Partnerství EU-Afrika

Úvod

Vztahy mezi Evropskou unií (EU) a Afrikou se tradičně vyvíjely ve dvou regionálních skupinách: africké země, které jsou součástí zemí AKT a africké země soustředěné okolo Středozemního moře. Avšak začátkem nového tisíciletí zahájila EU posílením existujících opatření nový dialog s Afrikou za účelem vytvoření strategického partnerství s celým kontinentem. První summit EU a Afriky se konal v Káhiře v dubnu 2000.

Akční plán

Během tohoto summitu byl přijat akční plán, který se zaměřil na šest hlavních oblastí:

Tyto oblasti jsou však příliš široké, a tak bylo nejprve vybráno osm specifických oblastí činnosti:

Obě strany se pravidelně scházejí na různých úrovních, aby zkontrolovaly akční plán. Tři základní mechanismy: summity šéfů států a vlád, schůzky ministrů, které se konají mezi summity, a schůzky skupin z obou regionů.

První ministerská schůzka

První ministerská schůzka zástupců Afriky a EU se konala 11. října 2001 v Bruselu. Od summitu v Káhiře byly zaznamenány úspěchy zejména v oblasti regionální integrace, HIV/AIDS, potravinové bezpečnosti, lidských práv, demokracie a řádné správy věcí veřejných.

Nová témata k jednání

Od přijetí akčního plánu se jednalo o dalších důležitých tématech: vytvoření Africké unie (AU), Nové partnerství pro Afriku, situace v oblasti Velkých jezer a boj proti terorismu.

Africká unie a Nové partnerství pro Afriku jsou dvě důležité iniciativy založené africkými státy v roce 2001, které jsou plně podporovány EU. Africká unie byla vytvořena africkými státy v březnu 2001 a nahradila Organizaci africké jednoty. Tato politická organizace udává rámec a prohlubuje politickou a hospodářskou spolupráci a regionální integraci afrických států a k tomuto účelu vytvoří důležité orgány. Nové partnerství pro Afriku bylo založeno africkými státy a představuje závazek šéfů afrických států pracovat na vymýcení chudoby a podpořit růst a udržitelný rozvoj při aktivní účasti v celosvětovém politickém a hospodářském životě.

Konflikty v oblasti Velkých jezer vyvolaly značné znepokojení u obou stran. EU napomáhá předcházení a řešení konfliktů v této oblasti různými způsoby, jako je například poskytování pomoci v rámci spolupráce zejména na rozvoji (Evropský rozvojový fond) a prostřednictvím podpor pocházejících ze zdrojů společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP). EU například podporuje dialog v Kongu a účastní se iniciativ, které se snaží integrovat dětské vojáky do společnosti.

Po atentátu z 11. září 2001 ve Spojených státech bylo po skončení ministerské schůzky zveřejněno prohlášení o boji proti terorismu, ve kterém africké státy a EU vyjádřily snahu spolupracovat na vymýcení tohoto nešvaru.

Vývoj dialogu

Dialog EU-Afrika se stal v červenci 2003 předmětem sdělení Komise. Komise uvádí různé způsoby obnovení dialogu a zejména navrhuje vytvořit pevnější institucionální svazky pro vyřešení politických a rozvojových problémů, se kterými se africký kontinent potýká.

Představitelé afrických států a předsedové vlád se sešli v Mozambiku v Maputu ve dnech 4.–12. července 2003 na první schůzce AU od jejího vytvoření v Durbanu v červenci 2002. Evropská komise zde byla zastoupena, aby vyjádřila podporu EU Africké unii a prodiskutovala situaci okolo dialogu EU-Afrika. Velký pokrok byl učiněn v oblasti lidských práv a demokracie díky vytvoření společných hodnot v této oblasti a zavedení sankcí při jejich nedodržování.

Po této schůzce Rada EU schválila v prosinci 2003 rozhodnutí o financování Afrického mírového projektu Evropským rozvojovým fondem. Byla to odpověď na žádost přednesenou na summitu AU. Tato iniciativa určená na podporu afrických institucí a opatření přijatých na udržení míru bude vyžadovat hlavně spolupráci AU, afrických regionálních organizací, EU a Spojených národů.

V posledních letech posílil dialog mezi EU a AU a přinesl značné výsledky. V roce 2005 se EU zavázala zvýšit do roku 2010 oficiální rozvojovou pomoc o 20 miliard EUR ročně, z čehož polovina je určena pro Afriku. Dále byla v říjnu 2005 přijata nová strategie pro Afriku na podporu zvýšení úsilí tohoto kontinentu pro dosažení rozvojových cílů tisíciletí (RCT) Spojených národů.

Strategie navrhuje strategické partnerství pro bezpečnost a rozvoj mezi EU a Afrikou. Pro zajištění trvale udržitelného rozvoje se strategie zaměřuje na klíčové prvky, jako jsou mír a bezpečnost, dobrá a účinná správa věcí veřejných, obchod, vzájemné propojení, sociální soudržnost a udržitelnost životního prostředí. Byly vytvořeny nové iniciativy, zejména v oblasti správy, a v oblasti infrastruktury bylo v červenci 2006 založeno euro-africké partnerství.

V rámci iniciativy v oblasti správy bude EU zdůrazňovat zejména reformy zahájené v prodloužení Afrického mechanismu vzájemného přezkumu (APRM), jednotného nástroje hodnocení a vzájemného učení se Afričanů řádně demokraticky vládnout Afričanům. V souvislosti s partnerstvím pro infrastrukturu podpoří EU programy, které usnadní vzájemné propojení kontinentu a napomohou tak výměně, integraci, stabilitě a regionálnímu rozvoji.

Poslední aktualizace: 18.07.2007