29.5.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 132/18


ROZHODNUTÍ POLITICKÉHO A BEZPEČNOSTNÍHO VÝBORU EUPOL COPPS/1/2009

ze dne 27. května 2009

o zřízení Výboru přispěvatelů na policejní misi Evropské unie pro palestinská území (EUPOL COPPS)

(2009/412/SZBP)

POLITICKÝ A BEZPEČNOSTNÍ VÝBOR,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 25 třetí pododstavec této smlouvy,

s ohledem na společnou akci Rady 2005/797/SZBP ze dne 14. listopadu 2005 o zřízení policejní mise Evropské unie pro palestinská území (EUPOL COPPS) (1), a zejména na čl. 12 odst. 3 uvedené společné akce,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Podle čl. 12 odst. 3 společné akce 2005/797/SZBP zmocnila Rada Politický a bezpečnostní výbor k přijetí příslušných rozhodnutí o zřízení Výboru přispěvatelů na policejní misi Evropské unie pro palestinská území (EUPOL COPPS).

(2)

Obecné zásady a pravidla pro příspěvky třetích států na policejní mise byly stanoveny v závěrech ze zasedání Evropské rady v Göteborgu ve dnech 15. a 16. června 2001. Dne 10. prosince 2002 Rada schválila dokument nazvaný „Konzultace o příspěvku států mimo EU na civilní operace EU pro řešení krizí a pravidla pro jeho poskytování“, který dále rozvinul opatření pro účast třetích států na civilních operacích pro řešení krizí, včetně zřízení Výboru přispěvatelů.

(3)

Výbor přispěvatelů na policejní misi Evropské unie pro palestinská území (EUPOL COPPS) by měl hrát klíčovou úlohu v běžném řízení mise. Měl by být hlavním fórem pro jednání o všech otázkách týkajících se běžného řízení mise. Politický a bezpečnostní výbor, který vykonává politickou kontrolu a strategické řízení mise, by měl zohlednit názory Výboru přispěvatelů,

ROZHODL TAKTO:

Článek 1

Zřízení

Zřizuje se Výbor přispěvatelů na policejní misi Evropské unie pro palestinská území (EUPOL COPPS).

Článek 2

Funkce

1.   Výbor přispěvatelů může vyjadřovat názory. Politický a bezpečnostní výbor k těmto názorům přihlíží a vykonává politickou kontrolu a strategické řízení mise.

2.   Mandát Výboru přispěvatelů je stanoven v dokumentu nazvaném „Konzultace o příspěvku států mimo EU na civilní operace EU pro řešení krizí a pravidla pro jeho poskytování“.

Článek 3

Složení

1.   Všechny členské státy EU mají právo účastnit se jednání Výboru přispěvatelů. Na běžném řízení mise se však podílejí pouze přispívající státy. Schůzí Výboru přispěvatelů se mohou účastnit zástupci třetích států, které se účastní mise. Schůzí Výboru přispěvatelů se rovněž může účastnit zástupce Komise Evropských společenství.

2.   Vedoucí mise Výbor přispěvatelů pravidelně informuje.

Článek 4

Předsednictví

V souladu s mandátem uvedeným v čl. 2 odst. 2 předsedá Výboru přispěvatelů pro EUPOL COPPS zástupce generálního tajemníka, vysokého představitele v úzké spolupráci s předsednictvím.

Článek 5

Schůze

1.   Schůze Výboru přispěvatelů svolává pravidelně předseda. Pokud to vyžadují okolnosti, lze z podnětu předsedy nebo na žádost zástupce některého zúčastněného státu svolat mimořádnou schůzi.

2.   Předseda předem rozešle předběžný pořad jednání a dokumenty týkající se schůze. Předseda odpovídá za to, že výsledek jednání Výboru přispěvatelů bude předán Politickému a bezpečnostnímu výboru.

Článek 6

Důvěrnost

1.   V souladu s rozhodnutím Rady 2001/264/ES ze dne 19. března 2001 (2) se na schůze a jednání Výboru přispěvatelů vztahují bezpečnostní předpisy Rady. Zástupci ve Výboru přispěvatelů musí mít zejména osvědčení o absolvování přiměřených bezpečnostních prověrek.

2.   Na porady Výboru přispěvatelů se vztahuje služební tajemství.

Článek 7

Nabytí účinku

Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem přijetí.

V Bruselu dne 27. května 2009.

Za Politický a bezpečnostní výbor

předseda

I. ŠRÁMEK


(1)  Úř. věst. L 300, 17.11.2005, s. 65.

(2)  Úř. věst. L 101, 11.4.2001, s. 1.