Integrovaná prevence a omezování znečištění (do roku 2013)

Evropská unie definuje zásady, které musí dodržovat průmyslové a zemědělské činnosti se silným potenciálem znečištění. Zavádí postup povolování těchto činností a minimální nároky, jejichž splnění každé povolení vyžaduje, zejména na poli vypouštění znečišťujících látek. Cílem je vyvarovat se nebo maximálně omezit vypouštění znečišťujících látek do ovzduší, vodstva a půdy, omezit produkci odpadů z průmyslových a zemědělských zařízení a dosáhnout tak vysoké úrovně ochrany životního prostředí.

AKT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/1/ES ze dne 15. ledna 2008 o integrované prevenci a omezování znečištění

PŘEHLED

Tato směrnice (takzvaná „směrnice IPPC“) vyžaduje povolení pro průmyslové a zemědělské činnosti se silným potenciálem znečištění. Toto povolení může být uděleno pouze pokud jsou splněny určité environmentální podmínky, tak aby podniky samy zajistily prevenci a omezení znečištění, které mohou působit.

Integrovaná prevence a omezení znečištění se týkají průmyslových a zemědělských aktivit se silným potenciálem znečištění, nových nebo stávajících, jak je definuje příloha I směrnice (energetické podniky, výroba a zpracování kovů, zpracování nerostů, chemický průmysl, zpracování odpadů, chov hospodářských zvířat atd.).

Podmínky ochrany životního prostředí, které je třeba dodržet

Aby byl průmyslový nebo zemědělský provoz povolen, musí dodržovat určité základní podmínky, zejména:

Kromě toho rozhodnutí o povolení předpokládá splnění určitého počtu konkrétních požadavků, zejména:

Aby bylo možné koordinovat proces povolování, který zavádí směrnice, se systémem obchodování s emisemi skleníkových plynů, nesmí povolení vydané v souladu se směrnicí obsahovat limitní hodnoty emisí u skleníkových plynů, pokud jsou tyto plyny předmětem systému obchodování s emisemi, nedojde-li v důsledku toho k problému se znečištěním na lokální úrovni. Zodpovědné úřady budou mít kromě toho možnost neuplatňovat opatření stran energetické efektivnosti spalovacích jednotek.

Žádosti o povolení

Každá žádost o povolení musí být adresována příslušnému orgánu dotčeného členského státu, který přijme rozhodnutí, zda činnost povolit, či ne. Musí obsahovat zejména následující informace:

V souladu s pravidly a postupy upravujícími obchodní a průmyslové tajemství musí být tyto informace k dispozici zainteresovaným stranám:

K případným reakcím všech zainteresovaných stran musí být vyhrazeny dostatečné lhůty. Tyto reakce musí být zohledněny v povolovacím procesu.

Administrativní a kontrolní opatření

Rozhodnutí povolit nebo zamítnout projekt, argumenty, na nichž se toto rozhodnutí zakládá, i případná opatření mající vést k omezení negativních účinků projektu budou k dispozici veřejnosti a předány ostatním dotčeným členským státům. V souladu s příslušnou národní legislativou musí členské státy počítat s možností, že zainteresované strany toto rozhodnutí soudně napadnou.

Členské státy jsou zodpovědné za kontrolu shody průmyslových zařízení. Mezi Komisí, členskými státy a příslušnými průmyslovými odvětvími pravidelně probíhá výměna informací o nejlepších dostupných technikách (sloužících jako základ při určování limitních hodnot emisí). V souvislosti s uplatňováním této směrnice jsou kromě toho každé tři roky publikovány zprávy.

Nařízení (ES) č. 166/2006, kterým se zřizuje evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek (PRTR), harmonizuje předpisy týkající se pravidelného předávání informací o znečišťujících látkách členskými státy Komisi.

Kontext

Směrnici 2008/1/ES nahrazuje směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích. Její ustanovení nicméně zůstávají v platnosti až do 6. ledna 2014.

Odkazy

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník

Směrnice 2008/1/ES

18. 2. 2008

-

Úř. věst. L 24 ze dne 29. 1. 2008

Postupné změny a opravy směrnice 2008/1/ES byly začleněny do základního textu. Toto konsolidované znění má pouze informativní hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Zpráva Komise ze dne 25. října 2010 o provádění směrnice 2008/1/ES o integrované prevenci a omezování znečištění a směrnice 1999/13/ES o omezování emisí těkavých organických sloučenin vznikajících při používání organických rozpouštědel při některých činnostech a v některých zařízeních (KOM(2010) 593 – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku).

Poslední aktualizace: 13.07.2011