32003D2256



Úřední věstník L 336 , 23/12/2003 S. 0001 - 0005


Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 2256/2003/ES

ze dne 17. listopadu 2003,

kterým se přijímá víceletý program (2003–2005) pro monitorování akčního plánu eEurope 2005, šíření správných postupů a zvýšení bezpečnosti sítí a informací (MODINIS)

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na čl. 157 odst. 3 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise [1],

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru [2],

s ohledem na stanovisko Výboru regionů [3],

v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy [4],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Dne 23. a 24. března 2000 si Evropská rada na zasedání v Lisabonu stanovila za cíl vytvořit z Evropské unie nejvíce konkurenceschopnou a dynamickou, na znalostech založenou ekonomiku na světě a vyjádřila potřebu využít otevřenou metodu koordinace měření pokroku.

(2) Dne 19. a 20. června 2000 Evropská rada na zasedání ve Feiře schválila akční plán eEurope 2002 a zdůraznila především nezbytnost přípravy dlouhodobějších výhledů pro ekonomiku založenou na znalostech, které by podporovaly přístup všech občanů k novým technologiím, a dne 30. listopadu 2000 Rada ve složení pro vnitřní trh vypracovala seznam 23 ukazatelů k měření pokroku v rámci akčního plánu eEurope 2002.

(3) Dne 28. května 2002 zveřejnila Komise sdělení určené Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů s názvem "eEurope 2005: Informační společnost pro všechny" a Evropská rada na zasedání v Seville schválila dne 21. a 22. června 2002 obecné cíle akčního plánu.

(4) Dne 22. ledna 2001 zveřejnila Komise sdělení určené Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů s názvem "Vytvoření bezpečnější informační společnosti zlepšením bezpečnosti informačních infrastruktur a bojem proti počítačové trestné činnosti".

(5) Závěry Evropské rady na zasedání ve Stockholmu ze dne 23. a 24. března 2001 obsahovaly požadavek, aby Rada spolu s Komisí vytvořily komplexní strategii bezpečnosti elektronických sítí, včetně praktických prováděcích opatření. Sdělení "Bezpečnost sítí a informací: Návrh přístupu evropské politiky" ze dne 6. června 2001 bylo první odezvou Komise na tento požadavek.

(6) Usnesení Rady ze dne 30. května 2001 o akčním plánu eEurope: Bezpečnost informací a sítí, usnesení Rady ze dne 28. ledna 2002 o společném přístupu a zvláštních opatřeních v oblasti bezpečnosti sítí a informací [5], usnesení Rady ze dne 18. února 2003 o evropském přístupu ke kultuře bezpečnosti sítí a informací [6] a usnesení Evropského parlamentu ze dne 22. října 2002 o bezpečnosti sítí a informací: Návrh evropské politiky vyzývají členské státy, aby učinily zvláštní opatření k posílení bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů. Evropský parlament a Rada dále uvítaly záměry Komise vytvořit, mimo jiné, strategii pro stabilnější a bezpečnější provoz internetové infrastruktury a předložit návrh na vytvoření systému, který bude v budoucnu na evropské úrovni řešit otázky bezpečnosti sítí a informací.

(7) Akční plán eEurope 2005, v tomto směru potvrzený usnesením Rady ze dne 18. února 2003, navrhuje mimo jiné vytvořit systém, který bude v budoucnu na evropské úrovni řešit otázky bezpečnosti sítí a informací.

(8) Pohyb směrem k informační společnosti může zaváděním nových forem hospodářských, politických a sociálních vztahů pomoci Evropské unii čelit výzvám tohoto století a může přispět k růstu, konkurenceschopnosti a vytváření pracovních příležitostí. Informační společnost postupně přetváří povahu hospodářských a sociálních činností a má významný dopad na doposud samostatné oblasti činností, který přesahuje jednotlivá odvětví. Opatření nezbytná k jejímu zavádění by měla brát v úvahu hospodářskou a sociální soudržnost Společenství a rizika související s vyloučením z digitální společnosti, jakož i účinné fungování vnitřního trhu. Akce Evropské unie a členských států související s informační společností se zaměřují na další podporu zapojení znevýhodněných skupin do informační společnosti.

(9) Existuje potřeba vytvořit mechanismy pro monitorování a výměnu zkušeností, které umožní členským státům porovnávat a analyzovat výkony a zkoumat pokrok ve vztahu k akčnímu plánu eEurope 2005.

(10) Určení srovnávacích standardů umožňuje členským státům posoudit, zda iniciativy, které jednotlivé státy přijaly v rámci akčního plánu eEurope 2005, přinášejí takové výsledky, které by byly srovnatelné s výsledky jiných členských států či kterých je dosahováno v mezinárodním měřítku, a zda plně využívají potenciál nových technologií.

(11) Akce členských států v rámci akčního plánu eEurope 2005 lze dále podpořit šířením správných postupů. Evropská přidaná hodnota v oblasti určování srovnávacích standardů a správných postupů spočívá ve srovnávacím hodnocení výsledků alternativních rozhodnutí na základě společných monitorovacích a analytických metod.

(12) Existuje potřeba analyzovat hospodářské a společenské důsledky informační společnosti s ohledem na usnadnění strategických diskusí. Toto umožní členským státům lépe využívat hospodářský a průmyslový potenciál technologického rozvoje, především v oblasti informační společnosti.

(13) Bezpečnost sítí a informací se stala předpokladem pro další postup směrem k bezpečnému podnikatelskému prostředí. Z komplexní povahy bezpečnosti sítí a informací vyplývá, že při tvorbě strategických opatření v této oblasti by místní, celostátní a případně i evropské orgány měly vzít v úvahu celou řadu politických, ekonomických, organizačních a technických aspektů a uvědomit si, že komunikační sítě jsou svou povahou decentralizované a globální. Plánované vytvoření systému, který bude v budoucnu na evropské úrovni řešit otázky bezpečnosti sítí a informací, by zlepšilo schopnost členských států a Společenství reagovat na zásadní problémy v oblasti bezpečnosti sítí a informací. Přípravné práce musí být zahájeny již v roce 2003.

(14) Vzhledem k tomu, že činnosti zmíněné výše sledují cíle, kterými je podporování synergií a spolupráce mezi členskými státy, zeměmi Evropského hospodářského prostoru, zeměmi ucházejícími se o členství a kandidátskými zeměmi, jakož i přidruženými zeměmi střední a východní Evropy, mohla by Komise v budoucnu podporovat další zapojení těchto zemí do činností v rámci programu.

(15) Toto rozhodnutí stanoví pro celou dobu trvání programu finanční rámec, který představuje pro rozpočtový orgán v průběhu ročního rozpočtového procesu prvotní referenci ve smyslu bodu 33 interinstitucionální dohody ze dne 6. května 1999 uzavřené mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí o rozpočtové kázni a o zdokonalení rozpočtového procesu.

(16) Opatření nezbytná pro provedení tohoto rozhodnutí by měla být přijata v souladu s rozhodnutím Rady 1999/468/ES ze dne 28. června 1999 o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi [7].

(17) Průběžně by měl být monitorován pokrok dosažený v rámci tohoto programu,

PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Přijímá se víceletý program (2003 až 2005) pro monitorování akčního plánu eEurope 2005, šíření správných postupů a zvýšení bezpečnosti sítí a informací (dále jen "program").

Program má tyto cíle:

a) monitorovat výkony členských států a uvnitř členských států a srovnávat je s nejlepšími výkony v mezinárodním měřítku pomocí oficiálních statistických údajů, je-li to možné;

b) podporovat snahy členských států v rámci eEurope na celostátní, regionální i místní úrovni na základě analýzy správných postupů eEurope a doplňkové interakce založené na vytváření mechanismů výměny zkušeností;

c) analyzovat hospodářské a společenské důsledky informační společnosti s ohledem na usnadnění strategických diskusí, zejména z hlediska průmyslové konkurenceschopnosti a soudržnosti, jakož i z hlediska sociálního začlenění; poskytnout řídící skupině eEurope informace nezbytné k vyhodnocení vhodného strategického směřování akčního plánu eEurope 2005;

d) připravit se na vytvoření systému, který bude v budoucnu na evropské úrovni řešit otázky bezpečnosti sítí a informací, jak je plánováno v usnesení Rady ze dne 28. ledna 2002 a v akčním plánu eEurope 2005 s ohledem na zvýšení bezpečnosti sítí a informací.

Akce v rámci programu budou svou povahou přesahovat jednotlivá odvětví a budou doplňovat akce Společenství v jiných oblastech. Žádné z těchto akcí se nebudou překrývat s pracemi, které jsou v těchto oblastech prováděny v rámci jiných programů Společenství. Akce prováděné v rámci tohoto programu a zaměřené na určení srovnávacích standardů, správné postupy a koordinaci politiky budou směřovat k plnění cílů akčního plánu eEurope 2005, podpoře bezpečnosti sítí a informací a širokopásmových technologií a k podpoře elektronické správy (eGovernment), elektronického obchodního styku (eBusiness), elektronického zdravotnictví (eHealth) a elektronického vzdělávání (eLearning).

Program rovněž vymezí společný rámec pro interakci na evropské úrovni, která bude doplňovat jednotlivé celostátní, regionální a místní úrovně.

Článek 2

K dosažení cílů uvedených v článku 1 budou provedeny tyto druhy akcí:

a) Akce 1

Monitorování a porovnávání výkonů:

- sběr a analýza údajů na základě srovnávacích ukazatelů, jak jsou definovány v usnesení Rady ze dne 18. února 2003 o provádění akčního plánu eEurope 2005 [8], popřípadě včetně regionálních ukazatelů. Zvláštní pozornost by měla být věnována údajům, které se týkají klíčových cílů akčního plánu eEurope 2005;

b) Akce 2

Šíření správných postupů:

- studie k vymezení správných postupů na celostátní, regionální a místní úrovni, přispívající k úspěšnému provádění akčního plánu eEurope 2005,

- podpora cílených konferencí, seminářů nebo kurzů zaměřených na cíle akčního plánu eEurope 2005 s cílem podpořit spolupráci a výměnu zkušeností a správných postupů ve společném rámci doplňkové interakce, jak je definována v čl. 1 písm. b);

c) Akce 3

Analýza a strategická diskuse:

- podpora práce sociálních a ekonomických odborníků, aby byly Komisi a na žádost rovněž řídící skupině eEurope poskytovány vstupy, jež se týkají analýzy budoucí politiky,

- podpora řídící skupiny eEurope, aby poskytla strategický přehled provádění akčního plánu eEurope 2005, vytvořila fórum pro výměnu zkušeností a umožnila včasné zapojení kandidátských zemí, případně vyzvala další zúčastněné strany, aby vyjádřily svá stanoviska;

d) Akce 4

Zvýšení bezpečnosti sítí a informací:

- příprava na vytvoření systému, který bude v budoucnu na evropské úrovni řešit otázky bezpečnosti sítí a informací, jak je plánováno v usneseních Rady ze dne 28. ledna 2002 a 18. února 2003 o evropském přístupu ke kultuře bezpečnosti sítí a informací a rovněž v akčním plánu eEurope 2005, mimo jiné formou financování průzkumů, studií, kurzů zaměřených na témata, jako jsou bezpečnostní mechanismy a jejich interoperabilita, spolehlivost a ochrana sítí, moderní kryptografie, ochrana soukromí a bezpečnost při používání prostředků bezdrátové komunikace.

Článek 3

K dosažení cílů stanovených v článku 1 a při provádění akcí vymezených v článku 2 Komise využívá přiměřené a vhodné prostředky, zejména:

- rozhoduje o výběru nabídky na vykonání prací souvisejících s průzkumy, výzkumnými studiemi, podrobnými studiemi z různých oborů, demonstračními akcemi menších rozměrů, včetně kurzů a konferencí,

- sbírá, zveřejňuje a šíří informace a rozvíjí internetové služby,

- poskytuje podporu při organizování setkání odborníků, konferencí a seminářů.

Článek 4

Program se týká období od 1. ledna 2003 do 31. prosince 2005.

Finanční rámec pro provádění tohoto programu se stanoví na 21 milionů eur.

Orientační rozpis je uveden v příloze.

Roční rozpočtové položky schvaluje rozpočtový orgán v mezích finančního výhledu.

Článek 5

Komise je pověřena prováděním programu a jeho koordinací s dalšími programy Společenství. Na základě tohoto rozhodnutí vypracuje Komise každoročně pracovní program.

Komise postupuje postupy podle čl. 6 odst. 2

a) při přijímání pracovního programu, včetně úplného rozpisu rozpočtu;

b) při přijímání opatření pro vyhodnocení programu;

c) při určování kritérií pro výzvy na předložení návrhů v souladu s cíli načrtnutými v článku 1 a při posuzování projektů, které byly předloženy jako odezva na takové výzvy, kdy odhadovaný finanční příspěvek Společenství činí alespoň 250000 eur.

Článek 6

1. Komisi je nápomocen výbor (dále jen "výbor").

2. Odkazuje-li se na tento odstavec, použijí se články 4 a 7 rozhodnutí 1999/468/ES s ohledem na článek 8 zmíněného rozhodnutí.

Doba uvedená v čl. 4 odst. 3 rozhodnutí 1999/468/ES je tři měsíce.

3. Výbor přijme svůj jednací řád.

Článek 7

1. K zajištění toho, aby pomoc Společenství byla využívána efektivně, se Komise postará o to, aby akce prováděné podle tohoto rozhodnutí podléhaly řádnému předběžnému hodnocení, monitorování a následnému hodnocení.

2. V průběhu provádění akcí a po jejich dokončení Komise vyhodnotí způsob, jakým byly provedeny, a dopad jejich provádění, aby posoudila, zda byly dosaženy původní cíle.

3. Komise pravidelně informuje výbor a řídící skupinu eEurope o pokroku při provádění programu jako celku.

4. Na konci programu Komise předloží Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru hodnotící zprávu o výsledcích dosažených při provádění akcí uvedených v článku 2.

Článek 8

1. Program může být otevřen v rámci odpovídajících dohod s Evropským společenstvím zemím Evropského hospodářského prostoru, zemím ucházejícím se o členství a kandidátským zemím, jakož i přidruženým zemím střední a východní Evropy.

2. V průběhu provádění tohoto rozhodnutí by měla být podle potřeby podporována spolupráce se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi či subjekty.

Článek 9

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 10

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 17. listopadu 2003.

Za Evropský parlament

předseda

P. Cox

Za Radu

předseda

G. Alemanno

[1] Úř. věst. C 291 E, 26.11.2002, s. 243.

[2] Úř. věst. C 61, 14.3.2003, s. 184.

[3] Úř. věst. C 128, 29.5.2003, s. 19.

[4] Stanovisko Evropského parlamentu ze dne 12. února 2003 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku), společný postoj Rady ze dne 26. května 2003 (Úř. věst. C 159 E, 8. 7. 2003, s. 11) a postoj Evropského parlamentu ze dne 25. září 2003 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku). Rozhodnutí Rady ze dne 27. října 2003.

[5] Úř. věst. C 43, 16.2.2002, s.2.

[6] Úř. věst. C 48, 28.2.2003, s.1.

[7] Úř. věst. L 184, 17.7.1999, s. 23.

[8] Úř. věst. C 48, 28.2.2003, s. 2.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

Víceletý program pro monitorování akčního plánu eEurope, šíření správných postupů a zvýšení bezpečnosti sítí a informací (MODINIS)

Orientační rozpis výdajů v letech 2003 až 2005

Podíl na celkovém rozpočtu podle druhu akce a let v procentech |

| 2003 | 2004 | 2005 | 2003–2005 celkem |

Akce 1 – monitorování a porovnávání výkonů | 12 % | 14 % | 14 % | 40 % |

Akce 2 – šíření správných postupů | 8 % | 10 % | 12 % | 30 % |

Akce 3 – analýza a strategická diskuse | 2 % | 3 % | 3 % | 8 % |

Akce 4 – zvýšení bezpečnosti sítí a informací | 17 % | 5 % | 0 % | 22 % |

Podíl na celkovém rozpočtu | 39 % | 32 % | 29 % | 100 % |

--------------------------------------------------