Snižování administrativní zátěže

Evropská komise si vytyčila cíl snížit byrokracii, které jsou podniky vystaveny. Proto navrhuje snížit během pěti let administrativní zátěž o 25 %. Takové snížení by mělo vést k nárůstu HDP o 1,5 %, tedy téměř o 150 miliard EUR.

AKT

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 24. ledna 2007 - Akční program pro snižování administrativní zátěže v Evropské unii (KOM(2007) 23 v konečném znění - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Komise dospěla k závěru, že mají-li být naplněny cíle revidované lisabonské strategie a programu na zlepšení právní úpravy, je třeba snížit administrativní zátěž * podniků. Podniky totiž musí věnovat mnoho času plnění určitých informačních povinností, kvůli kterým se nemohou plně věnovat své podnikatelské činnosti.

Administrativní zátěž vyplývá z informačních povinností uložených v právních předpisech. Program snižování administrativní zátěže se týká právě těchto informačních povinností. Informační povinnosti lze totiž porovnávat snáze než celé právní předpisy. Opatření na snižování administrativní zátěže mají pouze omezit informační požadavky, a nemění tedy hlavní zásady základních právních předpisů.

Administrativní zátěž vyplývá z mezinárodních, unijních, vnitrostátních, popř. regionálních právních předpisů. Mezinárodní právní předpisy a část právních předpisů ES musejí být provedeny do vnitrostátního práva. Jedná se tedy o sdílenou zodpovědnost, která vyžaduje nepřetržité partnerství mezi orgány Evropské unie a členských států.

Měření administrativní zátěže v celé EU

Tento akční program používá model administrativních nákladů v celé EU. Uvedený model vychází z metodiky SCM (standardní nákladový model), do níž byly zapracovány určité úpravy. Model SCM byl vyvinut v Nizozemsku. Slouží ke zjištění informačních povinností vyplývajících ze všech předpisů, na jejichž základě musejí podniky poskytovat určité informace veřejným orgánům nebo třetím stranám. Jeho součástí je rovněž ocenění vnitřních a vnějších zdrojů, které podniky potřebují k předložení požadovaných informací.

Metodiku SCM používá síť sedmnácti členských států. Komise nicméně považovala za nutné vypracovat skutečně společnou metodiku pro měření administrativní zátěže (SCM EU). Model SCM EU vychází z metodiky SCM, liší se od ní především rozsahem skupin, na které se vztahuje informační povinnost. Do tohoto širšího rozsahu se zahrnují podniky, neziskový sektor, veřejné orgány a občané. Hlavní inovací modelu SCM EU je tedy vyhodnocení nadměrné regulace *.

Cílem akčního programu je změřit nejpozději do listopadu 2008 administrativní zátěž vyplývající z právních předpisů Společenství. Měření administrativní zátěže v celé EU by mělo splnit následující tři úkoly:

Vypracování strategie EU pro snižování administrativní zátěže

Komise navrhuje, aby společným cílem bylo snížení administrativní zátěže v celé EU o 25 %. Tento cíl by měl být dosažen za pět let.

Ke splnění tohoto cíle plánuje Komise snížit zátěž v těch oblastech, kde je možné přijmout okamžitá opatření. Několik malých změn stávajících právních předpisů by mělo snadno a rychle přinést výrazné výsledky. Komise navrhla 11 položek, které by mohly snížit administrativní zátěž přibližně o 1,3 miliard EUR.

Také členské státy musejí přijmout rozhodnutí, jež umožní snížit zátěž, protože značná část administrativních nákladů plyne přímo z vnitrostátních a regionálních právních předpisů.

Komise za tímto účelem navrhuje vypracovat následující společné zásady pro snižování administrativní zátěže:

Organizace

V závěru Komise upřesňuje organizační strukturu programu. Například pro měření administrativních nákladů souvisejících s právními předpisy Společenství využije služeb externích poradců. Při provádění tohoto programu bude úzce spolupracovat s členskými státy.

Další kroky

Komise vyzývá členské státy, aby vlastní měření dokončily do roku 2009 a aby nejpozději v říjnu 2008 stanovily své vnitrostátní cíle snižování administrativní zátěže.

Navrhuje Evropskému parlamentu a Radě, aby co nejrychleji schválily opatření pro prioritní oblasti.

Komise bude pravidelně monitorovat postup prací na provádění tohoto programu.

Klíčové pojmy aktu

Poslední aktualizace: 12.02.2007