Celosvětové partnerství pro udržitelný rozvoj

Toto sdělení určuje prvky, kterými Evropská unie přispívá k celosvětovému udržitelnému rozvoji, a činnosti zaměřené na vytvoření globálního paktu pro trvale udržitelný rozvoj.

AKT

Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the Economic and Social Committee and the Committee of the Regions – Towards a global partnership for sustainable development [COM(2002) 82 final – not published in the Official Journal] (Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 21. února 2002 nazvané: „K celosvětovému partnerství pro udržitelný rozvoj“ (KOM(2002) 82 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku))

PŘEHLED

Evropská Unie (EU) stanovila v květnu 2001 strategii pro udržitelný rozvoj. Při schvalování této strategie Evropská rada v Göteborgu uznala, že je třeba vypracovat její vnější rozměr. Také vyzvala Komisi, aby se zabývala příspěvkem Unie k trvale udržitelnému rozvoji na celosvětové úrovni. Toto sdělení reaguje na tento požadavek a je příspěvkem k vytvoření postoje EU na světovém summitu o udržitelném rozvoji, který se konal v Johannesburgu v roce 2002.

Sdělení vychází z myšlenky, že globalizace je velkou hnací silou celosvětového růstu a poskytuje prostředky k řešení globálních problémů, jako je zdravotnictví, školství, životní prostředí. Jsou-li však tržní síly ponechány bez kontroly, vytvářejí a zvyšují nerovnost a vyloučení a můžou způsobit nenapravitelné škody na životním prostředí. Globalizace musí být tedy doprovázena opatřeními k zabránění nebo zmírnění těchto účinků. V klíčových oblastech obchodu, financování rozvoje, péče o životní prostředí, boje proti chudobě a zločinnosti je nezbytné pokračovat v úsilí o vytvoření kolektivních pravidel, která jsou účinně prováděna a kontrolována. Je také třeba zlepšit globální správu, to znamená podporovat účinnější řízení vzájemné závislosti.

Sdělení předkládá řadu opatření s cílem přispět k udržitelnému rozvoji na celosvětové úrovni. Tato opatření doplňují strategii pro udržitelný rozvoj z května 2001 a pokrývají ekonomické, sociální, ekologické a finanční aspekty, jakož i aspekty soudržnosti politik Společenství a aspekty správní na všech úrovních.

Využití globalizace: obchod ve službách udržitelného rozvoje

Aby globalizace přispěla k udržitelnému rozvoji, ohlásila Komise tato konkrétní ekonomická opatření:

Boj proti chudobě a podpora sociálního rozvoje

Cílem je snížení extrémní chudoby na světě do roku 2015 (lidé s maximálně 1 dolarem na den). Proto je třeba posílit kvalitu, množství, dopad a trvalost rozvojové spolupráce. Opatření v této oblasti jsou následující:

Udržitelné hospodaření s přírodními a environmentálními zdroji

Cílem v této oblasti je zvrátit ztrátu environmentálních zdrojů do roku 2015 a rozvinout dílčí cíle v odvětvích vody, půdy, energie a biologické rozmanitosti. Konkrétní ohlášená opatření jsou tato:

Zlepšení soudržnosti politik Evropské unie

Cílem je začlenění udržitelného rozvoje do všech politik EU. Opatření, která mají být provedena, jsou následující:

Lepší správa na všech úrovních

Jde o to posílit účast občanské společnosti, legitimitu, soudržnost a účinnost globální hospodářské, sociální a environmentální správy. Sdělení navrhuje tato konkrétní opatření:

Financování udržitelného rozvoje

Cíle jsou stejné jako rozvojové cíle tisíciletí, to znamená: vymýcení chudoby a hladu, zajištění základního vzdělání pro všechny, podpora rovnosti mužů a žen, snížení dětské úmrtnosti, zlepšení zdraví žen, boj proti přenosným nemocem, podpora udržitelného rozvoje a zavedení celosvětového partnerství. Toto jsou navrhovaná opatření:

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Společné prohlášení Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě, Evropského parlamentu a Komise o rozvojové politice Evropské unie: „Evropský konsensus“ (Úř. věst. C 46/01 ze dne 24.2.2006) V tomto prohlášení Evropská unie znovu potvrzuje, že cílem její rozvojové politiky je snížení chudoby ve světě v kontextu udržitelného rozvoje.

Poslední aktualizace: 26.09.2007