Modernizace odborného vzdělávání a přípravy v Evropě

PŘEHLED DOKUMENTU:

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Nový impuls pro evropskou spolupráci v oblasti odborného vzdělávání na podporu strategie Evropa 2020 (KOM(2010) 296 v konečném znění ze dne 9. června 2010)

PŘEHLED

Cílem Evropské unie (EU) je modernizace odborného vzdělávání a přípravy s cílem zvýšit jejich přitažlivost a úlohu v agendě EU pro celkový růst a pracovní místa.

CO JE ÚKOLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

Navrhlo opětovné zahájení celounijní spolupráce v oblasti odborného vzdělávání a přípravy, jelikož přispívá k cílům strategie Evropa 2020 a Strategického rámce pro vzdělávání a odbornou přípravu.

KLÍČOVÉ BODY

Sdělení nastiňuje klíčové priority odborného vzdělávání a přípravy ve strategickém rámci pro vzdělávání a odbornou přípravu.

Celoživotní učení*

Sdělení též zdůrazňuje naléhavou potřebu nadnárodní mobility pro vzdělávací účely v oblasti odborného vzdělávání.

Zlepšování odborného vzdělávání a přípravy

Odborné vzdělávání a příprava pomáhají bojovat proti sociálnímu vyloučení a prosazují růst podporující začlenění. Znevýhodnění studující mohou ve větší míře těžit z vyučování založeného na praxi odehrávajícího se mimo školní třídy s úzkou vazbou na místní trh práce.

Sdělení též vyzývá k podpoře tvořivosti a podnikání.

Následný vývoj

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Cedefop) vydalo v roce 2015 monitorovací zprávu o pokroku v oblasti odborného vzdělávání a přípravy v letech 2010–2014.

Uvádí, že dvě třetiny zemí EU provedly reformy v oblasti odborného vzdělávání a přípravy, zejména v souvislosti s klíčovými kompetencemi, vyučováním založeným na praxi, se silnou interakcí mezi poskytovateli odborného vzdělávání a přípravy a zúčastněnými subjekty v oblasti zaměstnání.

Většího pokroku je však zapotřebí v takových oblastech, jako je

V roce 2015 ministři EU vypracovali Závěry z Rigy. Ty navrhují nové střednědobé priority pro odborné vzdělávání a přípravu. Patří k nim:

Důležitost odborného vzdělávání a přípravy byla též zdůrazněna ve sdělení Evropské komise o novém zamyšlení nad vzděláváním a v doporučení Rady o zárukách pro mladé lidi z roku 2013.

KONTEXT

Sdělení je hlavním bodem Kodaňského procesu z roku 2002, jehož cílem je zlepšit výsledky, kvalitu a atraktivnost odborného vzdělávání a přípravy v EU. V roce 2010 na něj navázalo komuniké z Brugg, které obsahovalo řadu krátkodobých návrhů pro odborné vzdělávání a přípravu.

KLÍČOVÉ POJMY

* Celoživotní učení: učení po celý život dané osoby s cílem zlepšit dovednosti, schopnosti, znalosti a kvalifikaci.

* Neformální učení: učení v „neformálních“ situacích (například ve sportovních nebo mládežnických klubech) na rozdíl od „formálního“ učení (škola, univerzita atd.).

Poslední aktualizace 14.10.2015