Podmínky hospodářské konvergence ke vstupu do eurozóny - Konvergenční zpráva 2014

PŘEHLED DOKUMENTU:

Konvergenční zpráva 2014 - COM(2014) 326 final

PŘEHLED

Komise podává Evropskému parlamentu a Radě zprávu o pokroku dosaženém zeměmi EU, které ještě nejsou částí eurozóny (tj. zeměmi, které mají „výjimku“), s ohledem na plnění podmínek k přijetí jednotné měny. Komise se domnívá, že tyto podmínky splňuje Litva.

CO JE ÚKOLEM KONVERGENČNÍ ZPRÁVY 2014?

Zpráva posuzuje připravenost osmi zemí EU - Bulharska, České republiky, Chorvatska, Litvy, Maďarska, Polska a Švédska - na přijetí eura. Zpráva Komise byla vypracována paralelně s Konvergenční zprávou Evropské centrální banky (ECB) v rámci pravidelného dvouletého cyklu hodnocení.

Všechny země EU s výjimkou Spojeného království a Dánska se na základě Smlouvy zavázaly k přijetí eura, jakmile splní nezbytné podmínky. V době vypracování zprávy patřilo do eurozóny 18 zemí EU. Z toho vyplývá, že posouzení podléhá ještě 8 zemí EU.

Na základě kritérií konvergence zpráva posuzuje, do jaké míry těchto 8 zemí dosáhlo vysokého stupně udržitelné konvergence. Tato opatření se týkají:

cenové stability*,

stavu veřejných financí*,

stability směnného kurzu*,

konvergence dlouhodobých úrokových sazeb*.

V průběhu hodnocení se berou v úvahu také dodatečné faktory (např. platební bilance a integrace trhů). Ty určují, zda je konvergence dotyčné země udržitelná a zda by její členství v eurozóně proběhlo hladce.

Zpráva také posuzuje, do jaké míry jsou právní předpisy o měnových záležitostech v těchto zemích EU v souladu s ustanoveními Smluv EU týkajících se hospodářské a měnové unie.

KLÍČOVÉ BODY

Konvergenční zpráva 2014 dochází k těmto závěrům:

Litva splňuje všechny podmínky pro přijetí eura. Její hospodářství dosáhlo vysokého stupně udržitelné konvergence s eurozónou a její právní předpisy v měnové oblasti jsou zcela v souladu s právními předpisy EU. Z tohoto důvodu Komise navrhuje, aby Rada EU přijala rozhodnutí, na jehož základě Litva přijme euro 1. ledna 2015.

Dalších 7 zemí EU, konkrétně Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko všechna kritéria pro přijetí eura nesplňují. Jejich případ bude přezkoumán za dva roky.

Dodržení konvergenčních kritérií ze strany osmi zemí

Inflace: Průměrná míra inflace byla v Litvě v průběhu dvanáctiměsíčního období přezkumu (skončilo v dubnu 2014) 0,6 %, což je značně méně než referenční hodnota ve výši 1,7 % a podle předpovědí má v nadcházejících měsících v těchto hodnotách zůstat. Všechny posuzované země, s výjimkou Rumunska, splňují kritérium cenové stability.

Veřejné finance: Na Litvu se nevztahuje postup při nadměrném schodku. Toto kritérium splňují i Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Švédsko. K jeho splnění směřuje Česká republika, pokud Rada rozhodne zrušit postup při nadměrném schodku proti ní, jak navrhuje Komise. Chorvatsko a Polsko toto kritérium nesplňují, protože se na ně stále vztahuje postup při nadměrném schodku.

Stabilita směnného kurzu: evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II) se účastní pouze Litva. Během dvouletého referenčního období litas (litevská měna) nebyl vystaven tlakům ani se neodchýlil od středního kurzu ERM II. Toto kritérium v současné době nesplňuje žádná jiná země, protože se neúčastní ERM II.

Dlouhodobé úrokové sazby: během ročního období do dubna 2014 činila dlouhodobá úroková míra v Litvě 3,6 %, což je značně méně než referenční hodnota ve výši 6,2 %. Toto kritérium splnily i ostatní země.

Je třeba zmínit, že po přijetí konvergenční zprávy se 1. ledna 2015 Litva stala členem eurozóny, čímž počet zúčastněných zemí stoupl na 19.

KONTEXT

V souladu s článkem 140 (1) Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) vydávají Evropská komise a Evropská centrální banka konvergenční zprávy každé dva roky nebo častěji, pokud o to země, která chce přijmout euro, požádá. Tyto zprávy jsou základem pro rozhodnutí, zda určitá země může vstoupit do eurozóny.

KLÍČOVÉ POJMY

* Cenová stabilita: země musí prokazovat udržitelný stupeň cenové stability a průměrnou míru inflace pozorovanou během období jednoho roku před přezkoumáním, která o více než 1,5 procentního bodu nepřesahuje 3 země EU, které dosáhly nejlepších výsledků, pokud jde o cenovou stabilitu.

* Stav veřejných financí: na danou zemi se nesmí vztahovat rozhodnutí Rady o existenci nadměrného schodku.

* Stabilita směnného kurzu: země musí dodržovat normální fluktuační rozpětí stanovené mechanismem směnných kurzů, aniž by byl směnný kurz vystaven silným tlakům, po dobu nejméně 2 roky před přezkoumáním.

* Konvergence dlouhodobých úrokových sazeb: země musí mít dlouhodobou nominální úrokovou sazbu, která o více než 2 procentní body nepřesahuje 3 země EU, které dosáhly nejlepších výsledků, pokud jde o cenovou stabilitu.

AKT

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě: Konvergenční zpráva 2014 (vypracovaná v souladu s čl. 140 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie)(COM(2014) 326 final ze dne 4. června 2014)

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Evropská centrální banka: Konvergenční zpráva červen 2014

Rozhodnutí Rady 2014/509/EU ze dne 23. července 2014 o přijetí eura Litvou ke dni 1. ledna 2015 (Úř. věst. L 228, 7. 6. 2014, s. 29-32)

Nařízení Rady (EU) č. 827/2014 ze dne 23. července 2014, kterým se mění nařízení (ES) č. 974/98, pokud jde o zavedení eura v Litvě (Úř. věst. L 228, 31. 7. 2014, s. 3-4)

Nařízení Rady (EU) č. 851/2014 ze dne 23. července 2014, kterým se mění nařízení (ES) č. 2866/98, pokud jde o přepočítací koeficient eura pro Litvu (Úř. věst. L 233, 6. 8. 2014, s. 21)

Poslední aktualizace 06.10.2015