31986L0217

Směrnice Rady ze dne 26. května 1986 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se měřidel tlaku vzduchu v pneumatikách motorových vozidel

Úřední věstník L 152 , 06/06/1986 S. 0048 - 0051
Finské zvláštní vydání: Kapitola 13 Svazek 15 S. 0158
Švédské zvláštní vydání: Kapitola 13 Svazek 15 S. 0158
CS.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
ET.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
HU.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
LT.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
LV.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
MT.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
PL.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
SK.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148
SL.ES Kapitola 13 Svazek 008 S. 148


Směrnice Rady

ze dne 26. května 1986

o sbližování právních předpisů členských států týkajících se měřidel tlaku vzduchu v pneumatikách motorových vozidel

(86/217/EHS)

RADA EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství, a zejména na článek 100a této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise [1],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu [2],

s ohledem na stanovisko Hospodářského a sociálního výboru [3],

vzhledem k tomu, že v některých členských státech podléhají konstrukce a metody kontroly měřidel tlaku vzduchu v pneumatikách motorových vozidel závazným předpisům, které se v jednotlivých státech liší a v důsledku toho brání obchodu s těmito přístroji; že je proto nezbytné tyto předpisy sblížit;

vzhledem k tomu, že směrnice Rady 71/316/EHS ze dne 26. července 1971 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se společných ustanovení pro měřicí přístroje a pro metody metrologické kontroly [4] naposledy pozměněná směrnicí 83/575/EHS [5] stanovila postupy pro EHS schválení typu a pro EHS prvotní ověření; že v souladu s uvedenou směrnicí je nezbytné stanovit technické podmínky týkající se výroby a provozu, jež musí splňovat měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách motorových vozidel, aby je bylo možné volně dovážet, obchodovat s nimi a používat je, když podstoupí předepsanou kontrolu a budou opatřena požadovanými značkami a symboly,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Tato směrnice se vztahuje na měřidla určená k měření tlaku vzduchu v pneumatikách motorových vozidel, jak jsou definována v oddílu 1 přílohy.

Článek 2

Měřidlo tlaku vzduchu v pneumatikách, které může nést značky a symboly EHS, je popsáno v příloze. Podléhá EHS schválení typu a EHS prvotnímu ověření za podmínek stanovených v příloze.

Článek 3

Žádný členský stát nesmí bránit, zakazovat nebo omezovat prodej měřidel tlaku vzduchu v pneumatikách na základě jejich metrologických vlastností, jestliže tato měřidla nesou značku EHS schválení typu a značku EHS prvotního ověření.

Článek 4

Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do osmnácti měsíců od jejího oznámení [6].

Článek 5

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne 26. května 1986.

Za Radu

předseda

G. Braks

[1] Úř. věst. C 356, 31.12.1980, s. 17.

[2] Úř. věst. C 287, 9.11.1981, s. 135.

[3] Úř. věst. C 189, 30.7.1981, s. 10.

[4] Úř. věst. L 202, 6.9.1971, s. 1.

[5] Úř. věst. L 332, 28.11.1983, s. 43.

[6] Tato směrnice byla členským státům oznámena dne 30. května. 1986.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

1. Oblast působnosti

Pro účely této přílohy se "měřidly tlaku v pneumatikách" rozumí přístroje bez zařízení pro předvolbu, jimiž jsou vybavena pevná či pohyblivá zařízení k huštění pneumatik motorových vozidel a v nichž je elastická deformace snímače mechanicky přenášena na indikační zařízení.

Ukazují rozdíl tlaku (Pe) mezi vzduchem v pneumatice a atmosférou.

Patří k nim také všechny části mezi pneumatikou a snímačem.

2. Metrologické požadavky

2.1 Maximální dovolené chyby

Maximální dovolené kladné nebo záporné chyby uváděné v níže uvedené tabulce jsou definovány jako absolutní hodnoty vzhledem k měřenému tlaku:

Měřený tlak | Maximální dovolená chyba |

nepřesahující 4 bar | 0,08 bar |

nad 4 bar, ale nepřesahující 10 bar | 0,16 bar |

nad 10 bar | 0,25 bar |

Maximální dovolené chyby nesmějí být překročeny v rozsahu teplot od 15 °C do 25 °C. Tento rozsah je dále nazýván jen "referenční teplotní rozsah".

2.2 Chyby způsobené teplotou

Chyby při odečtu z měřidel tlaku při teplotách, které leží mimo referenční rozsah, avšak mezi – 10 °C a + 40 °C, udává následující tabulka:

Měřený tlak | Maximální dovolená chyba |

nepřesahující 4 bar | 0,1 % ze 4 bar na °C |

nad 4 bar, ale nepřesahující 10 bar | 0,05 % z 10 bar na °C |

nad 10 bar | 0,05 % z horní hranice stupnice na °C |

2.3 Chyba hystereze

Chyba hystereze u měřidel tlaku nesmí přesahovat absolutní hodnotu maximální dovolené chyby, a to při jakékoli teplotě v rámci referenčního teplotního rozsahu. Tato teplota musí v průběhu zkoušky zůstat konstantní.

Pro daný tlak nesmí hodnota naměřená pro vzrůstající tlak přesahovat hodnotu naměřenou pro klesající tlak.

2.4 Návrat ukazovatele přístroje na předem stanovenou značku

Při atmosférickém tlaku se musí ukazovatel měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách zastavit proti nulové značce nebo proti předem stanovené značce, jasně odlišné od dílků stupnice, v rámci mezí pro maximální dovolené chyby. Ukazovatel se smí zastavit ve vzdálenosti, která se rovná alespoň dvojnásobku maximální dovolené chyby pod nulou nebo pod předem stanovenou značkou.

3. Technické požadavky

3.1 Konstrukce

Měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách musí mít robustní a pečlivé provedení, které zajistí, že si udrží své metrologické vlastnosti.

3.2 Indikační zařízení

3.2.1 Indikační zařízení jsou opatřena stupnicí v barech, přičemž hodnota dílku stupnice je pevně stanovena na 0,1 baru.

3.2.2 Indikační zařízení musí v měřeném rozsahu umožňovat přímé a přesné čtení hodnoty naměřeného tlaku. Za tímto účelem nesmí být šířka té části ukazovatele, která překrývá značky stupnice, větší než šířka samotných značek stupnice. Ukazovatel musí překrývat přibližně polovinu délky nejkratší značky stupnice. Maximální vzdálenost mezi ukazovatelem a rovinou stupnice nesmí v žádném případě přesahovat 2 mm nebo v případě indikačních zařízení s kruhovým číselníkem 0,02L + 1mm (přičemž L je vzdálenost mezi osou otáčení ukazovatele a jeho koncem).

3.2.3 Hodnoty dílků stupnice musí být po celé stupnici stejné. Vzdálenosti dílků, jež nesmějí být menší než 1,25 mm, musí být téměř stejné nebo vykazovat pouze malé odchylky. Odchylka ve vzdálenostech dílků je dovolena, jestliže rozdíl mezi dvěma po sobě jdoucími hodnotami dílků stupnice nepřesahuje 20 % maximální hodnoty a jestliže rozdíl mezi nejmenšími a maximálními hodnotami dílků stupnice nepřesahuje 50 % maximální hodnoty.

Každá pátá značka se musí odlišovat od ostatních svou větší délkou; každá pátá nebo desátá značka musí být číslována. Šířka značek musí být téměř konstantní a nesmí přesahovat jednu pětinu (1/5) délky dílku.

4. Nápisy a značky

4.1 Nápisy

4.1.1 Povinné nápisy

Měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách musí mít tyto nápisy:

a) na číselníku:

- symbol měřené veličiny Pe,

- symbol pro jednotku měření bar,

- je-li nutno, značku označující pracovní polohu přístroje;

b) na číselníku, na štítku s jmenovitými údaji nebo na přístroji samotném:

- podrobnosti o totožnosti výrobce,

- identifikační údaje přístroje,

- značku EHS schválení typu.

Tyto nápisy musí být za běžných pracovních podmínek přímo viditelné, snadno čitelné a nesmazatelné a nesmějí bránit čtení údajů přístroje.

4.1.2 Nepovinné symboly

Měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách mohou mít také dodatečné nápisy povolené příslušným národním orgánem za předpokladu, že nebrání čtení údajů přístroje.

4.2 Ověřovací a plombovací značky

Musí být zajištěno vhodné místo pro umístění značek EHS prvotního ověření.

Musí být umožněno zabezpečení měřiče tlaku tak, aby byla znemožněna změna vlastností přístroje.

5. EHS schválení typu

EHS schválení typu u měřidel tlaku musí být prováděno v souladu s ustanoveními směrnice 71/361/EHS.

Při podání žádosti o schválení typu musí být pro přezkoušení předloženy alespoň dvě měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách. Příslušný národní orgán může požádat, aby byla poskytnuta další měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách, což závisí na postupu zkoušek.

5.1 Ověření shody s technickými a metrologickými požadavky

Měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách předložená k EHS schválení typu musí být podrobena přezkoušení, aby bylo zaručeno, že vyhovují technickým požadavkům stanoveným v oddílech 2, 3 a 4. Přezkoušení se skládá ze zkoušek uvedených níže, které jsou prováděny pomocí referenčních měřidel tlaku, jejichž chyby nesmějí přesahovat jednu čtvrtinu (1/4) maximálních dovolených chyb pro zkoušený přístroj.

5.1.1 Určení chyby přístroje

Údaje měřidel tlaku vzduchu v pneumatikách se kontrolují nejméně v pěti bodech (včetně bodů blízko spodní a horní meze měřicího rozsahu) rozmístěných pravidelně po celé stupnici.

5.1.2 Určení chyby hystereze

Tato zkouška se provádí pouze na těch přístrojích, které jsou za běžného používání určeny k měření klesajících tlaků.

Zkouška se skládá z odečtu v nejméně pěti bodech měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách (včetně bodů blízko spodní a horní meze měřicího rozsahu) rozmístěných pravidelně po celé stupnici, a to při rostoucích a klesajících hodnotách tlaku.

V případě klesajících hodnot musí být odečet prováděn až poté, co měřidlo tlaku vzduchu v pneumatikách bylo po dobu 20 minut udržováno na tlaku, který se rovná horní mezi měřicího rozsahu.

5.1.3 Přezkoušení stálosti vlastností měřidel tlaku vzduchu v pneumatikách

Zkoušky se skládají z toho, že měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách se podrobí:

a) tlaku přesahujícímu o 25 % horní mez měřicího rozsahu po 15 minut;

b) 1000 impulsům vytvořeným tlakem kolísajícím od 0 do 90 – 95 % horní meze měřicího rozsahu;

c) 10000 cyklům tlaku pomalu kolísajícího od přibližně 20 % do přibližně 75 % horní meze měřicího rozsahu při frekvenci nepřesahující 60 cyklů za minutu;

d) okolní teplotě -20 °C po dobu šesti hodin a teplotě +50 °C po dobu šesti hodin.

Po provedení zkoušek a), b) a c) se měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách ponechají jednu hodinu v klidu a pak musí splňovat požadavky stanovené v bodech 2.1, 2.3 a 2.4.

Po provedení teplotní zkoušky uvedené pod písmenem d) se měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách ponechají v klidu při teplotě v rámci referenčního teplotního rozsahu po dobu šesti hodin. Po uplynutí této doby musí měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách splňovat požadavky stanovené v bodech 2.1, 2.3 a 2.4.

5.1.4 Odchylky způsobené teplotou

Zkouška se skládá z určení změny odečtené hodnoty pro daný tlak při teplotě -10 °C a +40 °C vzhledem k odečtu při referenčním teplotním rozsahu.

6. EHS prvotní ověření

EHS prvotní ověření se u měřidel tlaku vzduchu v pneumatikách provádí v souladu se směrnicí 71/316/EHS.

6.1 Přezkoušení shody

Tato zkouška se skládá z přezkoušení shody měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách se schváleným typem.

6.2 Ověřovací zkoušky

Tyto zkoušky se provádějí pomocí referenčních měřidel tlaku, jejichž chyby nesmějí přesahovat jednu čtvrtinu (1/4) maximálních dovolených chyb pro měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách předložená k ověření.

6.2.1 Určení chyb

Údaj měřidla tlaku vzduchu v pneumatikách je přezkušován nejméně ve třech bodech rozmístěných pravidelně po celém rozsahu měření.

6.2.2 Určení chyby hystereze

Chyba hystereze musí být přezkoušena pouze v případě měřidel tlaku, která mohou měřit rostoucí a klesající tlak podle bodu 2.3.

Příslušná zkouška se skládá z provedení odečtu nejméně ve třech bodech na měřidle tlaku rozmístěných pravidelně po celém měřicím rozsahu pro rostoucí a klesající hodnoty tlaku. Zkouška musí být prováděna za normálních podmínek použití měřidla.

--------------------------------------------------