EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Produkty pro obranné účely: pravidla transferů uvnitř EU

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2009/43/ES, kterou se zjednodušují transfery produktů pro obranné účely uvnitř EU

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Jejím cílem je odstranit rozdíly mezi členskými státy Evropské unie (EU), pokud jde o jejich právní předpisy a pravidla pro transfer produktů pro obranné účely (počínaje puškami přes bomby a torpéda až po ponorky a letadla pro vojenské účely).
  • Zavádí systém povolení založený na vydávání licencí k transferu dodavatelům.
  • Usnadňuje transparentní a bezpečný oběh produktů pro obranné účely v EU, a pomáhá tak podpořit konkurenceschopnost odvětví obrany EU.

KLÍČOVÉ BODY

Existují tři druhy licencí:

  • 1.

    Obecné licence, vydávané členským státem dodavatelům usazeným na jejím území (pokud splňují podmínky licence), kteří žádají o transfer produktů pro obranné účely příjemcům v jiném členském státě.

  • 2.

    Souhrnné licence, udělované členským státem (který určí rozsah a trvání) dodavatelům žádajícím o transfer produktů pro příjemce v jednom nebo několika členských státech.

  • 3.

    Individuální licence, udělované členským státem dodavatelům žádajícím o jeden transfer produktů jedinému příjemci.

Povinnosti dodavatelů

  • Členské státy musí zajistit, aby dodavatelé produktů pro obranné účely usazení na jejich území:
    • vedli podrobné záznamy o svých transferech,
    • informovali příjemce o podmínkách licence (tj. omezení týkající se konečného použití nebo vývozu produktů pro obranné účely),
    • informovali příslušný orgán členského státu, z jejíhož území chtějí převést produkty, o svém záměru použít poprvé obecnou licenci.
  • Členské státy, které jsou domovem příjemců produktů pro obranné účely podle licencí k transferu, musí potvrdit, že příjemci odpovídají za dodržení omezení vývozu produktů, které obdrží.

Produkty pro obranné účely, na které odkazuje tato směrnice, jsou uvedeny v příloze nařízení. Příloha je pravidelně aktualizována pomocí aktů v přenesené pravomoci, které přijímá Evropská komise, aby příloha byla v souladu se Společným vojenským seznamem Evropské unie. Příloha byla naposledy aktualizována v roce 2023 směrnicí v přenesené pravomoci 2023/277. Evropská komise tento seznam pravidelně aktualizuje, aby odpovídal Společnému vojenskému seznamu, přičemž poslední aktualizace je ze 28. února 2023.

ODKDY TATO PRAVIDLA PLATÍ?

Směrnice musela být provedena do vnitrostátního práva do 30. června 2011.

Tato pravidla by se měla používat od 30. června 2012.

Směrnice v přenesené pravomoci (EU) 2023/277 musí být provedena do vnitrostátního práva do 31. května 2023 a pravidla by měla platit od 7. června 2023.

KONTEXT

Před směrnicí 2009/43/ES se na transfer produktů pro obranné účely v rámci EU vztahovaly vnitrostátní zákony o udělování licencí. Ty se výrazně lišily z hlediska postupů, rozsahu a času potřebného k získání licencí. V důsledku toho konkurenceschopnost evropského odvětví obrany stagnovala, stejně jako zavádění skutečného evropského trhu s produkty pro obranné účely.

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/43/ES ze dne 6. května 2009 o zjednodušení podmínek transferů produktů pro obranné účely uvnitř Společenství (Úř. věst. L 146, 10.6.2009, s. 1–36).

Postupné změny a opravy směrnice 2009/43/ES a jejích příloh byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Komise v přenesené pravomoci (EU) 2023/277 ze dne 5. října 2022, kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/43/ES, pokud jde o aktualizaci seznamu produktů pro obranné účely v souladu s aktualizovaným Společným vojenským seznamem Evropské unie ze dne 21. února 2022 (Úř. věst. L 42, 10.2.2023, s. 1–39).

Společný vojenský seznam Evropské unie (Úř. věst. C 72, 28.2.2023, s. 2–37).

Poslední aktualizace 15.02.2023

Top