Mechanismy kontroly výkonu prováděcích pravomocí Evropské komise

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Nařízení (EU) č. 182/2011 o pravidlech a obecných zásadách způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

KLÍČOVÉ BODY

Nařízení stanoví dva postupy kontroly výkonu prováděcích pravomocí Komise (udělených zákonodárcem): přezkumný postup a poradní postup.

Přezkumný postup se používá zejména pro:

Prováděcí akty Komise musí získat podporu kvalifikované většiny (vážený hlasovací systém, kdy 15 z 27 členských států musí hlasovat pro a tyto hlasy musí představovat alespoň 65 % celkového počtu obyvatel EU) výboru. Pokud výbor vydá nepříznivé stanovisko, může Komise předložit návrh aktu odvolacímu výboru, aby zjistil, zda má v přezkum opatření pokračovat, nebo aby text změnil. Pokud odvolací výbor rozhodne proti návrhům prováděcích aktů Komise, nemůže Komise návrh prováděcího aktu přijmout.

Poradní postup se obecně používá pro všechny ostatní prováděcí akty (např. jednotlivé akty v oblasti kultury). Komise sama rozhoduje o přijetí navrhovaného aktu a přihlédne „co nejvíce“ ke stanovisku výboru, které je přijato prostou většinou (většina hlasujících).

Kontrolní pravomoci Evropského parlamentu a Rady Evropské unie: pokud byl základní legislativní akt přijat řádným legislativním postupem (nejběžnější rozhodovací postup, který se vztahuje na většinu oblastí politiky a v němž mají Parlament a Rada stejnou váhu), může Parlament nebo Rada kdykoli informovat Komisi, že se domnívá, že navrhovaný prováděcí akt překračuje pravomoci svěřené Komisi. V takových případech musí Komise návrh prováděcího aktu přezkoumat a rozhodnout o jeho zachování, změně nebo stažení. Z důvodu průhlednosti vede Komise rejstřík jednání výborů (rejstřík postupu projednávání ve výborech), který obsahuje seznam všech výborů komitologie spolu s podkladovými informacemi a dokumenty týkajícími se práce každého výboru.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Uplatňuje se ode dne 1. března 2011.

KONTEXT

Článek 291 Smlouvy o fungování Evropské unie umožňuje Komisi přijmout prováděcí opatření k právnímu aktu, pokud jsou nezbytné jednotné prováděcí podmínky. Základní právní akt musí Komisi výslovně svěřit pravomoc přijímat prováděcí akty.

Podle poslední zprávy Komise o vývoji systému komitologie existuje 322 výborů, které pokrývají prakticky všechny pravomoci EU (zemědělství, životní prostředí, doprava, zdraví a spotřebitelé atd.). V roce 2022 bylo uspořádáno 673 jednání, provedeno 1 675 písemných postupů a vydáno 2 048 stanovisek.

Více informací najdete zde:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/2011 ze dne 16. února 2011, kterým se stanoví pravidla a obecné zásady způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí (Úř. věst. L 55, 28.2.2011, s. 13–18).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o činnosti výborů v roce 2022 (COM(2023) 664 final, 26.10.2023).

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 2 – Právní akty Unie, postupy jejich přijímání a jiná ustanovení – Oddíl 1 – Právní akty Unie – Článek 291 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 173).

Poslední aktualizace 23.01.2024