Zintenzivnění boje proti nehlášené práci

Toto sdělení analyzuje faktory, které nahrávají existenci neoficiálního hospodářství. Nabízí přehled politik boje proti nehlášené práci ve světle kroků podniknutých v jednotlivých členských státech. Dále nastiňuje možnosti vzájemného sdílení osvědčených postupů na tomto poli. A konečně definuje soubor metod a opatření na vnitrostátní a evropské úrovni s cílem účinně na tento jev reagovat.

AKT

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 24. října 2007 s názvem „Zintenzivnění boje proti nehlášené práci“ (KOM(2007) 628 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Nehlášená práce * dnes představuje jednu z hlavních brzd růstu a zaměstnanosti v Evropě. Snižuje daňové příjmy a odráží se na financování systémů sociálního zabezpečení. Na úrovni podniků má tendenci narušovat spravedlivou hospodářskou soutěž a snižovat produktivitu.

Nehlášená práce je jednou z příčin sociálního dumpingu, protože vytlačuje aktivity, které jsou v souladu s právními předpisy v oblasti pracovních podmínek a sociálních práv pracovníků a v oblasti mezd a sociálního zabezpečení.

Tento jev nejenže neslábne, ale v některých oblastech činnosti a typech zaměstnání dokonce narůstá.

Boj proti nehlášené práci ve středu pozornosti

Ve své zelené knize o pracovním právu Komise označila boj proti nehlášené práci za jeden z klíčových prvků modernizace právních předpisů Společenství. Konzultace k této zelené knize prokázala vůli všech stran (sociálních partnerů, správních orgánů atd.) posílit spolupráci a zintenzivnit výměnu informací a osvědčených postupů na úrovni Evropské unie (EU).

Existuje jednoznačná vazba mezi nehlášenou prací a nelegálním přistěhovalectvím. Proto Komise nedávno navrhla směrnici, kterou se stanoví postihy proti zaměstnavatelům nelegálně pobývajících státních příslušníků třetích zemí.

Nehlášená práce: fakta a čísla

Nehlášenou práci podporují různé faktory:

Nedávný výzkum Eurobarometru (EN) (FR) pomohl odhalit některé tendence:

Výsledky tohoto výzkumu je však třeba interpretovat s velkou opatrností, protože šlo o pilotní průzkum s nízkým počtem respondentů.

Obecně lze říci, že vzhledem k tomu, že nehlášená práce je ze své podstaty neregistrovaná a utajovaná a její definice se v právních systémech členských států liší, je statistické hodnocení tohoto jevu v evropském měřítku velmi problematické.

Na úrovni členských států provedla Komise v roce 2004 makroekonomické odhady. Ty však nezohledňují nedávný vývoj (nárůst přistěhovalectví a regularizační kampaně). V době provádění odhadů se situace v jednotlivých členských státech výrazně lišila, nehlášená práce totiž v některých jižních a východních evropských zemích dosahovala až 20 % HDP (nebo více). Tyto údaje však zůstávají cenné jako celek, i kdyby jen pro to, že silná strategie vytváření pracovních příležitostí z posledních let vedla v některých nových členských státech k poklesu tohoto jevu.

Politická činnost proti nehlášené práci

Složitost a různorodost jevu nehlášené práce vyžaduje současný postup na několika úrovních.

V souladu s postojem stanoveným v usnesení Rady z roku 2003 Komise volá po:

V souvislosti s tímto výčtem aktivit byly identifikovány i pozitivní tendence a dobré zkušenosti:

Závěry a následná opatření

V posledních letech neexistují žádné přesvědčivé příznaky viditelného poklesu nehlášené práce. Ta zůstává v mnoha ohledech velmi atraktivní možností. Napříč členskými státy byly přijaty postupné kroky, ale je zde evidentní nedostatek vyhodnocování výsledků a sdílení odborných znalostí.

Proto Komise připomíná nutnost:

Kontext

Nehlášená práce už byla analyzována ve sdělení Komise z roku 1998. Sdělení představilo přehled jejích příčin a dopadů i politik přijatých k jejímu potlačení. V roce 2003 Komise po celounijním projednávání strategie proti nehlášené práci přijala společný politický přístup, stanovený v hlavních zásadách zaměstnanosti pro roky 2003–2005.

Klíčové pojmy aktu

Poslední aktualizace: 23.01.2008