Akční plán pro integrovanou námořní politiku

Evropská komise, vedena snahou chránit rybolovné zdroje, zavádí integrovanou, horizontální a průřezovou námořní politiku, která zahrnuje všechny aspekty našeho vztahu s moři a oceány. Rámec řízení, cíle a nástroje, které Komise navrhuje, jsou uvedeny ve zmíněném sdělení, které se opírá o Lisabonskou a Göteborskou strategii.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 10. října 2007 - Integrovaná námořní politika pro Evropskou unii (KOM(2007) 575 v konečném znění - Nezveřejněné v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Vytvoření integrované námořní politiky vyžaduje přesně stanovený rámec řízení. Komise zřídila pracovní skupinu pro námořní politiku, která by měla analyzovat vzájemné interakce mezi odvětvovými politikami a zajišťovat jejich koordinaci. Požádala také agentury Evropské unie (EU) působící v oblasti námořních záležitostí, aby jí pomohly s vypracováním nových politik. Definování nových námořních politik zahrnuje konzultaci občanské společnosti a všech zúčastněných stran, jakož i posouzení celkových dopadů.

Cíle

Prvním cílem integrované politiky pro EU je v nejvyšší míře uplatňovat udržitelné využívání oceánů a moří a přitom umožnit růst námořních odvětví a pobřežních regionů. Ve snaze zajistit konkurenceschopnost, ochranu a bezpečnost daného odvětví se Evropská komise zavazuje k:

Dalším klíčovým cílem je budovat znalostní a inovační základnu pro námořní politiku. Věda o mořích, technologie a výzkum nám totiž umožňují analyzovat dopad lidských činností na mořské systémy a nabízejí řešení, jak snížit poškozování životního prostředí a vliv změny klimatu. Evropská komise zamýšlí:

Dalším cílem integrované politiky je poskytovat nejvyšší kvalitu života v pobřežních a nejvzdálenějších regionech, a sladit přitom hospodářský rozvoj s udržitelností životního prostředí. Komise se tedy zaměří zejména na:

Kromě toho EU zamýšlí prosazovat svou vedoucí pozici v mezinárodních námořních záležitostech. Integrovaná politika umožňuje zlepšit mezinárodní správu námořních záležitostí i dosáhnout naplnění priorit EU v této oblasti. To má zvláště velký význam, vezmeme-li v úvahu globální povahu problémů, jimž námořní odvětví čelí. Komise tedy podpoří především:

Posledním cílem této integrované politiky je zvyšovat viditelnost námořní Evropy a zlepšovat profil činností a profesí v tomto odvětví. Pro tento účel navrhuje Komise konkrétní akce a nástroje, k nimž patří:

Nástroje

Pro společné vypracování námořních politik mají zásadní význam tyto tři nástroje:

Kontext

Toto sdělení navazuje na konzultaci, k níž dala podnět Zelená kniha o námořní politice Unie, jejímž prostřednictvím Evropská rada na svém červnovém zasedání požádala Komisi o vypracování akčního plánu.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady ze dne 29. října 2010 o zavedení programu na podporu dalšího rozvoje integrované námořní politiky (KOM(2010) 494 v konečném znění – Nezveřejněný v Úředním věstníku). Tento návrh stanoví program, jehož cílem je podpořit opatření pro další rozvoj a uplatňování integrované námořní politiky. Uvedený návrh navazuje na přípravné akce a pilotní projekty, které mají být uskutečněny v období od ledna 2011 do prosince 2013. Program poskytne finanční prostředky potřebné ke splnění cílů a priorit vymezených v akčním plánu z roku 2007.

Postup spolurozhodování (COD/2010/0257)

Sdělení Komise ze dne 8. října 2010, nazvané „Znalosti v námořní oblasti 2020: sběr údajů o moři a pozorování za účelem inteligentního a udržitelného rozvoje“ (KOM(2010) 461 – Nezveřejněné v Úředním věstníku). Toto sdělení popisuje akční plán, který je jedním ze tří průřezových nástrojů integrované námořní politiky EU. Tento plán, který je rozdělen do tří os, si klade za cíl zvýšit věrohodnost údajů o moři, zjednodušit jejich užívání a podpořit konkurenceschopnost uživatelů těchto údajů.

Sdělení Komise ze dne 15. října 2009, nazvané : „Cesta k integraci námořního dohledu: Společné prostředí pro sdílení informací v námořní oblasti EU“ (KOM(2009) 538 – Nezveřejněné v Úředním věstníku). Toto sdělení je druhým z průřezových nástrojů integrované námořní politiky EU. Stanoví hlavní zásady pro rozvoj společného prostředí pro sdílení informací v námořní oblasti a zahajuje proces potřebný pro jeho zavedení. K dosažení tohoto cíle je nezbytné posílit spolupráci a soudržnost mezi Evropskou komisí, členskými státy a partnery.

Sdělení Komise ze dne 25. listopadu 2008, nazvané „Rozvrh pro územní plánování námořních prostor: dosažení společných principů v EU“ (KOM(2008) 791 v konečném znění – Nezveřejněné v Úředním věstníku). Územní plánování námořních prostor je nástrojem integrované námořní politiky, jehož cílem je zajistit lepší koordinaci mezi zúčastněnými stranami a optimální využití moří a oceánů. Uvedené sdělení definuje několik klíčových principů z průběžné praxe a stávajících předpisů. Tyto principy mají sloužit jako základ diskusí týkajících se vypracování společného přístupu k územnímu plánování námořních prostor.

Zpráva Komise ze dne 15. října 2009 o pokroku v oblasti integrované námořní politiky EU (KOM(2009) 540 v konečném znění – Nezveřejněná v Úředním věstníku). Komise zkoumá pokrok, který byl dosažen v rámci integrované námořní politiky od okamžiku přijetí sdělení z roku 2007, a definuje šest strategických směrů pro budoucnost:

Komise zveřejní během roku 2010 dokument o provádění uvedených šesti strategických směrů.

Poslední aktualizace: 03.12.2010