EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obecné zásady EU v otázce trestu smrti

Tyto obecné zásady představují cíle a součásti politiky Evropské unie (EU) o všeobecném zrušení trestu smrti. Tam, kde je zrušení odmítáno, prosazuje EU používání minimálních norem v souvislosti s trestem smrti.

AKT

Obecné zásady EU týkající se trestu smrti: revidované a aktualizované znění. Rada pro obecné záležitosti dne 16. června 2008 (nebyly zveřejněny v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Podpisem 13. protokolu k Evropské úmluvě o lidských právech (ECHR) se všechny země Evropské unie (EU) zavázaly k trvalému zrušení trestu smrti za všech okolností. Zavázaly se též k uplatňování Listiny základních práv EU, přičemž „nikdo nesmí být odsouzen k trestu smrti ani popraven“.

Pro zvýšení dodržování lidských práv a posílení lidské důstojnosti ve třetích zemí má EU tyto cíle, které jsou nedílnou součástí její politiky v oblasti lidských práv:

  • usilovat o všeobecné zrušení trestu smrti a v případě potřeby bezodkladně vyhlásit moratorium na používání trestu smrti s cílem jeho zrušení;
  • požadovat, aby v zemích, kde trest smrti dosud existuje, bylo jeho používání postupně omezováno, a trvat na tom, aby se trest smrti vykonával v souladu s minimálními normami; zároveň usilovat o získání přesných informací o přesném počtu osob odsouzených k trestu smrti a popravených.

Pracovní metoda

Klíčové prvky přístupu EU zahrnují obecné demarše, kdy bude otázka trestu smrti nadnesena v dialozích a při konzultacích se třetími zeměmi. Při tom se bude pozornost věnovat tomu:

  • zda má dotyčná země řádně fungující a otevřený soudní systém;
  • zda se dotyčná země mezinárodně zavázala nepoužívat trest smrti;
  • jak se vyvíjí politika v oblasti trestu smrti;
  • zda se o situaci v oblasti lidských práv informuje relevantními mezinárodními mechanismy.

EU může v závislosti na případu, v individuálních případech, kdy se dozví o porušování minimálních norem, vydávat i zvláštní demarše.

Dále bude EU působit na základě zpráv o lidských právech od vedoucích misí EU, které by měly zahrnovat analýzu uplatňování a používání trestu smrti v dotčených zemích a hodnocení účinku aktivit EU.

Cílem EU je vybízet třetí země, aby zrušily trest smrti, tím, že bude podporovat přistoupení k Druhému opčnímu protokolu k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech. V případech, kde to možné není, bude i nadále usilovat o splnění svého cíle pomocí jiných iniciativ, například:

  • bude povzbuzovat státy, aby ratifikovaly jiné mezinárodní dohody v oblasti lidských práv, zejména ty, které se týkají trestu smrti;
  • podporovat dvoustrannou a mnohostrannou spolupráci s cílem zavést spravedlivé a nestranné soudní projednávání trestních záležitostí.

EU bude na otázku trestu smrti též upozorňovat na příslušných mnohostranných fórech v iniciativách zaměřených na vyhlášení moratoria na používání trestu smrti a jeho konečné zrušení. Dále bude podporovat příslušné mezinárodní organizace, aby učinily vhodné kroky, které by povzbudily státy k ratifikaci a dodržování mezinárodních smluv a norem týkajících se trestu smrti.

Minimální normy

Ve státech trvajících na zachování trestu smrti bude EU prosazovat dodržování těchto minimálních norem:

  • ukládat trest smrti pouze za nejzávažnější úmyslné a násilné trestné činy;
  • ukládat trest smrti pouze za trestný čin, u něhož byl trest smrti stanoven v době jeho spáchání, pokud po spáchání trestného činu zákon stanoví uložení lehčího trestu, musí být použito toto ustanovení;
  • neukládat trest smrti osobám, které v době spáchání trestného činu byly mladší 18 let, těhotným ženám, matkám novorozenců nebo duševně nemocným osobám;
  • vyžadovat jasné a přesvědčivé důkazy a spravedlivý proces, kde se obžalovaný může opřít o právní pomoc;
  • poskytnout právo na odvolání k soudu vyššího stupně a právo podat individuální stížnost; každý, kdo je odsouzen k trestu smrti, má právo požádat o změnu trestu;
  • vykonávat trest smrti tak, aby přivodil co nejmenší možné utrpení.

Kontext

V roce 1998 se země EU rozhodly posílit své aktivity v oblasti boje proti trestu smrti. Za tímto účelem přijaly svou první verzi těchto obecných zásad. V té době byl trest smrti ve většině zemí EU zrušen a ty, které ho ještě nezrušily, ho již dlouho neuplatňovaly. Od té doby všechny země Unie ratifikovaly Protokol č. 6 ECHR o zrušení trestu smrti. Je zapotřebí poznamenat, že zrušení představuje jednu z podmínek členství v EU.

V důsledku toho EU rozhodla o zintenzivnění svých iniciativ v rámci mezinárodních orgánů, zejména v OSN. V roce 2007 byla na 62. plenárním zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) přijata rezoluce o moratoriu na výkon trestu smrti, kterou spoluprosazovala. Tato rezoluce vyzývá k dodržování minimálních norem při zajišťování práv osob čelících trestu smrti, k omezení užívání trestu smrti a k vyhlášení moratoria na popravy. EU také spolupracuje s nevládními organizacemi, zejména prostřednictvím finančního nástroje na podporu demokracie a lidských práv ve světě.

Poslední aktualizace 30.09.2010

Top