52006DC0122

Sdělení Komise Evropskému Parlamentu, Radě, Evropskému Hospodářskému a Sociálnímu Výboru a Výboru Regionů - Roční strategie politiky pro rok 2007 - Posilování důvěry prostřednictvím opatření /* KOM/2006/0122 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 14.3.2006

KOM(2006) 122 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Roční strategie politiky pro rok 2007 Posilování důvěry prostřednictvím opatření

OBSAH

Posilování důvěry prostřednictvím opatření 3

Část I. Prioritní opatření v roce 2007 6

1. Prosperita 6

2. Solidarita 8

3. Bezpečnost a svoboda 10

4. Evropa jako světový partner 11

5. Evropská správa věcí veřejných a zlepšení právní úpravy v praxi 13

Část II. Obecný rámec pro lidské a finanční zdroje v roce 2007 14

1. Lidské zdroje 14

1.1. Posílení související s rozšířením 14

1.2. Příspěvek do centrálního fondu 14

1.3. Celkové lidské zdroje, které jsou k dispozici pro čtyři priority 14

2. Finanční zdroje 15

POSILOVÁNÍ DůVěRY PROSTřEDNICTVÍM OPATřENÍ

Evropa a její občané procházejí obdobím náročných úkolů. K jejich řešení jsou nejlepším nástrojem Evropy její opatření. Důvěra občanů v činnost Unie je založena na tom, co Unie dělá a jakým způsobem jedná. Komise si za základ svých cílů stanovila účinné provádění politik. Aby to však bylo možné, musí v Evropské unii fungovat skutečné partnerství, které zajistí, že vytváření, určování i provádění evropských politik bude vycházet z pevného politického konsenzu.

Rok 2007 bude rokem přistoupení Bulharska a Rumunska za předpokladu, že tyto státy nejprve splní podmínky nutné k provádění acquis v plné míře. Vzhledem k pokračující debatě o budoucnosti Evropy a o předloze Ústavní smlouvy a vzhledem k 50. výročí Římské smlouvy bude pozornost samozřejmě upřena k obecněji platným hodnotám a cílům Evropské unie i k tomu, jak dokáže modernizovaná Unie reagovat na přání dnešních Evropanů.

Zahájení nových programů podle finančního rámce 2007–2013 bude konkrétním příkladem této reakce. Bude rovněž znamením pro diskusi o budoucnosti Evropy, aby se nejprve zaměřila na to, co by měla Evropa dělat, přičemž by ji měl podpořit Plán D pro demokracii, dialog a diskusi. Pro znovuzískávání důvěry občanů jsou klíčovými prvky efektivní komunikace o evropských otázkách a opravdový dialog s občany. Činnosti zaměřené na komunikaci naberou na síle v roce 2007, kdy bude většina akčního plánu na zlepšení komunikace o Evropě provedena a konzultace k Bílé knize o evropské komunikační politice budou zohledněny v praxi.

Strategické cíle prosperity, solidarity a bezpečnosti přijaté na počátku funkčního období této Komise nabízí pro opatření EU soudržný politický rámec. Pro naplnění současných výzev a očekávání jsou stále aktuální. Volají po silné Evropě a určují směr opatření. Budou-li evropské orgány společně o tyto cíle usilovat, mohou přinést lidem v Evropě skutečnou přidanou hodnotu a konkrétní výsledky.

Cílem roční strategie politiky je vyčlenit klíčové priority, na jejichž základě se vypracují hlavní opatření pro rok 2007.

Toho je třeba dosáhnout s jasným smyslem pro kontinuitu mezi jednotlivými roky. Prioritní opatření pro rok 2007 nebudou trvat jen dvanáct měsíců. Některá z nich vyplývají z rozhodnutí a konzultací z let 2005 a 2006. Mnohá z nich budou dokončena či provedena až později. Je tedy důležité pohlížet na tato opatření jako na součást soudržného a vzájemně obohacujícího postupu vytváření politik a pokládat jednotlivá opatření v různých oblastech, ať už uvnitř nebo vně Evropy, za stavební kameny obecnějších evropských cílů.

Rok 2007 bude předělem v polovině funkčního období této Komise. Některé její první politické iniciativy budou do této doby dovedeny do fáze provádění. Nové směry připraví půdu pro druhou polovinu funkčního období Komise. Tento rok bude mít naprosto zásadní význam pro plnění strategických cílů pětiletého období. Času mnoho nezbývá a rok 2007 bude muset přinést skutečné výsledky. Pro důvěryhodnost různých evropských víceletých strategií je rozhodující konkrétní pokrok. Hlavním cílem musí být nadále růst, aby zajistil v Evropě více a lepších pracovních míst. Občané se především obávají o svá pracovní místa a ta musí zůstat hlavní evropskou prioritou. Jedním ze zásadních operačních cílů této Komise samozřejmě zůstane správné fungování rozšířené Evropy a řádné provádění politik a předpisů Společenství ve všech členských státech. Tyto hlavní činnosti jsou základem, na němž lze vystavět priority nových politik.

Rámec pro opatření

Od začátku svého působení určuje Komise a její partneři EU hlavní nové směry evropské politiky a zároveň pokračuje v úsilí dovést do konce klíčové dlouhodobé úkoly. Ty nyní slouží jako horizont nových iniciativ pro rok 2007.

- Obnovená lisabonská strategie vyjasnila a zdůraznila evropský cíl růstu a zaměstnanosti. To přineslo své výsledky v roce 2006 u prvních národních programů reforem, které byly příspěvkem členských států k provádění hospodářské reformy, a dále také u opatření na úrovni EU prostřednictvím lisabonského programu Společenství. Tyto činnosti byly ještě podpořeny revizí Paktu o stabilitě a růstu, revidovanou sociální agendou a přezkoumáním strategie udržitelného rozvoje. Nová politika soudržnosti a nový fond pro rozvoj venkova se také velmi zřetelně zaměřují na cíl růstu a zaměstnanosti.

- Neformální summit v Hampton Courtu v říjnu roku 2005 rovněž přinesl konsenzus vedoucích představitelů EU ohledně souboru klíčových témat pro opatření EU v globalizovaném světě : výzkum a vývoj, vysoké školství, úkoly související s demografickými změnami, energetika, migrace a bezpečnost. Z těchto témat vzešly v následujících měsících nové iniciativy, včetně zřízení Evropského technologického institutu, založení Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci a předložení Zelené knihy o energetice; daná témata však musejí být včleněna do hlavních evropských opatření.

- Jakmile budou ukončena jednání o novém finančním výhledu , bude k dispozici základna pro financování opatření Unie v příštích sedmi letech a bude možné soustředit zdroje na dlouhodobé politické priority.

- Zvláštní úloha, již Unie zastává ohledně svobody, bezpečnosti a spravedlnosti, byla potvrzena v Haagském programu, který podrobně popisuje víceletý programu Unie pro tuto oblast. Tento program bude v této oblasti udávat směr opatření Unie, přičemž v roce 2007 bude stanoven nový směr s přihlédnutím k prvnímu ročnímu hodnocení, které bude předloženo v červnu tohoto roku.

- Unie rovněž připravila půdu pro soubor doplňkových cílů pro větší prosperitu, solidaritu a bezpečnost na celosvětové úrovni s cílem zajistit, aby otevřené trhy, větší hospodářská soutěž a mezinárodní systém založený na pravidlech nabízely nové příležitosti a větší dynamiku doma i v zahraničí. Politika sousedství nyní funguje jako nástroj vnější politiky doprovázející proces rozšiřování, jehož součástí je zahájení přístupových jednání s Chorvatskem a Tureckem. „Evropský konsenzus o rozvoji“ nabízí první skutečný politický rámec, na němž se shodly všechny orgány.

Otázky, jež pro Unii vyvstávají během debaty o budoucnosti Evropy, lze zodpovědět pouze v horizontu dynamické Unie, která pomocí těchto politických rámců přinese Evropě skutečnou změnu.

Zavádění cílů do praxe

V roce 2007 se Komise bude snažit tyto úkoly uskutečnit a přizpůsobí jejich plnění celkové rychlosti fungování Evropy. Bude provádět již přijaté politiky, vytvoří nové iniciativy, aby se udrželo tempo pro dosažení cílů, a připraví si půdu pro druhou polovinu funkčního období.

Strategické cíle prosperity, solidarity a bezpečnosti jak uvnitř Unie, tak na celém světě, zůstávají úhelným kamenem opatření Komise. Ve všech těchto oblastech Evropská unie přímo ovlivňuje záležitosti, které mají pro evropské občany primární význam. Zastřešujícím cílem zůstane větší růst a více a lepších pracovních míst. Má-li si Evropa udržet důvěru, musí lisabonská strategie vykázat konkrétní výsledky; k připravení cesty pro změny je nutný pozitivnější makroekonomický výhled. Evropa musí využít každou příležitost, jak zrychlit reformy a zavést je do praxe.

V roce 2007 budou rovněž stanoveny nové směry pro druhé funkční období Komise. Komise se bude připravovat na budoucnost, včetně intenzivní přípravy komplexního přezkoumání rozpočtu Unie, což bude podkladem pro Bílou knihu v letech 2008–2009.

Tato roční strategie politiky stanoví prioritní opatření plánovaná pro každý ze tří strategických cílů a jejich vnější projevy a je dalším krokem na cestě k zajištění těchto cílů. Tyto nové iniciativy budou prosazovány zároveň s činností pro konsolidaci a provádění politik již schválených a započatých. Úspěch v této oblasti vyžaduje, aby i nadále byly stávající politiky Unie dobře řízené a prováděné. Závěrečná část vymezuje zdroje nezbytné pro řízení těchto politik a pro jejich přizpůsobení požadavkům rozšířené Evropy.

Při prosazování nových iniciativ bude plně uznávána potřeba standardů vysoké kvality evropských opatření. Evropské iniciativy musejí být soudržné, konkrétně zaměřené a řádně posouzené. Komise se zavázala, že u svých iniciativ bude provádět posouzení dopadu, aby bylo možné potvrdit, že opatření jsou odůvodněná. Na odpovědnosti za zlepšování právní úpravy se podílejí jednotlivé evropské orgány a za přetvoření rozhodnutí v konkrétní výsledky odpovídají všechny orgány společně.

Roční strategie politiky nabízí příležitost zabývat se budoucí situací. Dialog, který strategie podnítila mezi evropskými orgány, je pro řádnou přípravu budoucí činnosti pro rok 2007 nezbytností: je nutné, aby docházelo k výměně názorů na to, jaké má Evropa plnit úkoly a jakým způsobem. Komise tuto strategii předkládá v duchu partnerství a těší se na stanoviska Evropského parlamentu a Rady ohledně toho, kam má Evropa v roce 2007 směřovat svou energii.

ČÁST I. PRIORITNÍ OPATřENÍ V ROCE 2007

1. Prosperita

Ústřední strategie Komise pro dlouhodobou podporu růstu a zaměstnanosti je již pevně zakotvena. V roce 2005 byla Evropskou radou a Evropským parlamentem schválena obnovená lisabonská strategie. V roce 2006 dovedou národní programy reforem provádění této strategie do nové fáze a ukáží, na co by se opatření měla soustředit v budoucnu. Komise bude i nadále podporovat opatření na úrovni členských států a případně zasáhne na úrovni Společenství, aby se rok 2007 mohl stát rokem, kdy lisabonská strategie začne přinášet konkrétní výsledky . Byly vyzdviženy čtyři prioritní oblasti:

- Znalosti; jasné cíle zlepšit rámce vzdělávání, výzkumu a inovací coby hnacích motorů růstu;

- podniky, zejména malé a střední podniky; zajištění prostředí a přístupu k financování, které pomohou využít obchodní potenciál Evropy;

- zaměstnanost a stárnutí; co nejefektivnější využívání dovedností Evropanů v každé jejich životní fázi;

- energetika; podpora skutečně jednotného přístupu k zajišťování dodávek energie a jejímu účinnému využití.

Toto budou úhelné kameny pro nové iniciativy roku 2007. Politiky EU musejí lisabonský přístup podporovat soudržně. Komise bude tudíž pokračovat v provádění akčního plánu státní podpory. Komise bude usilovat o nalezení patřičné rovnováhy mezi profesní flexibilitou a jistotou zaměstnání. Také předloží v návaznosti na Zelenou knihu o energetice podrobnější návrhy, jak zlepšit evropský trh s energií. Pro zajištění pevného základu pro růst bude mít zároveň kritický význam výkon eurozóny. V souvislosti s možným rozšířením eurozóny od roku 2007 bude Komise aktivně pomáhat dotčeným členským státům s hladkým a dobře připraveným přechodem. Komise bude také pokračovat v provádění stávajících přístupů v různých oblastech politiky a bude prosazovat jednotný trh, zejména v klíčových oblastech služeb a dopravy. Širší zavádění regulačního přístupu k vnitřnímu trhu se zbožím včetně zřizování účinného a jednotného kontrolního systému zajistí odpovídající úroveň provádění acquis po celé Evropě. Kromě toho přispěje účinné řízení legální migrace podstatným způsobem k cílům lisabonské strategie.

Prosperita: klíčová opatření pro rok 2007 Lisabonská strategie výroční posouzení pokroku a vytyčení oblastí pro další opatření zahájení nových programů pro období 2007–2013: 7. rámcový program pro výzkum; rámcový program pro konkurenceschopnost a inovaci; Galileo; transevropské sítě; Marco Polo; celoživotní vzdělávání; programy Clo a Fiscalis opatření na posílení investic členských států a soukromého sektoru do výzkumu a inovací, zvláště formou podpory trhů pro inovativní zboží a služby; snaha o vytvoření atraktivního jednotného trhu pro výzkumné pracovníky a posílení výzkumu při vysokých školách zahájení evropského kosmického programu Zaměstnanost sdělení o tzv. „flexicurity“: s cílem zajistit rovnováhu mezi flexibilitou a jistotou zaměstnání Správa hospodářské a měnové unie (HMU) posílené monitorování stabilizačních a konvergenčních programů a zesílení dialogu s členskými státy, které pravděpodobně splní podmínky pro účast v eurozóně hlubší rozvoj fungování eurozóny podle reformovaného Paktu o stabilitě a růstu a posílená koordinace politiky Energetika a doprava příprava na zřízení evropské observatoře pro trhy s energií opatření podporující dokončení vnitřního trhu elektřiny a zemního plynu akční plán pro intermodální dopravní logistiku, zaměřující se na zmírnění přetížení dopravou a na snížení nákladů na dopravu opatření uvedená v akčním plánu NAIADES pro podporu dopravy na vnitrozemských vodních cestách a prohloubení jejího obchodního potenciálu Jednotný trh koncese (navazuje na Zelenou knihu o partnerstvích mezi veřejným a soukromým sektorem a veřejných zakázkách a koncesích ES) odvětví platebních služeb – vytvořit do roku 2010 jednotnou evropskou platební zónu pokračování opatření k vytvoření skutečného vnitřního trhu pro finanční služby úměrnost kapitálu a kontroly (jedna akcie – jeden hlas) pro posílení konvergence mezi finančním podílem akcionářů a jejich právem kontroly ve společnostech kótovaných na burze propagace růstu bezdrátových trhů, vybavení a služeb prostřednictvím zavedení jednotného přístupu EU k přidělování rádiového spektra trhy odvětví obrany; stanovení nových pravidel pro veřejné zakázky v odvětví obrany a zjednodušení postupů přesunu výrobků souvisejících s obranou, za účelem překonání roztříštěnosti trhu a zvýšení hospodářské soutěže v tomto odvětví Legální migrace návrhy o pracovní migraci, zejména pro zjednodušení přístupu vysoce kvalifikovaných pracovníků, jako opatření navazující na plán politiky o legální migraci |

- 2. Solidarita

Hospo dářský růst musí jít ruku v roce s hospodářskou a sociální soudržností, s vysokým stupněm ochrany životního prostředí i lidí, musí přihlížet k budoucím generacím a uznávat společné hodnoty : to je základem udržitelného rozvoje. V mnoha oblastech se již Unie shodla na dalším směru cesty: je jím revidovaná sociální agenda a dohoda vnést evropský rozměr do problému demografického stárnutí. V roce 2007 se bude široce zavádět nová generace programů solidarity, zaměřená na novou politiku soudržnosti a rozvoj venkova. Interinstitucionální jednání a následné provádění reformy organizace společného trhu s vínem, ovocem a zeleninou, banány a rovněž s cukrem umožní udržitelnější řízení těchto klíčových komodit. V roce 2007 bude Evropa muset ukázat, že soudržnost, solidarita a ochrana životního prostředí mohou jít ruku v ruce s cílem růstu a zaměstnanosti. K tomu účelu bude nezbytné vyčlenit pro nové rozpočtové období částku z výdajů na soudržnost pro tento cíl. Zvláštní pozornost se bude věnovat těmto úkolům:

- propagaci udržitelného řízení a ochrany přírodních zdrojů , se zvláštním zaměřením na omezení ztráty biologické rozmanitosti

- návrhům námořní politiky EU, které přinesou komplexní přístup k udržitelnému rozvoji a konkurenceschopnosti činností týkajících se moř

- energetice, v níž se bude zvýšený důraz klást na propagaci obnovitelných zdrojů

- plnění závazků EU ohledně změny klimatu, a to aktualizací systému EU pro obchodování s emisemi

- rok 2007 bude evropským rokem rovných příležitostí pro všechny a bude si žádat zvláštní opatření, která by měla usnadnit život občanů potýkajících se s rodinnými problémy nebo s potížemi ohledně výkonu soudních rozhodnutí.

Zároveň je důležité stále sledovat stávající zákony, např. v oblasti rovnosti žen a mužů, boje proti diskriminaci, volného pohybu pracovníků a pracovního práva.

Solidarita: klíčová opatření pro rok 2007 Zahájení nových programů pro období 2007–2013: Evropský fond pro regionální rozvoj; Fond soudržnosti; Evropský sociální fond; Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci; programy na rozvoj venkova; Evropský rybářský fond; Pokrok; Life +; Mládež v akci; Kultura 2007; Média 2007; Občané pro Evropu; solidarita a řízení migračních toků; základní práva a spravedlnost. Sociální solidarita revidovaná směrnice o převodu podniků konzultace sociálních partnerů o přeshraničním kolektivním vyjednávání zjednodušení právních předpisů o informování a konzultování pracovníků opatření navazující na Zelenou knihu o vývoji pracovního práva Evropská strategie o informačních a komunikačních technologiích, která má podporovat sociální začlenění a nezávislý život ve stárnoucí společnosti Spravedlnost a vnitřní věci následné kroky po vydání zelených knih o dědictví a závětích, o vlastnických vztazích v manželství a o obstavení bankovního účtu zelená kniha a plán politiky o zavedení druhé fáze společného evropského azylového systému Zelená kniha o účinném výkonu soudních rozhodnutí minimální standardy pro shromažďování důkazů a pro zacházení s nimi s ohledem na vzájemnou přípustnost sdělení o protidrogové politice a o mechanismu pro odhalování a monitorování nových trendů užívání drog a trhu s nimi a o odezvě na tyto trendy sdělení o harmonizovanějším výkladu klíčových ustanovení směrnice o ochraně osobních údajů Udržitelné řízení a využívání zdrojů a ochrana životního prostředí revize systému EU pro obchodování s emisemi a návrh o zachycování a geologickém ukládání uhlíku nová iniciativa o ekologických veřejných zakázkách jako součást akčního plánu o udržitelné výrobě a spotřebě nové struktury pro rozvoj a předvádění čistých technologií spalování uhlí zřízení nové Evropské agentury pro chemické látky v Helsinkách a provedení právních předpisů o nové regulaci chemických látek (REACH) přezkoumání směrnic o stanovištích a o ptácích za účelem úpravy podle nových vědeckých poznatků ukončení konzultací k Zelené knize o budoucí námořní politice a předložení akčního plánu |

- 3. Bezpečnost a svoboda

Účinné zajištění bezpečnosti a spravedlnosti i řízení moderních rizik vyžaduje rozměr EU. V roce 2005 vyznačil Haagský program, jak v Evropě v období 2005–2009 prosazovat politiky svobody, bezpečnosti a spravedlnosti. K prvnímu hodnocení dojde v druhé polovině roku 2006.

V roce 2007 bude největší pozornost věnována migraci a kontrole hranic, včetně zrušení pohraničních kontrol s novými členskými státy a mezi nimi a rozšíření schengenského prostoru (po ověření, že byly splněny nezbytné podmínky a zavedena související opatření). Další úkoly:

- Zvlášť významný bude boj proti trestné činnosti a násilí, s iniciativami pro omezení rozsahu trestné činnosti, které by mohlo být zrušení hranic v Evropě ku prospěchu.

- Jiná opatření se soustředí na úsilí o zajištění spravedlivého a účinného trestního vyšetřování v celé EU.

Výraznější úsilí v oblasti prevence zajistí bezpečnost a ochranu občanů. Zejména budou opatření EU zaměřena ve spolupráci s členskými státy, třetími zeměmi i mezinárodními organizacemi na ochranu proti onemocněním a také na rozvoj kapacity rychlé reakce EU v případě velkých teroristických útoků a jiných katastrof. Pomocí nového přístupu dozoru nad bezpečností a zárukami ochrany před radioaktivitou se bude rovněž prosazovat přísnější kontrola jaderných zařízení.

Bezpečnost: klíčová opatření pro rok 2007 Zahájení nových programů pro období 2007–2013: Bezpečnost a zajištění svobod; základní práva a spravedlnost; nástroj rychlé reakce a připravenosti; nový fond solidarity; zdraví a ochrana spotřebitele. Spravedlnost a vnitřní věci spuštění Schengenského informačního systému (SIS II) a Vízového informačního systému (VIS) včetně biometrie a s nimi spojené rozhodnutí Rady o odstranění hraničních kontrol s novými členskými státy a mezi nimi iniciativy na téma ochrana svědků a fyzických osob spolupracujících při soudním řízení v boji proti mezinárodní organizované trestné činnosti systém vývozních / dovozních licencí pro střelné zbraně sdělení o transparentnosti právnických osob za účelem snížení jejich zranitelnosti vůči infiltraci organizovanou trestnou činností o boji proti nezákonnému přeshraničnímu obchodování se zbožím, na které se vztahuje omezení nebo zákaz o podpoře práce orgánů činných v trestním řízení založené na zpravodajských informacích po celé Unii Zdraví a bezpečnost zahajovací fáze služeb Globálního monitoringu životního prostředí a bezpečnosti (GMES) pro monitorování využívání půdy, krizové řízení a monitorování oceánů vytvoření rámce Společenství pro bezpečné, kvalitní a účinné služby zdravotnictví posílením spolupráce mezi členskými státy a zajištěním jednoznačnosti a jistoty při uplatňování práva Společenství, které upravuje zdravotnické služby a zdravotní péči posílení a zjednodušení evropských struktur za účelem reakce na ohrožení veřejného zdraví, zejména vytvořením evropské sítě úředníků na vysoké úrovni pro otázky chřipky nová strategie EU o zdraví zvířat, která též bude zahrnovat politiku prevence onemocnění, zlepší soudržnost s dalšími politikami EU a zajistí lepší využívání finančních zdrojů |

- 4. Evropa jako světový partner

Evropské orgány musejí i nadále prakticky propagovat a chránit své strategické cíle v zahraničí. Žádného z těchto cílů nedosáhne Evropa sama. Všechny klíčové směry evropské vnější politiky mají přímý dopad na dosahování těchto cílů:

- Co se týče obchodu, v roce 2007 by mělo přinést výsledky kolo jednání z Dohá, které bude muset odrážet solidaritu s rozvojovými zeměmi a zároveň zajistit otevírání nových trhů pro zboží a služby ze Společenství.

- Rok 2007 by měl být rokem přistoupení Bulharska a Rumunska k Evropské unii, splní-li včas podmínky pro provádění acquis v plné míře k prvnímu dni přistoupení. Komise nyní dokončuje posuzování pro květen 2006 a Evropská rada by měla tento rok s konečnou platností rozhodnout.

- Pokrok ve stabilizaci západního Balkánu , zejména se zřetelem k vyjasnění statusu Kosova, a otevření hlavních kapitol vyjednávání s Tureckem a Chorvatskem výrazně přispěje k celkové bezpečnosti a stabilitě Evropy i ke konsolidaci základů pro její dlouhodobou prosperitu.

- V rámci evropského sousedství budou vztahy s partnerskými zeměmi dále posíleny prováděním akčních plánů a regionální i přeshraniční spoluprací. Hlavním tématem v oblasti konvergence regulačních rámců ve prospěch obchodu a investic bude energetika.

- Dokončení jednání s africkými, karibskými a tichomořskými zeměmi (země AKT) o dohodách o hospodářském partnerství posune vztahy Evropy s partnery AKT do nové fáze. Tím dojde k posílení dynamiky regionální integrace a vytvoření účinného nástroje pro rozvoj prostřednictvím kombinace předvídatelných obchodních pravidel, vytvoření větších trhů a podpory opatření uzpůsobených potřebám zemí AKT.

- EU bude také muset i nadále vyvíjet úsilí při vytváření účinnější a konsolidovanější odezvy pro předcházení konfliktů, řešení krizí a budování míru, a to rychlou mobilizací zdrojů a odborných kapacit. Ještě větší pozornost se upře na reformy prováděné partnerskými zeměmi na poli lidských práv a demokracie a dále na přísnější monitorování řádného průběhu voleb.

Pro uskutečnění těchto cílů bude naprosto zásadní konkrétně vyjádřit zvýšenou soudržnost vnějších opatření Unie a posílit účinnost pomoci. Společná zahraniční a bezpečnostní politika, vnější politiky Společenství a vnější aspekty vnitřních politik musejí lépe fungovat společně.

Vnější vztahy: klíčová opatření pro rok 2007 Zahájení nových programů pro období 2007–2013: Předvstupní nástroj; nástroj pro evropské sousedství a partnerství; nástroj rozvojové a hospodářské spolupráce; nástroj stability. Rozšíření, sousedství a Rusko sledování, jak Bývalá jugoslávská republika Makedonie plní kodaňská kritéria revize smluvních vztahů se Srbskem a Černou Horou a vyjasnění statusu Kosova revize otázek finanční podpory a obchodu s tureckou komunitou na Kypru vedení jednání s Ukrajinou o nástupci současné dohody o partnerství a spolupráci zahájení jednání s Ruskem o nástupci současné dohody o partnerství a spolupráci pokračující podíl na mírovému procesu na Středním východě, jakož i na jiných „ustrnulých“ konfliktech Širší svět uzavření dohod o hospodářském partnerství s 6 regiony AKT, aby se mohly začít provádět od 1. ledna 2008 posílení podpory zemí AKT postižených reformou režimu cukru dokončení jednání rozvojové agendy z Dohá a zahájení provádění dohod další zlepšení schopnosti ES reagovat na mezinárodní přírodní nebo člověkem způsobené krize, v součinnosti s Radou posílení účinnosti pomoci EU prostřednictvím společného programování s členskými státy posílení příspěvku vnitřních politik EU k provádění programu rozvojových cílů tisíciletí ohledně soudržnosti rozvojové politiky na úrovni EU vyjednání nové rámcové dohody mezi EU a Čínou Světový summit o udržitelném rozvoji 2002 pět let po roce 2002, který zhodnotí pokrok EU v přijatých závazcích a vytyčí hlavní úkoly pro následujících pět let provedení mezinárodního fondu pro obnovitelné zdroje a konsolidace pokroku v mezinárodních opatřeních proti změnám klimatu zlepšení spolupráce se třetími zeměmi v řízení migrace; přijetí společných standardů o návratu občanů třetích zemí a rozšíření readmisních dohod zahájení školení o bezpečnosti potravin Společenství otevřených účastníkům z rozvojových zemí; tato školení budou propagovat a vysvětlovat normy Společenství a posilovat mezinárodní obchod s bezpečnými potravinami |

- 5. Evropská správa věcí veřejných a zlepšení právní úpravy v praxi

Komise učinila ve svém závazku ke „zlepšení právní úpravy“ značný pokrok. Soustředila se na zlepšení kvality svých politických a legislativních návrhů prostřednictvím systematického posuzování jejich hospodářského a sociálního dopadu i dopadu na životní prostředí. Existuje závazek pokračovat ve zvyšování kvality systému posuzování dopadu; výsledky vnějšího hodnocení praktického posuzování dopadu Komisí budou v roce 2007 zapojeny do jednání.

Druhou klíčovou oblastí zlepšování je zjednodušování . V roce 2007 bude realizováno mnoho iniciativ na zjednodušování, které byly vytyčeny ve tříletém klouzavém programu Komise. Tento program pokrývá rozmanité oblasti, od životního prostředí (např. odpady, průmyslové emise, ozonová vrstva) po jednotlivé obory průmyslu (stavebnictví, automobilový průmysl, kosmetika, lékařské přístroje) až k modernizaci pracovního práva, propagaci spotřebitelských práv a klíčových sektorů vnitřního trhu (úprava finančních služeb, označování krmiv/výživy zvířat a potravin). Zjednodušování se jako cíl neomezuje na otázky vnitřní Evropy; je také základem nové struktury navržené pro vnější finanční nástroje na období 2007–2013.

Komise také pokračuje ve zlepšování své práce spojené s prosazováním práva Společenství prostřednictvím zlepšování dialogu s členskými státy, aby se zajistilo včasné provádění a účinné a spravedlivé uplatňování předpisů, včetně případů, které si zaslouží prioritní opatření. Komise sdílí odpovědnost za lepší zákonodárství s Radou a Parlamentem. Všechny tyto strany musí vynaložit úsilí, aby přeměnily přání v oblasti zlepšení právní úpravy v praktické výsledky.

Pro vybudování důvěry evropských občanů potřebuje Komise také moderní, účinnou a odpovědnou správu, která uskuteční její politiky. V této souvislosti vyvine Komise úsilí, aby získala kladné stanovisko Evropského účetního dvora o finančním řízení rozpočtu EU bez výhrad a aby se zvýšila transparentnost toho, jakým způsobem jsou vynakládány prostředky a přijímána rozhodnutí.

ČÁST II. OBECNÝ RÁMEC PRO LIDSKÉ A FINANčNÍ ZDROJE V ROCE 2007

1. LIDSKÉ ZDROJE

1.1. Posílení související s rozšířením

Na základě posouzení Komise schválil rozpočtový orgán nutný nábor 3 960 dalších zaměstnanců potřebných v letech 2003 až 2008, aby mohla Komise rozšířit svou činnost na nové členské státy a plnit své institucionální povinnosti. Po žádostech o 2 680 nových zaměstnanců z minulých čtyř let je v roce 2007 žádáno o čistý nárůst o 640 dalších zaměstnanců. V souladu se sdělením Komise zveřejněným loni v listopadu o důsledcích přistoupení Bulharska a Rumunska pro lidské zdroje Komise, se stanovením potřeby 850 nových zaměstnanců, žádá Komise na základě očekávané další vlny rozšíření v roce 2007 o 250 nových pracovních míst. Tento celkový nábor je nepostradatelným základem pro další řízení programů Společenství a dohlížení nad nimi i pro provádění acquis communautaire v rozšířené Unii. Komise tyto nové zdroje využije na řešení nárůstu svých úkolů v důsledku rozšíření a na provádění svých čtyř politických priorit ve vztahu k rozšířené Unii.

1.2. Příspěvek do centrálního fondu

Kromě těchto nových pracovních míst musí Komise mobilizovat další zdroje pro provádění prioritních iniciativ nezávisle na rozšíření. Navrhuje učinit tak prostřednictvím přesunů mezi útvary a uvnitř nich. Stejně jako v předchozích letech se navrhuje, aby byl zřízen centrální fond pro přesuny, čerpající obecně ze všech zaměstnanců a nastavený na 1 % zaměstnanců. Základním prvkem při odůvodňování jakékoli žádosti o nové zdroje bude identifikace negativních priorit a jiných způsobů, jakými lze pracovníky převést na úkoly spojené s prioritami. Úspory plynoucí z externalizace (jako např. plánované zřízení výkonné agentury pro transevropské sítě) nebo zisk z produktivity (např. v oblasti překladů prostřednictvím proaktivního řízení poptávky) budou rovněž přesměrovány na priority. Komise kromě toho pro krátkodobé úkoly přidělí pracovní místa na dobu určitou, čímž učiní postup alokace pro budoucí roky pružnějším a dynamičtějším.

1.3. Celkové lidské zdroje, které jsou k dispozici pro čtyři priority

Tabulka shrnuje lidské zdroje, u nichž se předpokládá, že budou potřebné pro zahájení nových iniciativ nebo posílení probíhajících činností podle priorit a podle zdroje.

Priority roční strategie politiky v roce 2007 | Nové zdroje související s rozšířením | Přesun mezi odděleními | Přesuny uvnitř oddělení | Celkové zdroje k dispozici pro priority |

1. Prosperita | 98 | 30 | 67 | 195 |

2. Solidarita | 97 | 29 | 73 | 199 |

3. Bezpečnost | 66 | 12 | 25 | 103 |

4. Vnější vztahy | 28 | 124 | 25 | 177 |

Rozšíření stávajících činností v rozšířené Unii (včetně postupného ukončení předvstupních činností) | 614 | 50 | 151 | 815 |

CELKEM | 903 | 245 | 341 | 1489 |

Alokace nových zdrojů spojených s rozšířením podle oblasti politiky bude dopracována během příprav předběžného návrhu rozpočtu na rok 2007, včetně členění na řádná pracovní místa a externí zaměstnance.

2. Finanční zdroje

Rozhodnutí roční strategie politiky většinou obsahuje podrobné informace o nových finančních zdrojích přidělených jednotlivým oblastem politiky na konkrétní iniciativy, předložené jako varianty stávajícího finančního programování. Protože je však finanční programování závislé na finančním výhledu, roční strategie politiky pro rok 2007 se výjimečně finančními zdroji nezabývá. Nicméně jakmile bude dosaženo interinstitucionální dohody o finančním výhledu, bude zároveň s předběžným návrhem rozpočtu finanční programování dopracováno a následně Komisí upraveno.