WTO: dohoda o obchodu se službami

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Rozhodnutí 94/800/ES o uzavření dohod dosažených v rámci Uruguayského kola mnohostranných jednání (1986–1994)

Uruguayské kolo mnohostranných obchodních jednání (1986–1994) – Dohoda o zřízení Světové obchodní organizace (WTO)

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ A TÉTO DOHODY?

Tímto rozhodnutím se schvaluje jménem Evropského společenství (dnes Evropská unie – EU) dohoda, kterou se zřizuje WTO, včetně Všeobecné dohody o obchodu službami

KLÍČOVÉ BODY

Všeobecná dohoda o obchodu službami (GATS) je prvním souborem pravidel, které byly schváleny na mnohostranné úrovni. Skládá se ze tří prvků:

OBECNÁ PRAVIDLA

Dohoda GATS se vztahuje na všechny služby ve všech odvětvích s výjimkou služeb poskytovaných veřejnými orgány. Vztahuje se také na všechna opatření použitelná na služby a přijatá na všech úrovních veřejné správy (ústřední, regionální, místní atd.). Dohoda vymezuje čtyři metody dodávek služby:

Dohoda je založena na zásadě zacházení podle nejvyšších výhod, podle níž každá členská země zachází s podniky jiné členské země ne méně příznivé, než jak zachází s vlastními podniky nebo s podniky kterékoliv jiné země. Platí však určité výjimky pro specifické činnosti v oblasti služeb, které jsou uvedeny v seznamu výjimek z uplatňování zásady zacházení podle nejvyšších výhod. Každá vláda ve skutečnosti mohla stanovit omezení pro přístup cizích firem na svůj trh.

Navíc členové uzavírající dohodu o volném obchodu nebo celní unii mohou liberalizovat obchod službami mezi sebou, aniž by museli dohodu rozšířit na další členy GATS. Jejich dvoustranná nebo regionální dohoda však musí mít podstatné sektorové krytí a jejím cílem musí být omezení nebo zabránění diskriminace.

Pro zajištění maximální transparentnosti ukládá dohoda vládám povinnost, aby zveřejňovaly všechny příslušné právní předpisy. Tato opatření se musí vykonávat rozumným, objektivním a nestranným způsobem.

Dvoustranné dohody uzavřené mezi vládami o uznávání kvalifikací musí být otevřené dalším členům, kteří si přejí přistoupit k takovým dohodám. Každý člen kromě toho musí zajistit, že monopoly a výhradní dodavatelé služeb nebudou zneužívat své postavení. Podobně musí členové konzultovat o způsobech, jak odstranit obchodní praktiky, které mohou omezovat hospodářskou soutěž.

Mezinárodní převody a platby u běžných transakcí vztahujících se ke specifickým závazkům přijatým v rámci GATS nesmí být omezovány kromě případů potíží v oblasti platební bilance a za určitých okolností.

Specifické závazky

Pravidla týkající se přístupu na trh a národní zacházení nejsou všeobecné požadavky, ale specifické závazky zahrnuté do listin, které tvoří přílohy ke GATS a které jsou nedílnou součástí dohody. Tyto listiny identifikují služby a činnosti v oblasti služeb, pro něž je zaručen vstup na trh, a stanovují podmínky, kterými se tento přístup řídí. Po konsolidaci lze tyto závazky upravovat nebo odstraňovat pouze na základě jednání o kompenzaci s příslušnou zemí.

Každý člen musí se službami a dodavateli služeb kteréhokoli jiného člena zacházet ne méně výhodně než za podmínek uvedených v jeho listině.

Dohoda je založena také na zásadě národního zacházení. V sektorech uvedených v listině každého člena a při dodržení jejích podmínek poskytne každá členská země produktům jiné členské země zacházení ne méně příznivé, než které poskytuje svým vlastním produktům.

Postupná liberalizace

GATS stanoví jednání pro dosažení vyšší úrovně liberalizace obchodu službami, která budou zahájena nejpozději do 5 let. Tato liberalizace bude zaměřena na zvýšení závazků v listinách a snížení nepříznivých účinků opatření přijímaných vládami.

Sektorové otázky

Součást GATS tvoří řada příloh týkajících se různých sektorů služeb. Tyto přílohy mají zohlednit určité specifické charakteristiky daných sektorů.

PROVÁDĚNÍ DOHODY

Institucionální pravidla

Tato pravidla se týkají zejména konzultací a řešení sporů a vytvoření Rady pro obchod službami.

Pokračování jednání

Na konci Uruguayského kola se vlády dohodly na pokračování jednání ve čtyřech oblastech:

Další jednání se měla vést o subvencích, vládních zakázkách a ochranných opatřeních.

ODKDY SE ROZHODNUTÍ A DOHODA POUŽIJE?

Rozhodnutí se použije ode dne 22. prosince 1994.

Dohoda se použije ode dne 1. ledna 1995.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady 94/800/ES ze dne 22. prosince 1994 o uzavření dohod jménem Evropského společenství s ohledem na oblasti, které jsou v jeho pravomoci, v rámci Uruguayského kola mnohostranných jednání (Úř. věst L 336, 23.12.1994, s. 1–2)

Uruguayské kolo mnohostranných obchodních jednání (1986–1994) – Dohoda o zřízení Světové obchodní organizace (WTO) (Úř. věst. L 336, 23.12.1994, s. 3–10)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady 1999/61/ES ze dne 14. prosince 1998 o přijetí výsledků jednání Světové obchodní organizace o finančních službách jménem Evropského společenství s ohledem na oblast jeho pravomocí (Úř. věst. L 20, 27.1.1999, s. 38–39)

Rozhodnutí Rady 97/838/ES ze dne 28. listopadu 1997 o schválení výsledků jednání WTO o základních telekomunikačních službách jménem Evropského společenství, pokud jde o věci spadající do jeho působnosti (Úř. věst. L 347, 18.12.1997, s. 45–58)

Poslední aktualizace 23.11.2017