2.2.2018   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 39/3


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 30. ledna 2018

o zřízení Strategického fóra pro významné projekty společného evropského zájmu

(2018/C 39/03)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Článek 173 Smlouvy ukládá Unii a členským státům úkol zajistit, aby existovaly podmínky nezbytné pro konkurenceschopnost průmyslu Unie.

(2)

Na základě čl. 107 odst. 3 písm. b) Smlouvy mohou být podpory, které mají napomoci uskutečnění některého významného projektu společného evropského zájmu, považovány za slučitelné s vnitřním trhem.

(3)

Úspěšná průmyslová strategie by se měla opírat o silné stránky a přednosti Evropy ve strategických hodnotových řetězcích v oblasti nových technologií, což často vyžaduje společné, dobře koordinované úsilí a investice ze strany veřejných orgánů a průmyslu z několika členských států.

(4)

Je nezbytný aktivnější přístup se zapojením členských států a průmyslu pro posílení nových významných projektů společného evropského zájmu (1), které mohou mít zásadní význam při podpoře politik a opatření v oblastech, jež jsou klíčové pro hospodářský růst.

(5)

Sdělení Komise s názvem „Investice do inteligentního, inovativního a udržitelného průmyslu. Obnovená strategie průmyslové politiky EU“ (2) vyzývá k vytvoření strategického fóra za účasti klíčových zainteresovaných stran s cílem určit klíčové hodnotové řetězce a investiční projekty a sledovat dosažený pokrok.

(6)

S ohledem na výše uvedené je třeba, aby si Komise vyžádala stanovisko odborníků poradního orgánu.

(7)

Proto je nutné zřídit skupinu odborníků v oblasti strategických hodnotových řetězců a investičních projektů, zejména v souvislosti s významnými projekty společného evropského zájmu, a vymezit její úkoly, cíle a strukturu.

(8)

Skupina by měla poskytovat Komisi poradenství a odborné znalosti s cílem pomoci vybudovat společnou vizi Unie týkající se klíčových hodnotových řetězců pro Evropu a usnadnit dohody o vytváření a rozvíjení nových investičních projektů v klíčových hodnotových řetězcích v Evropě prostřednictvím spolupráce a koordinace mezi veřejnými orgány a klíčovými zainteresovanými stranami z několika členských států.

(9)

Skupina by měla být složena z vysoce postavených úředníků z příslušných orgánů členských států, zástupců na vysoké úrovni z ostatních veřejnoprávních subjektů, jako jsou orgány Unie a mezinárodní organizace (působící v oblastech jako technologie a inovace, energetika, doprava, investice, ekonomická analýza, bezpečnost a obrana), zástupců na vysoké úrovni z organizací zastupujících zájmy akademické sféry a výzkumu, financí, průmyslu, malých a středních podniků a zaměstnanců a pracovníků, jakož i jednotlivců jmenovaných za svou osobu.

(10)

Měla by být stanovena pravidla pro sdělování informací členy skupiny.

(11)

Osobní údaje by měly být zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (3).

(12)

Je vhodné stanovit období použitelnosti tohoto rozhodnutí. Komise včas zváží účelnost jeho prodloužení,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Předmět

Zřizuje se Strategické fórum pro významné projekty společného evropského zájmu (dále jen „skupina“).

Článek 2

Mandát a úkoly

Mandátem skupiny je usnadnit dohody mezi veřejnými orgány a klíčovými zainteresovanými stranami z několika členských států pro dosažení pokroku u nových významných projektů společného evropského zájmu a vybudování společné vize na úrovni Unie pro společné, dobře koordinované úsilí a investice do klíčových hodnotových řetězců.

Úkolem skupiny je zejména:

a)

poskytovat Komisi poradenství v oblasti klíčových hodnotových řetězců pro Evropu, jež jsou definovány jako hodnotové řetězce, které mají strategický význam pro Evropu a které vyžadují společná, dobře koordinovaná opatření a investice ze strany veřejných orgánů a průmyslu z několika členských států, aby se zajistilo, že si Evropa udrží nebo získá světové vedoucí postavení v klíčových oblastech v průmyslu;

b)

napomáhat Komisi při vytváření společné evropské vize pro tyto klíčové hodnotové řetězce, sdílené mezi členskými státy a klíčovými zainteresovanými stranami;

c)

poskytovat Komisi poradenství ohledně významných projektů společného evropského zájmu nezbytných v rámci klíčových hodnotových řetězců;

d)

napomáhat Komisi při zavedení spolupráce a koordinace mezi veřejnými orgány a klíčovými zúčastněnými stranami z několika členských států za účelem usnadnění dohod pro dosažení pokroku u nových významných projektů společného evropského zájmu;

e)

napomáhat Komisi při sledování dosaženého pokroku; podávat zprávy o překážkách či obtížích při vytváření a dosahování pokroku u významných projektů společného evropského zájmu a navrhovat řešení k překonání těchto překážek či obtíží;

f)

poskytovat Komisi poradenství v otázce doprovodných opatření nezbytných pro zajištění úspěšného provádění nových významných projektů společného evropského zájmu;

g)

poskytovat Komisi poradenství ohledně alternativních řešení na podporu společných, dobře koordinovaných investic do klíčových hodnotových řetězců, nelze-li významný projekt společného evropského zájmu provést.

Článek 3

Konzultace

Komise může se skupinou konzultovat jakékoli záležitosti týkající se průmyslových hodnotových řetězců, které mají strategický význam pro Evropu a související investice.

Článek 4

Členství

1.   Skupina má nejvýše 50 členů.

2.   Členy jsou:

a)

jednotlivci jmenovaní za svou osobu;

b)

organizace zastupující zájmy akademické sféry a výzkumu, financí, průmyslu, malých a středních podniků a zaměstnanců a pracovníků;

c)

orgány členských států;

d)

jiné veřejné subjekty.

3.   Členové jmenovaní za svou osobu jednají nezávisle a ve veřejném zájmu.

4.   Orgány členských států, organizace a jiné veřejné subjekty jmenují své zástupce a odpovídají za zajištění toho, aby se jednalo o osoby s vysokou úrovní odborných znalostí. Generální ředitelství Komise pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky („GŘ GROW“) může jmenování zástupce organizací odmítnout, pokud se domnívá, že je toto jmenování s ohledem na požadavky upřesněné v kapitole 4 výzvy k podávání přihlášek uvedené v článku 5 nevhodné. V takovém případě bude daná organizace vyzvána ke jmenování jiného zástupce.

5.   Členové, kteří nebudou schopni nadále účinně přispívat k jednáním odborné skupiny, kteří podle názoru dotčeného útvaru Komise nesplňují podmínky stanovené v článku 339 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo kteří odstoupí, nebudou více zváni k účasti na zasedáních skupiny a bude možné je na zbývající dobu jejich funkčního období nahradit.

Článek 5

Postup výběru

1.   Výběr členů skupiny uvedených v čl. 4 bodě 2 písm. a) a b) se uskuteční prostřednictvím veřejné výzvy k podávání přihlášek, která bude zveřejněna v Rejstříku expertních skupin Komise a dalších podobných subjektů (dále jen „rejstřík expertních skupin“). Mimo to může být výzva k podávání přihlášek zveřejněna jiným způsobem, např. na zvláštních internetových stránkách. Výzva k podávání přihlášek musí jasně uvádět výběrová kritéria, včetně požadované odborné úrovně a zájmů, jež mají být v souvislosti s plánovanou činností zastoupeny. Minimální lhůta pro podání přihlášek musí činit čtyři týdny.

2.   Jednotlivci, kteří se ucházejí o jmenování členem skupiny za svou osobu, musí sdělit veškeré okolnosti, jež by mohly vést ke střetu zájmů. Komise bude zejména požadovat, aby tyto osoby v rámci své přihlášky předložily spolu s aktuálním životopisem prohlášení o zájmech vypracované na základě standardního formuláře prohlášení o zájmech pro expertní skupiny. Předložení náležitě vyplněného formuláře prohlášení o zájmech je nezbytné k tomu, aby byl daný uchazeč způsobilý pro jmenování za svou osobu. Případný střet zájmů bude posouzen v souladu s horizontálními pravidly Komise pro expertní skupiny (dále jen „horizontální pravidla“).

3.   Pro jmenování organizací se vyžaduje registrace v rejstříku transparentnosti.

4.   Členy skupiny jmenuje generální ředitel GŘ GROW z řad odborníků, kteří mají odbornou způsobilost v oblastech uvedených v článcích 2 a 3 a kteří odpověděli na výzvu k podávání přihlášek.

5.   Členové jsou jmenováni na období dvou let. Ve funkci zůstávají, dokud nejsou nahrazeni, nebo do konce svého funkčního období. Jejich funkční období lze prodloužit.

6.   GŘ GROW vypracuje rezervní seznam vhodných uchazečů, které lze jmenovat náhradními členy. Od uchazečů si před jejich zařazením na rezervní seznam vyžádá jejich souhlas.

Článek 6

Předseda

Skupině předsedá generální ředitel GŘ GROW.

Článek 7

Fungování skupiny

1.   Skupina koná na žádost GŘ GROW v souladu s horizontálními pravidly.

2.   Zasedání skupiny se obecně konají v prostorách Komise v Bruselu.

3.   Služby sekretariátu zajišťuje GŘ GROW. Zasedání skupiny a jejích podskupin se mohou účastnit další úředníci Komise z jiných útvarů, kteří mají zájem na projednávaných otázkách.

4.   Skupina může po dohodě s GŘ GROW prostou většinou svých členů rozhodnout, že její jednání bude veřejné.

5.   Zápis diskuse ke každému bodu programu jednání a ke stanoviskům přijatým skupinou musí být smysluplný a úplný. Zápis vypracuje sekretariát a odpovídá za něj předseda.

6.   Skupina přijímá svá stanoviska, doporučení nebo zprávy na základě konsensu. V případě hlasování určí výsledek prostá většina členů. Členové, kteří hlasovali proti, mají právo na to, aby byl ke stanovisku, doporučení nebo zprávě připojen dokument shrnující důvody jejich postoje.

Článek 8

Podskupiny

1.   GŘ GROW může zřídit podskupiny pro účely posouzení specifických otázek na základě mandátu vymezeného GŘ GROW. Podskupiny působí v souladu s horizontálními pravidly a podávají zprávy skupině. Tyto podskupiny budou rozpuštěny, jakmile splní svůj úkol.

2.   Členové podskupin, kteří nejsou členy skupiny, jsou vybíráni prostřednictvím veřejné výzvy k podávání přihlášek v souladu s článkem 5 a horizontálními pravidly.

3.   Jednotliví členové mohou být jmenováni zpravodaji na určité téma. V období mezi zasedáními se činnost provádí elektronickými prostředky.

Článek 9

Přizvaní odborníci

GŘ GROW může přizvat odborníky se zvláštní kvalifikací ve vztahu k předmětu jednání, aby se ad hoc zúčastnili činnosti skupiny nebo jejích podskupin.

Článek 10

Pozorovatelé

1.   Jednotlivcům, organizacím a veřejným subjektům lze přiznat postavení pozorovatele v souladu s horizontálními pravidly na základě přímého pozvání.

2.   Organizace a veřejné subjekty s postavením pozorovatele jmenují své zástupce.

3.   Předseda může pozorovatelům a jejich zástupcům povolit účast na diskusích skupiny a předkládání odborných poznatků. Nemají však právo volit ani se účastnit formulování doporučení či rad skupiny.

Článek 11

Jednací řád

Na návrh a po dohodě s GŘ GROW přijme skupina prostou většinou svých členů jednací řád, a to na základě standardního jednacího řádu pro expertní skupiny a v souladu s horizontálními pravidly.

Článek 12

Služební tajemství a nakládání s utajovanými informacemi

Členové skupiny a podskupin a jejich zástupci, jakož i přizvaní odborníci a pozorovatelé jsou povinni dodržovat závazky týkající se služebního tajemství, které se podle Smluv a jejich prováděcích pravidel vztahují na všechny členy orgánů a jejich zaměstnance, a dále bezpečnostní pravidla Komise o ochraně utajovaných skutečností Unie, která jsou stanovena v rozhodnutích Komise (EU, Euratom) 2015/443 (4) a (EU, Euratom) 2015/444 (5). Pokud tyto závazky nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

Článek 13

Transparentnost

1.   Skupina a její podskupiny se zaregistrují do rejstříku expertních skupin.

2.   Pokud jde o složení skupiny, zveřejní se v rejstříku expertních skupin následující údaje:

a)

jména jednotlivců jmenovaných za svou osobu;

b)

názvy členských organizací; zastoupené zájmy;

c)

názvy ostatních veřejných subjektů;

d)

jména pozorovatelů;

e)

názvy orgánů členských států.

3.   Všechny příslušné dokumenty, včetně programů jednání, zápisů a příspěvků účastníků, se zveřejní buď jejich uvedením v rejstříku expertních skupin, nebo na zvláštní internetové stránce dostupné odkazem z rejstříku. Přístup k této zvláštní internetové stránce nesmí podléhat registraci uživatele ani jakýmkoli jiným omezením. Program jednání a další relevantní podkladové dokumenty se zveřejní s dostatečným předstihem před zasedáním a následně se v řádné době zveřejní i zápis. Výjimky ze zveřejňování jsou stanoveny pouze v případech, kdy se má za to, že by zveřejnění dokumentu poškodilo ochranu veřejného nebo soukromého zájmu, jak stanoví článek 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (6).

Článek 14

Výdaje na zasedání

1.   Účastníkům podílejícím se na činnostech skupiny a jejích podskupin nepřísluší za nabízené služby odměna.

2.   Cestovné a náklady na pobyt vzniklé účastníkům v souvislosti s činností skupiny a podskupin hradí Komise. Náhrada se poskytuje v souladu s předpisy platnými v rámci Komise a v mezích disponibilních prostředků, které jsou útvarům Komise přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.

Článek 15

Použitelnost

Toto rozhodnutí se použije do dne 31. května 2020.

V Bruselu dne 30. ledna 2018.

Za Komisi

předseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Komise stanoví pravidla pro státní podporu (Úřední věstník C 188 ze dne 20. června 2014) konkrétně navržená tak, aby členským státům sloužila jako vodítko pro směrování finančních prostředků z veřejných zdrojů do integrovaných projektů společného evropského zájmu, jež musí mít jasné efekty přelévání do širší části hospodářství a společnosti Unie, jako jsou např. klíčové základní technologie (KET). KET jsou náročné na znalosti a spojené s intenzivním výzkumem a vývojem, rychlými inovačními cykly, vysokými kapitálovými náklady a vysoce kvalifikovanými pracovními místy – COM(2012) 341.

(2)  COM(2017) 479 final.

(3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

(4)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/443 ze dne 13. března 2015 o bezpečnosti v Komisi (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 41).

(5)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/444 ze dne 13. března 2015 o bezpečnostních pravidlech na ochranu utajovaných informací EU (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 53).

(6)  Účelem těchto výjimek je ochrana veřejné bezpečnosti, vojenských záležitostí, mezinárodních vztahů, finanční, měnové nebo hospodářské politiky, soukromí a nedotknutelnosti jednotlivce, obchodních zájmů, soudních řízení a právního poradenství, inspekcí/vyšetřování/auditů a rozhodovacího procesu příslušného orgánu.