EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohoda o celní spolupráci EU a Indie

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Rozhodnutí Rady 2004/633/ES uzavírající dohodu mezi EU a Indií o celní spolupráci a vzájemné správní pomoci v celních otázkách

Dohoda mezi EU a Indií o celní spolupráci a vzájemné správní pomoci v celních otázkách

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ A TÉTO DOHODY?

  • Rozhodnutí se zabývá podpisem dohody EU a Indie, která si klade za cíl zjednodušení celních opatření a sdílení zkušeností a znalostí v celní oblasti.
  • Cílem dohody je usnadnit zákonný pohyb zboží a napomoci efektivní spolupráci mezi správními orgány zodpovědnými za uplatňování celních předpisů*. Toho se docílí zřízením komunikačních kanálů mezi celními orgány, které usnadní bezpečné a rychlé sdílení informací. Spolupráce, o které se jedná v dohodě, může být rozšířena a doplněna o dohody týkající se konkrétních sektorů a záležitostí.

KLÍČOVÉ BODY

Celní spolupráce

Strany se zavazují k rozvoji celní spolupráce prostřednictvím:

  • zjednodušení zákonného pohybu zboží a výměny informací a odborných znalostí týkajících se celních technik a postupů a počítačových systémů,
  • vzájemného poskytování technické pomoci,
  • výměny personálu a odborných znalostí.

Vzájemná pomoc

  • Strany se zavazují vzájemně si pomáhat, aby zajistily správné uplatňování celních předpisů. Dohoda upravuje 2 druhy pomoci:
    • pomoc na žádost: dožádaný orgán* poskytne dožadujícímu orgánu* všechny relevantní informace, které umožní zajistit, aby byly správně uplatňovány celní předpisy, a odhalit činnosti, které jsou s předpisy v rozporu. Tyto informace se mohou týkat trestných činů jako je předložení nesprávných nebo zfalšovaných dokumentů a pravidelnosti procesů vývozu a dovozu mezi dvěma stranami. Pomoc je také možné vyžadovat v případě, kdy existuje odůvodněné podezření, že jednotlivci, místa, zboží nebo dopravní prostředky jsou zapojeny do porušování předpisů.
    • pomoc z vlastního podnětu: strany si navzájem pomohou, když to považují za nutné pro správné uplatňování celních předpisů. Konkrétně mezi sebou navzájem z vlastního podnětu sdílí informace, které mohou pomoci vyhnout se vážnému poškození hospodářství, zdraví veřejnosti nebo jiných podstatných zájmů.

Formální aspekty a výjimky z povinnosti poskytnout pomoc

  • Žádosti musí být vyhotoveny písemně kromě naléhavých případů, ve kterých může být učiněna žádost ústně a později písemně potvrzena. Žádosti musí obsahovat:
    • údaje o dožadujícím orgánu,
    • požadované opatření,
    • předmět a důvod žádosti,
    • veškeré zapojené právně závazné nástroje,
    • podrobné údaje o osobách, které jsou předmětem šetření.
  • Dožádaná strana může poskytnutí pomoci odmítnout, pokud by to mohlo narušit suverenitu, veřejný pořádek, bezpečnost nebo jiné zájmy zásadního významu jedné ze stran. Povinnosti poskytnout pomoc je možné být zbaven ve chvíli, kdy by jejím poskytnutím došlo k narušení průmyslového, obchodního nebo služebního tajemství. Dožádaná strana se může také rozhodnout poskytnutí pomoci odložit, pokud zasahuje do probíhajícího vyšetřování, trestního stíhání nebo soudních řízení.
  • Dohoda obsahuje doložky o důvěrnosti vztahující se k poskytovaným informacím, což spadá pod povinnost zachovávat služební tajemství. Osobním údajům je přiznána vysoká úroveň ochrany.
  • Dohoda zřizuje Smíšený výbor pro celní spolupráci, který dohlíží na řádné fungování této dohody a posuzuje všechny otázky vyplývající z jejího provádění.

ODKDY JE ROZHODNUTÍ PLATNÉ?

Rozhodnutí platí ode dne 30. března 2004. Dohoda vstoupila v platnost dne 1. listopadu 2004.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Celní předpisy: jakákoli pravidla přijatá EU nebo Indií, která upravují dovoz, vývoz, tranzit zboží a jeho umístění do jakéhokoliv celního režimu, včetně opatření zákazu, omezení a kontroly.
Dožádaný orgán: příslušný celní orgán, který obdrží žádost o pomoc.
Dožadující orgán: příslušný celní orgán, který předkládá žádost o pomoc.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Rady 2004/633/ES ze dne 30. března 2004 o uzavření Dohody mezi Evropským společenstvím a Indickou republikou o celní spolupráci a vzájemné správní pomoci v celních otázkách (Úř. věst. L 304, 30.9.2004, s. 24)

Dohoda mezi Evropským společenstvím a Indickou republikou o celní spolupráci a vzájemné správní pomoci v celních otázkách (Úř. věst. L 304, 30.9.2004, s. 25-31)

Poslední aktualizace 07.11.2017

Top