Jednací řád Soudního dvora Evropské unie

Tento jednací řád definuje vnitřní organizaci Soudního dvora Evropské unie (SD). Také popisuje průběh soudních řízení a stanovuje jejich podmínky.

AKT

Jednací řád Soudního dvora Evropské unie.

PŘEHLED

Jednací řád Soudního dvora Evropské unie (SD) definuje jeho organizaci a způsob fungování. Popisuje složení Soudního dvora i jednotlivých kolegií.

Dále pojednává o soudních řízeních, která mohou být u SD vedena. Zejména se zaměřuje na části soudního řízení a jejich podmínky.

Složení

Soudní dvůr tvoří 27 soudců a osm generálních advokátů jmenovaných členskými státy na základě společného návrhu na období šesti let. Úkolem generálních advokátů je nestranně a nezávisle poskytovat právní stanoviska k věcem, které jim byly přiděleny.

Soudci volí ze svého středu předsedu Soudního dvora na dobu tří let. Předseda řídí soudní činnost a správu Soudního dvora a předsedá zasedáním a poradám největších soudních kolegií.

Soudní dvůr také jmenuje vedoucího soudní kanceláře na dobu šesti let. Vedoucí soudní kanceláře je generálním sekretářem tohoto orgánu.

Soudní kolegia

Soudní dvůr zasedá v těchto kolegiích:

Řízení u Soudního dvora

Řízení u SD má dvě části.

Každé řízení zahrnuje v prvé řadě písemnou část. K zahájení řízení před SD dochází na základě žaloby zaslané vedoucímu kanceláře Soudního dvora. Žaloba je poté doručena druhému účastníku řízení, který má jeden měsíc k podání žalobní odpovědi. K doplnění argumentace má žalobce právo na repliku, žalovaný na dupliku.

Jakmile je písemná část řízení skončena, SD rozhodne, zda věc vyžaduje provedení dokazování. To může zahrnovat:

Poté následuje ústní část. Tato část zahrnuje zejména vyslechnutí zmocněnců a advokátů účastníků řízení, případně i svědků a znalců, a přednesení závěrečného stanoviska generálního advokáta.

Věci se projednávají na veřejném zasedání, před kolegiem a generálním advokátem. Členské státy a orgány EU jsou zastoupeny zmocněncem jmenovaným pro každou věc; ostatní strany musí být zastoupeny advokátem.

Zrychlené řízení

Soudní dvůr může výjimečně rozhodnout o tom, že věc bude projednána ve zrychleném zřízení, pokud to vyžaduje její obzvláštní naléhavost. Tento typ řízení umožňuje co možná nejvíce zkrátit lhůty a udělit těmto věcem absolutní přednost.

Ostatní druhy řízení

Jednací řád definuje také zvláštní druhy řízení pro určité typy věcí, zejména:

Náklady řízení

Řízení před Soudním dvorem nepodléhá poplatkům. Soudní dvůr však nenahrazuje náklady vynaložené na advokáty oprávněné působit jako právní zástupci před soudem členského státu.

Není-li některý účastník řízení schopen tyto náklady uhradit, může požádat o poskytnutí bezplatné právní pomoci. K žádosti musí být přiloženy veškeré nezbytné doklady prokazující žadatelovu potřebnost.

Odkazy

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník

Jednací řád Soudního dvora Evropské unie

1. 9. 1991

-

Úř. věst. L 176 ze dne 4. 7. 1991

Postupné změny a opravy nařízení byly začleněny do základního textu. Toto konsolidované znění má pouze informativní hodnotu.

See also

Poslední aktualizace: 14.10.2011