Systém řešení sporů na vnitřním trhu (síť SOLVIT)

Síť SOLVIT pomáhá řešit konflikty v souvislosti s nesprávným uplatňováním pravidel vnitřního trhu orgány veřejné moci. Občané a podniky takto mohou najít rychlou odpověď, která je zdarma a je efektivní pro řešení jejich problémů, aniž by musely využít soudu.

AKT

Doporučení Komise ze dne 7. prosince 2001 o zásadách využívání sítě SOLVIT - sítě pro řešení problémů vnitřního trhu (Úř. věst. L 331 ze dne 15.12.2001)

PŘEHLED

SOLVIT je on-line síť, která umožňuje nalézt mimosoudní řešení (neformální) stížností ze strany spotřebitelů a podniků týkajících se nesprávného uplatňování pravidel vnitřního trhu veřejnými orgány.

Například síť může nalézt řešení přeshraničních problémů v rámci Evropské unie (EU) v oblasti práce, uznávání akademických titulů, registrace vozidla, zakládání společností nebo dodání zboží a služeb. To platí pro kterýkoliv členský stát EU, Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Fungování sítě SOLVIT

Od rozšíření EU dne 1. května 2004 čítá síť SOLVIT 28 center. Centra SOLVIT jsou součástí veřejných orgánů členských zemí, v nichž jsou přítomna. Jsou vzájemně propojena prostřednictvím vytvořené databáze s vysokou mírou transparentnosti, což umožňuje sledovat výkon a výsledky sítě. Od roku 2003 mají organizace zastupující spotřebitele a podniky možnost předložit své případy online.

Tato síť pro řešení sporů, která je zdarma, sleduje neformální přístup a orientaci na zákazníka. Když se jedno z center sítě SOLVIT domnívá, že stížnost spotřebitele nebo podniku je oprávněná, přijme ji a pošle ji do centra sítě SOLVIT v zemi, kde problém vznikl. Řešení věci tak může být předloženo do deseti týdnů.

Navrhovaná řešení nejsou závazná. V každém případě, pokud klient považuje návrh za nepřijatelný, může požádat o řešení sporu soudní cestou. Příslušný členský stát je odpovědný za řešení konfliktu. Pokud členský stát nereaguje, Komise si vyhrazuje právo zasáhnout.

Kvalita sítě SOLVIT

Na základě zkušeností a řádného fungování sítě Komise a centra SOLVIT vytvořily společné standardy kvality. Jejich cílem je:

Komise pravidelně provádí hodnocení center s cílem zajistit kvalitu řešení, která přinášejí, a výkonu sítě.

Jiné systémy neformálního řešení sporů (mezi spotřebiteli a podniky):

Dalšími systémy mimosoudního řešení přeshraničních sporů mezi spotřebiteli a podniky jsou:

Komise se rovněž podílela na spuštění elektronické platformy ECODIR pro řešení sporů souvisejících se spotřebou.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Pracovní dokument Komise ze dne 27. září 2005 o systému řešení sporů na vnitřním trhu (síť SOLVIT) (SEK(2005) 543 - nebyl zveřejněn v Úředním věstníku)

Komise usiluje o zlepšení služeb sítě SOLVIT vzhledem k jejímu rozšíření a úspěchu. V roce 2004 síť SOLVIT zaznamenala nárůst počtu zpracovaných případů o 73 % oproti roku 2003. Tento nárůst případů byl doprovázen celkovým zlepšením výkonu. Z tohoto důvodu byla lhůta pro přijetí nebo odmítnutí případů snížena na méně než jeden týden. A míra vyřešených případů dosáhla 80 %.

Mimo běžný rozsah možností sítě podporuje služba SOLVIT Plus legislativní změny u příslušných orgánů.

Závěry Rady o síti „SOLVIT“. Rada „Vnitřní trh“ - 1. března 2002 (nebyly zveřejněny v Úředním věstníku)

Ve svých závěrech Rada schválila doporučení Komise ze dne 7. prosince 2001 o obecných zásadách použití sítě SOLVIT.

See also

Poslední aktualizace: 03.09.2007