EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Úmluva Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci v zemích postižených suchem

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Úmluva Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem a/nebo desertifikací, zejména v Africe

Rozhodnutí Rady 98/216/ES – uzavření úmluvy Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci jménem Evropského společenství

CO JE CÍLEM ÚMLUVY A ROZHODNUTÍ?

  • Úmluva Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci (UNCCD) je jedinou právně závaznou mezinárodní dohodou, která spojuje životní prostředí a rozvoj s udržitelným využíváním půdy. Zaměřuje se konkrétně na suché, polosuché a suché subhumidní oblasti, kde se nacházejí některé ze světově nejvíce ohrožených ekosystémů a populací.
  • Rozhodnutím se ratifikuje úmluva UNCCD jménem Evropského společenství (nyní EU).

KLÍČOVÉ BODY

  • Cílem úmluvy UNCCD je boj proti desertifikaci a zmírnění důsledků sucha v zemích postižených vážným suchem nebo desertifikací, zejména v Africe, účinnými akcemi na všech úrovních. Tato opatření jsou podporovaná mezinárodní spoluprací a partnerskými dohodami.
  • Úmluva UNCCD se skládá ze 40 článků a pěti příloh, které stanoví opatření pro provedení úmluvy v Africe, Asii, Latinské Americe, Karibiku, severním Středomoří a ve střední a východní Evropě.
  • Desertifikace vzniká především v důsledku lidské činnosti a proměnlivosti klimatu. Neznamená rozpínání současných pouštních oblastí. Je výsledkem výjimečné zranitelnosti ekosystémů v suchých oblastech, pokud jde o nadužívání a nevhodné využívání půdy. Chudoba, politická nestabilita, odlesňování, nadměrné spásání a špatné postupy zavlažování jsou faktory, které mají nepříznivý dopad na produktivitu půdy.

Opatření podle úmluvy UNCCD zaměřená na boj proti desertifikaci

  • Mezi tato opatření patří akce na podporu integrovaného využívání půdy v suchých, polosuchých a suchých subhumidních oblastech za účelem:
    • prevence a/nebo omezení degradace půdy,
    • opětovného zúrodnění zčásti degradované půdy,
    • rekultivace desertifikovaných oblastí.
  • Úmluva UNCCD je prováděna prostřednictvím vnitrostátních, subregionálních a regionálních programů, které jsou navrženy tak, aby tvořily nedílnou část vnitrostátní politiky udržitelného rozvoje dané země. Jsou aktualizovány v rámci probíhajícího participativního postupu s ohledem na činnost v praxi a výsledky výzkumu.
  • Místní komunity hrají klíčovou roli při formulaci a provádění těchto akčních programů, protože jsou závislé na půdě.
  • Pro provádění UNCCD je nezbytná užší mezinárodní spolupráce mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi. Vlády zemí postižených desertifikací si však ponechávají odpovědnost za tvorbu vstřícného prostředí, které pomůže místním populacím, aby samy ukončily proces degradace půdy. Vlády musí provést politicky citlivé změny, například:
    • větší decentralizaci rozhodování,
    • vylepšit systémy vlastnických vztahů k půdě a
    • posílit postavení žen a zemědělců.

Financování

Úmluva UNCCD nemá centralizovaný finanční mechanismus pro projekty, existuje ale Globální mechanismus, který má pomoci mobilizovat značné finanční zdroje ze stávajících zdrojů a racionalizovat a zlepšit jejich řízení.

Správa

Konference smluvních stran je vrcholným subjektem úmluvy. Je odpovědná za přijímání rozhodnutí potřebných k podpoře účinného provádění úmluvy. EU je na konferenci smluvních stran zastupovaná Evropskou komisí v případě záležitostí spadajících do pravomocí EU.

V říjnu 2001 zřídilo páté zasedání Konference smluvních stran pomocný subjekt, Výbor pro přezkum provádění úmluvy (známý jako CRIC). Výbor přezkoumává a analyzuje vnitrostátní zprávy o pokroku v provádění úmluvy, které Konferenci smluvních stran předložili smluvní strany a pozorovatelé. Cílem výboru je použít tyto přezkumy a analýzy ke zlepšení soudržnosti, dopadu a účinnosti politik a programů za účelem obnovení agroekonomické rovnováhy v suchých oblastech.

Vědecké a technologické poradenství

Výbor pro vědu a technologii poskytuje Konferenci smluvních stran informace a poradenství o vědeckých a technologických záležitostech v souvislosti s bojem proti desertifikaci a zmírněním dopadů sucha. Tvoří jej zástupci vlád příslušní v dané odborné oblasti.

Strategický rámec

Strategický rámec UNCCD na období 2018–2030 představuje globální závazek k dosažení neutrality v oblasti degradace půdy (LDN) za účelem obnovy produktivity rozlehlých oblastí degradované půdy, zlepšení živobytí více než 1,3 miliardy lidí a snížení dopadů sucha na zranitelné populace.

ODKDY VSTUPUJÍ ROZHODNUTÍ A ÚMLUVA V PLATNOST?

Úmluva byla vypracována na Konferenci OSN o lidském prostředí v Riu de Janeiru v roce 1992, byla podepsána v roce 1994 a vstoupila v platnost dne 26. prosince 1996. Úmluvu, která je právně závazným nástrojem, dosud ratifikovalo 195 smluvních stran.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Úmluva Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem a/nebo desertifikací, zejména v Africe – Prohlášení Evropského společenství v souladu s čl. 34 odst. 2 a 3 Úmluvy Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci v zemích vážně zasažených suchem a/nebo desertifikací, zejména v Africe (Úř. věst. L 83, 19.3.1998, s. 3–35)

Rozhodnutí Rady 98/216/ES ze dne 9. března 1998, kterým se jménem Evropského společenství uzavírá Úmluva Organizace spojených národů o boji proti desertifikaci v zemích vážně postižených suchem a/nebo desertifikaci, zejména v Africe (Úř. věst. L 83, 19.3.1998, s. 1–2)

Poslední aktualizace 24.07.2019

Top