EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rámcová dohoda o partnerství s humanitárními organizacemi (2008-2012)

Tato nová rámcová dohoda o partnerství s humanitárními organizacemi platí od 1. ledna 2008 do 31. prosince 2012. Stejně jako předchozí rámcová dohoda o partnerství stanoví úlohu, práva a povinnosti partnerů, jakož i právní podmínky, kterými se řídí provádění humanitární pomoci.

AKT

Rámcová dohoda (EN) (FR) o partnerství s humanitárními organizacemi.

PŘEHLED

Generální ředitelství Evropské komise pro humanitární pomoc (GŘ ECHO) nezasahuje přímo v terénu, nýbrž rozděluje svou pomoc mezi partnery, kteří ji provádějí. Z tohoto důvodu jsou základem jeho práce rámcové dohody o partnerství. GŘ ECHO je používá nepřetržitě od svého vzniku v roce 1992; v současné době existují dva typy rámcových dohod o partnerství: rámcová dohoda s mezinárodními organizacemi a rámcová dohoda s nevládními organizacemi (NVO). Existuje též finanční a správní rámcová dohoda mezi Evropským společenstvím a OSN (označovaná zkratkou FAFA), jíž se řídí humanitární operace financované GŘ ECHO a prováděné humanitárními agenturami OSN.

Tato nová rámcová dohoda o partnerství s NVO platí od 1. ledna 2008 do 31. prosince 2012 a Komise ji může automaticky obnovit na období nejvýše jednoho roku. Jde o čtvrtou rámcovou dohodu o partnerství v dějinách GŘ ECHO - předchozí byly přijaty v letech 1993, 1998 a 2003. Cílem nové rámcové dohody o partnerství je zjednodušit a zvýšit flexibilitu smluvních nástrojů mezi GŘ ECHO a partnery a zlepšit provádění humanitární pomoci, a to prostřednictvím přístupu více zaměřeného na výsledky. V tomto kontextu byly z předchozí rámcové dohody o partnerství převzaty oba klíčové cíle - „kontinuita“ a „kvalitní partnerství“.

Obecná ustanovení

Humanitární pomoc Evropské unie (EU) se provádí prostřednictvím podpory, kterou uděluje Evropské společenství programům a projektům a z níž lze financovat nákup a dodávku veškerých výrobků, materiálu či služeb nezbytných pro jejich realizaci, a to v souladu s nařízením (ES) č. 1257/96, které představuje právní základ pro činnost GŘ ECHO a pro rámcovou dohodu o partnerství .

Rámcovou dohodu o partnerství definují společné zásady, kterými se řídí partnerství mezi GŘ ECHO a NVO, a stanoví postupy a prováděcí pravidla pro humanitární operace, které jsou v takovém partnerství realizovány. Rámcová dohoda o partnerství dále definuje kritéria pro výběr partnerů, a má tak za cíl ustavit dlouhodobou spolupráci mezi GŘ ECHO a NVO, aby byla zajištěna skutečná a účinná humanitární pomoc. Podpis dohody o partnerství tak v zásadě představuje předběžnou podmínku pro přidělení finančních prostředků na podporu konkrétních humanitárních operací, avšak rámcová dohoda o partnerství není sama o sobě dohodou o financování.

Hlavní cíle rámcové dohody o partnerství jsou:

  • optimalizace provádění a výsledků operací, jimiž se realizuje humanitární pomoc, tak, aby byly zohledněny zásady šetrnosti a účinnosti a jasně stanoveny cíle a ukazatele výkonnosti;
  • zjednodušení postupů a vyjasnění pravidel;
  • prosazování konceptu kvalitního partnerství, a to prostřednictvím pečlivého výběru partnerů a závazků ke zlepšování.

Kvalita partnerství se má konkrétně projevit v provádění humanitárních projektů. Tato kvalita má spočívat v transparentnosti a odpovědnosti vůči dotčeným stranám, ve formulování strategií, jak dosáhnout účinnosti humanitární akce, v nároku humanitárních pracovníků na spravedlivé pracovní podmínky a v podpoře kultury učení se spojené s šířením osvědčených postupů. Informování a komunikace mezi partnery mají probíhat plynule.

Výběr a hodnocení partnerů

Všechny NVO, které se ztotožňují s hodnotami, zásadami a cíli GŘ ECHO, jsou způsobilé stát se partnery, a to po ověření, zda odpovídají stanoveným kritériím. Kritéria způsobilosti jsou:

  • status samostatné neziskové organizace se sídlem v některém z členských států. Komise ověří u vnitrostátních orgánů akt o registraci organizace a její status;
  • předložení auditovaných finančních výkazů za poslední dvě zdaňovací období. Komise ověří rovněž výroční zprávy o činnosti za dvě poslední léta, které musí dokládat, že organizace má v příslušném oboru nejméně tříletou zkušenost s prací v terénu;
  • prokázání dostatečné a ověřitelné administrativní kapacity, a to mimo jiné předložením organizační struktury a seznamu členů správní rady;
  • schopnost zaručit morální integritu organizace a její správní rady;
  • přistoupení k dobrovolnému kodexu chování či k chartě, které stanoví dodržování zásad nestrannosti, nezávislosti a neutrality při poskytování pomoci.

Poté, co je vyhodnocena způsobilost, vyhodnotí se též schopnosti. Při výběru se v úvahu bere technická a logistická kapacita, kapacita týkající se administrativního a finančního řízení, již dosažené výsledky, schopnost výkonu a nestrannost, přičemž se tato kritéria ověří u vnitrostátních orgánů a v místech působení.

Sledování a kontrola

Aby byla činnost NVO podrobena účinnější kontrole, byly v nové rámcové dohodě o partnerství stanoveny dva kontrolní mechanismy:

  • mechanismus „A“ (týkající se akcí), který se vztahuje na sledování toho, jak jsou realizovány akce, na podrobnou kontrolu závěrečných zpráv a na zpětný audit akcí;
  • mechanismus „P“ (týkající se předběžného hodnocení a vnitřních postupů), který se vztahuje na předběžné hodnocení vnitřních kontrolních postupů, řízení rizik a zadávání zakázek ze strany NVO a na zpětné audity uplatňování těchto pravidel a postupů.

Pravidelné hodnocení NVO, které podepsaly rámcovou dohodu o partnerství, provádí Komise postupem, který má dvě fáze:

  • cílem první fáze, k níž se přistupuje každý rok povinně u všech NVO, je ověřit kritéria způsobilosti a schopností. V rámci této fáze Komise obdrží kopii roční účetní závěrky, zprávu o provedení externího auditu a kopii výroční zprávy o činnosti za předchozí zdaňovací období, jakož i veškerou další dokumentaci, již lze považovat za relevantní;
  • druhá fáze spočívá v podrobném hodnocení, k němuž dochází nejméně jednou za tři roky.

Pozastavení či rozvázání dohody o partnerství

Poté, co Komise provede roční hodnocení, může buďto potvrdit své partnerství s příslušnou NVO, anebo rámcovou dohodu o partnerství po písemném oznámení pozastavit či vypovědět. V případě, že NVO nesplňuje kritéria, může Komise po uplynutí lhůty 45 dní ode dne, kdy ji o tom písemně zpraví, partnerství pozastavit. V případě pozastavení není NVO po dobu, po kterou pozastavení trvá, způsobilá k dalšímu financování, avšak její aktivní status jí může být navrácen, pokud prokáže, že opět začala kritéria schopností splňovat. V případě podezření, že se NVO dopustila porušení smluvních povinností, může Komise rámcovou dohodu o partnerství pozastavit s okamžitou platností.

Pokud pozastavení trvá jeden rok, dohoda o partnerství se rozváže. Další případy, kdy lze dohodu rozvázat, nastávají při nedodržení pravidel způsobilosti, která jsou uvedena výše, při porušení hodnot, zásad či cílů rámcové dohody o partnerství a při závažných nesrovnalostech, které rozpočtu Společenství způsobí či mohou způsobit ztrátu. Lhůta pro zaslání písemného upozornění je rovněž 45 dnů.

Činnosti způsobilé k financování z prostředků Společenství

Humanitární pomoc zahrnuje zejména dodávky potravin a vody, činnosti vedoucí k ozdravení prostředí, budování přístřeší a zdravotnických zařízení, krátkodobé rekonstrukční práce, činnosti směřující k ochraně obětí konfliktů a činnosti k přípravě na hrozící přírodní katastrofy.

Tyto činnosti je nutno vykonávat v souladu se základními zásady lidskosti, nestrannosti, neutrality a nezávislosti *. Musejí být zaměřeny na příjemce, založeny na potřebách obyvatel, kteří jsou v tísni, a je nutno při nich využívat osvědčených postupů, které v humanitární oblasti existují. NVO proto musejí:

  • rozdělovat finanční prostředky v závislosti na potřebách;
  • podporovat účast příjemců;
  • zakládat své činnosti na místních kapacitách a respektovat přitom místní kulturu, strukturu a tradice;
  • propojit urgentní pomoc, rekonstrukci a rozvoj;
  • spolupracovat na posilování kapacit postižených společenství, aby byla s to lépe čelit dalším humanitárním krizím.

Operace lze zahájit z iniciativy Komise či některé z NVO. Je-li operace schválena, může být zcela či zčásti financována Evropským společenstvím.

Klíčové pojmy aktu

  • Zásada lidskosti: s každou lidskou bytostí se musí za všech okolností zacházet lidsky; je třeba chránit životy a ulehčovat v utrpení, přičemž je nutno zajistit úctu k jednotlivci.
  • Zásada neutrality: znamená, že se v konfliktech nelze stavět na jednu stranu a nelze se v žádném případě zapojovat do sporů politické, rasové, náboženské či ideologické povahy.
  • Zásada nestrannosti: humanitární pomoc nelze zakládat na národnosti, rase, náboženství či politických názorech.
  • Zásada nezávislosti: humanitární agentury mají definovat a provádět svou vlastní politiku, a to nezávisle na politice či činnosti vlád.

See also

  • Další informace jsou k dispozici na stránkách GŘ pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO) (EN) (FR)

Poslední aktualizace: 25.01.2011

Top