Ruční palné a lehké zbraně: boj proti jejich hromadění

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva do nich a proti nedovolenému obchodování s nimi

CO JE CÍLEM TÉTO STRATEGIE?

Poskytuje akční plán boje proti hrozbě spojené s nedovoleným hromaděním ručních palných a lehkých zbraní (SALW)* a střeliva do nich a s nedovoleným obchodováním s nimi, přičemž využívá širokou škálu mechanismů dostupných v EU.

KLÍČOVÉ BODY

KONTEXT

Důsledky nadměrného hromadění a nekontrolovaného šíření ručních palných a lehkých zbraní jsou podstatou čtyř z pěti výzev (terorismu, šíření zbraní hromadného ničení, regionálních konfliktů, selhání státu a organizované trestné činnosti) identifikovaných v Evropské bezpečnostní strategii.

Více informací je k dispozici zde:

* KLÍČOVÉ POJMY

Ruční palné a lehké zbraně (SALW): jakákoli přenosná smrtící zbraň. Mezi ruční palné zbraně patří pistole, brokovnice, útočné pušky a lehké kulomety. Lehké zbraně zahrnují těžké kulomety, granátomety a protitankové pušky.

HLAVNÍ DOKUMENT

Strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva do nich a proti nedovolenému obchodování s nimi, Rada Evropské unie, Brusel, 13. ledna 2006

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 230/2014 ze dne 11. března 2014, kterým se zřizuje nástroj přispívající ke stabilitě a míru (Úř. věst L 77, 15.3.2014, s. 1–10)

Rozhodnutí Rady (SZBP) 2015/1908 ze dne 22. října 2015 na podporu globálního mechanismu hlášení nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a jiných nedovolených konvenčních zbraní a střeliva za účelem omezení rizika nedovoleného obchodu s nimi (iTrace II) (Úř. věst. L 278, 23.10.2015, s. 15–25)

Poslední aktualizace 04.07.2016