Regionální strategie pro CAN 2007–2013

Stabilita, hospodářská a sociální soudržnost, boj proti obchodu s drogami a udržitelný rozvoj jsou cíle regionální integrace stanovené regionálním strategickém dokumentu Andského společenství (CAN). Regionální strategický dokument na období 2007–2013 a regionální orientační program na období 2007–2010 představují podrobnosti provádění.

AKT

Evropské společenství – Regionální strategický dokument Andského společenství 2007–2013 (DE) (EN) (FR)

PŘEHLED

Tento regionální strategický dokument definuje cíle a priority spolupráce mezi Evropskou unií (EU) a Andským společenstvím (CAN) (EN) na období 2007–2013. Jeho cílem je reagovat na výzvy, kterým čelí země CAN. K těmto výzvám patří v zásadě posilování demokracie, politické stability, dodržování lidských práv a právního státu, sociální soudržnosti, hospodářského rozvoje, boje proti drogám a ochrany životního prostředí. V tomto ohledu doplňuje strategické dokumenty jednotlivých zemí vytvořené pro každou zemi v regionu.

V tomto kontextu regionální spolupráce představuje přidanou hodnotu založenou na spolupráci mezi zeměmi. Nicméně základem pro provádění tohoto regionálního strategického dokumentu je ochota partnerských zemí, tj. Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru a Peru, spolupracovat a podporovat tuto spolupráci.

Strategie reakce EU

Pro podporu regionální integrace regionální strategický dokument stanoví prioritní akční oblasti podle jejich komparativní výhody. Tyto priority jsou stanoveny v regionálním orientačním programu na období 2007–2010.

Regionální hospodářská integrace je nezbytná pro vytvoření andského společného trhu. Nabízí také vyhlídku na usnadnění jednání mezi EU a CAN směrem k přidružení a dohodě o volném obchodu. K akcím v této oblasti patří následující:

Sociální a hospodářská soudržnost podporuje boj proti chudobě, nerovnosti, nezaměstnanosti a vyloučení. Ke konkrétním cílům v této oblasti patří následující:

Boj proti drogám a zločinnosti je prioritní oblastí pro tento region, který je hlavním producentem kokainu na světě. Účinná opatření také mohou omezit jejich destabilizující účinek na demokratické instituce a sociální prostředí. K cílům v této oblasti patří následující:

V tomto kontextu posilování institucionálních kapacit zemí CAN a integrace regionu do světové ekonomiky představuje základní prvky strategie.

Navíc pro posílení dopadů prováděných akcí zahrnují projekty prováděné v rámci těchto priorit průřezová témata, jako je energetika, doprava, zaměstnanost, rovnost žen a mužů, práva domorodých obyvatel, práva spotřebitelů, řádná správa a ekologická životaschopnost. Do provádění je zapojena také občanská společnost.

Podrobnosti provádění

Orientační rozpočet regionálního strategického dokumentu na období 2007–2013 v rámci nástroje pro rozvojovou spolupráci (DCI) činí 50 milionů. Dvě třetiny tohoto rozpočtu pokrývají období 2007–2010 (regionální orientační program I) a jedna třetina období 2011–2013 (regionální orientační program II). Finanční prostředky potom budou použity na různé prioritní oblasti. Druhá část bude v roce 2010 přezkoumána.

Regionální orientační program také nabízí výhled na splnění očekávaných výsledků v oblasti různých priorit, jako je:

Kontext

Spolupráce mezi EU a CAN, založená na andské dohodě z roku 1969, je zahrnuta do rámce rozvojové spolupráce (čl. 177 Smlouvy o založení Evropského společenství). Usiluje o naplnění cílů definovaných konsensem o rozvoji a o posílení partnerství s Latinskou Amerikou. V tomto ohledu regionální strategický dokument na období 2007–2013 usiluje o cíle předchozího dokumentu (2002–2006), ze kterého bylo možné načerpat zkušenosti.

Poslední aktualizace: 01.04.2008