Dialog mezi občanskými společnostmi Evropské unie a kandidátských zemí

Toto sdělení vymezuje strategický rámec pro rozvoj dialogu mezi občanskými společnostmi Evropské unie (EU) a kandidátských zemí. Jde o to lépe informovat veřejné mínění v členských státech o dopadech přistoupení a veřejné mínění v kandidátských zemích o historii, fungování a hodnotách Unie. Tento dialog bude postupovat a vyvíjet se souběžně s jednáními o přistoupení a možná bude vyžadovat změny zaměření.

AKT

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 29. června 2005 o dialogu mezi občanskými společnostmi Evropské unie a kandidátských zemí (KOM(2005) 290 v konečném znění nezveřejněno v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Komise hodlá zmírnit nedostatek informací a nedostatečnou připravenost občanů, která se projevila při posledním rozšíření. Pomocí dialogu s občanskou společností v Chorvatsku a Turecku plánuje posílení kontaktů a výměny zkušeností, prohloubení vzájemného poznání a porozumění.

Komise bere v úvahu nejširší možnou definici občanské společnosti *. Obce a jiná místní společenství budou rovněž vyzvány, aby se účastnily dialogu.

Přístup k dialogu se liší podle zemí: Chorvatsko nebo Turecko. Komise klade větší důraz na vztahy s posledně jmenovanou zemí. Navrhuje posílit už probíhající aktivity a doplnit je aktivitami dalšími.

Posílení už probíhajících aktivit

Chorvatsko

S chorvatskou občanskou společností Unie pracuje v rámci procesu stabilizace a přidružení (dohoda s Chorvatskem o stabilizaci a přidružení vstoupila v platnost 1. února 2005). Tento dialog je posílen účastí Chorvatska na různých programech Společenství, například na 6. rámcovém programu RTD nebo na programu Tempus.

Turecko

Dvoustranné aktivity s Tureckem, splňující definici dialogu mezi občanskými společnostmi, už byly rozvinuty národními instancemi nebo instancemi Společenství.

EU už financuje několik aktivit určených:

Nové aktivity

Dialog mezi občanskými společnostmi se má rozvíjet dlouhodobě, podle potřeb projevených těmito společnostmi. Komise od aktérů občanské společnosti očekává, že budou hrát aktivní roli v uskutečňování dialogu.

Chorvatsko

Dialog s chorvatskou občanskou společností se bude vyvíjet v závislosti na prohlubování vztahů této země s EU, posilování regionální spolupráce a rozvoji regionálního procesu usmíření. Komise by si přála, aby se dialog soustředil na praktické důsledky přístupového procesu, a navrhuje povzbudit vztahy mezi sociálními partnery, médii, nevládními organizacemi a náboženskými uskupeními v Unii a v Chorvatsku.

Turecko

Komise zamýšlí sérii aktivit určených k posílení vztahů Turecka a EU v oblasti:

Komise také dodává, že dialog mezi občanskými společnostmi se bude týkat otázek spojených s náboženstvím a zúčastní se ho církve a jiné náboženské organizace a sdružení.

Způsoby provedení

Komise se bude pravidelně radit s tureckými a evropskými osobnostmi vybranými pro jejich hluboké znalosti vztahů mezi Unií a Tureckem.

Financování zmíněných aktivit bude v zásadě zajištěno rozpočtem předvstupní pomoci určeným pro dotyčné země, popřípadě doplněným příspěvky kterékoli veřejné nebo soukromé organizace a Komise. Kandidátské země poskytnou na financování rozpočtových programů rozpočtu příspěvek, který bude zčásti pokryt z předvstupních fondů.

Při uskutečňování projektů bude Komise využívat stávajících struktur a zdrojů, pokud tomu nebude muset být nezbytně jinak. Podotýká, že by bylo vhodné, aby členské země usnadnily proceduru udělování víz tureckým účastníkům dialogu.

Kontrola a zprávy

Komise zajistí pravidelnou kontrolu podniknutých opatření a jejich výsledků. Informace budou k dispozici na internetovém portálu „Europa“. Kvůli zacílení strategie bude zorganizován zvláštní monitoring toho, jak se navzájem vnímají Unie a Turecko.

Klíčové pojmy aktu

Poslední aktualizace: 23.01.2007