6.12.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 416/11


VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ EACEA/28/2017

v rámci programu Erasmus+

Klíčová akce 3: Podpora reformy politiky – iniciativy pro inovaci politiky

Experimenty evropské politiky v oblasti vzdělávání a odborné přípravy pod vedením orgánů veřejné moci na vysoké úrovni

(2017/C 416/03)

1.   Popis, cíle a prioritní témata

Experimenty evropské politiky v rámci klíčové akce 3 programu Erasmus+ (Podpora reformy politiky) – iniciativy pro inovaci politiky  (1) jsou nadnárodní projekty spolupráce, které podporují provádění politické agendy Evropské unie v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, včetně odvětvových programů, jako je boloňský a kodaňský proces.

Obecným cílem této výzvy k předkládání návrhů je podporovat zlepšování účelnosti a efektivnosti systémů vzdělávání a odborné přípravy prostřednictvím shromažďování a vyhodnocování důkazů o systémovém dopadu inovativních politických opatření. Tato výzva vyžaduje zapojení orgánů veřejné moci na vysoké úrovni ze způsobilých zemí a používání solidních a široce uznávaných metod hodnocení založených na terénních studiích (experimentování).

Výzva má tyto specifické cíle:

podpořit nadnárodní spolupráci a vzájemné učení mezi orgány veřejné moci na nejvyšší úrovni ze způsobilých zemí za účelem zlepšování a inovace v oblasti vzdělávání a odborné přípravy,

posílit sběr a analýzu podstatných vědeckých poznatků s cílem zajistit úspěšné provádění inovativních opatření,

usnadnit přenositelnost a rozšiřitelnost inovativních opatření.

Prioritními tématy této výzvy jsou:

podpora sociálního začleňování a sdílených hodnot EU prostřednictvím formálního a neformálního učení,

začleňování vícejazyčných pedagogických postupů do školního vzdělávání a jejich další rozvíjení (např. práce ve vícejazyčných třídách/s bilingvními dětmi) a podpora učitelů a jejich odborná příprava s cílem vypořádat se s rozmanitostí ve třídách,

digitální hodnocení: určení osvědčených postupů v různých odvětvích vzdělávání a v různých zemích a rozšiřování uplatňování osvědčených postupů a experimentování,

učitelé a školitelé v rámci odborného vzdělávání a přípravy v praktickém vyučování/učňovské přípravě,

provádění cest prohlubování dovedností pro dospělé bez vyšší sekundární nebo rovnocenné kvalifikace,

politiky a pobídky na podporu inovativní výuky a pedagogické odborné přípravy ve vysokoškolském vzdělávání, mimo jiné i prostřednictvím otevřeného a digitálního vzdělávání,

vytvoření celoevropského centra pro online učení, smíšenou/virtuální mobilitu, virtuální kampusy a výměnu osvědčených postupů na základě spolupráce.

2.   Způsobilí žadatelé

Způsobilými žadateli, kteří mohou reagovat na tuto výzvu, jsou:

a)

orgány veřejné moci (ministerstva nebo rovnocenné orgány) odpovědné za vzdělávání a odbornou přípravu na nejvyšší úrovni v příslušném vnitrostátním nebo regionálním kontextu (odpovídající kódům NUTS 1 nebo 2; v případě zemí, kde kódy NUTS 1 nebo 2 nejsou k dispozici, se použije nejvyšší dostupný kód NUTS (2)). Orgány veřejné moci odpovědné za jiná odvětví než vzdělávání a odbornou přípravu (např. za zaměstnanost, finance, sociální věci, vnitřní věci, spravedlnost, zdravotnictví atd.) jsou považovány za způsobilé, pokud prokážou, že mají konkrétní působnost v oblasti, ve které budou experimenty prováděny. Orgány veřejné moci mohou pověřit jiné veřejné nebo soukromé organizace, jakož i sítě či sdružení s právní subjektivitou sdružující orgány veřejné moci, aby je zastupovaly, s tím, že toto pověření musí být písemné a musí v něm být výslovně zmíněn předkládaný návrh;

b)

veřejné nebo soukromé organizace nebo instituce působící v oblasti vzdělávání, odborné přípravy nebo jiných souvisejících oblastech;

c)

veřejné nebo soukromé organizace nebo instituce vykonávající průřezové činnosti související se vzděláváním a odbornou přípravou v jiných socioekonomických odvětvích (např. nevládní organizace, informační nebo poradenské služby, orgány veřejné moci, agentury nebo služby odpovědné za: vzdělávání, odbornou přípravu, mládež, zaměstnanost, sociální věci, vnitřní věci, spravedlnost, zajištění kvality, uznávání nebo ověřování, profesní poradenství, obchodní komory, partneři z řad podniků a sociální partneři, oborové organizace, občanskou společnost nebo kulturní či sportovní organizace, hodnotící či výzkumné subjekty, sdělovací prostředky atd.).

Způsobilé jsou pouze návrhy právnických osob usazených v těchto zemích zapojených do programu:

28 členských států Evropské unie,

země ESVO/EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko,

kandidátské země EU: Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Minimální požadavek na složení partnerství

Minimálním požadavkem na složení partnerství pro tuto výzvu jsou: čtyři subjekty zastupující tři způsobilé země. Konkrétně:

alespoň tři orgány veřejné moci (ministerstva nebo rovnocenné orgány) nebo pověřené subjekty (jak jsou popsány v bodě 2 písm. a)), z nichž každý pochází z různých způsobilých zemí nebo síť/sdružení s právní subjektivitou složené z orgánů veřejné moci a zastupující alespoň tři různé země zapojené do programu. Síť nebo sdružení musí mít alespoň od tří odpovědných orgánů veřejné moci (popsaných v bodě 2 písm. a)) mandát jednat jejich jménem pro účely daného konkrétního návrhu projektu.

Partnerství musí zahrnovat alespoň jeden odpovědný orgán veřejné moci, uvedený v bodě 2 písm. a), z členského státu Evropské unie,

alespoň jeden veřejný nebo soukromý subjekt s odbornými znalostmi v oblasti hodnocení dopadů politik („výzkumný subjekt“). Tento subjekt odpovídá za metodologické aspekty a protokoly terénních studií. Do partnerství může být zapojen více než jeden takový subjekt za předpokladu, že je práce koordinovaná a soudržná.

Návrh projektu může být koordinován a předložen – jménem všech žadatelů – pouze jedním z těchto subjektů:

orgánem veřejné moci popsaným v bodě 2 písm. a),

sítí nebo sdružením s právní subjektivitou složeným z orgánů veřejné moci popsaných v bodě 2 písm. a),

veřejným nebo soukromým subjektem pověřeným orgány veřejné moci popsanými v bodě 2 písm. a), aby reagoval na tuto výzvu. Pověřené subjekty musí disponovat výslovným písemným souhlasem orgánu veřejné moci popsaného v bodě 2 písm. a) k předložení a koordinaci návrhu projektu jeho jménem.

Žádosti musí jménem všech žadatelů předkládat statutární zástupce koordinátora. „Koordinátorem“ pro účely této výzvy mohou být pouze organizace, které mohou doložit, že jako právní subjekt k datu lhůty pro předkládání předběžných návrhů uvedených v bodě 6 existují alespoň tři roky (3).

Fyzické osoby o grant žádat nemohou.

3.   Způsobilé činnosti a doba trvání projektu

Způsobilé činnosti by měly být v souladu s přílohou 1 pokynů pro žadatele. Terénní studie musí být provedeny alespoň ve třech zemích, jejichž orgány veřejné moci, popsané v bodě 2 písm. a), (nebo pověřené subjekty) se na projektu podílejí.

Činnosti musí být zahájeny v době mezi 1. lednem 2019 a 28. únorem 2019.

4.   Kritéria pro udělení grantu

Návrhy budou předkládány a hodnoceny ve dvou fázích, nejprve předběžný návrh (fáze I) a poté úplný návrh (fáze II).

Způsobilé předběžné návrhy budou hodnoceny na základě kritéria pro udělení grantu „význam projektu“ (nejvýše 20 bodů). Způsobilí žadatelé, kteří u kritéria pro udělení grantu „význam projektu“ dosáhnou minimální hranice 12 bodů, budou vyzváni k předložení úplného návrhu, který dále komplexně rozpracuje osnovu předloženou v předběžném návrhu.

Všichni žadatelé, kteří předložili předběžné návrhy, budou vyrozuměni o výsledcích předběžného výběru elektronickou poštou a obdrží souhrnné hodnocení svého předběžného návrhu.

Úplné návrhy budou posuzovány podle kritérií způsobilosti, vyloučení a výběru a podle zbývajících tří kritérií pro udělení grantu: „kvality koncepce a provádění projektu“, „kvality dohod o partnerství a spolupráci“ a „dopadu, šíření a udržitelnosti“.

Agentura ověří, že byla v druhé fázi potvrzena způsobilost úplných návrhů a případně podložena vyžadovanou dokumentací (oddíl 14.3.2 pokynů pro žadatele).

Kritérii pro udělení grantu (viz oddíl 9 pokynů pro žadatele), která se posuzují pro účely financování návrhu, jsou:

1.

význam projektu (maximálně 20 bodů);

2.

kvalita návrhu a realizace projektu (maximálně 30 bodů);

3.

kvalita dohod o partnerství a spolupráci (maximálně 20 bodů);

4.

dopady, šíření a udržitelnost (maximálně 30 bodů).

Do výpočtu celkového bodového hodnocení úplného návrhu bude zahrnuto hodnocení získané ve fázi předběžného návrhu za „význam projektu“. Do posuzování pro udělení finanční podpory EU budou zařazeny pouze úplné návrhy, které dosáhly alespoň hranice 60 bodů celkového bodového hodnocení (tedy hodnocení kritéria pro udělení grantu „význam projektu“ v první fázi plus hodnocení dalších tří kritérií pro udělení grantu ve druhé fázi).

Všichni žadatelé budou po předložení úplného návrhu žádosti vyrozuměni elektronickou poštou o výsledcích konečného výběru a obdrží zprávu o hodnocení.

5.   Rozpočet

Celkový dostupný rozpočet na spolufinancování projektů v rámci této výzvy činí 10 000 000 EUR.

Finanční příspěvek EU nesmí překročit 75 % celkových způsobilých nákladů.

Maximální výše grantu na jeden projekt bude činit 2 000 000 EUR.

Agentura si vyhrazuje právo nerozdělit všechny dostupné finanční prostředky.

6.   Postup podávání žádostí a lhůty

Předkládání a výběr návrhů se uskuteční ve dvou fázích: ve fázi předběžného návrhu a fázi úplného návrhu.

Žádáme žadatele, aby si pečlivě přečetli veškeré informace o této výzvě k předkládání návrhů a postupu předkládání a aby použili dokumenty, které jsou součástí žádosti (dokumentace žádosti) na adrese: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-282017_en

Dokumentace žádosti musí být předložena on-line na správném elektronickém formuláři, musí být řádně vyplněná a obsahovat všechny příslušné a platné přílohy a podklady. Formuláře žádosti jsou k dispozici na adrese https://eacea.ec.europa.eu/PPMT/

Formuláře žádosti, které nebudou obsahovat všechny nezbytné informace a které nebudou podány elektronicky před uplynutím uvedené lhůty, nebudou brány v úvahu.

Žádosti o grant musí být vyhotoveny v jednom z úředních jazyků EU.

Lhůty:

předběžné návrhy: 10. dubna 2018 – 12:00, poledne SEČ

úplné návrhy: 25. září 2018 – 12:00, poledne SEČ

7.   Další informace

Další podrobnosti naleznete v pokynech pro žadatele.

Podrobné pokyny pro žadatele a úplná dokumentace žádosti jsou k dispozici na této internetové stránce:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-282017_en

Kontaktní e-mail: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu


(1)  Právním základem pro tuto výzvu je nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1288/2013 ze dne 11. prosince 2013, kterým se zavádí program „Erasmus+“: program Unie pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport a zrušují rozhodnutí č. 1719/2006/ES, č. 1720/2006/ES a č. 1298/2008/ES (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 50), konkrétně články 9 a 15 – podpora reformy politiky.

(2)  http://ec.europa.eu/eurostat/web/nuts/overview

(3)  „Datum registrace hlavního registračního čísla“ na formuláři pro právní subjekty: http://ec.europa.eu/budget/contracts_grants/info_contracts/legal_entities/legal_entities_en.cfm