Přínos EU k dosažení rozvojových cílů tisíciletí

Toto sdělení shrnuje přínos Evropské unie v oblasti snižování světové chudoby a vymezuje opatření, která je třeba přijmout k urychlenému plnění rozvojových cílů tisíciletí.

AKT

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru ze dne 12. dubna 2005 – Urychlení procesu směřujícího k dosažení rozvojových cílů tisíciletí – Přínos Evropské unie (KOM(2005) 132 v konečném znění – Nebyl(o) zveřejněn(o) v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Během vrcholné schůzky tisíciletí v roce 2000 přijalo mezinárodní společenství deklaraci tisíciletí (EN) (FR), v níž se zavázalo, že se na celém světě bude důsledně snažit o snížení extrémní chudoby ve všech jejích podobách. K deklaraci tisíciletí byly připojeny následující rozvojové cíle tisíciletí:

Evropská unie (EU) přijala konkrétní závazky k dosažení těchto cílů do roku 2015. Komise zdůrazňuje, že Společenství a členské státy již výrazně přispěly k úsilí mezinárodního společenství. Evropská unie se stala nejdůležitějším dárcem pomoci (55 % světové oficiální rozvojové pomoci). Je však třeba urychlit postup plnění rozvojových cílů tisíciletí, samotné dodržování stávajících politik není dostačující pro jejich dosažení.

V rámci přípravy příspěvku EU k vrcholné schůzce OSN v září 2005 a s cílem urychlit proces směřující k dosažení cílů tisíciletí vyzvala Rada Komisi, aby připravila ambiciózní návrhy práce do roku 2015, a to zejména v oblastech financování rozvoje, souladu rozvojových politik a zaměření se na Afriku. Návrhy Komise mají zejména za cíl:

Vyšší zdroje

Komise vyzývá členské státy, aby nadále navyšovaly rozpočty na oficiální rozvojovou pomoc (ORZ) a aby překonaly svůj závazek z Monterrey. Navrhuje, aby si jednotlivé členské státy stanovily nový cíl dosáhnout minimálně 0,51 % z HND na ORZ do roku 2010 (pro nové členské státy by podíl činil 0,17 %), což by zvýšilo příspěvek EU jako celku na 0,56 %. Takový závazek by znamenal navýšení pomoci o 20 miliard EUR ročně do roku 2010, čímž by se podařilo v roce 2015 splnit cíl 0,7 % HND vytyčený OSN.

Kromě rozpočtu oficiální podpory je nutné zvážit nové doplňkové zdroje financování. Tyto zdroje by měly být stálejší a dlouhodobě předvídatelnější.

Vyšší kvalita pomoci

Kromě zvýšení objemu mezinárodní pomoci je třeba zlepšit koordinaci a harmonizaci mezi dárci a lépe sladit jednotlivé strategie partnerů. Jedině tak se podaří dosáhnout zvýšení efektivity a snížení transakčních nákladů poskytování pomoci. Nedostatek harmonizace s sebou totiž přináší správní překážky a zbytečné náklady partnerským zemím.

Soulad pro rozvoj

Lepší rozvojová spolupráce sama o sobě nestačí k dosažení rozvojových cílů tisíciletí. Při pomoci rozvojovým zemím v plnění cílů tisíciletí mohou zásadní úlohu sehrát i jiné než rozvojové politiky. V této souvislosti jsou ve sdělení o souladu rozvojových politik popsány politiky, které mohou zcela zřejmě pomoci rozvojovým zemím v jejich úsilí.

Zaměření na Afriku

Početné regiony subsaharské Afriky výrazně zaostávají v porovnání s ostatním světem v uskutečňování rozvojových cílů tisíciletí. Komise navrhuje soustředit práci na Afriku a podporovat africké státy v tom, aby se staly hlavními aktéry svého vlastního rozvoje.

Za tímto účelem se EU hodlá zaměřit na následující oblasti:

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Evropská zpráva o rozvoji ze dne 19. září 2008 „Rozvojové cíle tisíciletí v poločase: Jak si stojíme a kam potřebujeme jít?“ (EN). Tato zpráva hodnotí stav plnění rozvojových cílů tisíciletí s výhledem do roku 2015. Navzdory hospodářskému růstu v některých zemích a snížení světové chudoby oproti roku 2000 byl pokrok učiněný rozvojovými zeměmi značně nevyvážený. Některé země zaznamenávají velmi znepokojivé zpoždění v oblasti zdravotnictví a vzdělávání.

V souladu se závazky EU i mezinárodního společenství je třeba urychleně zvýšit oficiální rozvojovou pomoc. Země přijímající pomoc se musejí zavázat ke zlepšení správy ekonomických záležitostí a institucionální správy. Zejména se musejí zapojit do plnění Akční agendy z Akkry (AAA), která se zaměřuje na kvalitu a účinnost oficiální pomoci (harmonizace veřejných řízení a zadávání veřejných zakázek, koordinace dárců, transparentnost a mechanismy vzájemné odpovědnosti).

Finanční pomoc doplňuje a podporuje programy rozvojové pomoci. Rozvojové cíle tisíciletí je nutno plnit v konzistentním politickém rámci. Při jejich plnění je třeba se opírat o spravedlivý hospodářský růst a zároveň o odvětvové rozvojové politiky. Pro dosažení těchto cílů je zcela nezbytné zajistit konzistenci mezinárodních politik a programů (zejména v oblastech celosvětové správy ekonomických záležitostí, otevřenosti trhů, přistěhovalectví, změn klimatu a řízení rizik).

V první řadě je třeba chránit nejslabší státy, u nichž bylo zjištěno největší zpoždění při plnění cílů tisíciletí, a to zejména v souvislosti s celosvětovou krizí .

Také v roce 2008 bude EU hrát stěžejní úlohu jakožto největší dárce a hlavní partner mírotvorných operací ve světě. Rozvojová politika EU podporuje regionální integraci prostřednictvím obchodních výměn.

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 9. dubna 2008 – EU jako globální partner pro rozvoj – Jak urychlit pokrok směrem k dosažení rozvojových cílů tisíciletí (KOM(2008) 177 v konečném znění – Nebyl(o) zveřejněn(o) v Úředním věstníku). Toto sdělení uvádí opatření nezbytná k urychlení pokroku směrem k dosažení rozvojových cílů tisíciletí. Zaměřují se na objem a účinnost rozvojové pomoci, rozvoj obchodu a soudržnost politik. Sdělení má být rovněž podkladem pro vypracování postoje Společenství na chystané konferenci o financování rozvoje, která se bude konat v prosinci 2008 v Dohá, a na ministerském fóru OSN na vysoké úrovni, které se má sejít v září 2008 v Akkře.

Poslední aktualizace: 19.02.2009