28.3.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 82/3


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 12. března 2009,

kterým se stanoví revidovaná ekologická kritéria pro udělování ekoznačky Společenství televizním přijímačům

(oznámeno pod číslem K(2009) 1830)

(Text s významem pro EHP)

(2009/300/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1980/2000 ze dne 17. července 2000 o revidovaném systému Společenství pro udělování ekoznačky (1), a zejména na čl. 6 odst. 1 druhý pododstavec uvedeného nařízení,

po konzultaci s Výborem Evropské unie pro ekoznačku,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že ekoznačka Společenství může být udělena výrobku s vlastnostmi, které mu umožňují významně přispívat ke zlepšení klíčových environmentálních aspektů.

(2)

Nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že zvláštní kritéria ekoznačky, navržená na základě kritérií sestavených Výborem Evropské unie pro ekoznačku, se stanoví podle skupin výrobků.

(3)

Rovněž stanoví, že přezkum kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování kritérií proběhne s dostatečným předstihem před skončením platnosti kritérií určených pro danou skupinu výrobků.

(4)

V souladu s nařízením (ES) č. 1980/2000 byla včas přezkoumána ekologická kritéria i související požadavky na posuzování a ověřování stanovené rozhodnutím Komise 2002/255/ES ze dne 25. března 2002, kterým se stanovují ekologická kritéria pro udělování ekoznačky Společenství televizním přijímačům (2).

(5)

Na základě tohoto přezkumu je vhodné za účelem zohlednění vývoje v oblasti vědy a trhu stanovit nová ekologické kritéria.

(6)

Kromě toho je vhodné změnit definici skupiny výrobků stanovenou v uvedeném rozhodnutí, aby byly zohledněny nové technologie.

(7)

V zájmu jasnosti by proto mělo být rozhodnutí 2002/255/ES nahrazeno. Vzhledem k tomu, že období platnosti ekologických kritérií stanovené v uvedeném rozhodnutí bylo prodlouženo do dne 31. října 2009, mělo by toto rozhodnutí být nahrazeno ode dne 1. listopadu 2009.

(8)

Ekologická kritéria a rovněž související požadavky na posouzení a ověření by měly být v platnosti do dne 31. října 2013.

(9)

Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle článku 17 nařízení (ES) č. 1980/2000,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Skupinou výrobků „televizní přijímače“ se rozumějí:

„Elektronická zařízení napájená ze sítě, jejichž hlavním účelem a funkcí je přijímání, dekódování a zobrazování televizních signálů.“

Článek 2

Aby mohla být udělena ekoznačka Společenství podle nařízení (ES) č. 1980/2000, musí televizní přijímač spadat do skupiny výrobků „televizní přijímače“ a musí splňovat kritéria stanovená v příloze tohoto rozhodnutí.

Článek 3

Ekologická kritéria pro skupinu výrobků „televizní přijímače“ a související požadavky na posuzování a ověřování platí do dne 31. října 2013.

Článek 4

Pro správní účely se televizním přijímačům přiděluje číselný kód „022“.

Článek 5

Rozhodnutí 2002/255/ES se zrušuje.

Článek 6

Toto rozhodnutí se použije ode dne 1. listopadu 2009.

Článek 7

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 12. března 2009.

Za Komisi

Stavros DIMAS

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 237, 21.9.2000, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 87, 4.4.2002, s. 53.


PŘÍLOHA

RÁMEC

Cíle kritérií

Aby bylo výrobku možno udělit ekoznačku, musí splňovat kritéria této přílohy, jejichž cílem je podporovat:

snižování škod na životním prostředí nebo rizik spojených s využíváním energie (globální oteplování, acidifikace, vyčerpávání neobnovitelných zdrojů) snižováním spotřeby energie,

snižování škod na životním prostředí spojených s využíváním přírodních zdrojů,

snižování škod na životním prostředí spojených s používáním nebezpečných látek omezením používání těchto látek.

Kritéria navíc podporují provádění nejlepších postupů (optimální používání se zřetelem k životnímu prostředí) a posilují u spotřebitelů uvědomělý vztah k životnímu prostředí.

Příslušným subjektům se doporučuje, aby při posuzování žádostí a sledování, jak jsou dodržována kritéria stanovená v této příloze, braly v úvahu provádění uznaných systémů řízení ochrany životního prostředí jako jsou EMAS nebo ISO 14001. (Poznámka: provádění takových systémů řízení není povinné).

Požadavky na posuzování a ověřování

Zvláštní požadavky na posuzování a ověřování se uvádějí pro každé kritérium.

Je-li to možné, zkoušky provádějí řádně schválené laboratoře nebo laboratoře, které splňují požadavky normy EN ISO 17025 a jsou oprávněny provádět příslušné zkoušky.

V případě potřeby mohou příslušné subjekty vyžadovat doplňkovou dokumentaci a mohou provést nezávislá ověřování.

Příslušným subjektům se doporučuje, aby při posuzování žádostí a sledování, jak jsou dodržována kritéria definovaná touto přílohou, braly v úvahu provádění uznaných systémů řízení a auditu z hlediska ochrany životního prostředí jako jsou EMAS nebo ISO 14001. (Poznámka: provádění takových systémů řízení není povinné).

KRITÉRIA

1.   Úspory energie

a)   Pasivní pohotovostní režim

i.

Spotřeba televizního přijímače při pasivním pohotovostním režimu musí být nižší nebo rovna 0,30 wattu s výjimkou případů, kdy je splněna podmínka stanovená v části ii.

ii.

U televizních přijímačů se snadno viditelným hardwarovým vypínačem, u kterých je spotřeba energie televizního přijímače ve vypnuté poloze vypínače nižší než 0,01 wattu, musí být spotřeba televizního přijímače při pasivním pohotovostním režimu nižší nebo rovna 0,50 wattu.

b)   Maximální spotřeba energie

Spotřeba televizního přijímače v provozním režimu musí být rovna nebo nižší než 200 wattů.

c)   Energetická účinnost

Do 31. prosince 2010 musí mít televizní přijímače s ekoznačkou uváděné na trh spotřebu v provozním režimu rovnu nebo nižší než 0,64 · (20W + A · 4,3224 W/dm2).

Od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2012 musí mít televizní přijímače s ekoznačkou uváděné na trh spotřebu v provozním režimu rovnu nebo nižší než 0,51 · (20W + A · 4,3224 W/dm2).

Od 1. ledna 2013 musí mít televizní přijímače s ekoznačkou uváděné na trh spotřebu v provozním režimu rovnu nebo nižší než 0,41 · (20W + A · 4,3224 W/dm2).

„A“ je viditelná plocha obrazovky (1) v dm2.

Posuzování a ověřování (písm. a) až c)): u televizního přijímače musí být provedena zkouška spotřeby energie v provozním režimu ve stavu, v jakém je dodáván spotřebitelům, podle revidované normy IEC62087 při použití dynamického vysílaného obrazového signálu („Postupy měření spotřeby audio, video a podobných zařízení“). Jestliže má televizní přijímač po prvním zapnutí povinné menu, bude standardní nastavení odpovídat doporučení výrobce pro běžné domácí použití. Žadatel předá příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, protokol o zkoušce prokazující, že televizní přijímač splňuje požadavky stanovené v písm. a) až c).

Pro splnění podmínek stanovených v písm. a) bodě ii) žadatel prohlásí, že jeho televizní přijímač splňuje požadavek a předloží fotografický důkaz o tom, že přijímač je vybaven hardwarovým vypínačem.

Pro splnění podmínek stanovených v písmeni c) žadatel prokáže, že kterýkoli z jeho televizních přijímačů, jemuž byla udělena ekoznačka, při prvním uvedení na trh po datech uvedených v kritériu splňuje příslušné kritérium energetické účinnosti. Pokud to nelze prokázat, příslušný subjekt vydá licenci na ekoznačku pouze na období, pro které lze prokázat splnění požadavků.

2.   Obsah rtuti v zářivkách

Celkové množství rtuti (Hg) ve všech zářivkách použitých v jedné obrazovce nesmí být u obrazovek s viditelnou úhlopříčkou menší nebo rovnou 40 palcům (101 cm) vyšší než 75 mg.

Celkové množství rtuti (Hg) ve všech zářivkách použitých v jedné obrazovce nesmí být u obrazovek s viditelnou úhlopříčkou delší než 40 palců (101 cm) vyšší než 99 mg.

Posuzování a ověřování: žadatel předá podepsané prohlášení, že jeho televizní přijímač splňuje tyto požadavky. K prohlášení přiloží dokumentaci od dodavatelů o počtu použitých zářivek a celkovém obsahu rtuti v těchto zářivkách.

3.   Prodloužení životnosti

Výrobce poskytuje obchodní záruku na televizní přijímač nejméně na dva roky. Tato záruka platí od data dodání zákazníkovi.

Dostupnost slučitelných elektronických náhradních dílů musí být zaručena ještě sedm let po ukončení výroby.

Posuzování a ověřování: žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky.

4.   Demontovatelnost

Výrobce prokáže, že odborně vyškolení pracovníci v oblasti recyklace mohou televizní přijímač snadno demontovat s použitím nástrojů, které mají obvykle k dispozici za účelem:

provádění oprav a výměny opotřebovaných dílů,

modernizace starších nebo zastaralých dílů a

separace dílů a materiálů s konečným cílem jejich recyklace.

Pro usnadnění demontáže:

Připevňovací prvky v televizním přijímači musí umožňovat jeho demontáž, např. šrouby, rychloupínací sponky, zejména pro části obsahující nebezpečné látky.

Díly z plastů musí být z jednoho polymeru nebo z polymerů kompatibilních pro recyklaci a pokud je jejich hmotnost větší než 25 g, musejí mít příslušné označení dle ISO 11469.

Neoddělitelné kovové díly nesmí být použity.

Údaje o povaze a množství nebezpečných látek v televizním přijímači budou shromažďovány v souladu se směrnicí 2006/121/ES (2) a globálně harmonizovaným systémem klasifikace a označování chemických látek (GHS).

Posuzování a ověřování: spolu se žádostí musí být předán protokol o zkoušce, ve kterém je podrobně popsána demontáž televizního přijímače. Součástí protokolu musí být rozložené schéma televizního přijímače s označením hlavních součástí včetně označení všech nebezpečných látek v součástech přijímače. Schéma může být v písemné nebo audiovizuální podobě. Informace týkající se nebezpečných látek musí být předány příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, ve formě seznamu materiálů s uvedením druhu materiálu, použitého množství a jeho umístění.

5.   Těžké kovy a látky zpomalující hoření

a)

Kadmium, olovo, rtuť, šestimocný chrom (6+) nebo látky zpomalující hoření na bázi polybromovaných bifenylů (PBB) a polybromovaných difenyletherů (PBDE), které jsou uvedeny v čl. 4 odst. 1 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/95/ES (3), nesmí být v televizním přijímači použity, jestliže použití těchto látek není uvedeno v příloze uvedené směrnice jako použití, která jsou vyjmuta z požadavků čl. 4 odst. 1 uvedené směrnice nebo jestliže hodnota jejich maximální koncentrace není rovna nebo není nižší než práh vymezený ve stejné příloze. Pokud se týká přílohy, hodnota maximální koncentrace pro PBB a PBDE musí být nižší než 0,1 %.

b)

Plastové díly nesmějí obsahovat látky zpomalující hoření nebo přípravky obsahují látky, kterým se při podání žádosti přiděluje nebo může být přiděleno některé z následujících označení rizik nebo kombinace těchto označení:

R40 (Možné riziko rakoviny),

R45 (Může vyvolat rakovinu),

R46 (Může vyvolat poškození dědičných vlastností),

R 50 (Vysoce toxický pro vodní organismy),

R 51 (Toxický pro vodní organismy),

R 52 (Škodlivý pro vodní organismy),

R 53 (Může mít dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí),

R60 (Může poškodit reprodukční schopnost),

R61 (Může poškodit plod v těle matky),

R62 (Možné nebezpečí poškození reprodukční schopnosti),

R63 (Možné nebezpečí poškození plodu v těle matky)

podle definice ve směrnici 2006/121/ES. Tento požadavek se nevztahuje na reaktivní látky zpomalující hoření, tj. takové, které při použití mění své vlastnosti (to znamená, že se v konečném výrobku ve skutečnosti nevyskytují v koncentraci vyšší než 0,1 %) takovým způsobem, že výše uvedená označení R pozbývají platnosti.

Posuzování a ověřování: výrobce televizního přijímače předá příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, podepsané osvědčení obsahující prohlášení o splnění těchto požadavků. Příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, se rovněž musí předat prohlášení o shodě podepsané dodavateli plastů a látek zpomalující hoření a kopie příslušných bezpečnostních listů týkající se materiálů a látek. Všechny použité látky zpomalující hoření musí být jasně označeny.

6.   Pokyny pro uživatele

Televizní přijímač se musí prodávat s návodem k použití, ve kterém jsou uvedeny rady o používání šetrném k životnímu prostředí. Tyto informace musí být umístěny na jednom, snadno viditelném místě v pokynech pro uživatele a rovněž na internetových stránkách výrobce. Tyto informace zahrnují zejména:

a)

Spotřebu energie televizního přijímače v různých režimech: v zapnutém režimu, ve vypnutém režimu a při pasivním pohotovostním režimu včetně informací o možných úsporách energie v různých režimech.

b)

Průměrnou roční spotřebu energie vyjádřenou v kWh vypočtenou na základě spotřeby energie v zapnutém režimu při provozu 4 hodiny denně a 365 dní v roce.

c)

Informaci, že vysoká energetická účinnost snižuje spotřebu energie a tím šetří peníze díky nižším účtům za elektřinu.

d)

Následující rady, jak snížit spotřebu energie v době, kdy se televize nesleduje.

Odpojení televizního přijímače ze sítě nebo vytažení ze zásuvky sníží spotřebu energie u všech televizních přijímačů na nulu. Doporučuje se, pokud se televizní přijímač nepoužívá delší dobu, např. během dovolené.

Použití hardwarového vypínače sníží spotřebu energie na úroveň blížící se nule (v případě, že je televizní přijímač tímto vypínačem vybaven).

Uvedení televizního přijímače do pohotovostního režimu se sníží spotřeba energie, ale stále k určité spotřebě dochází.

Snížením jasu obrazovky se sníží spotřeba energie.

e)

Polohu hardwarového vypínače (v případě, že je televizní přijímač tímto vypínačem vybaven).

f)

Informace o opravách s uvedením, kdo je způsobilý opravovat televizní přijímače včetně příslušných kontaktních údajů.

g)

Pokyny týkající se správného způsobu likvidace televizních přijímačů po skončení jejich životnosti ve sběrných dvorech nebo případně jejich vrácením maloobchodníkům v rámci programu zpětného odběru starých přijímačů, což musí být v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2002/96/ES (4).

h)

Informaci, že výrobku byla udělena ekoznačka EU (květina) se stručným vysvětlením významu této značky spolu s informací, že více informací o ekoznačce lze nalézt na internetových stránkách http://www.ecolabel.eu

Posuzování a ověřování: žadatel prohlašuje, že výrobek splňuje tyto požadavky, a předloží kopii návodu k použití příslušnému subjektu, který posuzuje žádost.

7.   Informace uvedené na ekoznačce

V rámečku 2 ekoznačky se uvede následující text:

Vysoká energetická účinnost.

Snížené emise CO2.

Konstrukce usnadňující opravy a recyklaci.

Posuzování a ověřování: žadatel předá prohlášení, že výrobek splňuje tyto požadavky a předloží příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, kopii ekoznačky, jak je uvedena na obalu a/nebo na výrobku a/nebo na doprovodné dokumentaci.


(1)  Plocha obrazovky: Jedná se o plochu obrazovky v dm2. Pro standardní obrazovku (poměr stran 4:3) se rovná [velikost obrazovky × velikost obrazovky × 0,480] a pro širokoúhlou obrazovku (poměr stran 16:9) se rovná [velikost obrazovky × velikost obrazovky × 0,427].

(2)  Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 852, opraveno v Úř. věst. L 136, 29.5.2007, s. 281.

(3)  Úř. věst. L 37, 13.2.2003, s. 19.

(4)  Úř. věst. L 37, 13.2.2003, s. 24.