V Bruselu dne 6.9.2017

COM(2017) 465 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Patnáctá zpráva o relokaci a přesídlování


1Úvod

Patnáctá zpráva o relokaci a přesídlování stanoví naléhavá opatření, která je ještě třeba přijmout, aby bylo možné co nejdříve relokovat všechny způsobilé osoby, jež v současnosti pobývají v Itálii a Řecku, jakož i splnit cíle v oblasti přesídlování.

Tempo relokace vykazuje i nadále pozitivní tendenci. Od února 2017 bylo relokováno průměrně 2 300 osob za měsíc, což potvrzuje, že v roce 2017 se tempo relokací značně zvýšilo a členské státy relokují tři a půl krát více než v tomtéž období v roce 2016. Celkem bylo k 4. září 2017 relokováno téměř 27 700 osob (19 244 z Řecka a 8 451 z Itálie). Po rekordním počtu relokací v červnu 2017 se však tempo přemísťování v červenci a srpnu zpomalilo. Navzdory výzvám Komise k zachování a dalšímu zvýšení tempa relokací, především z Itálie, a závazku, který učinili ministři na neformálním zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci dne 6. července 2017, a sice přijmout veškerá potřebná opatření k zajištění, že budou z Itálie relokovány všechny způsobilé osoby, bylo během letních měsíců z Itálie a Řecka relokováno pouze přibližně 4 400 osob (z Itálie to bylo průměrně 600 osob relokovaných měsíčně).

V Itálii, kde silný migrační tlak neustává, je stále značný počet migrantů, kteří jsou způsobilí k relokaci. Počet příchozích Eritrejců, jejichž státní příslušnost je hlavní státní příslušností zakládající v Itálii způsobilost k relokaci, byl v roce 2017 dosud spíše nevelký. K 20 700 Eritrejců, kteří přišli do Itálie v roce 2016, jich přibylo od začátku roku 2017 více než 5 600. K italským břehům dorazilo také téměř 2 000 Syřanů. Vzhledem k tomu, že stávající tempo relokace stále nedovoluje, aby mohly být všechny tyto způsobilé osoby relokovány, je nanejvýš důležité, aby nyní členské státy dostály svým závazkům a právním povinnostem a své úsilí v oblasti relokace z Itálie výrazně zintenzivnily. Pomohou tím uvolnit tlak na přetížený italský azylový a přijímací systém.

Pokud jde o Řecko, v letních měsících se relokační přesuny stabilizovaly na 1 700 osobách. Je však třeba zapotřebí dalšího úsilí k relokaci všech způsobilých žadatelů. Ke 4. září bylo k relokaci zaregistrováno 27 382 uchazečů a přinejmenším 2 800 osob ještě musí být relokováno. Členské státy by měly i nadále vyvíjet úsilí, aby se zajistilo, že všichni způsobilí migranti budou skutečně relokováni.

Provádění závěrů Rady 1 z července 2015 o přesídlení 22 504 lidí trvale probíhá. Řada členských států, které se zavázaly k přijetí velkého počtu osob, tyto závazky již splnila a nyní zaměřuje své úsilí na přesídlování na základě prohlášení EU a Turecka. Členské státy, které dosud žádné přesídlení neuskutečnily nebo ještě zdaleka nesplnily svůj cíl, by měly své úsilí okamžitě zintenzivnit.

2Relokace

Tempo relokace vykazuje trvalou pozitivní vzestupnou tendenci – od února 2017 proběhlo v průměru 2 300 relokací měsíčně. Většina členských států pravidelně činí přísliby a provádí relokace. Je ale zapotřebí zvýšeného úsilí ze strany všech členských států relokace, aby se zajistila relokace všech způsobilých osob, jež pobývají v Itálii a v Řecku.

Členské státy, které nenaplnily výši svých kvót, by měly navýšit své přísliby a zrychlit přesuny, k nimž se zavázaly. Všechny členské státy by měly nadále plnit své závazky, aby byly z Itálie a Řecka relokováni všichni způsobilí žadatelé. 

Jak bylo uvedeno již v dřívějších zprávách, Maďarsko a Polsko zůstávají jedinými členskými státy, které dosud nerelokovaly ani jednu osobu, a Polsko neučinilo od 16. prosince 2015 žádný příslib. Česká republika od května 2016 nevydává přísliby a od srpna 2016 nikoho nerelokovala. Tyto země by měly ihned začít činit přísliby a relokovat.

2.1    Řecko: je zapotřebí dalšího úsilí k relokaci všech způsobilých žadatelů

Ke 4. září podalo žádost o relokaci v rámci relokačního mechanismu celkem 27 382 osob; relokováno již bylo 19 244 osob a zbývá relokovat 2 741 osob 2 . I když do 26. září 2017 mohou být zaregistrováni další žadatelé o relokaci a někteří žadatelé z relokačního mechanismu vyloučeni, předpokládá se, že se celkový počet osob registrovaných k relokaci příliš nezmění. Konkrétně se může 1 500 až 2 000 osob původně nasměrovaných k dublinskému řízení znovu ocitnout v procesu relokace, čímž se celkový počet dosud nerelokovaných osob může zvýšit na přibližně 4 700 3 . Z toho důvodu je mimořádně důležité, aby členské státy dále pravidelně činily přísliby.

Jak bylo uvedeno již v předchozích zprávách, Malta a Lotyšsko plně relokovaly do výše svých kvót 4 Norsko již svůj závazek rovněž splnilo. Kromě toho s relokačními přesuny provedenými a plánovanými na září splní na více než 90 % svoje kvóty Finsko, přičemž Litva a Lucembursko budou mít svou relokační kvótu splněnou na více než 85 %. Švédsko, které zahájilo relokace teprve v červnu, bude mít navíc svou relokační kvótu splněnou na téměř 70 %. Nicméně Rakousko, navzdory tomu, že oznámilo svůj záměr zahájit relokace z Řecka, žádné oficiální přísliby dosud neučinilo a Komise očekává, že tak Rakousko učiní prioritně.

V srpnu bylo relokováno téměř 1 800 osob. Hlavním problémem v konečné fázi provádění mechanismu je nedostatek kapacit v některých členských státech relokace k tomu, aby mohl stát žádosti o relokaci zpracovávat stejným tempem jako měsíční přísliby, a rovněž omezená přijímací kapacita. Jak je uvedeno výše, hlavními důsledky nedostačující kapacity pro zpracovávání jsou zpožděné odpovědi a také neschopnost národních bezpečnostních služeb provádět kontroly, zejména v případech, kdy země provádějí současně jak přesídlování, tak relokaci.

Země s největším počtem nevyřízených případů (Německo, Francie, Irsko a Švýcarsko) by měly naléhavě zrychlit přesuny, aby všechny způsobilé osoby relokovaly co nejdříve.

Nezletilé osoby bez doprovodu: pozitivní vývoj pokračuje

K 31. srpnu bylo z celkového počtu 586 nezletilých osob bez doprovodu, které jsou způsobilé k relokaci, relokováno 420. Tytéž členské státy (Belgie, Irsko, Německo, Nizozemsko, Španělsko) dále nabízejí místa pro tuto kategorii zranitelných žadatelů a Komise jejich iniciativu vítá. Je ale mimořádně důležité, aby v případě této zvláště zranitelné skupiny přijímaly žádosti o relokaci všechny členské státy. Členské státy se vybízejí, aby nadále poskytovaly potřebná místa 5 pro relokaci zaregistrovaných nezletilých osob odloučených od rodiny a aby při prokazování rodinných vazeb nevyužívaly příliš restriktivní politiky. Posouzením nejvlastnějšího zájmu dítěte se zaprvé určí, zda by měla být nezletilá osoba relokována, a zadruhé, do kterého členského státu.

Naléhavá opatření, která je třeba přijmout:

·Všechny členské státy by měly i nadále činit potřebné přísliby, aby se zajistilo, že všichni způsobilí žadatelé budou skutečně relokováni. Především členské státy, které nenaplnily výši svých kvót, by měly navýšit své přísliby a zrychlit přesuny všech způsobilých žadatelů.

·Rakousko by mělo dostát tomu, co oznámilo, a začít okamžitě činit přísliby a provádět relokace z Řecka.

·V této konečné fázi provádění by Německo, Francie, Irsko a Švýcarsko měly ještě zintenzivnit své úsilí a přesuny urychlit.

·Členské státy by měly postupovat flexibilně při relokaci nezletilých osob odloučených od rodiny a bez doprovodu.

2.2    Itálie: je zapotřebí většího úsilí k relokaci všech způsobilých žadatelů

Ze současného tempa (v červenci bylo relokováno pouze 544 žadatelů a v srpnu 467) je zřejmé, že je třeba více se snažit na obou stranách: identifikovat a registrovat všechny způsobilé osoby, jež přijely v roce 2017 (Itálie), a rychle je relokovat (členské státy relokace).

Identifikace a registrace k relokaci žadatelů, kteří přijeli v roce 2017: je třeba ještě více zrychlit tempo, aby mohli být všichni způsobilí žadatelé relokováni

K 20 700 žadatelů, kteří přišli do Itálie v roce 2016, přibylo zatím během roku 2017 do této země přibližně 7 600 způsobilých žadatelů (převážně Eritrejců a Syřanů), z nichž bylo k relokaci v roce 2017 zaregistrováno pouze kolem 4 000, přičemž od začátku mechanismu to bylo celkem přibližně 11 000 osob. Takové tempo identifikace, registrace a zpracovávání případů Eritrejců však neodpovídá tempu, jímž způsobilí žadatelé do Itálie přicházejí. V tomto ohledu musí Itálie prioritně zrychlit jak identifikaci a registraci všech přicházejících způsobilých žadatelů, tak tempo zpracovávání jejich žádostí, aby mohly být žádosti o relokaci předávány členským státům relokace rychleji a ihned poté, co členské státy učiní příslib.

Za tímto účelem musí Itálie s podporou úřadu EASO zvyšovat povědomí o relokačním mechanismu v místních úřadech a v přijímacích střediscích a v rámci toho též zajistit, aby potenciální kandidáti, kteří v současnosti v italském formálním přijímacím systému nejsou, byli rychle zaregistrováni a do relokačního mechanismu zařazeni. V co největší míře by se měly využívat informační kampaň a relokační horká linka úřadu EASO. K tomu je nezbytné, aby italské úřady a úřad EASO úzce spolupracovaly. Úřad EASO je také připraven dále posílit počet a aktivní přítomnost mobilních týmů s cílem kontaktovat potenciální způsobilé žadatele, kteří dosud nejsou zaregistrováni k relokaci, a usnadnit jejich registraci do mechanismu a zpracování. Podle dopisu italského předsedy vlády Gentiloniho předsedovi Komise Junckerovi, prvnímu místopředsedovi Timmermansovi a komisaři Avramopoulosovi ze dne 14. srpna by měla být spolupráce s úřadem EASO ještě více zesílena.

Přísliby a relokace: členské státy by měly zrychlit všechny fáze postupu, neboť k rychlé relokaci všech způsobilých žadatelů je zapotřebí více příslibů

Komise vítá relokaci prvních 15 žadatelů z Itálie do Rakouska a nedávné navýšení příslibů Francie a Španělska, které by se nyní měly naplnit. Zpracovávají se první relokace z Itálie na Slovensko a Komise očekává, že k prvnímu přemístění dojde neprodleně. Německo a Švýcarsko by měly nadále snižovat zpoždění, neboť u nich některé žádosti o relokaci zůstávají nevyřízené od loňského roku.

Kromě toho na základě výzvy ze strany Itálie by měla být s dotčenými členskými státy co nejdříve uzavřena nedořešená dvoustranná ujednání o dodatečných bezpečnostních pohovorech, aby mohly být relokace do těchto členských států okamžitě zahájeny. V tomto ohledu Komise vítá nejnovější přísliby, jež učinilo Estonsko, a očekává, že k prvnímu přemístění dojde brzy.

Jak se zmiňuje v předchozí zprávě, osoby, jež přijedou do 26. září 2017 6 , budou moci být stále ještě v rozumné lhůtě relokovány 7 , pokud splní kritéria způsobilosti. Proto musí členské státy nadále předkládat přísliby dalších potřebných míst, aby mohla Itálie zasílat žádosti o relokaci rovněž po uvedeném datu a ihned poté, co jsou způsobilí žadatelé registrováni a jejich případy připraveny. Při předkládání dalších příslibů by se měly členské státy (zejména Estonsko a Slovensko) vyvarovat přespříliš restriktivních preferencí, které Itálie téměř není schopna splnit. Kromě toho bude k bezproblémovému a účinnému provedení konečné fáze relokačního mechanismu nutně zapotřebí také pokročilé plánování a koordinace členských států s velkými měsíčními přísliby.

Relokace nezletilých osob bez doprovodu

Od prvních relokací nezletilých osob bez doprovodu z Itálie, k nimž došlo v květnu 2017, bylo z Itálie relokováno 31 nezletilých osob bez doprovodu – 26 do Nizozemska, dvě do Belgie, dvě do Norska a jedna do Německa. Kromě toho byl schválen další případ, k 59 dalším případům byly do členských států zaslány žádosti, více než 80 dalších případů je připraveno k podání a řada dalších je ve zpracování.

Pozitivní výsledky přináší koordinovaná činnost týmu Komise v Itálii, italských úřadů 8 a úřadu EASO. Prefekturám a kvesturám na Sicílii byl zaslán dvoustránkový přehled, v němž je krok po kroku vysvětlen postup relokace nezletilých osob bez doprovodu. Kromě toho byl na sicilskou kvesturu vyslán ambulantní tým úřadu EASO. Tento tým začal pracovat v polovině srpna a pomáhá s registrací nezletilých osob bez doprovodu, které jsou způsobilé k relokaci.

Vzhledem k tomu, že se celkové tempo registrace nezletilých osob bez doprovodu způsobilých k relokaci zvyšuje, očekává se, že v nadcházejících týdnech bude registrován značný počet těchto osob. Nadále je však zásadní, aby jak italské úřady, tak členské státy nadále zpracovávaly žádosti týkající se případů zranitelných osob a nezletilých osob bez doprovodu zcela přednostně. Některé členské státy (Německo) by navíc měly upustit od přísných preferencí týkajících se nezletilých osob bez doprovodu. Registrace a relokace nezletilých osob bez doprovodu, jež do Itálie přišly do 26. září, co nejdříve po jejich příchodu lze dosáhnout pouze tehdy, poskytnou-li všechny členské státy v nadcházejících týdnech svou naprostou podporu, mimo jiné prostřednictvím navýšených příslibů týkajících se nezletilých osob bez doprovodu.

Naléhavá opatření, která je třeba přijmout:

·Itálie musí zrychlit nejen identifikaci a registraci všech příchozích způsobilých žadatelů, a to i prostřednictvím informační kampaně úřadu EASO, ale také tempo, jímž zpracovává případy relokací. 

·Bezodkladně by měly proběhnout první relokace na Slovensko a do Estonska a Německo a Švýcarsko by měly nadále odpovídat na nevyřízené žádosti o relokaci a dodržovat lhůty dohodnuté v protokolu o relokaci.

·Vzhledem k tomu, že splnění relokační kvóty pro Itálii se blíží pouze Malta a Finsko, všechny ostatní členské státy by měly nadále předkládat přísliby nebo, je-li to nutné, své přísliby navýšit, aby mohli být relokování všichni způsobilí žadatelé.

·Některé členské státy (Estonsko, Francie, Slovensko) by se měly vyhnout přespříliš restriktivním preferencím a členské státy s vysokým podílem přidělených osob by navíc měly zajistit pokročilejší plánování a projevit flexibilitu, pokud jde o logistiku přemístění.

·Všechny členské státy by měly upřednostnit žádosti týkající se zranitelných žadatelů, zejména nezletilých osob bez doprovodu, vyhnout se přísným preferencím (Německo) a nadále pro ně dávat k dispozici dostatek míst ve svých příslibech.

3Přesídlování

Nadále je zaznamenáván pokrok při provádění závěrů ze dne 20. července 2015. Více než 75 % z 22 504 přesídlení dohodnutých v rámci závěrů již bylo dokončeno. Úsilí je stále namířeno převážně na přesídlování z Turecka v rámci prohlášení EU a Turecka ze dne 18. března 2016. Několik států s vysokými kvótami totiž již splnilo své závazky ohledně přesídlení v rámci závěrů z 20. července 2015 nebo má k jejich dosažení velmi blízko. Pokračuje však i přesídlování z dalších zemí, zejména Jordánska a Libanonu.

Ke dni 4. září 2017 bylo podle závěrů z 20. července 2015 přesídleno 17 305 osob do 22 států (Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko). Spadá sem úsilí členských států o přesídlení Syřanů z Turecka podle prohlášení EU a Turecka. Od 4. dubna 2016 bylo v rámci tohoto mechanismu z Turecka přesídleno 8 834 Syřanů, mimo jiné 1 028 Syřanů od posledního sledovaného období. Zbývající počet všech příslibů se nyní týká 20 687 Syřanů. V rámci prohlášení EU a Turecka byla prozatím provedena přesídlení do Belgie, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Německa, Nizozemska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Španělska a Švédska. Celkem 629 Syřanů z Turecka přesídlilo navíc od 4. dubna 2016 Norsko. Celkově bylo v rámci obou mechanismů EU od jejich zahájení přesídleno 22 518 osob.

Sedm členských států (Estonsko, Finsko, Irsko, Německo, Nizozemsko, Spojené království a Švédsko), jakož i tři přidružené země (Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko) již své přísliby podle závěrů z 20. července 2015 splnily. Nicméně devět členských států zatím podle tohoto mechanismu nepřesídlilo nikoho 9 a 13 členských států dosud neprovedlo žádné přesídlení v rámci prohlášení EU a Turecka 10 . Nicméně některé z těchto členských států přesídlení v rámci těchto mechanismů připravují. Malta provedla v červenci svou výběrovou misi do Turecka a Kypr by měl v nadcházejících týdnech přikročit k přesídlení v rámci prohlášení EU a Turecka. Dále potom Chorvatsko navýšilo své přísliby v rámci prohlášení EU a Turecka z 30 na 150 osob a na začátku října hodlá provést do Turecka ověřovací misi. Slovinsko předložilo UNHCR žádost o přesídlení 60 osob v rámci prohlášení EU a Turecka. Členské státy, jež vykazují výrazný rozpor mezi závazky, které učinily v rámci závěrů ze dne 20. července 2015, a jejich plněním, své závazky pravděpodobně nesplní, nezvýší-li výrazně své úsilí.

Členské státy uskutečňující přesídlení v rámci prohlášení EU a Turecka připravují další přesídlování, včetně misí do Turecka za účelem pohovorů s kandidáty na přesídlení. Delegace EU v Ankaře nadále zdůrazňuje UNHCR, jak je důležité posílat nové žádosti kandidátů také členským státům s menšími přísliby.

Souběžně s prováděním stávajících závazků v oblasti přesídlování z Turecka pokračují jednání o standardních operativních postupech pro dobrovolný program přijímání osob z humanitárních důvodů se zúčastněnými státy a s Tureckem. Cílem je dosáhnout co nejdříve dohody o těchto postupech.

Komise kvůli zajištění nepřetržité finanční podpory EU na přesídlování dne 4. července na 8. fóru o přesídlování a relokaci členské státy vyzvala, aby do 15. září 2017 předložily nové závazky v oblasti přesídlení na rok 2018. Toto financování je součástí pravidelného předkládání příslibů, které členským státům umožňuje využívat finanční prostředky EU na jejich činnosti v oblasti přesídlování. Představuje pokračování koordinovaného přístupu na úrovni EU v oblasti přesídlování a je základem budoucího rámce Unie pro přesídlování. Hlavní prioritou zůstává přesídlení Syřanů a jiných státních příslušníků třetích zemí z Turecka, kteří byli vysídleni v důsledku konfliktu v Sýrii. Vzhledem k dalším aspektům týkajícím se humanitární pomoci, ochrany a řízení migrace se členské státy zároveň vyzývají, aby z Libanonu a Jordánska, jakož i ze severní Afriky a Afrického rohu přesídlily osoby, které potřebují mezinárodní ochranu.

V souladu s akčním plánem ze 4. července 11 a v zájmu záchrany životů, snížení migračního tlaku na Libyi a poskytnutí alternativ k dalšímu nelegálnímu pohybu směrem do EU byly členské státy konkrétně vyzvány k tomu, aby se zaměřily alespoň na přesídlení omezeného počtu nejzranitelnějších osob z Libye, Egypta, Nigeru, Etiopie a Súdánu. V současné době je na přesídlování v roce 2018 vyčleněna celková částka 377,5 milionu EUR, z níž lze podpořit přesídlení nejméně 37 750 osob, které potřebují mezinárodní ochranu.

Komise v dopise všem ministrům vnitra ze dne 25. srpna na tuto výzvu navázala a vyzvala všechny členské státy, aby byly co nejvelkorysejší a zvýšily úsilí o přesídlování z Egypta, Libye, Nigeru, Etiopie a Súdánu a přispěly tak ke stabilizaci náročné situace v centrálním Středomoří a našemu společnému úsilí o záchranu životů, poskytnutí alternativ k nelegálnímu pohybu a současně zajistily pokračující přesídlování z Turecka a z Blízkého východu. Komise se těší na přísliby členských států a je připravena podpořit je finančně i prakticky.

Doporučení:

·členské státy, které dosud v rámci závěrů Rady ze dne 20. července 2015 neuskutečnily žádné přesídlení (Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Řecko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko), a ty, které nenahlásily žádný pokrok (Česká republika a Dánsko), by měly okamžitě zvýšit úsilí, aby dostály svým závazkům. Chorvatsko, Kypr, Malta a Slovinsko se vyzývají, aby pokračovaly ve svém úsilí provádět plánované přesídlování,

·členské státy se vyzývají, aby dále posílily své celkové úsilí, které v posledních dvou letech projevují, a předložily Komisi do 15. září 2017 ambiciózní závazky pro přesídlení na rok 2018.

4Další postup

V Řecku i v Itálii jsou stále ještě způsobilí žadatelé, kteří mají být relokováni do jiných členských států. Kromě těchto osob přijíždí do Itálie každý den noví způsobilí žadatelé. Itálie potřebuje větší podporu, aby se zmírnil její stávající migrační tlak. Nové způsobilé žadatele identifikuje kromě toho také Řecko, tudíž jsou stále zapotřebí další přísliby členských států týkající se relokace.

Komise vítá rozsudek ze dne 6. září 2017, v němž Soudní dvůr potvrdil platnost druhého rozhodnutí Rady o relokaci a zamítl žaloby podané Slovenskem a Maďarskem. Rozhodnutí Rady se vztahují na všechny způsobilé žadatele, kteří na území Itálie a Řecka přijdou do 26. září 2017. Osoby, které přišly do tohoto data a splňují všechny požadavky uvedené v rozhodnutích Rady, jsou proto způsobilé k relokaci a měly by být v rozumné lhůtě přemístěny do jiných členských států. Proto je klíčové, aby všechny členské státy, především Polsko, Maďarsko a Česká republika, jakož i ty, které ještě nevyčerpaly počet všech jim přidělených osob, zintenzivnily své úsilí a všechny způsobilé žadatele relokovaly jak z Řecka, tak z Itálie. To je nesmírně důležité hlavně pro Itálii, kam od začátku roku 2017 přijel obrovský počet žadatelů způsobilých k relokaci a další by mohli do 26. září ještě přibýt. Členské státy by tudíž měly nadále předkládat potřebné přísliby jak Itálii, tak Řecku. Komise bude i nadále poskytovat finanční podporu na relokaci všech způsobilých osob, jak stanoví rozhodnutí Rady.

Členské státy by souběžně s tím měly dále okamžitě zintenzivnit úsilí při plnění závazků týkajících se přesídlení, a to zejména ty členské státy, které dosud nikoho nepřesídlily, nebo ty, které povážlivě zaostávají za stanoveným cílem.

Všechny zúčastněné strany by se měly zaměřit na úplné provedení současných nouzových programů relokace a přesídlování. Zároveň je však v souladu se závěry neformálního setkání ministrů spravedlnosti a vnitra ze dne 6. července nutné přednostně pracovat na balíku legislativních návrhů s cílem zreformovat společný evropský azylový systém, jakož i dublinské nařízení, a to na bázi zásad solidarity a odpovědnosti.

(1)

  http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11130-2015-INIT/cs/pdf  

(2)

     Členské státy relokace odmítly, nasměrovaly k dublinskému řízení nebo vnitrostátnímu postupu Řecka 2 765 kandidátů na relokaci; v několika velmi ojedinělých případech žadatelé zemřeli; 2 632 zaregistrovaných žádostí nakonec řecká azylová služba členským státům nenabídla, protože byly většinou nasměrovány k dublinskému řízení či byly jinak shledány nezpůsobilými, zatímco některé žádosti ještě nebyly členských státům předloženy.

(3)

     Od března 2017 do 16. srpna 2017 přesměrovala řecká jednotka dublinského systému do relokačního programu 219 žadatelů o mezinárodní ochranu.

(4)

     Kromě specifické kvóty v rámci zbývajícího počtu 54 000.

(5)

     Ačkoli se v zásadě nevyžadují žádné dodatečné přísliby, potřeba dalších příslibů se může zvýšit v případě zamítnutí některých dublinských žádostí týkajících se nezletilých osob bez doprovodu, které byly zaslány ostatním členským státům.

(6)

     Konečné datum příslušných rozhodnutí Rady o relokaci.

(7)

     V rámci lhůt stanovených v článku 5 rozhodnutí Rady o relokaci.

(8)

Italské Ministerstvo vnitra, Ministerstvo spravedlnosti a místní orgány, zejména na Sicílii a v Římě.

(9)

     Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Malta, Polsko, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Slovinsko.

(10)

     Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Maďarsko, Malta, Polsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Spojené království.

(11)

     SEC(2017) 339.


V Bruselu dne 6.9.2017

COM(2017) 465 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Patnáctá zpráva o relokaci a přesídlování


Příloha 1: Relokace z Řecka do 4. září 2017

Členský stát

Oficiálně přislíbeno 1

Skutečně relokováno

Závazek právně stanovený v rozhodnutích Rady 2

Rakousko 3

1 491

Belgie

955

677

2 415

Bulharsko

860

50

831

Chorvatsko

160

60

594

Kypr

145

96

181

Česká republika

30

12

1 655

Estonsko

382

141

204

Finsko

1 349

1 196

1 299

Francie

5 770

3 948

12 599

Německo

6 240

4 447

17 209

Maďarsko

988

Island

Irsko

1 132

487

240

Lotyšsko

363

294

295

Lichtenštejnsko

10

10

Litva

830

355

420

Lucembursko

298

271

309

Malta

138

101

78

Nizozemsko

1 850

1 595

3 797

Norsko

685

693

Polsko

65

4 321

Portugalsko

1 630

1 116

1 778

Rumunsko

1 152

682

2 572

Slovensko

50

16

652

Slovinsko

311

172

349

Španělsko

1 875

1 089

6 647

Švédsko 4

2 378

1 392

2 378

Švýcarsko

630

344

CELKEM

29 288

19 244

63 302

(1)

Předáno prostřednictvím sítě DubliNet podle čl. 5 odst. 2 rozhodnutí Rady.

(2)

Tento údaj nezahrnuje přibližně 8 000 osob, které je třeba ještě přidělit podle prvního rozhodnutí Rady, a kvóty v rámci počtu 54 000.

(3)

     Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2016/408 ze dne 10. března 2016 o dočasném pozastavení relokace v rozsahu 30 % žadatelů přidělených Rakousku podle rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.

(4)

     Rozhodnutí Rady (EU) 2016/946 ze dne 9. června 2016, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Švédska v souladu s článkem 9 rozhodnutí (EU) 2015/1523 a článkem 9 rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterými se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.


V Bruselu dne 6.9.2017

COM(2017) 465 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Patnáctá zpráva o relokaci a přesídlování




Příloha 2: Relokace z Itálie do 4. září 2017

Členský stát

Oficiálně přislíbeno 1

Skutečně relokováno

Závazek právně stanovený v rozhodnutích Rady 2

Rakousko 3

50

15

462

Belgie

390

259

1 397

Bulharsko

160

471

Chorvatsko

86

18

374

Kypr

60

34

139

Česká republika

20

1 036

Estonsko

14

125

Finsko

779

755

779

Francie

1 170

330

7 115

Německo

6 010

3 405

10 327

Maďarsko

306

Island

Irsko

20

360

Lotyšsko

264

27

186

Lichtenštejnsko

Litva

200

27

251

Lucembursko

210

111

248

Malta

67

47

53

Nizozemsko

875

762

2 150

Norsko

815

815

Polsko

35

1 861

Portugalsko

588

299

1 173

Rumunsko

800

45

1 608

Slovensko

10

250

Slovinsko

195

45

218

Španělsko

625

168

2 676

Švédsko 4

1 399

511

1 388

Švýcarsko

900

778

CELKEM

15 742

8 451

34 953

(1)

Předáno prostřednictvím sítě DubliNet podle čl. 5 odst. 2 rozhodnutí Rady.

(2)

Tento údaj nezahrnuje přibližně 8 000 osob, které je třeba ještě přidělit podle prvního rozhodnutí Rady, a kvóty v rámci počtu 54 000.

(3)

     Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2016/408 ze dne 10. března 2016 o dočasném pozastavení relokace v rozsahu 30 % žadatelů přidělených Rakousku podle rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.

(4)

     Rozhodnutí Rady (EU) 2016/946 ze dne 9. června 2016, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Švédska v souladu s článkem 9 rozhodnutí (EU) 2015/1523 a článkem 9 rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterými se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.


V Bruselu dne 6.9.2017

COM(2017) 465 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Patnáctá zpráva o relokaci a přesídlování


Příloha 3: Relokace z Itálie a Řecka do 4. září 2017

Členský stát

Skutečně relokováno z Itálie

Skutečně relokováno z Řecka

Skutečně relokováno celkem

Závazek právně stanovený v rozhodnutích Rady 1

Rakousko 2

15

15

1 953

Belgie

259

677

936

3 812

Bulharsko

50

50

1 302

Chorvatsko

18

60

78

968

Kypr

34

96

130

320

Česká republika

12

12

2 691

Estonsko

141

141

329

Finsko

755

1 196

1 951

2 078

Francie

330

3 948

4 278

19 714

Německo

3 405

4 447

7 852

27 536

Maďarsko

0

1 294

Island

0

Irsko

487

487

600

Lotyšsko

27

294

321

481

Lichtenštejnsko

10

10

Litva

27

355

382

671

Lucembursko

111

271

382

557

Malta

47

101

148

131

Nizozemsko

762

1 595

2 357

5 947

Norsko

815

693

1 508

Polsko

0

6 182

Portugalsko

299

1 116

1 415

2 951

Rumunsko

45

682

727

4 180

Slovensko

16

16

902

Slovinsko

45

172

217

567

Španělsko

168

1 089

1 257

9 323

Švédsko 3

511

1 392

1 903

3 766

Švýcarsko

778

344

1 122

CELKEM

8 451

19 244

27 695

98 255

(1)

Tento údaj nezahrnuje přibližně 8 000 osob, které je třeba ještě přidělit podle prvního rozhodnutí Rady, a kvóty v rámci počtu 54 000.

(2)

     Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2016/408 ze dne 10. března 2016 o dočasném pozastavení relokace v rozsahu 30 % žadatelů přidělených Rakousku podle rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.

(3)

     Rozhodnutí Rady (EU) 2016/946 ze dne 9. června 2016, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Švédska v souladu s článkem 9 rozhodnutí (EU) 2015/1523 a článkem 9 rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterými se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.


V Bruselu dne 6.9.2017

COM(2017) 465 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Patnáctá zpráva o relokaci a přesídlování







Příloha 4: Přesídlení – stav ke 4. září 2017, podle závěrů z 20. července 2015
a podle „mechanismu 1:1“ s Tureckem (v platnosti od 4. dubna 2016)

Členský stát /
přidružený stát

Přísliby učiněné v rámci programu z 20. července 2015

Celkem přesídleno v rámci programu z 20. července 2015, včetně mechanismu 1:1 s Tureckem

Třetí země, ze které k přesídlení došlo

Rakousko

1 900

1 830

Libanon: 886; Jordánsko: 614; Turecko: 329 (z toho 152 podle mechanismu 1:1); Irák: 1

Belgie

1 100

905

Libanon: 448; Turecko: 708 podle mechanismu 1:1 (z toho 245 v rámci programu z 20. července a 463 nad rámec programu z 20. července 1 ); Turecko: 4; Jordánsko: 184; Egypt: 24

Bulharsko

50

0

Chorvatsko

150

0

Kypr

69

0

Česká republika

400

52

Libanon: 32; Jordánsko: 20

Dánsko

1 000

481

Libanon, Uganda

Estonsko

20

20

Turecko: 20 podle mechanismu 1:1

Finsko

293

293 2

Turecko: 754 3 podle mechanismu 1:1, nad rámec programu z 20. července; Libanon: 282; Egypt: 7; Jordánsko: 4

Francie

2 375

1 965

Libanon: 1 062; Turecko: 926 podle mechanismu 1:1 (z toho 228 v rámci programu z 20. července a 698 nad rámec programu z 20. července 4 ); Jordánsko: 539; Irák: 8; ostatní: 128

Německo

1 600

1 600

Turecko: 2 903 podle mechanismu 1:1 (z toho 1 600 v rámci programu z 20. července a 1 303 nad rámec programu z 20. července)

Řecko

354

0

Maďarsko

Island

50

50 5

Libanon

Irsko

520

520 6

Libanon

Itálie

1 989

1 152

Libanon: 708; Turecko: 291 podle mechanismu 1:1; Jordánsko: 53; Sýrie: 52; Súdán: 48

Lotyšsko

50

25

Turecko: 25 podle mechanismu 1:1

Lichtenštejnsko

20

20

Turecko

Litva

70

28

Turecko: 28 podle mechanismu 1:1

Lucembursko

30

26

Libanon: 26; Turecko: 141 podle mechanismu 1:1, nad rámec programu z 20. července 7

Malta

14

0

Nizozemsko

1 000

1 000

Turecko: 1 942 podle mechanismu 1:1 (z toho 556 v rámci programu z 20. července a 1 386 nad rámec tohoto programu); Turecko 7; Libanon: 341; Keňa: 70; Etiopie: 8; Jordánsko: 7; Libye: 4; Izrael: 2; Irák, Maroko, Egypt, Saúdská Arábie, Sýrie: 1

Norsko

3 500

3 421

Libanon: 2 624; Turecko: 540; Jordánsko: 257

Polsko

900

0

Portugalsko

191

76

Egypt: 63; Turecko: 12 podle mechanismu 1:1; Maroko: 1

Rumunsko

80

0 8

Turecko: 11 podle mechanismu 1:1, nad rámec programu z 20. července

Slovensko

100

0

Slovinsko

20

0

Španělsko

1 449

631

Libanon: 436; Turecko: 195 podle mechanismu 1:1

Švédsko

491

491

Turecko: 726 podle mechanismu 1:1 (z toho 269 v rámci programu z 20. července); Súdán: 124; Keňa: 80; Libanon: 8; Irák: 8; Egypt: 1; Jordánsko: 1 

Švýcarsko

519

519

Libanon: 431; Sýrie: 88

Spojené království

2 200

2 200

Jordánsko, Libanon, Turecko, Egypt, Irák a další

CELKEM

22 504

17 305

 

Podle mechanismu 1:1 bylo z Turecka přesídleno celkem 8 834 osob: 3 621 prostřednictvím programu z 20. července 2015 a 5 213 nad jeho rámec

(1)

463 Syřanů přesídlených z Turecka nad rámec programu z 20. července 2015 se započítává podle rozhodnutí Rady 2016/1754.

(2)

Tento počet nezahrnuje 754 Syřanů přesídlených z Turecka podle mechanismu 1:1.

(3)

 Ze 754 Syřanů přesídlených z Turecka bylo 11 přesídleno podle vnitrostátního programu přesídlení a 743 se započítává podle rozhodnutí Rady (EU) 2016/1754.

(4)

698 Syřanů přesídlených z Turecka nad rámec programu z 20. července 2015 se započítává podle rozhodnutí Rady (EU) 2016/1754.

(5)

Island přesídlil celkem 97 osob; všechny z Libanonu.

(6)

Irsko navíc v tomtéž období v rámci svého vnitrostátního programu přesídlení přijalo 265 osob, které potřebovaly mezinárodní ochranu.

(7)

141 Syřanů přesídlených z Turecka nad rámec programu z 20. července 2015 se započítává podle rozhodnutí Rady (EU) 2016/1754.

(8)

 V rámci programu z 20. července 2015 bylo vybráno 19 syrských uprchlíků, kteří čekají na transfer.