EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Možnosti spolupráce s Hongkongem a Macaem (2007–2013)

Komise hodnotí vztahy mezi Evropskou unií (EU) a oběma zvláštními administrativními oblastmi ČLR, tedy Hongkongem a Macaem, ve snaze zlepšit a prohloubit vzájemnou spolupráci. Tato spolupráce v sedmi hlavních oblastech pomůže prohloubit vztahy mezi EU a Čínou.

AKT

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 25. října 2006 nazvané „Evropská unie, Hongkong a Macao: možnosti spolupráce na období 2007–2013“ (KOM(2006) 648 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Vztahy spolupráce mezi Evropskou unií a zvláštními administrativními oblastmi Hongkongu a Macaa spočívají hlavně na činnostech v oblasti hospodářské, obchodní a finanční.

Od navrácení Hongkongu a Macaa pod čínskou správu se obě oblasti řídí zásadou „jedna země, dva systémy“. Jejich vlády totiž mají velkou autonomii v oblasti obchodu, daní, financí a regulace, jakož i vlastní systém soudnictví a tržní ekonomiky. Jsou také členy mezinárodních organizací, jako je Světová obchodní organizace (WTO) a Světová celní organizace (WCO).

Prohloubit spolupráci

Oblast Hongkongu je hlavním centrem námořní a letecké dopravy v Asii. Je to významný obchodní partner EU; mají zde sídlo tisíce evropských podniků a občanů. Pokud jde o diplomatickou přítomnost, má EU v Hongkongu vedle diplomatických a obchodních misí členských států i své stálé zastoupení a obchodní komoru.

Vztahy spolupráce mezi EU a Hongkongem spočívají na řadě dohod v oblasti:

  • obchodu, v rámci mnohostranných závazků WTO;
  • celní spolupráce, zejména s cílem bojovat proti podvodům a padělatelství;
  • readmise osob s nedovoleným pobytem.

Spolupráce se však musí prohloubit v oblastech právních předpisů pro hospodářskou soutěž a ochranu práv duševního vlastnictví.

EU je třetím největším obchodním partnerem Macaa. Úzké vazby na portugalskou kulturu přispívají k pevným vztahům spolupráce.

V roce 1992 uzavřela EU s Macaem dohodu o obchodu a spolupráci, která sloužila jako rámec financování projektů v různých oblastech (vzdělávání, cestovní ruch, program evropských studií, služby, spravedlnost atd.), a readmisní dohodu, která byla podepsána v roce 2002.

Nové oblasti spolupráce

Partneři uvádějí řadu priorit, jež mají prohloubit vzájemnou spolupráci. EU by měla rozšířit a prohloubit rozsah svého zapojení v probíhající trojstranné spolupráci mezi Hongkongem, Macaem a pevninskou Čínou.

V oblasti obchodu a cel je třeba:

  • zlepšit výměnu informací a koordinaci v oblasti bilaterálního a multilaterálního obchodu;
  • posílit ochranu práv duševního vlastnictví, boj proti pašování a bezpečnost námořní dopravy;
  • rozvíjet výměnu osvědčených postupů týkajících se politiky hospodářské soutěže a veřejných zakázek;
  • podporovat podniky a informovat je o možnostech přístupu na trhy, zejména ve prospěch malých a středních podniků (MSP);
  • podporovat výměny mezi vysokými školami, zejména v oblasti odborné přípravy na řízení podniků.

Partneři se také shodli na potřebě dodat novou energii vzájemné finanční spolupráci, a to prostřednictvím dialogu a konvergence týkající se otázek finanční regulace (investiční fondy, právo společností atd.). Spolupráce také musí přispívat k plnění zásad řádné finanční správy, aby se podpořilo podnikatelské prostředí, růst a zaměstnanost.

Také musí pokročit spolupráce v oblasti imigrace a výměn mezi vysokými školami.

V oblasti dopravy je nutné prohloubit spolupráci v otázkách bezpečnosti a regulace námořních předpisů. Partneři sdílejí společné zájmy také v oblasti právní jistoty pro provozovatele letecké dopravy a civilního letectví.

Je třeba provádět činnosti na zlepšení ochrany zdraví, bezpečnosti potravin a výrobků, podporovat zavedení systémů včasného varování pro potraviny a dodržovat evropské bezpečnostní normy.

Další úsilí se musí zaměřit na ochranu životního prostředí, zejména na boj proti znečištění ovzduší a vody a na snížení průmyslových emisí.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Společná zpráva Radě a Evropskému parlamentu: výroční zpráva o Hongkongu za rok 2010 (KOM(2011) 204 v konečném znění – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku)

Společná zpráva Radě a Evropskému parlamentu: výroční zpráva o Macau za rok 2010 (KOM(2011) 205 v konečném znění – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku)

See also

  • Evropská služba pro vnější činnost, Hongkong (EN) (FR) a Macao (EN) (FR)

Poslední aktualizace: 18.10.2011

Top