EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Partnerství pro demokracii a sdílenou prosperitu s jižním Středomořím

Komise představuje hlavní prvky nového partnerství mezi Evropskou unií a zeměmi jižního Středomoří. Cílem tohoto partnerství je pomoci zemím, které se pouští do hospodářských a politických reforem, jež mají přispět k většímu dodržování lidských práv a svobod.

AKT

Společné sdělení Evropské Radě, Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 8. března 2011 – „Partnerství pro demokracii a sdílenou prosperitu s jižním Středomořím“ (KOM(2011) 200 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Nová strategie spolupráce má umožnit Evropské unii (EU) posílit podporu zemím jižního Středomoří, které provádějí politické a hospodářské reformy.

Toto obnovené partnerství musí být založeno na výsledcích barcelonského procesu a Unie pro Středomoří. Partneři z oblasti jižního Středomoří musí být ochotni prohloubit jejich politickou spolupráci, a to včetně vnější a bezpečnostní politiky. Musí prokázat svou schopnost dodržovat lidská práva a demokratické postupy.

Strategie musí být vedena na základě diferencovaného přístupu tak, aby odpovídala potřebám každé země. Tempo provádění reforem musí mít vliv na výši finanční podpory a na možnost získat rozšířený status v evropsko-středomořských dohodách o přidružení.

Podpora demokracie

Reformy, které EU podporuje přednostně, se týkají fungování veřejné správy, politických postupů a rozpočtových systémů, dále boje s korupcí a nezákonnými finančními toky.

Strategie partnery také zavazuje ke zlepšení sociálního dialogu a posílení úlohy občanské společnosti, zejména zřízením nástroje sousedství pro občanskou společnost.

Zlepšit mobilitu osob

Partneři musí zavést rámce spolupráce na podporu mobility osob (zejména v oblasti vízové politiky a legálního přistěhovalectví, migrace v rámci sezónních prací, řízení remitencí, programů pro návrat a opětovné začlenění atd.).

Navíc EU předpokládá akce na podporu kapacit partnerů při řízení migračních toků, integrace migrantů nebo bezpečnosti na hranicích (boj proti nezákonnému přistěhovalectví, obchodování s lidmi, přeshraniční kriminalitě a korupci atd.).

Podpořit hospodářský rozvoj s ohledem na začleňování

Strategie musí přispět ke stanovení nezbytných hospodářských a sociálních reforem pro zlepšení hospodářské stability a vytváření pracovních míst v partnerských zemích.

Komise stanovuje vedlejší priority týkající se kvality vzdělávacích systémů, právních předpisů na podporu malých a středních podniků, integrace obchodu v regionálním měřítku a evropsko-středomořské spolupráce v oblasti průmyslu.

Podpořit obchod a investice

Zlepšení situace v obchodním prostředí je nezbytné pro dobrý rozvoj obchodu a přímých zahraničních investic. Strategie proto musí podpořit posílení právního státu a soudní moci, boj s korupcí a reformu správních postupů.

EU uzavřela obchodní dohody se všemi středomořskými partnery (kromě Sýrie). Tyto dohody musí být provázeny řadou opatření, optimálně přizpůsobených každé zemi, v oblasti:

  • zemědělských produktů a rybolovu;
  • shody průmyslových produktů;
  • liberalizace obchodu službami;
  • celoevropsko-středomořských preferenčních pravidel původu.

Obnovené partnerství by mělo vést k uzavírání obsáhlých a komplexních dohod o volném obchodu * s cílem vytvořit zóny volného obchodu.

Posílení odvětvové spolupráce

Musí být zahájeny nové iniciativy spolupráce, zejména v odvětví:

  • energetiky, přijetím společného přístupu k zajištění bezpečnosti zásobování energií a výrobě energie z obnovitelných zdrojů;
  • zemědělství, zajišťování a bezpečnosti potravin;
  • vzdělávání a odborné přípravy, zejména pro boj s negramotností a rozvíjení programů výměny studentů;
  • letecké a námořní bezpečnosti;
  • informačních a komunikačních technologií zlepšením platného právního rámce a podmínek hospodářské soutěže.

Finanční pomoc

Finanční priority Evropské politiky sousedství musí být po přijetí strategie přesměrovány. Finanční pomoc je třeba zvýšit a diverzifikovat, také pokud jde o přístup k financování ze strany mezinárodních finančních institucí, Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Evropské investiční banky (EIB) (DE) (EN) (FR).

Navíc EU může poskytnout makroekonomickou pomoc partnerům dotčeným mezinárodní finanční krizí.

Klíčové pojmy

  • Obsáhlá a komplexní dohoda o volném obchodu: obchodní dohoda, která se vztahuje na velký počet oblastí a prostřednictvím sbližování předpisů má usnadnit obchodování mezi státy. Dohody tohoto typu mají částečně otevřít vnitřní trh EU třetím zemím. V současné době jsou nabízeny pouze zemím Evropské politiky sousedství.

Poslední aktualizace: 27.06.2011

Top