18.5.2016   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 176/5


Výzva k vyjádření zájmu o členství ve vědeckých komisích Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (Parma, Itálie)

(2016/C 176/06)

„Komise pro potravinářské přídatné látky a zdroje živin přidávané do potravin“ (ANS)

a

„Komise pro materiály přicházející do styku s potravinami, enzymy, látky určené k aromatizaci a pomocné látky“ (CEF)

Ref.: EFSA/E/2016/001

Tato výzva je adresována vědcům, kteří se hodlají ucházet o členství ve vědecké komisi pro potravinářské přídatné látky a zdroje živin přidávané do potravin (ANS) nebo vědecké komisi pro materiály přicházející do styku s potravinami, enzymy, látky určené k aromatizaci a pomocné látky (CEF) Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).

Stávající členové vědeckých komisí ANS a CEF vykonávají tříleté funkční období, které končí dne 30. června 2017. Vědci, kteří uspějí v této výzvě, budou jmenováni členy jedné z výše uvedených komisí na tříleté funkční období, které svoji činnost zahájí dne 1. července 2017.

Upozorňujeme, že v důsledku možných nadcházejících změn právních předpisů může mandát obnovených komisí ANS a CEF, který začíná dne 1. července 2017, skončit dne 30. června 2018.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je nedílnou součástí systému EU pro bezpečnost potravin. Úkolem úřadu je přispívat k bezpečnosti potravin a potravinového řetězce v EU a k vysoké úrovni ochrany lidského života a zdraví, a to zejména tím, že úřad:

poskytuje osobám odpovědným za řízení rizik v EU nezávislé, aktuální a pro daný účel vhodné vědecké poradenství ve věci otázek týkajících se bezpečnosti potravin a krmiv, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat, zdraví rostlin, výživy a životního prostředí specifických pro výše zmíněné účely,

sděluje veřejnosti výsledky své činnosti a informace, o něž se tyto výsledky opírají,

spolupracuje s členskými státy, institucionálními partnery a ostatními zainteresovanými/zúčastněnými stranami v EU s cílem prosazovat soudržné poradenství a zvyšovat důvěru v systém EU pro bezpečnost potravin,

poskytuje jednotné metodiky a shromažďuje a analyzuje údaje umožňující identifikovat, charakterizovat a sledovat nová rizika, která mají přímý nebo nepřímý vliv na bezpečnost potravin a krmiv.

Úřad EFSA spojuje nejlepší dostupné evropské odborníky na posuzování rizik v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat, zdraví rostlin a životního prostředí, kteří pracují jako nezávislé osoby pro autonomní samosprávnou organizaci s cílem poskytovat evropským orgánům a členským státům vědecké poradenství na nejvyšší úrovni.

Hlavní priority úřadu EFSA v příštích letech jsou následující:

upřednostňovat angažovanost veřejnosti a zúčastněných stran v procesu vědeckého posuzování,

rozšiřovat svou důkazní základnu a optimalizovat přístup ke svým údajům,

budovat kapacitu EU pro vědecké posuzování a znalostní komunitu,

připravovat se na budoucí náročné úkoly v oblasti posuzování rizik,

vytvářet prostředí a kulturu odrážející hodnoty úřadu EFSA: vynikající výsledky v oblasti vědy, nezávislost, otevřenost, inovace a spolupráce (1).

Více informací o úřadu EFSA naleznete na našich internetových stránkách http://www.efsa.europa.eu/.

Úloha vědeckých komisí a vědeckého výboru EFSA

Vědecké komise a vědecký výbor odpovídají za poskytování vědeckých stanovisek úřadu a jiného příslušného poradenství, každá v rámci své vlastní oblasti působnosti, kterou stanoví nařízení č. 178/2002, kterým se zřizuje úřad EFSA (2). Poskytují vědecká stanoviska a poradenství osobám odpovědným za řízení rizik. Tím pomáhají poskytovat zdravý základ pro formulaci evropských politik a právních předpisů, čímž se poskytuje podpora osobám odpovědným za řízení rizik při přijímání rozhodnutí.

Vědecké komise se obvykle skládají z dvaceti jedna (21) nezávislých vědeckých odborníků. Vědecký výbor je složen z předsedů vědeckých komisí a šesti (6) dalších vědeckých odborníků.

Členové vědeckých komisí a vědeckého výboru jsou zpravidla jmenováni na tříleté období, přičemž toto jmenování může být dvakrát obnoveno.

Vzhledem k tomu, že funkční období odborníků, kteří podají přihlášku v rámci této výzvy, pravděpodobně skončí do dne 30. června 2018, rozhodla správní rada úřadu EFSA (3) výjimečně se odchýlit od ustanovení (4), v jehož důsledku jsou uchazeči nezpůsobilí k činnosti v téže vědecké komisi ve čtvrtém po sobě jdoucím funkčním období. Uvedená odchylka se použije jen na tuto výzvu. Členové, kteří právě dovršili tři po sobě následující funkční období ve vědecké komisi ANS nebo CEF, se tudíž mohou znovu ucházet o členství v téže vědecké komisi.

Očekává se, že členové se budou účastnit zasedání vědeckých komisí, na nichž se přijímají stanoviska, prohlášení nebo pokyny, a aktivně zde působit.

Tato vědecká stanoviska, prohlášení a pokyny se zveřejňují ve Věstníku EFSA, což je měsíčník indexovaný v bibliografických databázích (např. databáze CAB Abstracts, Food Science and Technology Abstracts, ISI Web of Knowledge), které souvisejí s prací úřadu EFSA.

Komise pro potravinářské přídatné látky a zdroje živin přidávané do potravin (ANS)

Komise ANS poskytuje vědecké poradenství osobám odpovědným za řízení rizik ohledně látek záměrně přidávaných do potravin nebo v potravinách přirozeně přítomných. Komise ANS se zabývá otázkami spojenými s bezpečností používání:

potravinářských přídatných látek,

zdrojů živin (např. zdrojů vitaminů a minerálních látek),

ostatních látek záměrně přidávaných do potravin (např. rostlin a rostlinných výtažků), avšak kromě látek určených k aromatizaci a enzymů.

Většina práce komise probíhá a v nadcházejících letech bude probíhat v souvislosti s programem přehodnocení potravinářských přídatných látek a týká se látek, které byly schváleny k používání před rokem 2009. Za tímto účelem úřad EFSA shromažďuje vědecké údaje prostřednictvím veřejných výzev k poskytnutí informací a průzkumu literatury. Zejména se očekává, že se komise zaměří na jiné potravinářské přídatné látky než barviva a sladidla (např. konzervační prostředky a emulgátory, stabilizátory a želírující činidla). Kromě toho bude komise vyhodnocovat nové žádosti o povolení (tj. nové potravinářské přídatné látky a zdroje živin) nebo změny stávajících povolení (např. prodloužení používání těchto látek). Tyto hodnotící postupy se opírají o žádosti, které průmyslové odvětví předloží Evropské komisi v oblasti potravinářských přídatných látek a zdrojů živin. Komise také připravuje vědecké pokyny vysvětlující přístup k hodnocení a na pomoc průmyslovému odvětví při přípravě nových žádostí.

Více podrobností naleznete v oddíle komise ANS na internetových stránkách úřadu EFSA: http://www.efsa.europa.eu/en/panels/ans.htm

Na základě uvedených skutečností je tato výzva určena zejména vědcům, kteří mají odborné znalosti pro posuzování rizik chemických látek a hodnocení bezpečnosti potravinářských přídatných látek, zdrojů živin nebo látek botanického původu v potravinách.

Komise potřebuje odborné znalosti konkrétně v těchto oblastech:

toxikologie, v následujících oblastech: subchronická a chronická toxicita, genotoxicita, karcinogenita, vývojová toxicita a toxicita pro reprodukci, alergenita a imunotoxicita,

testování toxicity na pokusných zvířatech a alternativní zkoušky toxicity (např. pokusy in vitro),

toxikokinetika a metabolismus, tzn. absorpce, distribuce, metabolismus a vylučování (ADME) látek,

chemie (organická, anorganická, analytická a syntetická chemie), zejména kvůli chemické identifikaci a specifikaci chemických látek,

průzkumy pro posouzení expozice a spotřeby,

potravinářská technologie (výrobní postupy a používání potravinářských přídatných látek),

výživa (lidí včetně kojenců),

epidemiologie.

Komise pro materiály přicházející do styku s potravinami, enzymy, látky určené k aromatizaci a pomocné látky (CEF)

Komise CEF poskytuje vědecké poradenství osobám odpovědným za řízení rizik ohledně látek záměrně přidávaných do potravin (látek určených k aromatizaci a enzymů) a materiálů přicházejících do styku s potravinami. Komise CEF se zabývá otázkami spojenými s bezpečností používání:

materiálů přicházejících do styku s potravinami (látkami používanými při výrobě obalových materiálů, aktivních a inteligentních obalů a jiných materiálů přicházejících do styku s potravinami) a postupů recyklace plastů určených pro styk s potravinami,

potravinářských enzymů,

látek určených k aromatizaci,

postupů a pomocných látek.

Komise provádí hodnotící postupy po přijetí žádostí předložených ze strany průmyslového odvětví Evropské komisi nebo členským státům v oblasti materiálů přicházejících do styku s potravinami (i postupů recyklace), látek určených k aromatizaci, postupů a pomocných látek.

Očekává se výrazný nárůst objemu činnosti v oblasti potravinářských enzymů. V nadcházejících letech bude jedním z hlavních úkolů hodnocení potravinářských enzymů, včetně enzymů pocházejících z geneticky modifikovaných mikroorganismů, s cílem vypracovat seznam EU. Pro účely hodnocení bezpečnosti komise CEF obdržela celkem 300 žádostí. Očekává se i nárůst činnosti týkající se monomerů a přídatných látek pro použití v plastových materiálech přicházejících do styku s potravinami a bude pokračovat hodnocení nových látek určených k aromatizaci, které nejsou zařazeny v registru EU. Komise také připravuje vědecké pokyny vysvětlující přístup k hodnocení a na pomoc průmyslovému odvětví při přípravě nových žádostí.

Více podrobností naleznete v oddíle komise CEF na internetových stránkách úřadu EFSA: http://www.efsa.europa.eu/en/panels/cef.htm.

Na základě těchto skutečností je současná výzva určena zejména vědcům, kteří mají odborné znalosti v oblasti posuzování rizik chemických látek se zvláštním důrazem na potravinářské enzymy, látky určené k aromatizaci, chemické látky používané při výrobě plastů nebo jiných materiálů přicházejících do styku s potravinami.

Komise potřebuje odborné znalosti konkrétně v těchto oblastech:

toxikologie, v následujících oblastech: subchronická a chronická toxicita, genotoxicita, karcinogenita, vývojová toxicita a toxicita pro reprodukci, alergenita a imunotoxicita,

testování toxicity na pokusných zvířatech a alternativní zkoušky toxicity (např. pokusy in vitro),

toxikokinetika a metabolismus, tzn. absorpce, distribuce, metabolismus a vylučování (ADME) látek,

chemie (organická, analytická a syntetická chemie), zejména kvůli chemické identifikaci a specifikaci chemických látek a zkouškám migrace u materiálů přicházejících do styku s potravinami,

průzkumy pro posouzení expozice a spotřeby,

potravinářská technologie (výrobní postupy a používání pomocných látek),

mikrobiologie potravin včetně biotechnologie enzymů s využitím geneticky modifikovaných mikroorganismů a hodnocení účinnosti chemických látek používaných při dekontaminaci jatečně upravených těl zvířat,

hodnocení rizik chemických látek pro životní prostředí (např. používaných při dekontaminaci jatečně upravených těl zvířat),

epidemiologie.

Úloha členů vědeckých komisí EFSA

Členy vědeckých komisí jsou vědci specializovaní v oboru působnosti vědecké komise, kteří jsou vybráni a jmenováni k osobnímu výkonu funkce v souladu s nařízením o zřízení úřadu EFSA a pravidly úřadu EFSA.

Od členů vědeckých komisí se bude žádat plnění těchto úkolů:

přispívat k přípravě, projednávání a přijímání vědeckých stanovisek, pokynů a prohlášení vědecké komise a k činnostem jejích pracovních skupin,

přispívat k vědeckému poradenství ve věcech spadajících do působnosti vědecké komise,

poskytovat poradenství v oblasti realizace a organizace vědeckých činností vědecké komise.

Členové vědeckých komisí mohou být vybráni jako předsedové, místopředsedové nebo zpravodajové vědeckých komisí a jejich pracovních skupin.

Více informací o zřízení a činnosti vědeckých komisí a jejich pracovních skupin naleznete v „rozhodnutí správní rady Evropského úřadu pro bezpečnost potravin o zřízení a činnosti vědeckého výboru, vědeckých komisí a jejich pracovních skupin“.

http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/paneloperation.pdf

Obecné podmínky

Na členech vědecké komise se bude požadovat, aby byli přítomni na dvou- až třídenních zasedáních, která se obvykle konají v Parmě v Itálii. Tato zasedání se budou konat přibližně šestkrát ročně.

Dále se očekává, že se členové vědeckých komisí budou účastnit některých pracovních skupin, které jsou zřízeny vědeckými komisemi.

Přítomnost na zasedáních vědeckých komisí nebo pracovních skupin vyžaduje přípravnou práci, včetně předchozího studování a zpracovávání dokumentů. Zasedání probíhají v angličtině, většina dokumentů je také v angličtině.

Aby si členové mohli doplnit své zkušenosti, budou jim nabídnuty různé vzdělávací moduly a návazné informační materiály týkající se metodik pro hodnocení rizik a pokynů úřadu EFSA. Důrazně se doporučuje, aby se členové těchto školení zúčastnili.

Jako součást závazku úřadu EFSA k otevřenosti a transparentnosti mohou být některá plenární zasedání vědeckých komisí přístupná pozorovatelům.

Požaduje se, aby se uchazeči zavázali, že v případě svého jmenování se budou aktivně účastnit činností vědeckých komisí.

Úřad EFSA bude v souladu se svými finančními pravidly hradit cestovní výdaje, denní příspěvky a příspěvky na ubytování členů. Za každý celý den přítomnosti na zasedání bude vyplacena zvláštní náhrada (5).

Výběrové řízení

Požaduje se, aby uchazeči ve formuláři přihlášky vyznačili vědeckou komisi, o členství v níž se hodlají ucházet a která nejlépe odpovídá jejich odbornosti.

Uchazeči mohou vyznačit obě komise (v preferovaném pořadí), pokud se jejich odbornost vztahuje k působnosti obou komisí.

K datu konci lhůty pro podání přihlášky musí uchazeči vyhovět těmto požadavkům:

A.   Kritéria způsobilosti

Každá přihláška bude vyhodnocena podle těchto požadavků způsobilosti:

občanství některého z členských států Evropské unie (EU) nebo některé země Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) nebo některé ze zemí kandidujících na členství v EU. Přihlášku mohou podat i odborníci ze třetích zemí a o jejich členství ve vědeckých komisích se bude uvažovat v případě, že požadovanou úroveň znalostí nebude možno nalézt mezi státními příslušníky zemí EU, ESVO nebo kandidátských zemí;

důkladná znalost angličtiny (6);

závazek účastnit se zasedání a aktivně přispívat k práci vědeckých komisí a jejich pracovních skupin;

úroveň vzdělání odpovídající dokončenému vysokoškolskému studiu v trvání nejméně čtyř (4) let a osvědčená diplomem v jednom z těchto oborů: zemědělství, biochemie, bioinformatika, biologie, biometrika, biotechnologie, chemie, dietární expozice, vědy o životním prostředí, epidemiologie, potravinářské vědy, potravinářská technologie, genetika, ochrana zdraví a bezpečnost potravin, humánní lékařství, vědy o živé přírodě, matematika, mikrobiologie, molekulární biologie, přírodní vědy, výživa, farmacie, veřejné zdraví, statistika, toxikologie, veterinární lékařství nebo související oblasti (7);

alespoň deset (10) let odborné praxe v oboru souvisejícím s působností komise (komisí) absolvované po získání požadovaného diplomu.

B.   Kritéria výběru

Přihlášky, které splňují požadavky na způsobilost uchazečů, budou předloženy ke srovnávacímu hodnocení, které provede úřad EFSA na základě níže uvedených výběrových kritérií.

Uchazečům se důrazně doporučuje, aby do všech oddílů formuláře přihlášky vyplnili nutné informace a doklady, jelikož z tohoto bude vycházet jejich hodnocení.

Hodnocení všech přihlášek, které se považují za vhodné, bude provedeno bodovým hodnocením na stupnici od nuly (0) do pěti (5) ke každému z níže uvedených výběrových kritérií. V zájmu vyjádření poměrného významu různých výběrových kritérií jim bude přiřazen váhový koeficient. Každá přihláška obdrží bodové hodnocení od nuly (0) do sta (100).

Každá způsobilá přihláška bude posouzena podle těchto kritérií výběru:

zkušenosti s vědeckým posuzováním rizik a/nebo poskytováním vědeckého poradenství v oblastech spojených s bezpečností potravin v oblastech působnosti a odborné způsobilosti preferované vědecké komise (váhový koeficient: 6, maximálně 30 bodů ze 100),

prokázaná vědecká úroveň v jednom nebo v několika oborech souvisejících s oblastí, jíž se preferovaná vědecká komise zabývá (váhový koeficient: 5, maximálně 25 bodů ze 100),

zkušenost s odborným přezkoumáváním vědecké práce a publikací v oborech souvisejících s oblastí, jíž se preferovaná vědecká komise zabývá (váhový koeficient: 3, maximálně 15 bodů ze 100),

zkušenost s analyzováním složitých informací a dokumentací, pocházejících často ze širokého okruhu vědeckých oborů a zdrojů, a s vypracováváním vědeckých stanovisek a zpráv (váhový koeficient: 2, maximálně 10 bodů ze 100),

zkušenosti s řízením projektů týkajících se vědeckých záležitostí (váhový koeficient: 2, maximálně 10 bodů ze 100),

zkušenosti v oblasti komunikace založené na pedagogické zkušenosti, veřejných vystoupeních, aktivní účasti na zasedáních (váhový koeficient: 2, maximálně 10 bodů ze 100).

Pro účely členství budou uchazeči dále posuzováni, pokud jejich přihláška získá bodové hodnocení nad mezní hodnotou 66 bodů (ze 100).

EFSA si vyhrazuje právo konzultací s třetími stranami, pokud jde o profesní zkušenosti uchazečů v souvislosti s jejich přihláškou.

Více informací o výběru členů vědeckých komisí naleznete v „rozhodnutí výkonného ředitele o výběru členů vědeckého výboru, vědeckých komisí a externích odborníků, kteří mají úřadu EFSA pomáhat v jeho vědecké činnosti“.

http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/expertselection.pdf

C.   Prohlášení o zájmech

Všichni způsobilí uchazeči, kteří získají bodové hodnocení nad mezní hodnotou, budou požádáni, aby předložili vyplněné roční prohlášení o zájmech, které úřad EFSA přezkoumá v souladu s politikou Evropského úřadu pro bezpečnost potravin týkající se nezávislosti a vědeckých rozhodovacích procesů a se svými pravidly pro prohlášení o zájmech (8) platnými v okamžiku uvedeného přezkumu. K míře případného střetu zájmů bude přihlédnuto při rozhodování, zda bude uchazeč dále posuzován pro účely členství.

Upozorňujeme, že nepředložení vyplněného ročního prohlášení o zájmech povede k odmítnutí uchazeče a žádost tohoto uchazeče nebude dále zpracovávána. Uchazeči mohou být požádáni, aby své prohlášení o zájmech dále vyjasnili.

Seznam vhodných uchazečů a jmenování členů

Uchazeči, u nichž bylo zjištěno, že splňují požadavky pro členství (tj. způsobilí uchazeči, kteří dosáhli bodového hodnocení nad mezní hodnotou a jejich roční prohlášení o zájmech je slučitelné s politikou a pravidly úřadu EFSA pro nezávislost), mohou být rozhodnutím správní rady EFSA na návrh výkonného ředitele EFSA jmenováni členy vědecké komise ANS nebo CEF. Návrh úřadu EFSA na jmenování přihlédne k faktorům, jako jsou odborné znalosti požadované pro příslušnou vědeckou komisi, které upřesňuje tato výzva k vyjádření zájmu (to se týká zejména specifických vědeckých znalostí a zkušeností kandidáta a celkové kombinace kompetencí, které má vědecká komise k pokrytí svých předpokládaných potřeb), jakož i vyváženost zastoupení států a zastoupení žen a mužů.

Před jmenováním si úřad EFSA vyhrazuje právo provést kontrolu přihlášky uchazeče, o jehož členství se uvažuje, srovnáním s dokumenty a osvědčeními s cílem potvrdit přesnost a způsobilost přihlášky.

Vědci, u nichž bylo zjištěno, že splňují požadavky pro členství, avšak nebyli vybráni do vědecké komise, budou zařazeni na seznam vhodných uchazečů. Vědci by měli vzít na vědomí, že zařazení na seznam vhodných uchazečů nezaručuje jmenování členem vědecké komise.

Vědci zařazení na seznam vhodných uchazečů sestavený na základě této výzvy mohou být se svým předchozím souhlasem jmenováni členy vědecké komise a/nebo vědeckého výboru, i pokud k členství v dané vědecké komisi a/nebo vědeckém výboru nepodali konkrétní přihlášku.

Nezávislost a prohlášení o závazku a zájmech

Členové vědeckých komisí jsou jmenováni k osobnímu výkonu funkce. Uchazeči jsou povinni přiložit prohlášení, v němž se zaváží jednat nezávisle na jakémkoli vnějším vlivu, jakož i prohlášení o zájmech, které by mohly být považovány za zájmy poškozující jejich nezávislost (viz oddíl týkající se prohlášení o zájmech). Uchazeči nesou odpovědnost za obsah podaného prohlášení, které bude úřad EFSA posuzovat podle rozhodnutí výkonného ředitele o prohlášení o zájmech (9), kterým se provádí politika úřadu EFSA týkající se nezávislosti a vědeckých rozhodovacích procesů.

Dva příklady okolností, které se považují za střet zájmů, jsou uvedeny níže. Tyto příklady rozhodně nejsou vyčerpávající a představují jen některé situace vymezené v rozhodnutí:

Členství ve vědeckých komisích není dovoleno uchazečům, kteří jsou v okamžiku předložení svého prohlášení o zájmech zaměstnanci jakékoli právnické nebo fyzické osoby, jež vykonává jakoukoli z činností, na které mají výsledky vědecké práce úřadu EFSA přímý nebo nepřímý dopad, například výrobu, zpracování a distribuci potravin, zemědělství nebo chovatelství. To zahrnuje jakoukoli formu pravidelného výkonu povolání nebo podnikání, na částečný nebo plný úvazek, placeného nebo neplaceného, včetně samostatné výdělečné činnosti (např. poradenství) ve prospěch výše uvedených osob.

Členství ve vědeckých komisích není dovoleno uchazečům, kteří se v okamžiku předložení svého prohlášení o zájmech podílejí na ad hoc nebo příležitostném poradenství pro subjekty, jakými jsou například evropská sdružení výrobců produktů, které příslušná komise posuzuje, v souvislosti se škálou témat, která je natolik široká, že by daná činnost byla pravidelně ve střetu s body na programu jednání příslušné vědecké komise.

Rovné příležitosti

Úřad EFSA věnuje ve svých výběrových řízeních velkou pozornost uplatňování zásad rovného zacházení.

Podání přihlášek

Přihlášky musí být podány nejpozději do 30. června 2016 o půlnoci (místního času, UTC + 1).

Uchazeči musí podat své přihlášky on-line prostřednictvím internetové stránky úřadu EFSA: http://www.efsa.europa.eu/.

Přihlášky budou považovány za přijatelné pouze tehdy, bude-li ve stanovené lhůtě podán řádně vyplněný internetový formulář přihlášky. Přihlášky v jakékoli jiné formě nebudou přijaty.

Dovolujeme si uchazeče požádat, aby formulář přihlášky vyplnili v angličtině, a usnadnili tak výběrové řízení.

Všichni uchazeči budou o výsledku výběrového řízení vyrozuměni e-mailem.

Uchazečům se důrazně doporučuje, aby nečekali na posledních několik dnů před uzávěrkou, jelikož intenzivní internetový provoz nebo problém s internetovým připojením by mohly způsobit, že uchazeči nebudou schopni podat přihlášku včas.

Požadované osobní údaje budou zpracovány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (10).

Účelem zpracování údajů je správa přihlášek k členství ve vědeckých komisích úřadu EFSA.

Veškeré dotazy týkající se této výzvy zasílejte na adresu: call.experts@efsa.europa.eu.

Proti jakémukoli rozhodnutí, které ovlivňuje jejich právní postavení, mohou uchazeči podat žalobu za podmínek stanovených článkem 263 Smlouvy o fungování Evropské unie. Žaloba musí být podána ve lhůtě dvou měsíců od obdržení nebo oznámení napadeného rozhodnutí. Žaloba musí být proti úřadu EFSA podána u Tribunálu Evropské unie:

General Court of the European Union

Rue du Fort Niedergrünewald

2925 Lucemburk

LUCEMBURSKO

Tel.

+352 43031

Fax

+352 43032100

E-mail:

GeneralCourt.Registry@curia.europa.eu

Internet:

www.curia.europa.eu

Alternativně mohou uchazeči podat stížnost na údajný nesprávný úřední postup orgánů a institucí Evropské unie k úřadu evropského veřejného ochránce práv. Vedle jiných požadavků musí být stížnost podána do dvou let od data, kdy vyšly najevo skutečnosti, z nichž stížnost vychází. Kromě toho je třeba, aby stěžovatelé ve věci dané stížnosti kontaktovali úřad EFSA dříve, než se obrátí na evropského veřejného ochránce práv.

The European Ombudsman

1 Avenue du President Robert Schuman

CS 30403

67001 Strasbourg Cedex

FRANCIE

Tel.

+33 388172313

Fax

+33 388179062

Internet:

www.ombudsman.europa.eu

POZNÁMKA

V případě nekonzistence nebo rozporu mezi anglickým zněním a jakoukoli jinou jazykovou mutací této publikace je rozhodující znění v anglickém jazyce.


(1)  EFSA Strategy 2020 Trusted science for safe food (Strategie úřadu EFSA 2020, Důvěryhodná věda pro bezpečné potraviny): (http://www.efsa.europa.eu/en/corporate/pub/strategy2020).

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1).

(3)  Rozhodnutí správní rady úřadu EFSA o výjimečné odchylce od výše uvedených pravidel bylo přijato dne 16. března 2016. Rozhodnutí správní rady je zaznamenáno v zápisu z 68. zasedání: (http://www.efsa.europa.eu/en/events/event/160316a).

(4)  Čl. 1 odst. 3 a čl. 1 odst. 4 rozhodnutí správní rady Evropského úřadu pro bezpečnost potravin o zřízení a činnosti vědeckého výboru, vědeckých komisí a jejich pracovních skupin.

(5)  Více informací naleznete na adrese: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/Experts_compensation_guide.pdf.

(6)  Za „důkladnou znalost“ se považuje znalost odpovídající úrovni B2 nebo vyšší (tj. úrovně C1 a C2) podle referenčního dokumentu Rady Evropy pro evropské jazykové portfolio („Společný evropský referenční rámec: učení, výuka a hodnocení“). Více informací naleznete na adrese: https://www.coe.int/t/dg4/linguistic/Source/Framework_EN.pdf.

(7)  Akceptována budou jen osvědčení kvalifikace vydaná orgány členského státu EU a osvědčení kvalifikace uznávaná za rovnocenná příslušnými orgány členských států EU. V případech, kdy budou diplomy získány ve třetí zemi, může úřad EFSA uchazeče požádat, aby předložil příslušný doklad o srovnatelnosti vydaný příslušným orgánem.

(8)  Více informací viz internetové stránky úřadu EFSA na adrese http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/independencepolicy.pdf a http://www.efsa.europa.eu/en/howwework/doi.

(9)  EFSA/LRA/DEC/02/2014 – rozhodnutí výkonného ředitele Evropského úřadu pro bezpečnost potravin o prohlášeních o zájmech (http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/independencerules2014.pdf).

(10)  Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1.