořádání

Partnerství je prohloubeno v zájmu zachování rovnováhy a spolurozhodování. Za tímto účelem sdělení navrhuje:

Úloha Evropsko-středomořského parlamentního shromáždění (EMPA) je znovu potvrzena jak v rámci parlamentního dialogu, tak pro poradní orgán pro realizaci partnerství.

Rozsah projektu

Barcelonský proces: Unie pro Středomoří je rámec provádění regionální a nadnárodní spolupráce v oblasti rozvoje regionální soudržnosti, hospodářské integrace a propojení infrastruktury.

Strategie a evropsko-středomořský regionální orientační program na období 2007–2013 zůstávají nadále použitelné. Mezi dodatečné zdroje pro financování projektů musí v první řadě patřit:

Kontext

Barcelonský proces je jediným fórem pro konstruktivní dialog podporující pokračování politické reformy, socioekonomické reformy a modernizace středomořského regionu.

Volný obchod s EU vede k vytvoření zóny volného obchodu, která příznivě působí zejména na vývoz a investice. Nicméně pro dosažení účinné regionální integrace bude třeba provést hlubší a rychlejší reformy.

U příležitosti první vrcholné schůzky Barcelonského procesu: Unie pro Středomoří, která se konala v Paříži dne 13. července 2008, přijaly hlavy států a předsedové vlád společné prohlášení (FR) v souladu s hlavními návrhy tohoto sdělení.

Poslední aktualizace: 01.01.2008