52005DC0206




[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 30.5.2005

KOM(2005) 206 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE RADĚ

o evropských politikách týkajících se mládeže Řešení problémů mladých lidí v Evropě – provádění Evropského paktu pro mládež a podpora aktivního občanství {SEC(2005)693}

Sdělení komisaře Figeľa ve spolupráci s komisařem Špidlou

1. Úvod

Osud Evropy stále více závisí na její schopnosti podporovat společnosti vstřícné k dětem a mladým lidem. Přijetí Evropského paktu pro mládež na jarním zasedání Evropské rady v roce 2005[1], v rámci přepracované lisabonské strategie týkající se růstu a zaměstnanosti, je uznáním, že začleňování mladých lidí do společnosti a pracovního života společně s lepším využíváním jejich potenciálu je nezbytným předpokladem pro to, aby se zajistil návrat k trvalému a udržitelnému růstu v Evropě.

Tato iniciativa zdůrazňuje úlohu mládeže v ústředních oblastech podle lisabonského partnerství pro růst a zaměstnanost, zejména prostřednictvím evropské strategie zaměstnanosti a strategie sociálního začlenění a rovněž pracovního programu „Vzdělávání a odborná příprava 2010“, a vyzývá k tomu, aby byly iniciativy v těchto oblastech sladěné.

Přijetí paktu probíhá současně s dokončením prvního cyklu provádění Bílé knihy „Nový podnět pro evropskou mládež“[2] z roku 2001, na kterou navázalo usnesení Rady z června 2002[3]. Tím byl zřízen rámec evropské spolupráce v oblasti mládeže pro zvyšování aktivního občanství mladých lidí prostřednictvím otevřené metody koordinace a pro zavedení dimenze mládeže také do jiných oblastí politiky.

Více než kdy jindy v minulosti je v zájmu Evropy, aby se mladí lidé zapojili a podíleli se na utváření Evropy, která bude přístupná pro všechny. Úspěch této iniciativy rovněž závisí na účasti všech dotčených stran a především na mládežnických organizacích, jakož i regionálních a místních orgánech a sociálních partnerech.

Sdělení:

- stanoví, jak může být pakt uskutečněn,

- definuje priority otevřené metody koordinace v oblasti mládeže,

- zabývá se zavedením dimenze mládeže do jiných oblastí politiky,

- uvádí relevantní evropské programy a

- posuzuje možné způsoby dalšího zapojení mladých lidí do politického procesu.

2. Mládež v lisabonském partnerství pro růst a zaměstnanost

2.1. Souvislosti

Při předložení návrhu Evropského paktu pro mládež označili hlavy států a předsedové vlád Francie, Německa, Španělska a Švédska čtyři základní problematické oblasti:

- ohrožení mladých lidí,

- potřeba rozvíjet solidaritu napříč generacemi ve stárnoucí společnosti,

- potřeba připravit mladé lidi na život prostřednictvím vzdělávání a odborné přípravy,

- potřeba lepší soudržnosti všech oblastí politiky, které se týkají mladých lidí.

Tato analýza je v souladu s analýzou obsaženou v Bílé knize. Charakter mladých lidí se mění pod vlivem hospodářských a sociálně-kulturních faktorů. Mladí lidé dnes dosahují různých fází života později než předchozí generace a jejich cesty nejsou tak přímočaré.

Evropská rada si byla při přípravě střednědobého hodnocení lisabonské strategie vědoma, jak důležitou roli pro utváření budoucnosti Evropy hrají demografické faktory.

Jak bylo stanoveno v Zelené knize Komise týkající se konfrontace s demografickými změnami[4] klesající porodnost a prodlužování předpokládané doby života znamenaly pro velikost a věkovou strukturu obyvatelstva Evropy dramatické změny. Počet mladých lidí ve věku mezi 15 a 24 lety pravděpodobně klesne v období let 2005 až 2050 o jednu čtvrtinu, tj. z 12,6 na 9,7 %, zatímco věková skupina 65 let a více zaznamená nárůst z 16,4 na 29,9%.[5] Zelená kniha upozorňuje na to, jaký vliv budou mít tyto změny na Evropu, zejména na mladé lidi. Nová Sociální agenda pro období let 2005 až 2010[6] rovněž zohledňuje důležitost mezigeneračního přístupu.

Přechod na trh práce je pro mladé lidi těžký; míra nezaměstnanosti mladých lidí je více než dvakrát vyšší než celková míra nezaměstnanosti v Evropě (17,9 % pro mladé lidi pod 25 let, ve srovnání se 7,7 % pro lidi ve věku 25 let a výše).[7] Mladým lidem hrozí zvláště chudoba (19 % mladých lidí ve věku16-24 let, ve srovnání s 12 % lidí ve věku 25-64 let).[8]

Mladí lidé by mohli významně přispívat k dosahování lisabonských cílů, tj. zvýšení zaměstnanosti a růstu, a k podpoře udržitelného rozvoje, neboť představují pracovní sílu budoucnosti a jsou budoucím zdrojem pro nezbytně nutné schopnosti, jako jsou schopnosti v oblasti výzkumu, inovace a podnikání. Těchto cílů může být dosaženo pouze tehdy, pokud budou mladí lidé mít dostatečné znalosti, schopnosti a dovednosti, které získají prostřednictvím vysoce kvalitního vzdělání a odborné přípravy. To však nelze zaručit, dokud nebudou odstraněny překážky, jako jsou chudoba a sociální vyčlenění. Řešeny musejí být rovněž nerovnosti mezi pohlavími, neboť mladým ženám hrozí nezaměstnanost a chudoba v daleko větší míře než mladým mužům, zatímco více mladých mužů předčasně opouští školu.

2.2. Evropský pakt pro mládež

Na pozadí těchto okolností a v souladu se strategickými cíli Komise pro období let2005 - 2009[9] došla Evropská rada k závěru, že pro mladé lidi by měl být soubor politik a opatření, který byl plně integrován do přepracované lisabonské strategie, přínosem, a přijala pakt sestávající ze tří oblastí (viz příloha 1):

- zaměstnanost, začlenění a sociální pokrok,

- vzdělávání, odborná příprava a mobilita,

- soulad mezi pracovním a soukromým životem.

Příslušné akce v těchto oblastech je třeba vypracovat zejména v rámci evropské strategie zaměstnanosti, strategie sociálního začlenění a rovněž pracovního programu „Vzdělávání a odborná příprava 2010“. Zahrnutí mládeže do lisabonského partnerství pro růst a zaměstnanost s sebou nenese žádné nové struktury. Tím, že se posílí opatření pro mladé lidi, se přispěje k maximalizaci dopadu lisabonské strategie.

Členské státy budou vycházet z „integrovaných hlavních směrů pro růst a zaměstnanost“ (spojují hlavní směry hospodářských politik a hlavní směry zaměstnanosti), které Komise navrhla v dubnu 2005[10], až budou na podzim 2005 předkládat své vnitrostátní lisabonské reformní programy (příloha 2).

Sledování provádění paktu bude začleněno do mechanismů podávání zpráv lisabonské strategie. Výroční zpráva Komise o pokroku v rámci lisabonské strategie bude každý podzim vycházet ze zpráv členských států o dosaženém pokroku v souvislosti s vnitrostátními lisabonskými reformními programy. Tato zpráva bude posouzena příslušnými složeními Rady a projednána na jarním zasedání Evropské rady.

Na úrovni Společenství oznámila Komise lisabonský program Společenství, jehož cílem jsou priority stanovené ve střednědobém hodnocení lisabonské strategie potvrzeném na jarním zasedání Evropské rady v roce 2005.

Níže uvedené oddíly zdůrazňují aspekty integrovaných hlavních směrů a nadcházejícího lisabonského programu Společenství, které jsou pro pakt důležité.

2.2.1. Opatření v oblasti zaměstnanosti, začlenění a sociálního pokroku mladých lidí

Navrhované hlavní směry zaměstnanosti pro období 2005-2008, nyní součást integrovaných hlavních směrů, jsou ústředním prvkem Evropské strategie zaměstnanosti a hrají hlavní koordinační úlohu pro politiky zaměstnanosti členských států. Soustředí se na přispění politik zaměstnanosti k vytváření více pracovních míst a lepších pracovních míst a stanovují tyto tři základní priority:

- přilákat více lidí do zaměstnání, udržet je zde a modernizovat systémy sociální ochrany

- zvýšit přizpůsobivost pracovníků a podniků a pružnost trhů práce

- zvýšit investice do lidského kapitálu prostřednictvím lepšího vzdělávání a kvalifikace

Pro mladé lidi jsou důležité zejména tyto hlavní směry:

- podpora celoživotního přístupu k práci (zahrnuje mimo jiné obnovení snahy o vybudování cest k zaměstnanosti pro mladé lidi a snížení nezaměstnanosti mládeže, rozhodná opatření k odstranění rozdílů v zaměstnanosti, nezaměstnanosti a v platech mužů a žen)

- zajištění trhů práce, které by podporovaly začleňování uchazečů o práci a znevýhodněných osob

- zlepšení přizpůsobení potřebám pracovního trhu

- zvýšení a zlepšení investic do lidského kapitálu

- přizpůsobení systémů vzdělávání a odborné přípravy novým kvalifikačním požadavkům

Pro provádění příslušných opatření bude členským státům poskytnuta finanční pomoc z evropských strukturálních fondů, zejména z Evropského sociálního fondu. Členské státy se rovněž vyzývají, aby využívaly facilit poskytovaných Evropskou investiční bankou.

Program vzájemného učení v oblasti politiky zaměstnanosti k podpoře výměny osvědčených postupů mezi členskými státy je v roce 2005 zaměřen hlavně na zaměstnanost mladých lidí. Komise bude také nadále usilovat o zajištění úplného převedení a provádění právních předpisů ES, kterými se zakazuje diskriminace v zaměstnání na základě věku[11].

Strategie sociálního začlenění bude zahrnovat dimenzi mládeže, jak to bylo oznámeno ve sdělení o Sociální agendě[12] , a bude zohledňovat usnesení Rady o sociálním začlenění mladých lidí[13]. Požadavkům, jakými jsou zlepšení situace nejvíce ohrožených mladých lidí, odstranění dětské chudoby a iniciativy, jejichž cílem je předcházet neúspěchům při vzdělávání, bude pravděpodobně dána vysoká priorita. Studie o sociálním začlenění velmi znevýhodněných mladých lidí bude zaměřena na začlenění do trhu práce, autonomii a aktivní účast ve společnosti.

Komise vítá, že se sociální partneři zavázali přispívat k provádění této iniciativy prostřednictvím společných akcí v rámci sociálního dialogu[14].

Akce v oblasti zaměstnanosti a sociálního začlenění

( Členské státy jednají, aby podpořily zaměstnanost mladých lidí, tj. za tímto účelem:

- snížení nezaměstnanosti mladých lidí

- vybudování cest k zaměstnanosti

- vytvoření individuálních akčních plánů s pomocí a vedením při hledání práce a odbornou přípravou

( Komise a členské státy udělí tématu mladých lidí prioritu v programu vzájemného učení v oblasti politiky zaměstnanosti pro rok 2005

( Pomocí Strategie sociálního začlenění zlepší Komise a členské státy situaci nejvíce ohrožených mladých lidí

( Komise v roce 2005 zahájí studii o sociálním začlenění velmi znevýhodněných mladých lidí

2.2.2. Opatření v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a mobility

Navrhované integrované hlavní směry zdůrazňují potřebu Evropy zvýšit a zlepšit investice do lidského kapitálu a přizpůsobit systémy vzdělávání a odborné přípravy novým kvalifikačním požadavkům. Priorita je mimo jiné dána snížení počtu žáků, kteří předčasně opouštějí školu, zlepšení přístupnosti odborného, středoškolského a vysokoškolského vzdělávání, včetně učňovského vzdělávání a odborné přípravy pro podnikání, a usilování o společné rámcové podmínky, díky kterým budou systémy odborného vzdělávání transparentnější, a uznávání neformálního a informálního učení.

Jedná se o priority pracovního programu „Vzdělávání a odborná příprava 2010“, který přispívá k provádění aspektů vzdělávání a odborné přípravy v rámci lisabonského partnerství pro růst a zaměstnanost a jehož výsledky budou tvořit součást nového lisabonského cyklu řízení. Hlavní směry vyzdvihují, že za účelem podpory reforem vnitrostátních vzdělávacích systémů a systémů odborné přípravy je důležité využívat schválených evropských nástrojů a odkazů.

V rámci pracovního programu 2010 budou činnosti peer learningu zahrnovat v roce 2005 tyto oblasti, které jsou relevantní pro mladé lidi:

- dosažení referenčních ukazatelů u žáků, kteří předčasně opouštějí školu, míry ukončení, jakož i gramotnosti;

- provádění rámce pro klíčové kompetence na národní úrovni;

- dosažení referenčních ukazatelů u zvyšujícího se počtu vysokoškolských absolventů v oboru matematiky, vědy a technologie, zejména s ohledem na snížení nevyváženosti mužů a žen, a zohlednění spojení se základním a středoškolským vzděláním.

Návrh doporučení Rady a Evropského parlamentu týkajícího se klíčových kompetencí, který Komise předloží v roce 2005, zdůrazní význam těchto kompetencí pro mladé lidi, kteří mají méně profesních možností.

V roce 2006 předloží Komise návrh evropského kvalifikačního rámce, kterým budou ustanoveny společné referenční ukazatele pro systémy odborného vzdělávání a rámce platné po celé Evropě. Evropský kvalifikační rámec bude souviset s ujednáními o přenosu kreditů a záruce kvality, se společnými evropskými zásadami pro identifikaci a uznávání neformálního a informálního učení a s Europassem (jednotný evropský rámec pro transparentnost diplomů, osvědčení a kompetencí).

Vytvořen bude zvláštní nástroj pro uznávání práce mládeže s cílem zahrnout do Europassu „pas mládeže“ (Youthpass). Testovací fáze by měla být zahájena v roce 2006.

Dalším klíčovým prvkem pracovního programu je zlepšování jazykových dovedností; ovládání cizích jazyků je důležitým předpokladem pro to, aby se více mladých Evropanů zapojovalo do znalostní společnosti a podílelo se na evropské a globální mobilitě, a zároveň je výsledkem tohoto vývoje.

Vzhledem k tomu, že se hospodářská činnost stále více přesunuje na procesy s vysokým podílem začleněné vědy a technologie, je pro mladé lidi mimořádně důležitý přístup ke vzdělání v oboru vědy a informačních a komunikačních technologií.

V roce 2005 přijme Komise sdělení o vzdělávání v oblasti podnikání a učení, které zdůrazní souvislost mezi podnikatelskými schopnostmi a základními dovednostmi potřebnými v běžném životě pro mladé lidi. Akční plán Komise pro podnikání podněcuje „podporu podnikatelského myšlení“ mezi mladými lidmi.

Akce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy

( Členské státy jednají ve prospěch mladých lidí, např. prostřednictvím těchto opatření:

- snížení počtu žáků, kteří předčasně opouštějí školu

- zlepšení přístupnosti odborného, středoškolského a vysokoškolského vzdělávání, včetně učňovského vzdělávání a odborné přípravy pro podnikání

- rozvíjení rámců na podporu transparentnosti a uznávání kvalifikací a kompetencí a na uznávání neformálního a informálního učení

( Členské státy provedou rozhodnutí týkající se Europassu

( Komise přijme v roce 2005 sdělení o vzdělávání v oblasti podnikání

( Komise navrhne v roce 2006 evropský kvalifikační rámec

( Komise přijme v roce 2006 doporučení týkající se klíčových kompetencí

( Komise a členské státy zavedou od roku 2006 „pas mládeže“ (Youthpass)

V navrhovaných integrovaných hlavních směrech se členské státy vyzývají k tomu, aby za účelem usnadnění mobility zajistily v rámci modernizace služeb zaměstnanosti větší transparentnost a dostupnost informací o příležitostech zaměstnání a odborné přípravy. Evropský rok mobility pracovníků 2006 bude zahrnovat zvláštní iniciativy pro mladé lidi, kteří vstupují na trh práce. Od roku 2007 budou činnosti navazující na akční plán Komise a členských států týkající se odborných schopností a mobility 2002-2005 více zaměřeny na zlepšení příležitostí mladých lidí na trhu práce prostřednictvím zvýšené mobility. Členské státy by případně měly posílit své strategie pro odstranění překážek mobility, jak je stanoveno ve zprávě Komise[15] o provádění doporučení Evropského parlamentu a Rady ohledně mobility studentů, osob účastnících se odborné přípravy, dobrovolníků, učitelů a školitelů ve Společenství[16].

Za účelem další podpory mobility mladých lidí v Evropě navrhla Komise posílené programy určené pro mladé lidi, studenty a dobrovolníky, které zahrnují nové formy dobrovolných činností s cílem rozšíření a usnadnění přístupnosti Evropské dobrovolné služby (EDS). Informační portály EURES (evropský portál pracovní mobility) a PLOTEUS (portál vzdělávacích příležitostí v Evropě) budou lépe zohledňovat potřeby mladých lidí a studie Komise předloží doporučení pro rozšíření průkazu mobility pro mladé lidí v Evropě. Komise bude podporovat výměnu osvědčených postupů v oblasti mobility, například francouzskou iniciativu „Jobs d’été“, která by po vyhodnocení prvních výsledků mohla být rozšířena do celé Evropy.

Akce na podporu mobility

( Členské státy se vyzývají k tomu, aby zajistily větší transparentnost a dostupnost informací k usnadnění práce a studia v zahraničí

( Evropský rok mobility pracovníků 2006 bude zahrnovat zvláštní akce pro mladé lidi

( Komise bude dále rozvíjet nástroje, jako jsou EURES a PLOTEUS, za účelem zlepšování pracovních a studijních možností v zahraničí pro mladé lidi

( Komise poskytne v roce 2005 doporučení týkající se průkazu mobility pro mladé lidí v Evropě

( Komise zváží v roce 2006 rozšíření iniciativy „Jobs d’été“

( Komise a členské státy budou v roce 2007 realizovat nové formy EDS

( Od roku 2007 se budou uskutečňovat akce za účelem zlepšení geografické a profesní mobility mladých lidí, které naváží na akční plán týkající se odborných schopností a mobility

2.2.3. Opatření v oblasti souladu mezi pracovním a soukromým životem

V integrovaných hlavních směrech se členské státy vyzývají, aby usilovaly o dosažení lepšího souladu mezi pracovním a soukromým životem. Větší vyváženost mezi rodinným a pracovním životem může také pomoci řešit problémy spojené s demografickým stárnutím, zejména s problémem nízké porodnosti. V rámci toho by měla být zajištěna zařízení péče o děti a jiné závislé rodinné příslušníky. Zvláštní pozornost bude věnována vývoji novátorských forem způsobů práce, které jsou vstřícné k rodinám. Soulad mezi pracovním a soukromým životem má klíčovou úlohu při podporování rovnosti pro mladé ženy a muže.

V návaznosti na Zelenou knihu týkající se demografických změn v Evropě zahájila Komise konzultace, jejichž cílem je určit politiky na evropské a vnitrostátní úrovni, které mají být prováděny nebo posíleny.

Akce v oblasti souladu mezi pracovním a rodinným životem

( Členské státy zajistí přístupnější, cenově dostupnější a kvalitnější zařízení péče o děti a jiné rodinné příslušníky

( Členské státy vyvinou za podpory Komise nové formy organizace práce, např. pružná pracovní doba, práce na dálku (tele-working), mateřská dovolená, rodičovská dovolená atd.

( Komise povede v roce 2005 konzultace o dopadu demografických změn a o možných politických opatřeních v souvislosti s nimi

3. Aktivní občanství mladých lidí

Otevřená metoda koordinace je zaměřena na aktivní občanství mladých lidí. V Bílé knize o mládeži bylo konstatováno, že se mladí lidé stále více distancují od veřejných záležitostí. V letech 2003 a 2004 přijala Rada ke zlepšení účasti, informování a dobrovolných činností mládeže a znalosti problémů mládeže 14 společných cílů (viz příloha 3)[17].

Ve svém sdělení z října 2004[18] Komise kladně vyhodnotila činnosti prováděné na evropské úrovni a zdůraznila potřebu vhodných opatření na národní úrovni, kterými budou prováděny společné cíle.

Členské státy jsou zavázány podat do konce roku 2005 zprávu o společných cílech v oblasti účasti a informování mládeže. Zprávy o dobrovolných činnostech a lepší znalosti mládežnického prostředí budou následovat v roce 2006. Ve všech případech předloží Komise Radě zprávu o pokroku.

Účast a informování mladých lidí, dobrovolné činnosti a větší porozumění a znalost mládeže zastávají i nadále klíčovou úlohu při vytváření zdravých společností. Vzhledem k tomu, že Rada přijala společné cíle teprve nedávno, zahájily členské státy až nyní jejich provádění, které by mělo být hlavním předmětem činnosti členských států v rámci otevřené metody koordinace mládeže. Komise zastává názor, že tyto stávající priority by měly být zachovány a konsolidovány.

Pokud jde o účast mládeže, měla by být i nadále zdůrazňována zvyšující se účast na místní úrovni v rámci reprezentativní demokracie a větší podpora pro učení se účasti. Je třeba posílit lepší přístupnost informací, poskytování více kvalitních informací a vyšší účast mladých lidí na přípravě a šíření informací.

Nadále platí politický cíl podpory dobrovolných činností mládeže v EU coby prostředku účasti a osobního vývoje mladých lidí. Přispívání dobrovolníků ke společnosti hraje nadále významnou úlohu, jak se ukázalo při nedávných přírodních katastrofách a s ohledem na potřebu dlouhodobé obnovy postižených oblastí.

V důsledku paktu a následných opatření v rámci lisabonského cyklu řízení by mělo být prostřednictvím lisabonských mechanismů dosaženo většího porozumění a znalosti mládeže v cílových oblastech, konkrétně zaměstnanosti mladých lidí, začlenění mladých lidí, podnikání mladých lidí, mobility a uznávání práce mladých lidí. Lepší využívání výsledků výzkumu v těchto oblastech by mělo posílit důkazně podložené politiky.

Akce na posílení aktivního občanství mladých lidí

( Komise schválí priority aktivního občanství mladých lidí (účast, informování, dobrovolné činnosti)

( Lepší znalost v oblastech zaměstnanosti, začlenění, podnikání, mobility a uznávání práce mladých lidí v důsledku zahrnutí paktu do lisabonského cyklu řízení

4. Zavedení dimenze mládeže do jiných oblastí politiky

Přestože jsou témata týkající se mládeže relevantní pro většinu politik na evropské úrovni, doporučuje Komise zaměřit se na oblasti politiky Evropského paktu pro mládež.

K dalším politikám, které jsou relevantní pro mladé lidi, patří mimo jiné:

Komise bude rovněž pokračovat v akcích proti rasismu a xenofobii mezi mládeží. Kampaň EU „Pro rozmanitost. Proti diskriminaci“[19] byla od roku 2005 rozšířena na mladé lidi a podporuje aktivní zapojení mladých lidí a zvýšení povědomí o právních předpisech a politikách ES pro řešení diskriminace.

Komise bude věnovat pozornost také zdraví mladých lidí, například v oblastech výživy a obezity, konzumace alkoholu a užívání omamných látek, jakož i v souvislosti se strategiemi na podporu dobrého zdraví. Na rok 2006 se plánuje evropská iniciativa na podporu zdraví dětí a mladých lidí.

Zvláštní výzkum v oblasti mládeže bude proveden v rámci šestého rámcového programu pro výzkum a bude se zabývat přístupy, životními styly a formami účasti evropské mládeže. V rámci sedmého rámcového programu pro výzkum by se výzkum v oblasti mládeže mohl zaměřit na vliv účasti mladých lidí na reprezentativní demokracii a dobrovolných činnostech.

Komise zahájí veřejnou konzultaci o akcích, které by Evropská unie případně mohla podniknout v oblasti sportu, pokud jde o výchovné a sociální hodnoty sportu a životní styl mladých lidí.

Akce ke zdůraznění mládeže v dalších oblastech politiky

( Komise bude od roku 2005 podporovat zapojení mladých lidí do kampaně „Pro rozmanitost. Proti diskriminaci“

( Komise zahájí v roce 2006 evropskou iniciativu na podporu dobrého zdraví dětí a mladých lidí

( Komise zahájí v roce 2005 veřejnou diskusi o sportu s cílem posílit výchovné a sociální hodnoty sportu u mladých lidí

5. Podpora politiky prostřednictvím programů

Politické akce určené mladým lidem by měly být doprovázeny programy na podporu projektů, které mají povzbudit mladé lidi k tomu, aby byli aktivními, zainteresovanými občany, a které jim mají pomoci vyvíjet jejich schopnosti. Tyto projekty by měly být vyvíjeny na místní, regionální, vnitrostátní a evropské úrovni.

Takové projekty podporuje několik evropských programů (viz příloha 4):

- Evropský sociální fond

- Evropský fond pro regionální rozvoj

- Fondy pro rozvoj venkova

- Mládež a Mládež v akci

- Celoživotní integrované učení

- Občané pro Evropu

- Rámcový program pro konkurenceschopnost a inovaci

- Program Marie Curie

- Evropská iniciativa vědeckého vzdělávání

6. Zapojení mladých lidí

Bílá kniha o mládeži stanoví způsob konzultací mladých lidí s cílem podpořit účast mladých lidí a jejich organizací.

Evropská rada zdůraznila, že úspěch paktu závisí na zapojení všech dotčených stran, v první řadě organizací mládeže, jakož i regionálních a místních orgánů a sociálních partnerů. Mladí lidé a jejich organizace by měli být konzultováni ohledně toho, jak by měla vypadat opatření pro tuto iniciativu v rámci vnitrostátních lisabonských reformních programů a jejich následné provádění. Přestože si každý členský stát sám určí, jakým způsobem zapojí mladé lidi, konzultovány by měly být rovněž vnitrostátní rady mládeže.

Komise dále zamýšlí uspořádat na téma politiky mládeže konzultace mladých lidí a Evropským fórem mládeže. Tyto konzultace budou završeny schůzí mládeže „Etats généraux“, která se bude konat v roce 2005. V rámci přípravy této akce uspořádá Komise rozsáhlou internetovou konzultaci mladých lidí a vyzve členské státy, aby vedly diskuse na vnitrostátní úrovni. Záměrem Komise je, aby se po Etats généraux konala „každoroční setkávání“ mladých lidí a komisařů.

Tento přímý dialog s mladými lidmi nemá nahradit sociální dialog, nýbrž má být jeho hodnotným doplněním. Tento dialog by byl uveden v soulad s dalšími iniciativami Komise pro vedení konzultací, jejichž hlavním cílem je, aby si občanská společnost „osvojila“ lisabonské cíle.

Akce v oblasti konzultace mladých lidí

( Členské státy budou do podzimu 2005 konzultovat mladé lid ohledně opatření pro pakt

( Komise uspořádá v roce 2005 internetovou konzultaci mladých lidí

( Komise uspořádá v roce 2005 schůzi mládeže „Etats généraux“ a následně každoroční setkávání s mladými lidmi

7. Závěry

Přijetí Evropského paktu pro mládež doplnilo vývoj aktivního občanství mladých lidí prostřednictvím otevřené metody koordinace v oblasti mládeže, přičemž problémy mládeže byly zahrnuty do politik, které podporují lisabonské partnerství pro růst a zaměstnanost. Poprvé může Evropská komise uplatňovat skutečně integrovaný politický přístup v souvislosti s mladými lidmi. Aby mohl být zefektivněný politický přístup převeden do praxe, je třeba přijmout tato opatření:

- Na vnitrostátní úrovni by měly členské státy po konzultaci mladých lidí vyvinout opatření pro pakt v rámci vnitrostátních lisabonských reformních programů.

- Na evropské úrovni bude Komise jednat v oblastech stanovených v tomto sdělení v souladu s nadcházejícím lisabonským programem Společenství.

- Komise se domnívá, že priority otevřené metody koordinace v oblasti mládeže by měly být potvrzeny a konsolidovány.

- Komise bude nadále zavádět dimenzi mládeže také do jiných relevantních oblastí politiky.

- Komise zdůrazní důležitost programů, které v rámci finančních výhledů usnadňují celoživotní učení, mobilitu, podnikání a občanství mladých lidí.

- Konzultace a zapojení mladých lidí a mládežnických organizací jsou nezbytné pro provádění všech opatření předložených v tomto sdělení.

Komise vyzývá Radu, aby tyto závěry schválila. Po jejich schválení bude toto sdělení předáno Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů.

PŘÍLOHY

Sdělení Komise Radě

o evropských politikách týkajících se mládeže

Řešení problémů mladých lidí v Evropě – provádění Evropského paktu pro mládež a podpora aktivního občanství

Příloha 1

Evropský pakt pro mládež

Příloha 2

Výňatky z návrhu integrovaných hlavních směrů pro období 2005-2008 předloženého Komisí, které odrážejí oblasti stanovené Evropskou radou v Evropském paktu pro mládež

Příloha 3

Společné cíle v rámci otevřené metody koordinace v oblasti mládeže

Příloha 4

Programy společenství s významem pro politiku mládeže

PŘÍLOHA I

Evropský pakt pro mládež

(Příloha 1 závěrů předsednictví Evropské rady - Brusel, 22. a 23. března 2005 (7619/05))

S ohledem na stárnutí populace Evropy považuje Evropská rada za nezbytné, aby mladí Evropané mohli využívat celé řady politik a opatření tvořících nedílnou součást Lisabonské strategie. Cílem paktu pro mládež je zlepšit vzdělávání, odbornou přípravu, mobilitu, profesní integraci a sociální začlenění mladých Evropanů, a současně zajistit soulad mezi pracovním a rodinným životem. Pakt by měl v těchto oblastech zajistit celkový soulad iniciativ a stát se východiskem pro silnou a trvalou mobilizaci ve prospěch mladých lidí. Jeho úspěch závisí na zapojení všech dotyčných stran, v první řadě národních, regionálních a místních organizací mládeže, jakož i Evropského fóra mládeže, regionálních a místních orgánů a sociálních partnerů.

Evropská rada vybízí Unii a členské státy, aby v rámci svých pravomocí a zejména v rámci evropské strategie zaměstnanosti a strategie sociálního začlenění přicházely s iniciativami v těchto oblastech:

V oblasti zaměstnanosti, integrace a sociálního rozvoje

- zajistit zvláštní sledování politik zaměřených na trvalou integraci mladých lidí na trhu práce, v rámci programu vzájemného učení o zaměstnání;

- usilovat o pokrok v oblasti zaměstnanosti mladých lidí;

- v rámci vnitrostátní politiky sociálního začlenění se prioritně zaměřit na zlepšování situace nejvíce ohrožených mladých lidí, zejména těch, kteří žijí v chudobě, a na iniciativy, jejichž cílem je předcházet neúspěchům při vzdělávání;

- vybízet zaměstnavatele a podniky, aby projevili sociální odpovědnost v oblasti profesní integrace mladých lidí;

- vést mladé lidi k tomu, aby pěstovali podnikatelského ducha a podporovat nástup mladých podnikatelů.

V oblasti vzdělávání, odborné přípravy a mobility

- zajistit, aby znalosti odpovídaly potřebám znalostní ekonomiky a za tímto účelem podporovat vytváření společného souboru základních schopností; zaměřit se v této souvislosti zejména na problém předčasného ukončení školní docházky;

- ve větší míře umožnit studentům, aby po určitou dobu studovali v jiném členském státě;

- podporovat mobilitu mladých lidí odstraňováním překážek pro stážisty, dobrovolníky a pracující a pro jejich rodiny; pro výzkumné pracovníky posílit iniciativy probíhající v rámci programu Marie Curie;

- rozvíjet užší spolupráci mezi členskými státy v oblasti transparentnosti a srovnatelnosti profesních kvalifikací a uznávání neformálního a informálního vzdělávání.

V oblasti zajišťování souladu mezi pracovním a rodinným životem

- podporovat soulad mezi pracovním a rodinným životem, za vzájemného sdílení odpovědnosti partnerů, zejména tím, že se rozšíří síť zařízení péče o děti a vytvoří novátorské formy organizace práce;

- zvážit politiky, které by byly ku prospěchu dětí, a to s ohledem na diskuse o Zelené knize Komise týkající se demografických změn.

PŘÍLOHA 2

Výňatky z návrhu integrovaných hlavních směrů pro období 2005-2008 předloženého Komisí, které odrážejí oblasti stanovené Evropskou radou v Evropském paktu pro mládež

(ze sdělení Komise o integrovaných hlavních směrech pro růst a zaměstnanost(2005-2008), KOM(2005) 141, 12.4.2005)

Mikroekonomické reformy

Hlavní směr - Propagovat podnikatelskou kulturu & vytvořit prostředí podporující malé a střední podniky

- Členské státy by měly podporovat vzdělávání a odbornou přípravu v otázkách podnikání

Hlavní směr - Zvýšení a zlepšení investic do výzkumu a vývoje

- Členské státy by měly nadále zlepšovat kombinaci opatření na podporu výzkumu a vývoje mimo jiné zajištěním dostatečného počtu kvalifikovaných výzkumných pracovníků, zejména získáním většího počtu studentů pro vědecké, technické a inženýrské obory a zlepšováním možností profesního postupu a podporováním nadnárodní a meziodvětvové mobility výzkumných pracovníků

Hlavní směry zaměstnanosti

1 Přilákat více lidí do zaměstnání, udržet je zde a modernizovat systémy sociální ochrany

Hlavní směr - Podporovat celoživotní přístup k práci

- Obnovení snahy o vybudování cest k zaměstnanosti pro mladé lidi

- Snížení nezaměstnanosti mládeže

- Odstranění rozdílů v zaměstnanosti, nezaměstnanosti a v platech mužů a žen

- Lepší soulad mezi pracovním a soukromým životem

- Zajištění zařízení péče o děti

Hlavní směr - Zajistit trhy práce, které by podporovaly začleňování uchazečů o práci a znevýhodněných osob

- Včasná identifikace potřeb

- Pomoc a vedení při hledání práce a odborná příprava v rámci individuálních akčních plánů

- Poskytování sociálních služeb, které jsou nezbytné pro účely podpory začleňování znevýhodněných osob na trh práce

Hlavní směr - Zlepšit přizpůsobování se potřebám trhu práce

- Modernizace a posilování institucí na trhu práce, zejména služeb zaměstnanosti

- Větší transparentnost pracovních příležitostí a možností vzdělávání na národní a evropské úrovni, která by usnadnila mobilitu v rámci Evropy

2. Zvýšit přizpůsobivost pracovníků a podniků a pružnost trhů práce

Hlavní směr - Zajistit, aby se mzdy a ostatní náklady práce vyvíjely příznivě pro zaměstnanost

- Monitorování a případně změna struktury a úrovně nemzdových nákladů práce a jejich dopadu na pracovní místa, a to zejména pro málo placené osoby a osoby, které na trh práce vstupují poprvé

3. Zvýšit investice do lidského kapitálu prostřednictvím lepšího vzdělávání a kvalifikace

Hlavní směr - Zvýšit a zkvalitnit investice do lidského kapitálu

- Snížení počtu žáků, kteří předčasně opouštějí školu

- Zlepšení přístupnosti odborného, středoškolského a vysokoškolského vzdělávání, včetně učňovského vzdělávání a odborné přípravy pro podnikání

Hlavní směr - Přizpůsobit systémy vzdělávání a odborné přípravy novým kvalifikačním požadavkům

- Lepší určení profesních potřeb a hlavních schopností a předvídání budoucích kvalifikačních požadavků

- Rozšíření nabídky nástrojů vzdělávání a odborné přípravy

- Rozvíjení rámců na podporu transparentnosti a účinného uznávání kvalifikací a uznávání neformálního a informálního učení

- Zajišťování atraktivity, otevřenosti a vysoce kvalitních norem pro systémy vzdělávání a odborné přípravy

- PŘÍLOHA 3

14 CÍLŮ PRO POLITIKU MLÁDEŽE

(z usnesení Rady ze dne 25. listopadu 2003 a 15. listopadu 2004)

Účast[20]

Posilování účasti mladých lidí prováděním a podporou akcí, které podporují úlohu mladých lidí jako aktivních občanů a jejich účinnou účast na demokracii:

1. Zvýšení účasti mladých lidí na občanském životě v jejich společenství

2. Zvýšení účasti mladých lidí na systému reprezentativní demokracie

3. Větší podpora různých forem učení se účasti

Informování[21]

Zlepšení informování mladých lidí prostřednictvím lepší přístupnosti informací mladým lidem, což povede ke zvýšení jejich účasti na veřejném životě a usnadnění jejich vývoje v aktivní a zodpovědné občany:

4. Zlepšení přístupnosti informačních služeb mladým lidem

5. Zesílené poskytování kvalitních informací

6. Zvýšení účasti mladých lidí na informování mládeže, například při přípravě a šíření informací

Dobrovolné činnosti mladých lidí[22]

Aby bylo dosaženo zvýšení aktivního občanství a solidarity mladých lidí, je třeba na všech úrovních vyvíjet, usnadňovat, podporovat a uznávat dobrovolné činnosti:

7. Podpora vývoje dobrovolných činností mladých lidí s cílem zvýšení povědomí o stávajících možnostech, rozšíření jejich rozsahu a zlepšení jejich kvality

8. Snadnější provádění dobrovolných činností mladých lidí odstraněním stávajících překážek

9. Podpora dobrovolných činností s ohledem na posilování solidarity mladých lidí a jejich zapojení jako zodpovědných občanů

10. Uznávání dobrovolných činností mladých lidí s ohledem na uznání jejich takto získaných osobních schopností a jejich zapojení se do společnosti, jakož i významu dobrovolných činností pro snazší přechod ze školy do pracovního života a života dospělých

Větší porozumění a znalost mládeže[23]

Pro příhodnou, účinnou a udržitelnou politiku je třeba prostřednictvím výměny, dialogu a sítí podporovat vývoj soudržné, relevantní a kvalitativní oblasti znalostí týkající se mládeže v Evropě a včasně rozpoznávat budoucí požadavky:

11. Rozpoznání – rovněž na místní a regionální úrovni – stávajících znalostí v prioritních oblastech týkajících se mládeže, konkrétně v oblastech účasti, informování a dobrovolných činností, a převádění opatření, která tyto znalosti doplňují, aktualizují a usnadňují jejich přístupnost

12. Ve druhé fázi rozpoznání – rovněž na místní a regionální úrovni – stávajících znalostí v dalších prioritních oblastech, jež jsou v zájmu mládeže, jako např. autonomie, neformální učení, boj s diskriminací, vzdělávání a odborná příprava, zaměstnanost, podnikání, kreativita, přechod ze školy do pracovního života, sociální začlenění a zdraví, a převádění opatření, která tyto znalosti doplňují, aktualizují a usnadňují jejich přístupnost

13. Zajištění kvality, srovnatelnosti a důležitosti znalostí v oblasti mládeže prostřednictvím vhodných metod a nástrojů

14. Usnadnění a podpora výměny, dialogu a sítí za účelem zajištění viditelnosti znalostí v oblasti mládeže a rozpoznávání budoucích potřeb.

PŘÍLOHA 4

PROGRAMY SPOLEČENSTVÍ S VÝZNAMEM PRO POLITIKU MLÁDEŽE

- Evropský sociální fond podporuje projekty určené pro mladé lidi, v oblastech zaměstnanosti, odborné přípravy a sociálního začlenění.

- Programy Společenství financované Evropským fondem pro regionální rozvoj se vztahují na oblasti rozvoje, v rámci kterých mohou být podporovány projekty určené pro mladé lidi, například vzdělávání a odborná příprava, univerzitní výzkum, podnikání, zdraví, kultura nebo městská obnova.

- Podle nařízení (ES) č. 1257/1999 týkajícího se rozvoje venkova mohou mladí zemědělci využívat několika opatření: podpora při zřízení jejich podniků, zvýšené sazby podpory pro další investice do jejich zemědělských podniků a osvojení si potřebných schopností a know-how prostřednictvím opatření odborné přípravy. Tyto nástroje jsou zahrnuty rovněž v návrhu nařízení Rady týkajícího se rozvoje venkova pro další programovací období (KOM (2004) 490 v konečném znění).

- Program Mládež a navrhovaný program Mládež v akci přispějí k paktu, zejména pokud jde o mobilitu, neformální učení a podnikání mládeže, a k aktivnímu občanství mladých lidí.

- Program celoživotního integrovaného učení stanovil nové ambiciózní cíle pro účast v evropských programech vzdělávání a odborné přípravy (Comenius, Erasmus a Leonardo da Vinci), a proto je hlavním nástrojem pro provádění paktu.

- Program Občané pro Evropu poskytne občanům, včetně mladých lidí, příležitost vzájemně na sebe působit a setkávat se s kulturní rozmanitostí, což je důležité pro utváření evropské identity a zlepšení vzájemného porozumění.

- Rámcový program pro konkurenceschopnost a inovaci bude podporovat podnikání mládeže.

- Program Marie Curie a integrovaná politika, ze které program vychází a která má výzkumným pracovníkům zatraktivnit Evropu, podporují iniciativy odborné přípravy, mobility a možností profesního postupu výzkumných pracovníků, včetně počáteční fáze jejich profesní dráhy, a povzbuzují zájem mladých lidí o vědu, technologii a profesní dráhu v oblasti výzkumu.

- Cílem Evropské iniciativy vědeckého vzdělávání je podpořit u mladých lidí ze základních a středních škol zájem o vědu, a to tím, že učitelům pomáhá získávat a používat osvědčené postupy, vědecké demonstrace a učební objekty.

- Komise podporuje činnosti speciálně zaměřené na začleňování znevýhodněných skupin – včetně mladých lidí s postižením, mladých lidí různých etnických skupin, mladých žen a mladých lidí ze znevýhodněných nebo odlehlých a vzdálených oblastí, do procesů, které vedou k profesní dráze v oblasti vědy.

- Přepracovaná strategie udržitelného rozvoje se zaměří na vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje.

[1] Příloha 1 závěrů předsednictví Evropské rady - Brusel, 22. a 23. března 2005 (7619/05).

[2] KOM (2001) 681.

[3] Úř. věst. C 168, 13.7.2002.

[4] KOM(2005) 94

[5] Prognózy týkající se obyvatelstva poskytnuté Eurostatem, vycházející z roku 2004, základní varianta.

[6] KOM(2005) 33

[7] KOM(2005) 94

[8] Totéž.

[9] KOM(2005) 12

[10] KOM(2005) 141

[11] Směrnice 2000/78/ES ze dne 27.11.2004, Úř. věst. L 303, 2.12.2000.

[12] KOM(2005) 33

[13] Usnesení Rady 9601/04 ze dne 28. května 2004.

[14] Příspěvky od EOK, CEEP, UNICE/UEAPME ze dne 22. března 2005.

[15] KOM(2004) 21

[16] Úř. věst. L 215, 9.8.2001

[17] Úř. věst. C 295, 5.12.2003.

Usnesení Rady 13996/04 a 13997/04 ze dne 15. listopadu 2004.

[18] KOM(2004) 694.

[19] Pětiletá panevropská informační kampaň v rámci akčního programu Komise pro boj s diskriminací. www.stop-discrimination.info

[20] Usnesení Rady ze dne 25. listopadu 2003 týkající se společných cílů pro účast a informování mladých lidí (Úř. věst. C 295, 5.12.2003).

[21] Totéž.

[22] Usnesení Rady ze dne 15. listopadu 2004 týkající se společných cílů pro dobrovolné činnosti mladých lidí (13996/04 JEUN 89).

[23] Usnesení Rady ze dne 15. listopadu 2004 týkající se společných cílů pro větší porozumění a znalost mládeže (13997/04 JEUN 90).