EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zvláštní program „Drogová prevence a informovanost o drogách“ (2007–2013)

Evropská unie (EU) zavádí program „Drogová prevence a informovanost o drogách“, který zahrnuje období od 1. ledna 2007 do 31. prosince 2013. Tento projekt je součástí obecného programu „Základní práva a spravedlnost“. Jeho cílem je podpora projektů zaměřených na prevenci užívání drog.

AKT

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1150/2007/ES ze dne 25. září 2007, kterým se na období let 2007–2013 zavádí zvláštní program „Drogová prevence a informovanost o drogách“ jako součást obecného programu „Základní práva a spravedlnost“

PŘEHLED

Úmrtnost spojená s drogovou závislostí v Evropě vzrostla. Je důležité uvědomit si závažné bezprostřední i dlouhodobé důsledky drog pro zdraví, duševní a sociální vývoj včetně rovných příležitostí dotyčných osob.

Program „Drogová prevence a informovanost o drogách“ prováděný Evropskou unií (EU) má tři cíle:

  • předcházet užívání drog, závislosti na drogách a škodlivým účinkům drog a omezovat je;
  • přispívat k zlepšení informovanosti o užívání drog;
  • podporovat provádění protidrogové strategie EU.

Za tím účelem program podporuje akce na nadnárodní úrovni zaměřené na:

  • vytváření víceoborových sítí;
  • rozšiřování základny poznatků, výměnu informací a určování a šíření osvědčených postupů;
  • zvýšení informovanosti o zdravotních a sociálních problémech způsobených užíváním drog;
  • předcházení užívání drog.

Oblast působnosti

Z programu jsou financovány:

  • konkrétní akce prováděné Komisí (studie a výzkum, průzkumy veřejného mínění a šetření, konference, veřejné kampaně a akce, tvorba a provoz internetových stránek atd.);
  • specifické nadnárodní projekty v zájmu Společenství, předložené členskými státy nebo kandidátskými zeměmi na přistoupení k EU;
  • činnosti nevládních organizací nebo jiných subjektů sledujících cíl obecného evropského zájmu.

Činnosti programu jsou otevřeny veřejným či soukromým organizacím a institucím působícím v oblasti informování o užívání drog a drogové prevence.

Program je zaměřen na všechny skupiny, které se přímo či nepřímo zabývají problematikou drog, ale zaměřuje se zejména na rizikové skupiny, jako je mládež, ženy, zranitelné skupiny a lidé žijící v sociálně znevýhodněných oblastech.

K dalším cílovým skupinám patří mimo jiné učitelé a další pedagogičtí pracovníci, rodiče, sociální pracovníci, místní a vnitrostátní orgány, lékaři a ostatní zdravotníci, pracovníci v soudnictví, donucovací a vězeňské orgány, nevládní organizace, odbory a náboženské obce.

Financování

Rozpočet na období 2007–2013 činí 21,35 milionů EUR. Granty přiděluje Komise na základě výzev k předkládání návrhů. Při udělování se zohledňují tato kritéria:

  • navrhovaná akce je v souladu s ročním pracovním programem;
  • očekávané výsledky jsou v souladu s cíli programu;
  • požadovaná částka je přiměřená vzhledem k očekávaným výsledkům;
  • akce mají dopad na veřejnost a zeměpisný a sociální dopad;
  • občané jsou zapojeni do organizační struktury.

Kontext

EU podniká různé iniciativy v boji proti drogám. Kromě protidrogové strategie schválené na období 2005–2012 byl přijat i akční plán jako nástroj k převedení strategie do konkrétních akcí.

Zvláštní program „Drogová prevence a informovanost o drogách“ je součástí obecného programu „Základní práva a spravedlnost“ 2007–2013, jehož cílem je podpora svobody, bezpečnosti a spravedlnosti v EU. Tento obecný program dále zahrnuje zvláštní programy „Trestní soudnictví“, „Civilní soudnictví“, „Základní práva a občanství“ a program Daphné III zaměřený na potlačování násilí.

Odkazy

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník

Rozhodnutí 1150/2007/ES

23. 10. 2007

Úř. věst. L 257 ze dne 3. 10. 2007

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 5. května 2011 – Zpráva o průběžném hodnocení zvláštního programu „Drogová prevence a informovanost o drogách“ 2007–2013 (nebyla zveřejněna v Úředním věstníku) Hodnocení programu ukazuje, že za první tři roky provádění program dosáhl dobrých výsledků a bylo splněno několik cílů. Komise však konstatuje, že rozpočet programu je nedostačující, což mu znemožňuje zaznamenat skutečný dopad v celoevropském měřítku. Proto navrhuje navýšit finanční zdroje programu, ale také upřednostnit projekty evropského rozměru, zjednodušit administrativní postupy a zlepšit zveřejňování dosažených výsledků.

See also

Poslední aktualizace: 07.11.2011

Top