Vnější aspekty politiky v oblasti podniků

Podepisování dohod mezi Evropskou unií a třetími zeměmi, kulaté stoly a obchodní fóra, programy průmyslové spolupráce a vnější obchodní politika: to jsou nástroje, které evropským podnikům umožňují rozvíjet se v mezinárodním měřítku.

Pro posílení konkurenceschopnosti evropských podniků je důležitá řada mezinárodních parametrů. Například obchodní politika pomáhá budovat konkurenceschopnou Evropu v globalizovaném hospodářství. Dále smyslem vytváření silnějších partnerství pro lepší přístup na vnější trhy je rozvíjet obchod. A nakonec spolupráce v oblasti průmyslové politiky poskytuje evropským podnikům příležitost nacházet partnerství nebo rozvíjet se za hranicemi Evropské unie.

EU spolupracuje se svými hlavními partnery ve světě v řadě ohledů. Za prvé, Komise udržuje úzké vazby na vlády třetích zemí. Za druhé, samy podniky mají příležitost setkávat se na fórech a u kulatých stolů. A nakonec, EU podporuje průmyslovou spolupráci prostřednictvím programů prováděných společně se třetími zeměmi.

Mezivládní vztahy

EU se zapojuje do dvoustranné spolupráce se třetími zeměmi. Tato spolupráce má formu dohod o vzájemném uznávání, dohod o přidružení, dohod o rámcovém partnerství nebo pakty stability.

Odstranění překážek obchodního rozvoje prostřednictvím méně restriktivní regulační politiky je jeden z hlavních cílů EU. Například na základě čl. 133 Smlouvy o založení Evropského společenství (ES) umožňují dohody o vzájemném uznávání norem to, aby vlády vzájemně přijímaly zkušební protokoly, certifikáty a značky o shodě používané příslušnými agenturami na určité produkty vyrobené v dané zemi.

EU udržuje úzké vztahy se Spojenými státy, Kanadou, Čínou, Ruskem, Indií a Japonskem. Zahájila například rozhovory o regulační spolupráci a také průmyslové politice s Čínou.

Pravidelně také spolupracuje s kandidátskými zeměmi na přistoupení, zeměmi západního Balkánu a zeměmi sousedícími s EU (v rámci evropské politiky sousedství), jako jsou země východní Evropy, Blízkého východu a Středomoří. Evropsko-středomořská spolupráce (DE) (EN) (FR) je organizována v rámci této politiky sousedství a také prostřednictvím barcelonského procesu zahájeného v roce 1995 s cílem přivést Evropu politicky, kulturně a hospodářsky blíže k jejím středomořským partnerům. Průmyslová spolupráce je vnímána jako důležitý článek v řetězci hospodářské spolupráce a je podporována postupným vytvářením oblastí volného obchodu a zvýšenými investicemi. Přitahuje pozornost prostřednictvím konferencí pořádaných ministry průmyslu nebo prostřednictvím setkání pracovních skupin nad tématy souvisejícími s průmyslovou politikou. Jedním z hlavních úspěchů Evropsko-středomořského partnerství bylo přijetí Evropsko-středomořské charty pro podniky dne 4. října 2004.

Dne 23. a 24. dubna 2007 rada pro obecné záležitosti a vnější vztahy schválila plány na jednání o dohodách o přidružení se Střední Amerikou, Andským společenstvím a jeho členskými zeměmi a také koncept dohod o volném obchodu se Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN), Indií a Jižní Koreou.

Spolupráce mezi podniky

Kulaté stoly a obchodní dialog poskytují podnikům příležitost setkat se a předat doporučení vládám členských států a příslušných zemí. Kulaté stoly často zahrnují zástupce odvětví průmyslu a také vnitrostátní správy a správy EU. Mezi návrhy, které jsou vládám často předkládány, jsou doporučení ohledně témat, jako je obchodní politika, rozhovory ve Světové obchodní organizaci (WTO), investice, finanční služby, malé a střední podniky (MSP) a odstraňování překážek hospodářských činností způsobených rozdílnými vnitrostátními předpisy.

Hlavní kulaté stoly mají toto zaměření:

Programy průmyslové spolupráce

EU podporuje průmyslovou spolupráci prostřednictvím provádění programů, které podporují vytváření a rozšiřování podniků, partnerství mezi evropskými podniky a zahraničními podniky, zejména MSP a programy nabízející pro studenty obchodní odbornou přípravu.

K hlavním programům podporovaným ze strany EU patří:

Poslední aktualizace: 04.10.2007