V Bruselu dne 25.4.2016

JOIN(2016) 10 final

SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ


ZVLÁŠTNÍ ADMINISTRATIVNÍ OBLAST HONGKONG: VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2015


SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Zvláštní administrativní oblast Hongkong: Výroční zpráva za rok 2015

Shrnutí

Od předání Hongkongu Čínské lidové republice (ČLR) v roce 1997 Evropská unie (EU) a její členské státy sledují pozorně politický a ekonomický vývoj ve Zvláštní administrativní oblasti (ZAO) Hongkong podle zásady „jedna země, dva systémy“. V souladu se závazkem daným Evropskému parlamentu v roce 1997 jsou o vývoji v Hongkongu vydávány výroční zprávy. Toto je 18. zpráva, která se týká událostí v roce 2015. EU zastává politiku „jedné Číny“ a podporuje zásadu „jedna země, dva systémy“ a její provádění.

Rok 2015 byl pro ZAO Hongkong a pro fungování zásady „jedna země, dva systémy“ z politického hlediska složitý. Dne 18. června zamítla Zákonodárná rada návrh vlády na zavedení všeobecného volebního práva při volbě předsedy Výkonné rady od roku 2017. Tímto byl ukončen proces volební reformy, který trval téměř osmnáct měsíců a v jehož rámci se uskutečnily vyhraněné diskuse a koncem roku 2014 rozsáhlé demonstrace na podporu vyšší úrovně demokracie v hlasovacím systému, než připouští rozhodnutí Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců ze srpna 2014.

EU lituje, že se hlavním aktérům procesu volební reformy nepodařilo dospět ke kompromisu ohledně reformy. EU coby strana, která má zájem na budoucnosti Hongkongu, v souladu se základním zákonem orgány ZAO Hongkong a ústřední vládu vybízí, aby prostřednictvím konstruktivní diskuse pokračovaly ve volební reformě a dosáhly dohody ohledně volebního systému, který je demokratický, spravedlivý, otevřený a transparentní. Všeobecné volby by poskytly vládě větší podporu veřejnosti a legitimitu při dosahování hospodářských cílů a řešení sociálních problémů Hongkongu, jako jsou sociálně-ekonomické a generační rozdíly v hongkongské společnosti.

Uplatňování zásady „jedna země, dva systémy“ bylo vážně zpochybněno, když koncem roku 2015 zmizelo pět osob (z nichž dvě mají občanství EU) spojených s hongkongským vydavatelstvím a knihkupectvím, o němž je známo, že tiskne a prodává materiály kritizující ústřední vládu. Okolnosti zmizení byly podezřelé; zdá se, že pátá osoba, která zmizela z území ZAO Hongkong, byla unesena.

EU pokládá případ pěti vydavatelů knih za nezávažnější porušení základního zákona Hongkongu a zásady „jedna země, dva systémy“ od předání Hongkongu Číně v roce 1997. Případ vzbuzuje vážné pochybnosti, pokud jde o dodržování lidských práv a základních svobod a o uplatňování trestního práva ČLR na činy, které podle práva Hongkongu nejsou trestné. Případ může mít dlouhodobé důsledky pro právní stát v Hongkongu a může mít rovněž dopad na postavení Hongkongu coby mezinárodního obchodního střediska. EU žádá, aby ústřední vláda v ČLR plně respektovala ústavní uspořádání ZAO Hongkong a obnovila důvěru obyvatel Hongkongu i mezinárodního společenství v základní zákon a zásadu „jedna země, dva systémy“.

Ostatní aspekty zásady „jedna země, dva systémy“ se v roce 2015 v Hongkongu uplatňovaly náležitě. Soudnictví i nadále prokazovalo svou nezávislost a důsledné dodržování práva na spravedlivý proces. Zásada právního státu zůstala vůdčí zásadou pro výkonnou moc, hospodářské subjekty a širokou veřejnost. Ostře se postupovalo proti korupci, jak o tom svědčí řádné soudní řízení při stíhání bývalého předsedy Výkonné rady a pozitivní ukazatele řádné správy věcí veřejných. Svoboda projevu a svoboda informací jsou obecně dodržovány. Negativní tendence je však patrná v oblasti svobody tisku a plurality názorů, a to v důsledku obezřetnosti a autocenzury při podávání zpráv o vývoji domácí a zahraniční politiky ČLR. Očekává se, že zmizení pěti vydavatelů tuto tendenci zhorší. Akademická svoboda je do značné míry respektována; institucionální autonomie univerzit je však ohrožena dosazováním stoupenců režimu do rad univerzit.

Hospodářský systém volného trhu fungoval účinně a Hongkong zůstal konkurenceschopným mezinárodním obchodním střediskem, jakož i primárním uzlem pro podnikání s pevninskou Čínou. Právní stát, transparentní regulační rámec, velmi nízká úroveň korupce a zločinnosti spolu s účinnou veřejnou správou a nezávislým soudnictvím přispěly k zachování a posílení příznivého investičního prostředí, které je jádrem úspěchu Hongkongu. Zachování těchto prvků má zásadní význam pro konkurenceschopnost Hongkongu, stejně jako přijetí nových právních předpisů o autorském právu, automatické výměně daňových informací a provádění zákona o hospodářské soutěži. K dosažení cílů týkajících se nízkouhlíkové ekonomiky v souladu s výsledkem 21. konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP 21) je třeba posílit opatření v oblasti klimatu.

Politický vývoj

Reforma volby předsedy Výkonné rady, kterou vláda ZAO Hongkong zahájila v roce 2014, v červnu 2015 skončila. Reforma zahrnovala dvoje veřejné konzultace a rámcové rozhodnutí Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) a vyznačovala se rozsáhlými pouličními protesty na základě kampaně hnutí Occupy, které trvaly 79 dnů. V souladu s rámcem, který stanovil Stálý výbor VSLZ, předložila vláda ZAO Zákonodárné radě návrh týkající se hlasovacího systému se všeobecným volebním právem a možností navrhnout až tři kandidáty vybrané nominačním výborem.

Prodemokratické skupiny návrh odmítly z toho důvodu, že nabízí „falešnou demokracii“, a to zejména kvůli skutečnosti, že členové nominačního výboru většinou podporují centrální vládu, a to téměř vylučuje možnost výběru prodemokratického kandidáta. Výsledky průzkumů veřejného mínění se lišily, nenaznačovaly však pevný kladný postoj široké veřejnosti. Snahy vlády získat potřebný počet prodemokratických členů Zákonodárné rady stojících za zamítnutím návrhu nebyly úspěšné. Po bouřlivém hlasování dne 18. června byl tudíž balíček týkající se volební reformy, který předložila vláda, blokující menšinou prodemokratických členů zamítnut.

EU lituje, že se hlavním aktérům procesu volební reformy nepodařilo dospět ke kompromisu ohledně reformy způsobu volby předsedy Výkonné rady v roce 2017. EU coby strana, která má zájem na budoucnosti Hongkongu, v souladu se základním zákonem doufá, že prostřednictvím konstruktivní diskuse se Hongkongu podaří pokračovat ve volební reformě a dosáhnout dohody o volebním systému, který je demokratický, spravedlivý, otevřený a transparentní. Všeobecné volby by poskytly vládě větší podporu veřejnosti a legitimitu v její snaze o dosažení hospodářských cílů a řešení sociálních problémů Hongkongu, jako jsou sociálně-ekonomické a generační rozdíly v hongkongské společnosti.

Politické ovzduší v Hongkongu se i nadále vyznačuje velkou polarizací mezi provládním a prodemokratickým táborem. Vztahy mezi výkonnou a zákonodárnou mocí byly v roce 2015 napjaté a opoziční zákonodárci odmítali spolupráci a uchylovali se k obstrukcím, aby iniciativy vlády pozdrželi. Schválení nového Úřadu pro inovace trvalo tři roky a přijetí navrhované změny autorského zákona bylo odloženo na rok 2016 a nakonec k němu nedošlo. Obstrukce významně omezily efektivní rozhodování Zákonodárné rady a správu Hongkongu obecně. K řešení tohoto problému by byla na místě revize jednacího řádu Zákonodárné rady.

Listopadové volby do obvodních rad nepřinesly významný posun v preferencích voličů. Vedly však k vytvoření několika nových politických uskupení a zdálo se, že voliči před dlouholetými kandidáty upřednostnili nové a mladé kandidáty. Jedna nová strana, Noví demokraté, získala patnáct z celkem šestnácti křesel, o něž usilovala. Volební účast dosáhla 47 %. Konání voleb do obvodních rad bylo profesionální a korektní. Obě strany vyslovily určitá tvrzení o kupování hlasů voličů, volební komise však rozhodla, že tato tvrzení jsou nepodložená.

Vztahy mezi Hongkongem a pevninskou Čínou

V důsledku akcí hnutí Occupy a neúspěchu volební reformy procházejí vztahy mezi Hongkongem a pevninou složitým obdobím. Značná část hongkongské společnosti má vážné obavy ohledně postupného narušení „vysokého stupně autonomie“ Hongkongu v rámci Čínské lidové republiky a menšího respektování hongkongských hodnot a způsobu života v rámci zásady „jedna země, dva systémy“. Znepokojení vyvolalo přijetí nového čínského zákona o bezpečnosti státu dne 1. července, jelikož ten výslovně odkazuje na Hongkong, což zvyšuje riziko, že může být použit k stíhání činů, jichž se obyvatelé Hongkongu dopustí na hongkongském území, a to i v případě, nejsou-li tyto činy podle hongkongských právních předpisů trestné.

Uplatňování zásady „jedna země, dva systémy“ bylo vážně zpochybněno, když koncem roku 2015 zmizelo pět osob (z nichž dvě mají občanství EU) spojených s hongkongským vydavatelstvím a knihkupectvím, které prodává publikace kritizující ústřední vládu. Zatímco čtyři z těchto osob byly naposledy spatřeny na pevnině nebo v jednom případě v Thajsku, pátá osoba zmizela z území Hongkongu a zdá se, že byla unesena. Všichni se později objevili na pevnině a prohlásili, že dobrovolně spolupracují při oficiálním vyšetřování. Navzdory opakovaným žádostem o informace a vysvětlení ze strany vysoce postavených úředníků ZAO Hongkong i EU a jiných členů mezinárodního společenství neposkytly orgány ČLR žádné věrohodné vysvětlení.

Tento případ představuje závažné porušení lidských práv a základních svobod a vyvolává vážné obavy v souvislosti s právním státem podle zásady „jedna země, dva systémy“ a se skutečností, že orgány pevninské Číny uplatňují právní předpisy ČLR na činy, jichž se dopustí obyvatelé Hongkongu na hongkongském území. EU žádá, aby ústřední vláda v ČLR plně respektovala ústavní uspořádání ZAO Hongkong a obnovila důvěru obyvatel Hongkongu i mezinárodního společenství v základní zákon a zásadu „jedna země, dva systémy“.

Napětí mezi Hongkongem a pevninou se projevilo i ve společenské rovině. V severních částech Hongkongu v blízkosti hranic s pevninou, v nichž paralelní obchod způsobuje nedostatek základních potřeb a vyvíjí tlak na veřejnou infrastrukturu a dopravu, se objevily protesty a výbuchy násilí namířené proti paralelním obchodníkům a návštěvníkům z pevniny. „Lokalistické“ skupiny požadovaly politická a ekonomická rozhodnutí, která se zaměřují více na uspokojení místních potřeb Hongkongu, nikoli zájmů obchodu.

Právní stát a soudnictví

Bez ohledu na znepokojení v souvislosti s incidentem týkajícím se pěti zmizelých vydavatelů byly v roce 2015 zásady právního státu jinak dodržovány a soudnictví si zachovalo vysokou úroveň. Podle indexu globální konkurenceschopnosti 2015–2016, který vyhotovilo Světové ekonomické fórum, se nezávislost soudnictví v Hongkongu umístila celosvětově na čtvrtém místě a dosáhla 6,3 bodu ze 7. V rámci projektu Světové banky týkajícího se celosvětových ukazatelů správy získal Hongkong v roce 2014 s ohledem na „právní stát“ hodnocení 93,8 %; Hongkong se umisťuje mezi prvními 10 % zemí od roku 2003.

Malý počet účastníků protestů, kteří byli zatčeni v roce 2014 po kampani hnutí Occupy, byl souzen a odsouzen. Vůdci kampaně, kteří byli rovněž zatčeni, byli obviněni a po složení kauce byli propuštěni. Sedm příslušníků policie bylo obviněno z týrání jednoho demonstranta; soudní řízení dosud probíhá. Postižený demonstrant, byl obviněn z napadení příslušníka policie a kladení odporu, což prokazuje přísnou nestrannost státního zástupce. Předmětem kritiky z některých stran byla rychlost soudního řízení. Je proto zásadní, aby soudní řízení v souvislosti s kampaní hnutí Occupy pokračovala a aby byly plně dodrženy zásady právního státu a právo na spravedlivý proces.

Aby bylo zajištěno efektivní fungování soudnictví, je třeba se zabývat problémy při náboru soudců, nedostatkem podpůrného personálu na soudech a nízkými honoráři vyplácenými právním zástupcům při poskytování právní pomoci, zejména v trestních věcech. Zachování nezávislosti soudnictví a plné respektování zásad právního státu mají zásadní význam pro zachování demokratické legitimity Hongkongu, jeho postavení coby mezinárodního obchodního střediska a jeho rostoucí úlohy mezinárodního střediska pro rozhodčí a mediační řízení.

Boj proti korupci

Má se za to, že korupce je pod kontrolou a protikorupční systém zůstal silný a odolný, a to navzdory skutečnosti, že počet stížností na korupci, které byly podány Nezávislé komisi proti korupci (ICAC), v roce 2015 vzrostl na rekordních 2 800, což oproti roku 2014 představuje zvýšení o 18 %. Z tohoto nárůstu lze obtížně vyvodit nějaký závěr, jelikož mohl být zapříčiněn zvýšením protikorupční činnosti, stejně tak však i větší informovaností veřejnosti a ochotou podávat oznámení.

Dne 5. října byl bývalý předseda Výkonné rady Donald Tsang obžalován ve dvou bodech ze zneužití úřední pravomoci a stal se tak nejvýše postaveným úředníkem ZAO, který byl kdy stíhán. Jedná se o precedens, pokud jde o schopnost komise ICAC a soudních orgánů vyšetřit a projednat ostře sledované případy korupce nezávisle, nestranně a bez zohlednění politických aspektů. Tvrzení ohledně údajného neohlášeného finančního zájmu stávajícího předsedy Výkonné rady jsou předmětem vyšetřování. Tato tvrzení přiměla některé zákonodárce k předložení návrhu na změnu protikorupčního zákona tak, aby se vztahoval na předsedu Výkonné rady po dobu výkonu funkce; Zákonodárná rada však tento návrh zamítla. Celkový závěr je však takový, že se Hongkong pyšní velmi vysokou úrovní transparentnosti a protikorupčních opatření. Orgány a čelní političtí představitelé i vedoucí pracovníci v podnicích uznávají, že by nižší transparentnost měla negativní dopad na silné postavení Hongkongu jakožto mezinárodního obchodního střediska, a to i na podniky v pevninské Číně.

Rovné příležitosti, práva a svobody

Média, včetně digitálních, jsou do značné míry svobodná a dávají prostor pro vyjadřování různých názorů. V rostoucí míře však panuje dojem (jak bylo poznamenáno ve výroční zprávě Sdružení hongkongských novinářů), že tištěná i elektronická média provádějí autocenzuru, zejména tehdy, pojednávají-li o záležitostech týkajících se pevninské Číny. Sdružení hongkongských novinářů mimoto podotklo, že některým digitálním médiím je soustavně bráněno ve vstupu na tiskové konference vlády z tohoto důvodu, že nemají tištěné vydání, a vláda má mimoto rostoucí tendenci nahrazovat tiskové konference jednostrannými sděleními. Na základě tendencí zaznamenaných v roce 2014 se podle indexu svobody tisku pro rok 2015 sestaveného Reportéry bez hranic umístil Hongkong o devět míst níže a obsadil 70. příčku, přičemž jako důvod byla uváděna autocenzura a rostoucí vliv, který vyvíjí styčný úřad ústřední vlády. Objevily se zprávy, že podniky se silnými vazbami na pevninskou Čínu stáhly svou reklamu ze sdělovacích prostředků, které jsou vůči Pekingu kritické.

Po úniku zvukových záznamů z jednání za zavřenými dveřmi ohledně kontroverzních otázek jmenování (viz níže) byl Hongkongské univerzitě vydán soudní příkaz zakazující podrobné informování sdělovacích prostředků o důvěrných jednáních správní rady. Tento soudní příkaz vyvolal obavy ohledně svobody tisku, jelikož v reakci na něj omezily sdělovací prostředky své zpravodajství.

V prosinci 2015 koupila skupina Alibaba, čínský gigant v oblasti elektronického obchodu, sto let starý deník South China Morning Post (SCMP), který je vydáván v angličtině. Sdružení novinářů vyslovila obavu, že bude ohrožena redakční nezávislost SCMP, poté, co zmíněná skupina uvedla, že se zaměří na poskytování nezkreslených a „korektních“ zpráv o Číně.

To, že za podezřelých okolností zmizelo pět osob spojených s hongkongským vydavatelstvím vydávajícím literaturu kritizující pevninské orgány, vyvolalo velké znepokojení nad omezováním svobody slova. Některá knihkupectví pak údajně stáhla kritické publikace z prodeje.

Svoboda slova, svoboda sdělovacích prostředků a svoboda informací patří k základním hodnotám Hongkongu v rámci zásady „jedna země, dva systémy“ a jsou nezbytnou součástí silného postavení Hongkongu coby světového obchodního střediska. EU všechny zúčastněné strany vyzývá, aby tyto hodnoty zachovaly.

Akademická svoboda a nezávislá správa vysokoškolských institucí se v roce 2015 potýkaly s velmi kontroverzními otázkami. Důvodem bylo rozhodnutí správní rady Hongkongské univerzity odmítnout navrženého kandidáta na místo prorektora kvůli jeho vazbám na opoziční skupiny. Toto rozhodnutí se považovalo za politický zásah na výslovný příkaz vlády ZAO a vyvolalo protesty proti tendenci vlády ZAO jmenovat do rad univerzit stoupence režimu. Tato praxe ohrožuje nezávislou správu univerzit a v dlouhodobém horizontu může poškodit akademickou svobodu v Hongkongu. Tato sporná záležitost vedla k žádostem o odvolání předsedy Výkonné rady jako rektora všech univerzit v Hongkongu z moci úřední.

Hongkong dosud nemá komplexní právní úpravu pro boj proti diskriminaci. V reakci na veřejnou konzultaci ohledně možností, jak tuto situaci napravit, zahájenou Komisí pro rovné příležitosti (EOC), bylo obdrženo 100 000 podání. Komise EOC vypracuje zprávu s doporučeními týkajícími se podpory rovných příležitostí pro lesbické, gay, bisexuální, transgender a intersexuální osoby prostřednictvím právních předpisů i praktických opatření. Přezkum právních předpisů Hongkongu upravujících sňatky osob stejného pohlaví a sňatky transgender osob zatím neskončil. Opakovaně dochází k diskriminaci na základě sexuální orientace.

Zahraniční pracovníci v cizí domácnosti, jejichž počet dosahuje přibližně 300 000 osob, doplácejí na nedostatečnou ochranu zaměstnanců a sociální ochranu. Dva stávající právní předpisy týkající se zahraničních pracovníků v cizí domácnosti vyvolávají obzvláštní obavy, zejména požadavek, aby bydleli v domácnosti zaměstnavatele, a pravidlo „dvou týdnů“, podle něhož si musí zahraniční pracovníci v cizí domácnosti najít práci do dvou týdnů od skončení platnosti smlouvy, jinak čelí vyhoštění. V prosinci 2015 Výbor OSN proti mučení vládu vyzval, aby pravidlo „dvou týdnů“ zrušila a zahraničním pracovníkům v cizí domácnosti umožnila bydlet mimo domácnost zaměstnavatele. Organizace občanské společnosti vyžadují komplexnější úpravu, která by zahrnovala i ustanovení o denní pracovní době a/nebo práci přesčas. Hongkongská vláda zavedla určité předpisy, včetně minimální přípustné mzdy (která se v roce 2015 zvýšila), jednoho volného dne týdně a omezení provize za zprostředkování, prosazování těchto předpisů je však sporné.

Problémem zůstává obchodování s lidmi, zejména vzhledem k neexistenci jednotného legislativního a politického rámce. Vláda ZAO zřídila pracovní skupinu, která se má touto záležitostí zabývat, a spolupracuje s EU a ostatními členy mezinárodního společenství.

Hospodářský vývoj

V roce 2015 si Hongkong udržel vysoké hodnocení v mnoha celosvětových ekonomických průzkumech. Podle Konference Spojených národů o obchodu a rozvoji (UNCTAD) 1 se Hongkong zařadil na druhé místo, pokud jde o celosvětové toky přímých zahraničních investic (PZI), a v roce 2014 zaznamenal příliv PZI ve výši 103 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 39 %. Hongkong se zařadil na druhé místo za pevninskou Čínu a před USA, Spojené království a Singapur. Hongkong se umístil na druhém místě, i pokud jde o odliv PZI (143 miliardy USD), a to za USA a před pevninskou Čínou, Japonskem a Německem. Hongkong si udržel také páté místo ve zprávě Světové banky Doing Business 2016, které obsadil již ve zprávě z roku 2015.

Hongkongské hospodářství v roce 2015 mírně vzrostlo o 2,4 % v reálném vyjádření 2 . Růst lze přičíst především odolné domácí poptávce podpořené plnou zaměstnaností a zvyšováním příjmů. Míra nezaměstnanosti po celý rok činila 3,3 % nebo méně. Inflace spotřebitelských cen byla v roce 2015 omezena na 3 %. Celkový vývoz zboží a služeb si vedl méně dobře kvůli hospodářskému zpomalení v Číně a pomalému růstu na některých hlavních vývozních trzích, včetně EU.

Odvětví cestovního ruchu bylo nevýrazné. Ve druhé části roku došlo ke zvrácení tendence k zvyšování počtu návštěvníků, jelikož počet příchozích čínských návštěvníků (na něž připadají více než tři čtvrtiny celkového počtu návštěvníků) se v roce 2015 snížil o 3 %. Byl to první pokles od uvolnění vízového režimu pro návštěvníky z pevniny v roce 2003 a měl negativní dopad na maloobchodní odvětví. Maloobchodní prodej drahého zboží, jako jsou šperky, hodinky a hodnotné dárky, v roce 2015 výrazně poklesl. Slabší výkon odvětví cestovního ruchu a maloobchodu byl způsoben rovněž silným hongkongským dolarem a tažením Číny proti korupci. V dubnu schválila čínská Státní rada rozhodnutí omezující cesty obyvatel Šen-čenu do Hongkongu na jednu týdně ve snaze zmírnit rostoucí nespokojenost v Hongkongu v důsledku častých cest obyvatel čínské pevniny za nákupy a vytvořit překážky pro paralelní obchodníky působící na přeshraničním základě.

Finanční sektor se nadále úspěšně rozvíjel jako jeden z nejdůležitějších pilířů hongkongské ekonomiky. V roce 2015 získal Hongkong znovu své postavení předního světového trhu pro primární veřejné nabídky akcií s celkovou částkou ve výši 260 miliard HKD 3 ; více než 90 % všech finančních prostředků získaných v rámci primárních veřejných nabídek akcií připadalo na pevninské společnosti a zbytek na podniky usazené v Hongkongu. Zatímco ústřední vláda zavedla určitá kontroverzní opatření s cílem dostat v měsících následujících po červnu 2015 volatilitu akciových trhů pod kontrolu, Hongkong ukázal, že jeho burza je nejbezpečnějším a nejefektivnějším trhem pro obchodování s čínskými akciemi. Hongkongu se mimoto v roce 2015 podařilo stát se největším střediskem offshorového obchodování s RMB, pokud jde o vklady v RMB 4 a obchodní vypořádání v RMB. Hongkongské regulační orgány a jeho finanční sektor věří, že si město zachová přední postavení, pokud jde o obchodování s RMB, a podaří se mu vyrovnat se s rostoucí konkurencí ze strany jiných mezinárodních finančních center.

Pokud jde o správu, Basilejský výbor pro bankovní dohled ve svém prvním hodnocení Hongkongu uvedl, že jeho rámec pro rizikový kapitál a krytí likvidity je v souladu s rámcem Basel III a že Hongkong splňuje dvanáct z celkem třinácti hodnocených prvků. S ohledem na jeden prvek, který se týká čtvrtletního zveřejňování údajů o kapitálu a likviditě ze strany bank, výbor uvedl, že Hongkongský měnový úřad jej „velkou měrou dodržuje“.

K snížení rizik pro bankovní sektor zavedl Hongkongský měnový úřad dne 27. února nové kolo opatření v oblasti dohledu nad hypotékami na nemovitosti. Navzdory umírněným reakcím trhu, zejména koncem roku 2015, předseda Výkonné rady uvedl, že zmírňující opatření zavedená od roku 2012 vláda zachová a bude i nadále zvyšovat nabídku pozemků, aby se snížil nedostatek bytů. Vzhledem k očekávanému zvýšení úrokové sazby ze strany americké centrální banky (FED) se ve třetím čtvrtletí celkový růst cen obytných nemovitostí zpomalil a v posledním čtvrtletí roku 2015 došlo k jejich poklesu.

Hongkong je i nadále místem, kde se testuje reforma čínského kapitálového trhu a zavádějí nové koncepční iniciativy. Milníkem bylo vzájemné uznání systému fondů mezi Hongkongem a Čínou. Hongkongská komise pro dohled nad cennými papíry a futures a Čínská komise pro cenné papíry podepsaly dne 22. května memorandum o spolupráci v oblasti regulace s ohledem na vzájemné uznávání fondů mezi pevninou a Hongkongem. Toto memorandum umožňuje distribuci způsobilých pevninských a hongkongských fondů na trzích druhé strany, a to na základě jednoduchého postupu prověření. Systém by mohl přivést na hongkongský trh přibližně 850 čínských fondů a na čínské trhy přibližně 100 hongkongských fondů, a to za účelem prodeje produktů v hodnotě až 300 miliard RMB na druhé straně. Tento důležitý mezník dále otevřel čínské kapitálové trhy a posílil postavení Hongkongu coby centra pro správu aktiv v Asii. První dvě skupiny třinácti pevninských fondů a tří hongkongských fondů byly pro veřejnou nabídku schváleny s malou prodlevou v prosinci, tj. pět měsíců po oficiálním spuštění systému.

Systém propojující šanghajskou a hongkongskou burzu, který byl zřízen v listopadu 2014, prošel prvním rokem fungování v době mimořádné volatility trhů. Pilotní režim představoval zásadní průlom při otevírání čínských kapitálových trhů a sloužil jako vzor pro propojení akciových trhů mezi Čínou a jinými mezinárodními finančními centry. Režim investorům z pevninské Číny zajišťuje větší přístup na mezinárodní trhy a mezinárodním investorům umožňuje nakupovat prostřednictvím Hongkongu akcie čínských společností (A-Shares). Objem obchodu v rámci systému propojujícího burzy byl v prvním roce fungování nižší, než se očekávalo, což však bylo částečně způsobeno volatilitou čínského akciového trhu v létě 2015. Podobný systém propojující burzy v Šen-čenu a Hongkongu, který měl být původně spuštěn v roce 2015, má zpoždění.

Ačkoli Hongkong využívá výhodu „prvního tahu“, je současně vystaven rizikům spjatým s čínskými kapitálovými trhy, pokud jde o volatilitu i státní dozor. Zvládnutí těchto rizik při současném využití výsadního postavení Hongkongu představuje pro hongkongské orgány výzvu. Jelikož Čína postupně liberalizuje své kapitálové trhy a modernizuje regulační rámec, bude Hongkong čelit rostoucí konkurenci ze strany trhu v Šanghaji a Šen-čenu.

V roce 2015 byl v rostoucí míře patrný strategický význam hospodářské integrace s Čínou. Hongkong se staví do pozice základny, která má Číně pomoci provést její strategii „Go Global“. Aktivně zkoumá rovněž svou případnou úlohu v čínské strategii „Jeden pás, jedna cesta“ („One-Belt, One Road“) 5 , kterou čínský prezident Si Ťin-pching představil v roce 2013. Vize hongkongské vlády je taková, že se ZAO stane finančním centrem a centrem správy aktiv a že pro Asijskou banku pro investice do infrastruktury (AIIB) se město stane střediskem pro řešení sporů a rozhodčí řízení. Hongkongské podniky byly vyzvány, aby využily příležitost nabízenou iniciativou „Jeden pás, jedna cesta“, jež má být podle očekávání hlavním faktorem růstu v dlouhodobém horizontu. Hongkong uvedl, že se časem hodlá připojit k AIIB jako nesvrchovaný člen.

Dne 27. listopadu 2015 byla mezi hongkongskou vládou a čínským Ministerstvem obchodu v rámci Dohody o užším ekonomickém partnerství (CEPA) podepsána nová dohoda o obchodu se službami. Po vstupu dohody v platnost dne 1. června 2016 otevře Čína své trhy pro hongkongský sektor služeb zcela nebo částečně v 153 z celkem 160 odvětví služeb podle WTO. Na základě této dohody bude dosaženo základní liberalizace obchodu se službami do konce 12. pětiletého plánu, jak Čína přislíbila v roce 2011. Hongkong má rovněž vhodné předpoklady k tomu, aby využil většinu čínských preferenčních opatření v oblasti liberalizace prostřednictvím ustanovení o „doložce nejvyšších výhod“ obsaženého v dohodě 6 . Rámcová dohoda CEPA byla podepsána v roce 2003 a v období od roku 2004 do roku 2013 bylo posléze podepsáno deset dodatků. V prosinci 2014 byla v rámci dohody CEPA podepsána dohoda s provincií Kuang-tung, která liberalizuje obchod se službami mezi zmíněnou provincí a Hongkongem.

Pokud jde o vnější vztahy, v roce 2015 vstoupila do pátého kola jednání o dohodě o volném obchodu mezi Hongkongem a sdružením ASEAN, která byla zahájena v červenci 2014. Kromě dohody CEPA s Čínou podepsal Hongkong další tři dohody o volném obchodu se svými obchodními partnery, a to s Novým Zélandem, Evropským sdružením volného obchodu a Chile. V roce 2015 zahájil Hongkong konzultace ohledně dohody o volném obchodu s Macaem.

Pro veřejný i soukromý sektor je i nadále důležitým tématem konkurenceschopnost. Vláda a vedoucí pracovníci v podnicích jednali o možnostech posílení konkurenceschopnosti Hongkongu a jedním z hlavních opakujících se témat byly „inovace“. Kampaň za inovace má řídit Úřad pro inovace a technologie, který byl zřízen v listopadu 2015.

V roce 2015 byla přijata řada regulačních opatření s cílem zajistit konkurenční prostředí pro podniky a přizpůsobit hongkongské regulační normy mezinárodní praxi. Dne 10. července přijala Zákonodárná rada zákon o zřízení Nezávislého orgánu pro pojišťovnictví, nezávislého regulačního orgánu, který nahradí Kancelář komisaře pro pojištění. Nový orgán má rozšířené pravomoci v oblasti ochrany spotřebitele a přímého dohledu nad zprostředkovateli pojištění. To je v souladu s mezinárodní praxí, podle níž by měly být finanční regulační úřady finančně a provozně nezávislé na vládě, a jedná se o významný krok vpřed.

Na základě standardu OECD, který byl zveřejněn v červenci 2014, vypracovala hongkongská vláda návrhy na uplatňování požadavků týkajících se automatické výměny informací o finančních účtech na Hongkong prostřednictvím právních předpisů. Cílem Hongkongu je předložit počátkem roku 2016 Zákonodárné radě novelu zákona, aby mohla být výměna informací zahájena do konce roku 2018. Hongkong však dosud nepotvrdil, že je připraven zavázat se ke komplexní mnohostranné Úmluvě OECD a Rady Evropy o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech, a dosud tudíž nedodržuje související dohodu příslušných orgánů o společném standardu pro oznamování, jejímiž stranami jsou všechny členské státy EU. Zmíněná dohoda o společném standardu pro oznamování stanoví (s výhradou poměrně jednoduchého postupu dvoustranné aktivace) vhodný právní základ pro skutečnou a účinnou spolupráci mezi všemi partnery na základě standardu OECD pro automatickou výměnu informací o finančních účtech, a díky ní nejsou zapotřebí zdlouhavá dvoustranná jednání.

Vláda dokončila všechny prováděcí právní předpisy k hongkongskému zákonu o hospodářské soutěži, který byl přijat v roce 2012; dne 14. prosince 2015 nabyl tudíž zákon plně účinnosti. K předchozím krokům patřilo zřízení Komise pro hospodářskou soutěž a Soudu pro hospodářskou soutěž v roce 2013. Hongkongský zákon o hospodářské soutěži vychází z práva EU v oblasti hospodářské soutěže. Součástí stávajícího právního rámce však není kontrola spojování podniků a akvizic.

Hongkong se snaží modernizovat svůj autorský zákon, který zaostává za mezinárodními standardy a má mezery, jež brání boji proti pirátství na internetu. Aktualizace stávajícího zákona je o to důležitější, chce-li se Hongkong stát centrem duševního vlastnictví. Autorský zákon (novela) byl Zákonodárné radě předložen v červnu 2014 s cílem dokončit legislativní proces do konce roku 2015. Veřejné protesty proti údajnému dopadu na svobodu projevu a svobodu informací ve spojení s obstrukcemi v Zákonodárné radě však přijetí zákona zabránily. Hongkong realizuje obrovské projekty v oblasti infrastruktury s cílem uspokojit budoucí poptávku. Dokončení řady z nich, včetně vysokorychlostní železnice spojující Hongkong a Kuang-čou a mostu mezi Hongkongem, Ču-chajem a Macaem, je však opožděno a překročí rozpočet, což v Zákonodárné radě vyvolalo vzrušenou politickou debatu. Obavy veřejnosti vzbudila i výstavba třetí ranveje na hongkongském mezinárodním letišti, a to v souvislosti s uspořádáním vzdušného prostoru a dopady na životní prostředí. Třetí dráhu bude financovat letištní orgán a vyžádá si uložení odletového poplatku.

Hongkongská vláda aktualizovala hranici chudoby. Počet chudých osob dosáhl 1 324 800 a míra chudoby byla na úrovni 19,6 %. Zmírnění chudoby bude vzhledem k rychle stárnoucímu obyvatelstvu stále naléhavějším úkolem. Ministr financí na konci roku oznámil, že 1. ledna 2016 bude zřízen Fond budoucnosti (s počáteční přidělenou částkou ve výši 219,7 miliardy HKD), který má uspokojovat vyšší potřeby výdajů v budoucnu. Bude se jednat o dlouhodobý program úspor a s výjimkou mimořádných událostí nebude čerpání povoleno do roku 2025.

V oblasti životního prostředí byl v roce 2015 zveřejněn plán úspor energie. Jeho cílem je do roku 2025 snížit energetickou náročnost o 40 % a zaměřuje se především na odvětví stavebnictví. Ambicióznější cíle v oblasti emisí jsou pro odvětví energetiky stanoveny rovněž v pátém technickém memorandu o přidělování povolenek na emise. Dalším pozitivním krokem v oblasti životního prostředí je nařízení o kontrole znečištění ovzduší (zaoceánská plavidla) (palivo používané během kotvení), které vyžaduje, aby zámořské lodě používaly lodní palivo šetrnější k životnímu prostředí. Bylo zahájeno podávání žádostí recyklačnímu fondu hongkongské vlády s částkou ve výši 1 miliardy HKD a první granty mají být žadatelům vyplaceny v březnu 2016. Fond byl oznámen v roce 2014 a Zákonodárná rada jej schválila v červenci 2015. Jeho cílem je zvýšení množství a kvality recyklovatelných odpadů a snížení tlaku na skládky v Hongkongu. Co se týká změny klimatu, před zásadními jednáními v Paříži (COP 21) byla v listopadu vydána hongkongská zpráva o změně klimatu pro rok 2015. Ve zprávě bylo zdůrazněno, že změna klimatu představuje velkou výzvu, avšak nabízí rovněž šanci zlepšit kvalitu života Hongkongu.

Dvoustranné vztahy a spolupráce mezi EU a Hongkongem v roce 2015

V roce 2015 se dvoustranné vztahy mezi EU a Hongkongem dále rozvíjely. Stejně jako v předchozích letech byla EU druhým největším obchodním partnerem Hongkongu hned za pevninskou Čínou 7 , zatímco Hongkong byl patnáctým největším obchodním partnerem EU v obchodu se zbožím (před mnohem většími třetími zeměmi, jako je Indonésie, Malajsie, Jižní Afrika, Thajsko a Vietnam) a patřil mezi prvních dvacet obchodních partnerů, pokud jde o služby.

Dvoustranný obchod se zbožím mezi EU a Hongkongem v roce 2015 vzrostl a dosáhl hodnoty 50 miliard EUR, přičemž EU vykázala přebytek obchodu ve výši 21 miliard EUR 8 . Dvoustranný obchod se službami v roce 2014 (poslední dostupné údaje) činil 21,5 miliardy EUR, přičemž EU vykázala malý schodek ve výši 0,1 miliardy EUR. Z EU pochází nejvíce zahraničních společností usazených v Hongkongu s celkovým počtem 2 029 podniků 9 . Podniky z EU jsou klíčovými hráči v hongkongském odvětví finančních a podnikatelských služeb a působí v různých odvětvích, včetně obchodu, logistiky, stavebnictví a maloobchodu.

Velmi pozitivní jsou taktéž investiční toky mezi EU a Hongkongem. EU je třetím největším zdrojem přímých zahraničních investic v Hongkongu za Britskými Panenskými ostrovy a pevninskou Čínou. Hongkong patří k předním dvaceti investorům v EU. V roce 2014 (poslední dostupné údaje) činil objem přímých zahraničních investic EU v Hongkongu 5,8 miliardy EUR; příliv přímých zahraničních investic z Hongkongu do EU dosáhl 2,1 miliardy EUR. V roce 2014 zaujímal Hongkong třinácté místo, pokud jde o čistý příliv PZI, a dvanácté místo s ohledem na příliv PZI v EU-28. Příliv i odliv PZI se v roce 2014 v porovnání s rokem 2013 významně snížil. Na konci roku 2014 činily přímé zahraniční investice EU v Hongkongu 106 miliard EUR a přímé zahraniční investice Hongkongu v EU současně činily 71 miliard EUR.

Jako základna pro přístup k pevninské Číně poskytuje Hongkong hospodářským subjektům v EU velmi cenné příležitosti. Díky značnému počtu společností z EU, které jsou v Dohodě o užším ekonomickém partnerství mezi Hongkongem a pevninskou Čínou (CEPA) zaregistrovány jako „poskytovatelé služeb z Hongkongu“, pochází z EU nejvíce zahraničních společností, které dohodu CEPA využívají. Vzhledem k potenciálu dohody CEPA se EU a Hongkong dohodly na přezkoumání způsobů, jak maximalizovat příležitosti pro společnosti a investory z EU.

Dne 26. listopadu 2015 se v Hongkongu konalo deváté zasedání strukturovaného dialogu mezi EU a Hongkongem. Obě strany projednaly celou škálu témat a určených oblastí možné další spolupráce, jako je zejména obchod s duševním vlastnictvím a ochrana duševního vlastnictví, finanční služby, ochrana životního prostředí a opatření v oblasti klimatu, výměna mládeže a výzkum a inovace. Obě strany se dohodly na posílení investičních a obchodních vztahů a na přezkoumání prostoru pro zahájení jednání o investicích. Vyměnily si názory na otázky regulace, včetně bezpečnosti potravin a zadávání veřejných zakázek, a dohodly se na další spolupráci k lepšímu pochopení vzájemných obav a priorit a v zájmu lepšího přístupu na trh.

V roce 2015 zavítala do Hongkongu řada významných představitelů EU. Evropský komisař Jonathan Hill (finanční stabilita, finanční služby a unie kapitálových trhů) zde byl v listopadu. Sešel se s ministrem financí Johnem Tsangem, mnoha dalšími hongkongskými úředníky a se zástupci evropských podniků. V roce 2015 navštívili Hongkong předsedové všech tří orgánů, které tvoří Evropský systém dohledu nad finančním trhem (Evropský orgán pro bankovnictví, Evropský orgán pro cenné papíry a trhy a Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění). V listopadu navštívil Hongkong zvláštní zástupce EU pro lidská práva Stavros Lambrinidis a výkonný ředitel Evropského mechanismu stability Klaus Regling. Předseda Evropské rady pro výzkum Jean-Pierre Bourguingon byl v Hongkongu v prosinci. V průběhu roku do Hongkongu zavítala řada úředníků z generálních ředitelství Evropské komise a jiných vysoce postavených úředníků.

Hlavní tajemnice vlády ZAO Hongkong, paní Carrie Lam, navštívila Brusel v květnu a sešla se zde se dvěma evropskými komisaři. Ministr financí, pan John Tsang, navštívil v listopadu několik členských států EU. V roce 2015 navštívili Brusel také ministr školství Eddie Ng Hak-kim, ministr pro finanční služby a státní pokladnu profesor KC Chan a ministr obchodu a hospodářského rozvoje Gregory So, kteří se sešli se svými protějšky z EU.

V oblasti cel pozvedly EU a Hongkong v roce 2015 svou dobrou spolupráci na novou úroveň. V dubnu podepsaly akční plán k dalšímu rozvoji celní spolupráce s cílem zabývat se mezinárodním obchodem se zbožím porušujícím práva duševního vlastnictví v celém dodavatelském řetězci, mimo jiné prostřednictvím výměny statistických údajů a údajů o zadržení. V říjnu byl v rámci akčního plánu zahájen šestiměsíční pilotní projekt, který má otestovat výměny a analýzu výše uvedených výdajů a zavedené mechanismy spolupráce. Pilotní projekt se zaměřuje na leteckou dopravu a účastní se ho pět letišť v EU (Londýn – Heathrow, Paříž – letiště Charlese de Gaulla, Milán – Malpensa, Amsterdam – Schiphol a Liège – Bierset). V dubnu se strany dohodly rovněž na další spolupráci k zajištění vzájemného uznávání oprávněných hospodářských subjektů mezi EU a Hongkongem. EU a Hongkong pokračovaly rovněž ve spolupráci v rámci pilotního projektu v oblasti inteligentních a bezpečných obchodních tras, k němuž se Hongkong připojil v roce 2013 a který má zjednodušit a zabezpečit obchodní trasy mezi Evropou a Asií.

V oblasti výzkumu a inovací byl rok 2015 pro vztahy mezi EU a Hongkongem velmi důležitý. V listopadu dospěly Hongkongská rada pro výzkumné granty a Evropská komise k průlomové dohodě o zřízení mechanismu spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, který umožní spolufinancovat hongkongské výzkumné pracovníky účastnící se rámcového programu EU Horizont 2020. Mechanismus spolupráce s počátečním ročním rozpočtem určeným pro hongkongské výzkumné pracovníky ve výši 9 milionů HKD posílí vztahy mezi výzkumnými obcemi v EU a Hongkongu v oblastech společného zájmu s cílem dosáhnout vědeckých a technických výsledků světové úrovně, jež povedou k novým a inovativním technologiím.

Dne 17. června 2015 zveřejnila Komise poprvé seznam jurisdikcí třetích zemí, které nedodržují předpisy nebo nespolupracují s členskými státy v oblasti daní, a to v rámci programu vnější politiky EU v boji proti vyhýbání se daňovým povinnostem právnických osob s cílem zajistit v EU větší transparentnost vnitrostátních postupů při vypracovávání seznamů a současně vybídnout třetí země, aby s členskými státy spolupracovaly v zájmu řádné správy v oblasti daní. Celé konsolidované znění seznamu bylo zveřejněno na internetu a seznam nejčastěji uváděných jurisdikcí byl připojen k akčnímu plánu Komise týkajícímu se spravedlivého a efektivního systému daně z příjmů právnických osob v Evropské unii. V reakci na obavy Hongkongu (a jiných jurisdikcí) zveřejnila Evropská komise v listopadu na internetu aktualizovaný seznam 10 . Tento aktualizovaný seznam zohledňoval skutečnost, že se mnoho zemí/jurisdikcí, včetně Hongkongu, aktivně zapojilo do mezinárodního programu OECD pro transparentnost a výměnu informací a rovněž se zavázalo uplatňovat nový globální standard OECD pro automatickou výměnu informací. Z aktualizovaného seznamu na internetu vyplývá, že Hongkong byl (tehdy) uváděn osmi členskými státy na rozdíl původních deseti členských států, což odráží změny v hodnocení členských států, pokud jde o standardy třetích zemí týkající se řádné správy v oblasti daní, opravy vnitrostátních seznamů a rozhodnutí Estonska vnitrostátní seznam úplně zrušit.

Hongkong podepsal s členskými státy 13 komplexních smluv o zamezení dvojímu zdanění a dvě dohody o výměně daňových informací. S dalšími třemi státy probíhají jednání.

Obchodní zájmy EU v Hongkongu zastupuje Evropská obchodní komora (EOK). EOK je „komorou komor“ a jejími členy je patnáct evropských komor se sídlem v Hongkongu a jedna v Macau. EOK zahrnuje pět odvětvových „podnikatelských rad“ (automobilový průmysl; ochrana značek; energetika a životní prostředí; finanční služby; informační a komunikační technologie). Ve spolupráci se zastoupením Evropské unie v Hongkongu a Macau vyvíjí EOK činnosti k usnadnění dialogu s vládou a na podporu obchodních zájmů EU. EOK pokračovala v provádění programu Evropské unie pro obchodní informace (EUBIP), který posiluje hospodářská partnerství a obchodní spolupráci s Hongkongem a Macaem a zajišťuje lepší a koordinované zastupování obchodních zájmů EU v Hongkongu a Macau.

Diplomatické mise EU a členských států v Hongkongu nadále spolupracovaly při zviditelňování EU v Hongkongu. Zastoupení EU v Hongkongu za tímto účelem uspořádalo řadu setkání k dialogu mezi vedoucími misí EU, vysokými představiteli hongkongské vlády, Zákonodárné rady a soudnictví a dalšími vedoucími činiteli, a to i z podnikatelské sféry.

V roce 2015 byla EU a její členské státy před prosincovou konferencí smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP 21) v Paříži obzvláště aktivní v „diplomatických snahách v oblasti klimatu“. Ve spolupráci s hongkongskými orgány, občanskou společností a podnikatelskými organizacemi se uskutečnila řada akcí, seminářů a konferencí. Současně byla v hlavních sdělovacích prostředcích a ve zpravodajích zveřejněna řada názorových článků, které měly vyzdvihnout zásadní význam celosvětových opatření v oblasti klimatu a pozitivní úlohu, kterou může Hongkong hrát jako velkoměsto a finanční centrum.

Diplomatické mise EU a kulturní organizace spolupracovaly s místními partnery v řadě činností zaměřených na mezilidské kontakty. Mezi stěžejní události patřil festival filmů EU, pavilon evropského vysokoškolského vzdělávání na velkém veletrhu vzdělávání a odborné přípravy, Evropský den jazyků a vědomostní soutěž mezi školami. EU doufá, že bude moci navázat na tento impuls a pokračovat v práci s vládou, občanskou společností a podniky při podpoře výměn týkajících se práv a svobod.

Akademický program Evropská unie – Hongkong (EUAP), což je konsorcium Hongkongské baptistické univerzity, Hongkongské univerzity, Čínské univerzity v Hongkongu a Lingnanské univerzity, pokračoval v posilování vztahů mezi EU a Hongkongem prostřednictvím akademických prací a budování sítí s místními, regionálními a evropskými partnery. V roce 2015 byla zahájena řada akcí EUAP týkajících se případových studií evropských „inteligentních měst“ a byly uspořádány konference a semináře, a to i v souvislosti se vztahy mezi EU a Čínou. EUAP hostil rovněž Model Evropské unie, simulaci, v níž studenti hrají hlavy států a předsedy vlád členských států zasedajících v Evropské radě.

---------------------------

(1)

1 Viz zpráva UNCTAD o investicích ve světě v roce 2015 (zveřejněna dne 24. června 2015).

(2)

 Není-li uvedeno jinak, pocházejí všechny ekonomické ukazatele týkající se hospodářství Hongkongu od Hongkongského úřadu pro sčítání lidu a statistiku.

(3)

Deloitte, dokument „2015 Review and 2016 Outlook of Hong Kong and Chinese Mainland IPO Markets“ ze dne 21. prosince 2015.

(4)

Podle Hongkongského měnového úřadu činily na konci roku 2015 celkové vklady v RMB 1 010 miliard RMB (včetně vkladů klientů a dosud nesplacených depozitních certifikátů v RMB).

(5)

Hlavními prvky iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“, což je rozvojová strategie a rámec, který se zaměřuje na propojení a spolupráci mezi zeměmi především v Eurasii, je „Ekonomický pás podél Hedvábné stezky“ a „Námořní hedvábná stezka 21. století“. Program této iniciativy zahrnuje zejména budování a zlepšování infrastruktury v těchto zemích.

(6)

 Ustanovení dohody týkající se „doložky nejvyšších výhod“ upřesňuje, že se preferenční zacházení, které Čína přizná jiným zemím nebo regionům, bude vztahovat i na Hongkong, je-li výhodnější než podle dohody CEPA.

(7)

 Toto umístění vychází z obchodní statistiky vypracované Hongkongským úřadem pro sčítání lidu a statistiku.

(8)

 Zdroj: Eurostat: databáze Comext.

(9)

Zdroj: výroční průzkum společností v Hongkongu zastupujících své mateřské společnosti sídlící mimo Hongkong za rok 2015, Hongkongský úřad pro sčítání lidu a statistiku.

(10)

 Oficiální aktualizaci seznamu EU provedla Evropská komise v lednu 2016 v rámci svého balíčku opatření proti vyhýbání se daňovým povinnostem.