22.9.2005   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 234/26


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, které pozměňuje nařízení (EC) č. 999/2001 o pravidlech prevence, kontroly a potírání některých přenosných spongiformních encefalopatií

COM(2004) 775 final – 2004/0270 (COD)

(2005/C 234/07)

Dne 16. prosince 2004 se Rada rozhodla v souladu s článkem 152 Smlouvy o založení Evropského společenství konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor v otázce výše uvedené.

Specializovaná sekce „Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí“, která odpovídala za přípravu aktivit Výboru v této věci, schválila své stanovisko dne 17. února 2005. Zpravodajem byl pan CHIRIACO.

Evropský hospodářský a sociální výbor přijal na svém 415. plenárním zasedání (jednání dne 9. března 2005) následující stanovisko 130 hlasy pro, žádný člen nehlasoval proti; 3 členové se hlasování zdrželi.

1.   Shrnutí návrhu Komise

1.1

Hlavními navrhovanými změnami nařízení o prevenci, kontrole a potírání některých TSE (přenosných spongiformních encefalopatií) jsou:

prodloužení období přechodných opatření, již jednou prodlouženého v roce 2003 (1), o další dva roky;

posílení některých preventivních opatření (zahrnout jelenovité, podporovat výběr ovcí resistentních vůči TSE pomocí harmonizovaných chovných programů, uvedení nařízení do souladu s nařízením 1774/2002 o zdravotních pravidlech pro vedlejší produkty živočišného původu a zakázat porážení vháněním plynu do lebeční dutiny);

rozšíření omezení pohybu zvířat i na ovčí a kozí plemena;

na jedné straně omezit přístup na trh surovým materiálům určeným k výrobě dikalcium fosfátu; na straně druhé, rozšířit výjimku, kterou má nyní mléko určené pro lidskou spotřebu, i na ostatní druhy mléka;

sjednocení právního základu pro kontroly ve třetích zemích.

2.   Obecné připomínky

2.1

Přestože EHSV již dříve vyjádřil výhrady vůči opakovaným prodloužením (2), bere na vědomí potřebu mezinárodní harmonizace na úrovni Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE) podle kritérií definovaných Komisí k hodnocení rizika.

2.2

Praktická zkušenost na evropské úrovni ukázala, že stávající klasifikace do pěti kategorií, založená spíše na zaznamenaných případech než na riziku, zvýhodňuje země provádějící méně přísné kontroly a znevýhodňuje země s přísnými kontrolami, v jejichž důsledku dochází k odhalování případů onemocnění. Případy zjištěné v poslední době v Japonsku, Kanadě a Spojených státech přispějí k urychlenému uzavření dohod o zlepšení metodologie v rámci OIE, pravděpodobně v květnu roku 2005.

2.3

Výbor nicméně musí opakovat své dřívější doporučení: pokud by bylo nemožné dojít na mezinárodní úrovni k jednomyslnému souhlasu ohledně společných pravidel řízení rizik, musela by z toho Evropská unie vyvodit závěry a sama zavést nezbytná nařízení bez ohledu na obtíže, které to může přivodit v WTO při obchodování se třetími zeměmi. Nedostatek mezinárodní podpory a časová náročnost jednání nesmějí vést k odkladům při zavádění opatření, která jsou považována za nezbytná v rámci spolupráce EU.

2.4

Výbor podporuje skutečnost, že Komise využila příležitost, kterou nabízí toto prodloužení, k provedení úprav, jejichž smyslem je posílit preventivní opatření, podpořit výběrové programy a rozšířit omezení pohybu a kontroly, zejména vzhledem ke třetím zemím.

3.   Konkrétní připomínky

3.1

Zařazení jelenovitých je zcela příhodné.

3.2

Sjednocení právního základu harmonizovaného chovnému programu, který již poskytuje nadějné výsledky, umožní vyvinout výběr resistentních ovčích plemen.

3.3

Dosažení shody s nařízením 1774/2002 je nezbytné z hlediska právní konsistence.

3.4

Vhánění plynu do lebeční dutiny, již zakázané u dovážených zvířat, je nyní výslovně zakázáno při porážkách prováděných v EU, což zjevně přispívá k lepší ochraně proti nebezpečí kontaminace.

3.5

Nařízení upravující omezení pohybu hovězího dobytku bylo správně rozšířeno na zvířata zasažená svědivkou.

3.6

Výbor vítá rozšíření pole působnosti u opatření týkajících se uvádění na trh a vývozu hovězího dobytka, ovcí a koz, jejich spermatu, embrií a vajíček na další živočišné druhy a dále omezení surovin k výrobě dikalcium fosfátu ve shodě s doporučeními vědeckého řídícího výboru.

3.7

Výbor považuje za nezbytné sjednotit z právního hlediska možnosti inspekcí ve třetích zemích, aby bylo možné zhodnotit zkušenosti získané v této oblasti na evropské úrovni, doporučuje však zároveň uvolnění finančních a lidských zdrojů, které jsou pro tento účel nezbytné.

V Bruselu dne 9. března 2005.

Předsedkyně

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Zpravodaj pan Nielsen, Úř. věst. C 208 ze dne 3. září 2003.

(2)  Tamtéž.