26.1.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 26/8


VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EACEA 04/2017

v rámci programu Erasmus+

KA 2 – Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů

Aliance odvětvových dovedností

(2017/C 26/06)

1.   Cíle a popis

Cílem aliancí odvětvových dovedností je řešit nedostatky v dovednostech v souvislosti s jedním či více profesními profily v konkrétním odvětví. Tohoto cíle dosahují za pomocí identifikování konkrétních potřeb trhu práce v rámci stávajících nebo vznikajících odvětví (strana poptávky) a posilováním schopnosti počátečního nebo dalšího odborného vzdělávání a přípravy na tyto potřeby trhu práce reagovat (strana nabídky), a to na všech úrovních. Na základě důkazů týkajících se potřeb v oblasti dovedností podporují aliance odvětvových dovedností navržení a poskytování nadnárodního obsahu odborné přípravy, ale i výukových a školicích metodik pro klíčové profesní profily v Evropě.

Aliance odvětvových dovedností pro strategickou odvětvovou spolupráci v oblasti dovedností identifikují a rozvíjejí konkrétní činnosti, aby uvedly do souladu nabídku s poptávkou, pokud jde o dovednosti, a podpořily tak konkrétní strategii růstu celého odvětví.

Projekty mohou těchto cílů dosáhnout přihlášením se do jedné z následujících „skupin“:

Skupina 1 - Aliance odvětvových dovedností pro identifikování potřeb v oblasti dovedností

Zaměřuje se na identifikování a poskytování podrobných důkazů o potřebách v oblasti dovedností a o mezerách v daném konkrétním hospodářském odvětví. Díky tomu by bylo možné tyto mezery řešit poskytováním odborné přípravy, a to buď prostřednictvím odborného vzdělávání a přípravy, nebo jiného odvětví vzdělávání a odborné přípravy.

Identifikování a definování budoucích potřeb v oblasti dovedností by mělo být podpořeno průzkumem potřeb trhu práce v daném odvětví. Je-li to možné, měly by se potřeby v oblasti dovedností pro příslušné profesní profily v odvětví identifikovat podle klasifikace evropských dovedností, kompetencí, kvalifikací a povolání (ESCO). Měly by se přitom případně využít informace o dovednostech shromážděné „evropskými radami pro odvětvové dovednosti“ a již existujícími studiemi odvětvových dovedností, včetně výsledků předchozích aliancí odvětvových dovedností. Přehled dovedností EU poskytuje množství informací o dovednostech, analýz a studií o profesích (povoláních) a o odvětvích: http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en.

Spolupráce mezi veřejnými a soukromými aktéry na trhu práce (jako jsou ministerstva práce, sociální partneři, poskytovatelé odborné přípravy a vzdělávání, subjekty poskytující informace o trhu práce, společnosti, včetně malých a středně velkých podniků, obchodní komory, veřejné a soukromé služby zaměstnanosti a národní statistické úřady) by měla být organizována tak, aby bylo možné u daného souboru profesních profilů identifikovat a předvídat přetrvávající nedostatky a nesoulad v oblasti dovedností na odvětvové úrovni. Důležité je maximalizovat součinnost s ostatními odvětvovými iniciativami.

Skupina 2 - Aliance odvětvových dovedností v oblasti navržení a poskytování odborného vzdělávání a přípravy

Zaměřuje se na reagování na zjištěné mezery v oblasti dovedností a na potřeby v konkrétním hospodářském odvětví za pomoci rozvoje osnov a metodik výuky a odborné přípravy. Výraznou součástí metodik v oblasti osnov a odborné přípravy by mělo být učení se prací a podpora nadnárodní mobility studentů.

Partneři budou muset při provádění odborného vzdělávání a přípravy nebo při navrhování kvalifikačních standardů na základě profesních profilů, pokud možno podle klasifikace ESCO, interpretovat poznatky stávajícího průzkumu dovedností specifických pro určitou profesi. Měly by případně využít informace o dovednostech shromážděné „evropskými radami pro odvětvové dovednosti“ a již existujícími studiemi odvětvových dovedností, včetně výsledků předchozích aliancí odvětvových dovedností. Přehled dovedností EU poskytuje množství informací o dovednostech, analýz a studií o profesích (povoláních) a o odvětvích: http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en.

Navržení a poskytování osnov odborné přípravy by se mělo řídit těmito hlavními zásadami: i) zajišťování kvality, včetně účinných systémů sledování studentů a zpětných vazeb; ii) osnovy a kvalifikace, které jsou orientovány na výsledky učení, iii) opatření, které je ve všech svých fázích modulární; iv) zahrnutí významných období učení se prací; v) začlenění mezinárodních zkušeností (mobilita studenta, učitele a školitele).

Partneři aliancí by měli v návrhu prokázat, jaká opatření podniknou ve státech a v odvětvích, na něž se vztahuje formální uznávání nových nebo upravených osnov a odborné přípravy a kvalifikací a jak budou prosazovat výsledky projektu po skončení financování ze zdrojů EU. Aliance odvětvových dovedností by měly vykonávat navrhované činnosti tak, aby maximalizovaly dopad na jedno či více souvisejících povolání v daném odvětví.

Skupina 3 - Aliance odvětvových dovedností v oblasti zavádění nového strategického přístupu („plán“) k odvětvové spolupráci zaměřené na dovednosti

Tento plán pro odvětvovou spolupráci v oblasti dovedností je jedním z deseti opatření nové agendy dovedností pro Evropu (1). Jeho cílem je zlepšit informovanost o dovednostech a nabídnout jasnou strategii a nástroje pro řešení nedostatků v dovednostech v konkrétních hospodářských odvětvích. Bude prověřen v šesti odvětvích: automobilovém odvětví, odvětví obrany, odvětví námořních technologií, odvětví vesmírných prostorových informací, textilním-oděvním-kožedělném-obuvnickém odvětví a v odvětví cestovního ruchu.

Aliance uvedené ve skupině 3 podpoří jeho zavedení rozvojem strategií odvětvových dovedností. Odvětvová strategie by měla vést k systémovému a strukturálnímu dopadu na snížení nedostatku v oblasti dovedností i k zajištění vhodné kvality a úrovně dovedností na podporu růstu, inovace a konkurenceschopnosti odvětví. Musí obsahovat jasný soubor opatření, milníků a dobře definovaných výstupů s cílem sladit poptávku a nabídku, pokud jde o dovednosti, aby bylo možné podpořit strategii růstu celého odvětví.

Strategie v oblasti odvětvových dovedností přispěje k nárůstu zdrojů talentů a podpoří přizpůsobení pracovní síly požadavkům vývoje průmyslu i trhu v daném odvětví, a tudíž k jeho dlouhodobé konkurenceschopnosti. Zvláštní pozornost bude věnována novému technologickému vývoji (např. digitální a klíčové základní technologie).

Cíle skupiny 1 (předvídání poptávky po dovednostech) a skupiny 2 (reagování na zjištěné potřeby v oblasti dovedností za pomoci navržení a poskytování odborného vzdělávání a přípravy) by měly být zahrnuty ve strategii odvětvových dovedností.

Povinností partnerů je zřídit pro dané odvětví na úrovni EU alianci za účelem spolupráce v oblasti dovedností a provádění konkrétních opatření, která se řídí poptávkou. Aliance bude vycházet z iniciativy odvětví a zapojí další příslušné zúčastněné strany, jako jsou poskytovatelé vzdělávání a odborné přípravy, sociální partneři, uskupení a sítě, výzkumné ústavy, statistické úřady, služby zaměstnanosti a úřady pro kvalifikaci (pokud je to možné).

2.   Kritéria způsobilosti

Skupina 1:

Aliance odvětvových dovedností musí zahrnovat alespoň 12 zemí účastnících se programu a nejméně 2 organizace, z nichž alespoň 1 zastupuje odvětví a alespoň 1 poskytovatele vzdělávání a odborné přípravy.

Organizacemi způsobilými k účasti jsou:

sociální partneři na vnitrostátní a/nebo evropské úrovni,

ministerstva práce nebo přidružené subjekty (agentury nebo rady),

veřejní nebo soukromí poskytovatelé služeb zaměstnanosti,

instituce pro výzkum trhu práce, národní statistické úřady,

veřejné nebo soukromé, malé, střední nebo velké podniky (včetně sociálních podniků),

agentury pro hospodářský rozvoj,

obchodní či průmyslové komory nebo komory práce,

odvětvová nebo profesní sdružení zaměstnavatelů nebo zaměstnanců, živnostenské komory,

odvětvové zastřešující organizace na evropské nebo vnitrostátní úrovni,

poskytovatelé odborné přípravy nebo vzdělávání na místní, regionální nebo vnitrostátní úrovni,

odvětvové výzkumné ústavy,

subjekty poskytující poradenství pro volbu povolání, profesní poradenství a informace,

orgány veřejné správy odpovědné za vzdělávání a odbornou přípravu na regionální a vnitrostátní úrovni.

Skupina 2:

Aliance odvětvových dovedností musí zahrnovat alespoň 4 země účastnící se programu a nejméně 8 organizací, z nichž alespoň 3 jsou zástupci podniků, průmyslu nebo odvětví (např. komory nebo obchodní sdružení) a alespoň 3 jsou poskytovateli vzdělávání a odborné přípravy.

Organizacemi způsobilými k účasti jsou:

veřejné nebo soukromé podniky (včetně sociálních podniků), zejména podniky, které mají vlastní oddělení pro odbornou přípravu, podniky, které zajišťují učňovskou přípravu, a podniky, které poskytují společnou odbornou přípravu (odbornou přípravu založenou na spolupráci),

unijní nebo vnitrostátní organizace zastupující průmysl, malé a stření podniky, příslušné odvětvové organizace,

veřejní nebo soukromí poskytovatelé odborného vzdělávání a přípravy, včetně středisek odborné přípravy pro více společností a vysokoškolských institucí poskytujících odborné vzdělávání a přípravu,

sítě poskytovatelů vzdělávání a odborné přípravy a evropských a vnitrostátních organizací, které je zastupují,

úřady pro vzdělávání a odbornou přípravu na regionální a vnitrostátní úrovni a ministerstva,

organizace nebo sítě – na unijní nebo vnitrostátní úrovni – zastupující sociální partnery, průmysl, odvětvové organizace, profese a zúčastněné strany v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, včetně mládežnických organizací,

obchodní, průmyslové nebo živnostenské komory či komory práce a další zprostředkující subjekty,

odvětvové rady pro dovednosti,

agentury pro hospodářský rozvoj, statistické úřady a výzkumné ústavy,

kulturní a/nebo tvůrčí subjekty,

subjekty poskytující poradenství pro volbu povolání, profesní poradenství, informace a služby zaměstnanosti,

subjekty poskytující akreditaci, certifikaci, uznávání nebo kvalifikaci (subjekty s „regulační funkcí“).

Skupina 3:

Aliance odvětvových dovedností musí zahrnovat alespoň 6 zemí účastnících se programu a nejméně 12 organizací, z nichž alespoň 5 jsou zástupci podniků, průmyslu nebo odvětví (např. komory nebo obchodní sdružení) a alespoň 5 jsou poskytovateli vzdělávání a odborné přípravy.

Organizacemi způsobilými k účasti jsou:

veřejné nebo soukromé podniky, které jsou aktivní ve vybraných pilotních odvětvích, zejména podniky, které mají vlastní oddělení pro odbornou přípravu, podniky, které zajišťují učňovskou přípravu, a podniky, které poskytují společnou odbornou přípravu (odbornou přípravu založenou na spolupráci),

unijní nebo vnitrostátní organizace zastupující průmysl, malé a stření podniky, příslušné odvětvové organizace,

veřejní nebo soukromí poskytovatelé vzdělávání nebo odborné přípravy, včetně středisek odborné přípravy a vysokoškolských institucí (a vojenských akademií v odvětví obrany),

sítě poskytovatelů vzdělávání a odborné přípravy a evropských a vnitrostátních organizací, které je zastupují,

úřady odpovědné za vzdělávání a odbornou přípravu nebo za zaměstnávání na regionální nebo vnitrostátní úrovni a související ministerstva,

organizace nebo sítě – na unijní nebo vnitrostátní úrovni – zastupující sociální partnery, průmysl, odvětvové organizace, profese a zúčastněné strany v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, včetně mládežnických organizací,

obchodní či průmyslové komory nebo komory práce a další příslušné odvětvové zprostředkující subjekty;

odvětvové rady pro dovednosti,

agentury pro hospodářský rozvoj, statistické úřady a výzkumné ústavy,

subjekty poskytující poradenství pro volbu povolání, profesní poradenství, informace a služby zaměstnanosti,

subjekty poskytující akreditaci, certifikaci, uznávání nebo kvalifikaci (subjekty s „regulační funkcí“),

subjekty zastupující příslušné úřady na regionální a vnitrostátní úrovni.

Způsobilými zeměmi jsou:

země, které se účastní programu Erasmus+:

28 členských států Evropské unie,

země, které se neúčastní programu EU: Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Turecko.

3.   Způsobilé činnosti

Návrh musí zahrnovat ucelený a komplexní soubor opatření a výstupů, které jsou uvedeny níže u každé skupiny a které se týkají dotčeného odvětví.

U všech tří skupin je nutné věnovat zvláštní pozornost digitálním dovednostem, neboť mají rostoucí význam ve všech profilech povolání na celém trhu práce. To by mělo probíhat v součinnosti s iniciativou Koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa a ve snaze podporovat dovednosti v oblasti klíčových základních technologií. Kromě toho je nutné podpořit přechod na oběhové hospodářství, a to za pomoci změn v oblasti kvalifikací a vnitrostátních osnov tak, aby odpovídaly vznikajícím profesním potřebám v souvislosti se „zelenými dovednostmi“.

Skupina 1 – Aliance odvětvových dovedností pro identifikování potřeb v oblasti dovedností

Definování potřeb v oblasti dovedností a poskytování vzdělávání v konkrétním hospodářském odvětví:

shromažďování a výklad údajů o potřebách dovedností na trhu práce v daném hospodářském odvětví, a to na základě Přehledu dovedností EU (např. prognózy střediska Cedefop v oblasti dovedností, údaje z různých průzkumů, analytické výhledy) a případně práce odvětvových rad pro dovednosti nebo předchozích aliancí odvětvových dovedností,

analyzování trendů a výzev, které formují odvětví a jeho trh práce, se zaměřením na hybné síly změny, které mohou ovlivňovat poptávku a nabídku v souvislosti s dovednostmi v odvětví (např. automatizace, demografie),

na základě výše uvedených činností poskytování podrobného hodnocení současných a předpokládaných nedostatků v oblasti dovedností, mezer a nevyrovnaností v odvětví (specifických pro dané povolání i pro sociální dovednosti), ale i potřeba posouzení profesních profilů s uvedením priority, podle níž by měly být řešeny, mimo jiné podle jejich dopadu na potenciál růstu a konkurenceschopnosti v odvětví a u zaměstnanosti (např. pravděpodobná ztráta pracovních míst, obtížně obsaditelná volná pracovní místa),

analyzování potenciálního dopadu těchto potřeb týkajících se dovedností na růst a zaměstnanost v odvětví,

analyzování nejvýznamnějších trendů, které mají vliv na úzce propojená odvětví, aby došlo k omezení negativních efektů přelévání,

identifikování potřeb, pokud jde o poskytování odborné přípravy, pokud možno podle profesních profilů v klasifikaci ESCO,

poskytování všech příslušných kvalitativních důkazů a kvantitativních údajů na úrovni EU a/nebo jednotlivých států o dovednostech, zaměstnanosti a hospodářské výkonnosti odvětví v elektronické formě, ve formátu otevřených propojitelných dat, aby je bylo možné vkládat do Přehledu dovedností EU (http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en).

Skupina 2 – Aliance odvětvových dovedností v oblasti navržení a poskytování odborného vzdělávání a přípravy

Navržení nadnárodních osnov odborné přípravy pro celé odvětví:

na základě zjištěných potřeb dovedností pro konkrétní profesní profily v daném hospodářském odvětví identifikovat a navrhnout osnovy nebo kvalifikační standardy odborného vzdělávání a přípravy (v souladu s evropským rámcem kvalifikací a na základě informací získaných z klasifikace ESCO), aby bylo možné na tyto potřeby reagovat,

převedení potřeb dovedností do podoby inovativních modulárních programů a/nebo kvalifikací odborného vzdělávání a přípravy, které jsou orientovány na výsledky učení (využitím evropského systému kreditů pro odborné vzdělávání a přípravu (ECVET) pro navržení kvalifikací tvořených jednotkami výsledků učení), aby bylo možné dosáhnout transparentnosti a srovnatelnosti, a to rovněž s přihlédnutím k potřebám uznávání předchozího učení (např. neformálního nebo informálního),

uplatnění řízení kvality na nový obsah odborné přípravy buď použitím zásad pro zajišťování kvality podle evropského referenčního rámce pro zajišťování kvality v oblasti odborného vzdělávání a přípravy (EQAVET), nebo využitím již existujících systémů zajišťování kvality, avšak v souladu s rámcem EQAVET,

začlenění období učení se prací do nového obsahu odborné přípravy, včetně příležitostí uplatnit znalosti v praxi, v „reálných“ situacích na pracovišti, a případně zahrnutí nadnárodních zkušeností získaných během vzdělávání,

navržení poskytování odborného vzdělávání a přípravy se zaměřením na konkrétní pracovní dovednosti, ale i na klíčové kompetence, sociální dovednosti a obory označované jako STEM (věda, technologie, technika a matematika), a současně poskytování efektivních příležitostí k získání a rozvoji těchto kompetencí, zejména v kontextu odborné přípravy spojené s prací,

podpora příslušných odvětvových kvalifikací odborného vzdělávání a přípravy (včetně nadnárodních společných programů, jejichž zajištění bylo přiděleno jednomu či více poskytovatelům odborného vzdělávání a přípravy) a podpora dohody, pokud jde o jejich uznávání, zavedením zásad systému ECVET a odkazování na úroveň kvalifikací podle vnitrostátního a evropského rámce kvalifikací, ale i na jiné příslušné evropské nástroje v dotčeném odvětví,

zvýšení uznávání kvalifikací v odvětví na evropské a vnitrostátní úrovni, a to prosazováním a schvalováním odvětvových kvalifikací, usnadněním přeshraniční certifikace a budováním vzájemné důvěry, což přispívá ke zvýšení mobility studentů a pracovníků v odvětví,

identifikování, dokumentování a podpora úspěšných dovedností nebo kvalifikací týkajících se projektů a osvědčených postupů, ale i posilování partnerství s více zúčastněnými stranami i z jiných odvětví a z území mimo Evropu, a předkládání podrobných návrhů, jak je zopakovat nebo případně rozšířit,

případně zajistit, aby výsledky projektu byly dostupné ve formátu otevřených dat, aby je bylo možné vložit do Přehledu dovedností EU a do klasifikace ESCO.

Příprava osnov odborné přípravy:

identifikování nejvhodnějších způsobů přípravy osnov s použitím inovativních přístupů k výuce a učení, ale i za pomoci strategického a integrovaného využití informačních a komunikačních technologií (např. kombinované učení, simulátory atd.) a otevřených vzdělávacích zdrojů (např. hromadných otevřených on-line kurzů a otevřených on-line kurzů odborné přípravy),

identifikování způsobů, jak zavést inovativní metody výuky a učení v rámci odborného vzdělávání a přípravy, aby bylo možné reagovat na potřeby konkrétních cílových skupin studentů; a prostřednictvím zajišťování učení se prací,

rozvíjení opatření za účelem usnadnění mezigeneračního přenosu znalostí v rámci odborného vzdělávání a přípravy,

popsání způsobů, jak mohou metodiky a postupy hodnocení obsáhnout všechny formy učení, včetně učení se prací, a usnadnit uznávání dovedností a kompetencí získaných před odbornou přípravou,

identifikování vhodných opatření pro sledování studentů po skončení jejich odborné přípravy, aby bylo možné poskytnout „zpětnou vazbu“. Tyto systémy sledování a zpětné vazby lze vybudovat na základě informací od společností, studentů/zaměstnanců, ale i z veřejných informačních zdrojů a od zúčastněných stran na trhu práce,

navržení vhodných opatření pro formální uznávání nových nebo upravených osnov odborné přípravy a kvalifikací v zúčastněných zemích a v dotčeném odvětví (dotčených odvětvích),

plánování postupného zavádění výsledků projektu, což povede k systémovému dopadu.

Skupina 3 – Aliance odvětvových dovedností v oblasti zavádění nového strategického přístupu („plán“) k odvětvové spolupráci zaměřené na dovednosti

Aliance odvětvových dovedností, které patří do této skupiny, by měly vést k vytvoření spolupráce na rozvoji dovedností mezi nejvýznamnějšími zúčastněnými stranami v daném odvětví, poskytovateli vzdělávání a odborné přípravy a orgány veřejné správy.

Aliance by měly rozvíjet strategii odvětvových dovedností na podporu cílů stávající strategie růstu pro dané odvětví. Tato strategie by měla být prvním klíčovým výsledkem projektu, který identifikuje konkrétní opatření a který uvádí jasný soubor činností, milníky a dobře definované výstupy, a to za účelem navržení způsobu, jak uvést do souladu poptávku a nabídku, pokud jde o dovednosti.

Strategie by měla podrobně popisovat, jak by se mohly hlavní trendy, jako je celosvětový, společenský a technologický vývoj v odvětví, dotknout pracovních míst a potřeb dovedností. Měla by popisovat očekávaný časový rámec a věnovat zvláštní pozornost dopadu digitálních a klíčových základních technologií.

Aliance z této skupiny zahrnují činnosti uvedené ve skupině 1 (pro dané odvětví) a ve skupině 2. Měly by zahrnovat zejména tyto činnosti:

poskytování podrobného hodnocení současných a předpokládaných nedostatků v oblasti dovedností, mezer a nevyrovnaností v odvětví, ale i potřeba posouzení profesních profilů s uvedením priority, podle níž by měly být řešeny, mimo jiné podle jejich dopadu na potenciál růstu a konkurenceschopnosti v odvětví a u zaměstnanosti (např. pravděpodobná ztráta pracovních míst, obtížně obsaditelná volná pracovní místa),

rozvoj společné metodiky pro posouzení současné situace a předvídání budoucích potřeb, ale i pro (každoroční) monitorování postupu a vývoje poptávky a nabídky, pokud jde o dovednosti, na základě věrohodných scénářů budoucího vývoje,

identifikování profesních profilů, které je zapotřebí přezkoumat nebo vytvořit, a souvisejících potřeb dovedností, ale i požadované úrovně znalostí vycházející, pokud možno, z profesních profilů v klasifikaci ESCO a ze stávajícího rámce kompetencí; případně je možné zvážit vývoj v oblasti rámců odvětvových kompetencí,

identifikování, popis a stanovení priorit pro posouzení nebo zavedení nových kvalifikací na základě příslušných profesních profilů,

posílení rozvoje konkrétních řešení v oblasti poskytování odborného vzdělávání a přípravy (včetně vyšších úrovní odborného vzdělávání a přípravy), ale i partnerství mezi podnikatelskými, vzdělávacími a výzkumnými subjekty,

rozvoj konkrétních řešení na podporu mobility studentů odborné přípravy, uchazečů o zaměstnání a stážistů v odvětví v celé Evropě, využití stávajících nástrojů EU (jako je Erasmus+, EURES, Drop'Pin, Evropská aliance pro učňovskou přípravu),

rozvoj opatření na podporu přitažlivosti odvětví při volbě povolání, zejména mezi mladými lidmi, se současným zaměřením na vyvážené zastoupení žen a mužů v odvětví,

navržení dlouhodobého akčního plánu iniciovaného průmyslem pro postupné zavádění výsledků projektu po jeho dokončení. Tento plán bude vycházet z udržitelných partnerství na příslušné úrovni mezi poskytovateli vzdělávání a odborné přípravy a hlavními zúčastněnými stranami odvětví. Měl by obsahovat identifikaci vhodných struktur řízení, ale i plány rozšiřitelnosti a finanční udržitelnosti. Dále by měl zajišťovat vhodnou viditelnost a šíření práce aliance jak na unijní, tak na vnitrostátní politické úrovni, a měl by uvádět podrobnosti o tom, jak budou výsledky projektu zaváděny na vnitrostátní a/nebo regionální úrovni ve spolupráci s příslušnými státními a odvětvovými orgány,

akční plán by měl rovněž uvádět, jak mohou možnosti financování ze zdrojů EU (např. z evropských strukturálních fondů, z Evropského fondu pro strategické investice, z programu Erasmus+, z programu COSME, či z programů pro dané odvětví), ale i ze zdrojů na vnitrostátní a regionální úrovni podpořit strategie v oblasti dovedností. V této souvislosti by měly být zohledněny vnitrostátní a regionální strategie pro inteligentní specializaci. S cílem podpořit cílenější využití těchto prostředků, včetně rozšiřování dovedností zaměstnanců, lze na základě dobrých případů vyvinout příslušné modely,

předkládání veškerých kvalitativních důkazů a kvantitativních údajů na unijní a/nebo vnitrostátní úrovni, a to ve formátu otevřených propojitelných dat.

4.   Kritéria pro udělení grantu

Způsobilost žádostí bude posouzena na základě těchto kritérií:

1.

Význam projektu (maximálně 25 bodů – minimální hranice 13 bodů)

2.

Kvalita návrhu a provádění projektu (maximálně 30 bodů – minimální hranice 16 bodů)

3.

Kvalita projektového týmu a dohod o spolupráci (maximálně 25 bodů – minimální hranice 13 bodů)

4.

Dopad a šíření (maximálně 20 bodů – minimální hranice 11 bodů)

Hodnotícímu výboru budou předloženy návrhy, které získají minimálně 70 bodů (z celkových 100 bodů).

5.   Rozpočet

Celkový rozpočet vyčleněný na spolufinancování projektů se odhaduje na 28 milionů EUR (1 milion EUR na skupinu 1, 3 miliony EUR na skupinu 2 a 24 milionů EUR na skupinu 3).

U skupiny 1 bude každý grant činit 330 000 až 500 000 EUR. Agentura předpokládá, že bude financovat asi 3 návrhy.

U skupiny 2 bude každý grant činit 700 000 až 1 000 000 EUR. Agentura předpokládá, že bude financovat asi 4 návrhy.

U skupiny 3 bude každý grant činit nejvýše 4 000 000 EUR. Agentura předpokládá, že bude financovat asi 6 návrhů. Pro každé pilotní odvětví lze vybrat pouze 1 návrh.

Agentura si vyhrazuje právo nerozdělit všechny dostupné finanční prostředky.

6.   Lhůta pro podání žádostí

Žádosti musí být předloženy nejpozději do 2. května 2017 do 12:00 hod. (bruselského času).

7.   Podrobné informace

Pokyny společně s elektronickým formulářem žádosti naleznete na této internetové adrese:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/sector-skills-alliances-2017_en

Žádosti musí splňovat všechny podmínky pokynů.


(1)  http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=8848.