V Bruselu dne 15.11.2016

COM(2016) 712 final

2016/0349(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o přistoupení EU k Mezinárodnímu poradnímu výboru pro bavlnu (ICAC)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1. SOUVISLOSTI NÁVRHU

Mezinárodní poradní výbor pro bavlnu (International Cotton Advisory Committee – ICAC) je mezinárodní orgán pro obchod s komoditami (International Commodity Body – ICB) pro bavlnu. Jeho posláním je pomáhat vládám při podpoře zdravé světové ekonomiky týkající se bavlny. Toho se snaží dosáhnout zaručením transparentnosti světového trhu s bavlnou a tím, že slouží jako informační systém pro technické informace o produkci bavlny a jako fórum pro diskusi o otázkách spojených s bavlnou, které mají mezinárodní význam. Výbor ICAC funguje jako statistický pozorovatel a jeho členy jsou země, které produkují nebo spotřebovávají bavlnu nebo s bavlnou obchodují, a všechny segmenty odvětví bavlny. Obecně má pomocnou úlohu. Neúčastní se stanovování cen bavlny.

Výbor ICAC je v současnosti jedním z mála mezinárodních orgánů pro obchod s komoditami 1 , jichž Evropská unie (EU) není členem, přičemž členy výboru ICAC je v současné době devět jejích členských států jednotlivě (Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Řecko a Španělsko). Vzhledem k významu bavlny pro hospodářství Unie je členství ve výboru ICAC v zájmu Unie. EU je producentem bavlny a z čistého dovozce bavlny (do roku 2008) se v roce 2009 stala čistým vývozcem. Textilní a oděvní průmysl EU používá značné množství bavlněné látky. Bavlna je navíc důležitou oblastí evropské rozvojové spolupráce a EU zůstává hlavním dárcem pro africké odvětví bavlny.

Rada Evropské unie při různých příležitostech (zejména v závěrech z let 2004 (č. 8972/04), 2008 (č. 9986/08) a 2010 (č. 9648/10)) žádala Komisi, aby členství EU ve výboru ICAC zvážila. V roce 2013 Rada zmocnila Komisi jménem Evropské unie a na základě směrnic pro jednání sjednat přistoupení Unie k výboru ICAC (rozhodnutí Rady č. 13406/13 ze dne 16. září 2013). S ohledem na přistoupení Unie k výboru ICAC všechny členské státy oznámily výboru ICAC, že své členství v souladu s čl. II oddílem 3 jednacího řádu výboru ICAC ukončují 2 .

2.    PRÁVNÍ ZÁKLAD

Jelikož nejdůležitější část úkolů výboru ICAC představují obchodní otázky, právním základem by měl být článek 207 SFEU.

3.VÝSLEDKY KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

S ohledem na stávající situaci se Komise domnívá, že by členství ve výboru ICAC bylo žádoucí, neboť by:

EU umožnilo jednotně prezentovat své názory v oblasti bavlny příslušnému mezinárodnímu orgánu pro obchod s komoditami a platit mu příspěvek, a přihlížet současně k názorům členských států EU,

EU poskytlo přístup k informacím o otázkách bavlny a umožnilo jí sledovat trh s bavlnou a ovlivňovat dění týkající se bavlny,

usnadnilo vazby a partnerství mezi soukromým sektorem EU (bavlna a textilní výrobky), producenty a odběrateli bavlny (z EU a rozvojových zemí) a veřejnými orgány.

Sekretariát výboru ICAC členství EU podporuje, neboť se tím zvýší význam a zlepší mezinárodní status výboru ICAC jakožto mezinárodního orgánu pro obchod s komoditami. Sekretariát rozhodně potvrdil, že EU nemá žádné závazky za jakékoli současné nebo budoucí finanční nedoplatky kteréhokoli člena.

4.    ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Členství ve výboru ICAC je založeno na platbě ročního příspěvku. Tento příspěvek je vypočten na ročním základě jako funkce počtu členů výboru ICAC (pevně stanovená část) a objemu obchodu se surovou bavlnou realizovaného každým členem (proměnná část). Byl by požadován první příspěvek nejvýše 400 000 EUR, který EU zajistí odpovídající vliv v záležitostech výboru ICAC a umožní EU, aby se ve velké míře zapojila do činností výboru ICAC.

5.    OSTATNÍ PRVKY: plány provádění

Unie zajistí, aby veškeré výhody přistoupení byly sdíleny s členskými státy Unie. Zástupcům členských států bude umožněno stát se jakožto součást delegace Unie členy podvýborů a pracovních skupin, s přihlédnutím k významu celého hodnotového řetězce bavlny včetně výroby a spotřeby v těch regionech Unie, ve kterých má ekonomický význam pro zemědělství, průmysl a obchod. Zejména v poradním panelu pro soukromý sektor (PSAP) budou zástupce Evropské komise doprovázet náhradníci a pozorovatelé, pokud o to členské státy požádají, v souladu s čl. VI oddílem 3 a bodem (1) jednacího řádu výboru ICAC.

2016/0349 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o přistoupení EU k Mezinárodnímu poradnímu výboru pro bavlnu (ICAC)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 207 odst. 3 a 4 ve spojení s čl. 218 odst. 6 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

s ohledem na souhlas Evropského parlamentu 3 ,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Evropská unie (EU) není členem Mezinárodního poradního výboru pro bavlnu (ICAC), ačkoliv je již členem řady mezinárodních orgánů pro obchod s komoditami.

(2)V závěrech k akčnímu plánu EU pro řetězce zemědělských surovin, závislost a chudobu ze dne 27. dubna 2004, k partnerství mezi EU a Afrikou pro podporu rozvoje bavlnářského odvětví ze dne 27. května 2008 a k posílení akce EU v oblasti komodit ze dne 10. května 2010 Rada vyzvala Komisi, aby zvážila členství EU v Mezinárodním poradním výboru pro bavlnu.

(3)Dne 16. září 2013 Rada zmocnila Komisi sjednat jménem Evropské unie přistoupení Unie k výboru ICAC v souladu s čl. II oddílem 1 a 2 jeho jednacího řádu 4 , přičemž uvedla, že vzhledem k významu bavlny pro hospodářství Unie je členství ve výboru ICAC v zájmu EU; EU je producentem bavlny a z čistého dovozce bavlny (do roku 2008) se v roce 2009 stala čistým vývozcem. Textilní a oděvní průmysl EU používá značné množství bavlněné látky. Bavlna je navíc důležitou oblastí evropské rozvojové spolupráce a EU zůstává hlavním dárcem pro africké odvětví bavlny.

(4)Unie zaplatí příspěvek v souladu s čl. II oddílem 2 odst. a. bodem (2) písm. c) jednacího řádu výboru ICAC. Unie nenese žádnou zodpovědnost za jakékoli současné nebo budoucí finanční nedoplatky kteréhokoli člena výboru ICAC.

(5)Po přistoupení Unie k výboru ICAC je třeba nadále brát v úvahu protokol č. 4 o bavlně připojený k aktu o přistoupení Řecké republiky k Unii 5 ,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Jménem Unie se schvaluje přistoupení Evropské unie k Mezinárodnímu poradnímu výboru pro bavlnu

Článek 2

Předseda Rady jmenuje osobu zmocněnou sdělit toto rozhodnutí jménem Evropské unie Mezinárodnímu poradnímu výboru pro bavlnu.

Článek 3

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda / předsedkyně

(1) EU je členem Mezinárodní organizace pro kávu, Mezinárodní organizace pro kakao, Mezinárodní organizace pro tropické dřevo, Mezinárodní organizace pro cukr, Mezinárodní rady pro olivový olej, Mezinárodní rady pro obiloviny, Mezinárodní studijní skupiny pro kaučuk, Mezinárodní studijní skupiny pro olovo a zinek, Mezinárodní studijní skupiny pro nikl a Mezinárodní studijní skupiny pro neželezné kovy.
(2) Viz oficiální internetové stránky výboru ICAC: https://www.icac.org/about-International-Cotton-Advisory-Committee/rules.
(3) Úř. věst. C , , s. .
(4) Jednací řád mezinárodního poradního výboru pro bavlnu přijatý na 31. plenárním zasedání dne 16. června 1972 ve znění přijatém na 74. plenárním zasedání dne 11. prosince 2015. Viz oficiální internetové stránky výboru ICAC: https://www.icac.org/about-International-Cotton-Advisory-Committee/rules.
(5) Úř. věst. L 291, 19.11.1979.