WTO: dohoda o obchodu se zbožím

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Rozhodnutí Rady 94/800/ES o uzavření dohod jménem Evropského společenství s ohledem na oblasti, které jsou v jeho pravomoci, v rámci Uruguayského kola mnohostranných jednání (1986-1994) – aspekty obchodu se zbožím

Uruguayské kolo mnohostranných obchodních jednání (1986–1994) – Dohoda o zřízení Světové obchodní organizace (WTO)

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ A DOHODY?

Toto rozhodnutí schvaluje jménem Evropského společenství (dnes Evropská unie – EU) dohodu, která zřizuje Světovou obchodní organizaci (WTO).

KLÍČOVÉ BODY

Tato mnohostranná dohoda o obchodu se zbožím zahrnuje GATT 1994 (Všeobecnou dohodu o clech a obchodu) a 13 odvětvových dohod. Týkají se čtyř oblastí:

PŘÍSTUP NA TRHY

Všeobecná dohoda o clech a obchodu (GATT 1994)

Marrakéšský protokol

Marrakéšský protokol přiložený k Všeobecné dohodě o clech a obchodu z roku 1994 do Všeobecné dohody o clech a obchodu z roku 1994 zahrnuje listiny koncesí a závazků týkající se obchodů sjednaných v průběhu Uruguayského kola a ověřuje jejich pravost a způsob provádění.

Průmyslové výrobky

Zemědělské výrobky

Textil a oděvy

Investiční opatření týkající se obchodu (TRIM)

PRAVIDLA TÝKAJÍCÍ SE NECELNÍCH OPATŘENÍ

Technické překážky obchodu

Hygienická a rostlinolékařská opatření

OBCHODNÍ A CELNÍ SPRÁVA

Celní ohodnocení

Kontrola před odesláním

Pravidla původu

Postupy pro dovozní povolení

Usnadnění obchodu

Dohoda o usnadnění obchodu má za cíl zjednodušit pohyb, propuštění a odbavení zboží, včetně zboží v režimu tranzitu, účinnou spoluprací mezi celními a jinými příslušnými orgány v oblasti usnadnění obchodu.

OBCHODNÍ OCHRANNÁ OPATŘENÍ

Protidumpingová opatření

Subvence a vyrovnávací opatření

Ochranná opatření

VÍCESTRANNÉ DOHODY

ODKDY SE ROZHODNUTÍ A DOHODA POUŽIJÍ?

KONTEXT

Další informace najdete zde: EU a WTO (Evropská komise).

* KLÍČOVÉ POJMY

Antidumpingová opatření: opatření, jako jsou specifická cla, uplatňovaná na dovozy do EU u „dumpingových výrobků“, tedy výrobků vyvážených do EU za nižší cenu, než je jejich cena na domácím trhu.
Antisubvenční opatření: opatření, jako jsou vyrovnávací cla (která neutralizují negativní dopady subvencí), uložená EU na dovozy, které jsou subvencované, a tudíž poškozují odvětví EU vyrábějící stejný výrobek.
Ochranná opatření: tato opatření se zavádějí tehdy, když na základě šetření dojde Evropská komise k závěru, že se dovozy zvýšily natolik, že vážně poškozují (nebo hrozí, že poškodí) výrobce EU. Jedná se o dočasná opatření, jako jsou kvóty uplatňované na dovozy, a jejich cílem je poskytnout odvětví EU čas na provedení nezbytných změn.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady 94/800/ES ze dne 22. prosince 1994 o uzavření dohod jménem Evropského společenství s ohledem na oblasti, které jsou v jeho pravomoci, v rámci Uruguayského kola mnohostranných jednání (Úř. věst. L 336, 23.12.1994, s. 1–2)

Uruguayské kolo mnohostranných obchodních jednání(1986–1994) – Dohoda o zřízení Světové obchodní organizace (WTO) (Úř. věst. L 336, 23.12.1994, s. 3–10)

Poslední aktualizace 18.04.2017