Dohoda o obchodu, rozvoji a spolupráci s Jižní Afrikou

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Dohoda o obchodu, rozvoji a spolupráci mezi EU a Jižní Afrikou

Rozhodnutí o uzavření Dohody o obchodu, rozvoji a spolupráci mezi EU a Jihoafrickou republikou

CO JE CÍLEM DOHODY A ROZHODNUTÍ?

Dohoda má za cíl posílit vztahy mezi EU a Jižní Afrikou v řadě oblastí souvisejících s obchodem, rozvojem a spoluprací.

Rozhodnutím se přijímá dohoda jménem EU.

KLÍČOVÉ BODY

Dohoda má několik cílů:

Dohoda se opírá o dodržování demokratických zásad, lidských práv a právního státu a zavádí pravidelný politický dialog o otázkách společného zájmu na bilaterální i regionální úrovni (v rámci dialogu EU se zeměmi jižní Afriky a se skupinou afrických, karibských a tichomořských zemí (AKT)).

Dohoda byla uzavřena na dobu neurčitou, avšak do uplynutí pěti let od svého vstupu v platnost má být podrobena přezkumu a případně pozměněna.

Dohoda se týká řady oblastí a obsahuje doložku o budoucím vývoji, která umožňuje rozšířit rozsah spolupráce.

Obchod

Dohoda zavádí režim obchodních preferencí mezi EU a Jižní Afrikou a předpokládá postupné zřízení oblasti volného obchodu. Evropská unie je hlavním obchodním i investičním partnerem Jižní Afriky. Oblast volného obchodu má zajistit lepší přístup Jižní Afriky na trh EU a přístup EU na trh Jižní Afriky. Sehrává tedy i důležitou úlohu v začleňování Jižní Afriky do světového hospodářství. Dohoda se vztahuje přibližně na 90 % současného dvoustranného obchodu mezi oběma stranami.

Stanoví, že do deseti let dojde k liberalizaci 95 % dovozu z Jižní Afriky do EU a do 12 let k liberalizaci 86 % jihoafrického dovozu z EU. Kvůli ochraně citlivých odvětví na obou stranách jsou některé výrobky vyňaty z oblasti volného obchodu a u některých proběhla liberalizace jen částečně. V případě EU se jedná především o některé zemědělské výrobky, zatímco v případě Jižní Afriky se jedná o průmyslové výrobky, zejména o některé výrobky automobilového průmyslu, některé druhy textilu a oděvů. Od prosince 2006 nicméně platí ustanovení o posílení liberalizace obchodu v odvětví automobilového průmyslu.

Dohoda definuje podrobná pravidla původu, která mají zajistit, že výrobky spadající do preferenčního režimu skutečně pocházejí pouze z Jižní Afriky nebo z EU. S přihlédnutím k moderním mezinárodním výrobním postupům byla přijata zvláštní ustanovení, díky nimž jsou pravidla původu flexibilnější.

V případě, že dovoz určitého výrobku může způsobit vážnou újmu domácímu odvětví, mohou Jižní Afrika i EU přijmout ochranná opatření. Dohoda rovněž umožňuje, aby Jižní Afrika přijala přechodná ochranná opatření (například zvýšení nebo opětovné zavedení cel). Obdobná opatření umožňují také ochranu hospodářství členů Celní unie střední Afriky a nejvzdálenějších regionů EU (např. ostrova Réunion).

Dohoda obsahuje opatření zaměřená na zamezení zneužívání ze strany podniků s dominantním postavením na trhu, a zaručuje tak volnou hospodářskou soutěž mezi podniky z EU a Jižní Afriky. Spolupráce probíhá v rámci konzultací mezi příslušnými úřady. Krom toho EU poskytuje Jižní Africe technickou pomoc s restrukturalizací jejích právních předpisů v oblasti hospodářské soutěže. Dohoda rovněž uznává nutnost zajistit přiměřenou ochranu duševního vlastnictví. V případě potřeby umožňuje uskutečnit naléhavé konzultace a poskytnout Jižní Africe technickou pomoc.

Dohoda dále zavádí úzkou spolupráci v celé řadě oblastí souvisejících s obchodem (např. celní správa, volný pohyb služeb a kapitálu) a s technickými překážkami (např. osvědčování a normalizace).

Rozvojová spolupráce

Rozvojová pomoc EU pro Jižní Afriku je prováděna především z rozpočtu EU formou finančního nástroje pro rozvojovou spolupráci.

Víceletý orientační plán pro spolupráci s Jižní Afrikou na období 2014–2020 je zaměřen na tři oblasti:

Podobně jako v jiných dohodách o rozvojové spolupráci je i zde důležitou součástí pomoci decentralizovaná spolupráce. Z toho plyne silné zapojení občanské společnosti do rozvojového procesu.

Hospodářská spolupráce

Obě strany posilují vzájemnou hospodářskou spolupráci v nejrůznějších oblastech, např. v průmyslu (s cílem podpořit restrukturalizaci jihoafrického průmyslu), v oblasti informační společnosti, při zakládání a rozvoji malých a středních podniků, v dopravě či energetice. Tato spolupráce by měla rovněž podpořit udržitelný rozvoj hospodářství a ochranu životního prostředí.

Jiné aspekty

Ustanovení dohody se týkají spolupráce v rozmanitých oblastech, mezi něž mimo jiné patří:

Dohoda obsahuje také institucionální ustanovení. Vytváří Radu pro spolupráci, která má zajistit správné fungování dohody. Stanoví pravidelné kontakty mezi oběma stranami, např. na úrovni parlamentů nebo Evropského hospodářského a sociálního výboru a jeho jihoafrického protějšku, Národní rady pro hospodářství, rozvoj a práci.

ODKDY DOHODA A ROZHODNUTÍ PLATÍ?

Dohoda byla podepsána dne 11. října 1999 v Pretorii a plně vstoupila v platnost dne 1. května 2004. Některá ustanovení spadající do pravomoci EU se však používají již od 1. ledna 2000.

V červnu 2016 podepsala Jižní Afrika dohodu o hospodářském partnerství mezi EU a státy SADC (Dohoda o hospodářském partnerství se zeměmi Jihoafrického společenství pro rozvoj) společně s pěti dalšími jihoafrickými zeměmi (Botswana, Lesotho, Mosambik, Namibie, Svazijsko). Jakmile bude dohoda o hospodářském partnerství ratifikována, nahradí pravidla o obchodu stanovená v dohodě o obchodu, rozvoji a spolupráci.

KONTEXT

Tuto dohodu doplňují tři další dohody: vědeckotechnologická dohoda a dohody o vínu a lihovinách. Původně předpokládaná dohoda o rybolovu uzavřena nebyla. Jihoafrická republika je rovněž kvalifikovaným členem dohody z Cotonou, která upravuje vztahy mezi EU a zeměmi AKT.

Více informací najdete zde:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Dohoda o obchodu, rozvoji a spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Jihoafrickou republikou na straně druhé – Protokol 1 o definici pojmu „původní produkty“ a způsobech správní spolupráce – Protokol 2 o vzájemné správní pomoci v celních záležitostech – Závěrečný akt – Prohlášení (Úř. věst. L 311, 4.12.1999, s. 3–415)

Postupné změny této dohody byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Rozhodnutí Rady 2004/441/ES ze dne 26. dubna 2004 o uzavření Dohody o obchodu, rozvoji a spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Jihoafrickou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 127, 29.4.2004, s. 109)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENT

Nařízení Rady (ES) č. 2793/1999 ze dne 17. prosince 1999 o některých postupech pro používání dohody o obchodu, rozvoji a spolupráci mezi Evropským společenstvím a Jihoafrickou republikou (Úř. věst. L 337, 30.12.1999, s. 29–33)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 08.10.2018