EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Poradní výbor pro koordinaci boje proti podvodům

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Rozhodnutí 94/140/ES o zřízení Poradního výboru pro koordinaci boje proti podvodům

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ?

Zřizuje Poradní výbor pro koordinaci boje proti podvodům (Cocolaf), jehož cílem je rozvíjet spolupráci mezi zeměmi EU a Evropskou komisí za účelem předcházení podvodům a zajišťování boje proti nim*.

KLÍČOVÉ BODY

  • Výboru Cocolaf předsedá zástupce Komise a tvoří ho dva zástupci z každé země EU, jimž mohou být nápomocni dva zástupci příslušných vnitrostátních orgánů.
  • Pro účinnější organizaci těsné a pravidelné spolupráce mezi příslušnými orgány zemí EU pro boj proti podvodům v souladu s článkem 325 Smlouvy o fungování Evropské unie může Komise konzultovat s výborem Cocolaf jakoukoli otázku:
    • z oblasti předcházení podvodům a všem dalším protiprávním činnostem, které mohou mít negativní dopad na finanční zájmy EU, a boje proti nim,
    • z oblasti spolupráce mezi zeměmi EU nebo mezi nimi a Komisí za účelem ochrany finančních zájmů EU.
  • Cocolaf podporuje práci Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který vyšetřuje korupci a pochybení v institucích EU a také podvody proti rozpočtu EU. Cocolaf též doplňuje program Hercule III, který financuje projekty, jež mimo jiné prohlubují spolupráci mezi zeměmi EU, Komisí a úřadem OLAF v oblasti spolupráce proti podvodům.
  • Cocolaf může po dohodě s Komisí zřizovat pracovní skupiny, které řeší konkrétní otázky. V tomto ohledu byly vytvořeny následující čtyři podskupiny:
    • Skupina pro předcházení podvodům: podněcuje ke spolupráci mezi příslušnými vnitrostátními orgány zemí EU a Komisí výměnou zkušeností a osvědčených postupů v oblasti předcházení podvodům (např.
      • zkušenosti s hodnocením rizik podvodů,
      • výměna informací o odhalených podvodných postupech,
      • zkušenosti s rozvojem a prováděním vnitrostátních nebo odvětvových strategií, politik nebo opatření proti podvodům atd.).
    • Skupina pro podávání zpráv a analýzu podvodných a dalších pochybení: soustřeďuje se na zavádění statistické analýzy hlášených případů a její projednávání a zabývá se dalšími otázkami, které se týkají přípravy zprávy podle článku 325.
    • Skupina AFCOS (útvar pro koordinaci boje proti podvodům): vyměňuje si zkušenosti a osvědčené postupy při investigativní spolupráci mezi úřadem OLAF a vnitrostátními orgány v souladu s nařízením, které upravuje vyšetřování úřadu OLAF (nařízení (EU, Euratom) č. 883/2013).
    • Komunikační síť OLAF pro boj proti podvodům (OAFCN): slučuje mluvčí a úředníky pro vztahy s veřejností z příslušných vnitrostátních orgánů a úřadu OLAF, aby sdíleli mediální strategie a podporovali komunikaci o předcházení podvodům a odrazování od nich.
  • Komise pořádá jednání a zajišťuje pro výbor Cocolaf služby sekretariátu.

KONTEXT

Článek 325 Smlouvy o fungování Evropské unie požaduje, aby země EU bojovaly proti podvodům na úrovni EU stejným způsobem, jakým by bojovaly proti podvodům ovlivňujícím jejich vlastní finanční zájmy. Na druhou stranu je Komise odpovědná za řádné provádění rozpočtu EU. Z těchto důvodů bylo rozhodnuto o zřízení výboru zabývajícího se celou oblastí podvodů proti rozpočtu EU.

* KLÍČOVÝ POJEM

Podvod: neoprávněné klamání s úmyslem dosáhnout finančního nebo trestního zisku.

HLAVNÍ DOKUMENT

Rozhodnutí Komise 94/140/ES ze dne 23. února 1994 o zřízení Poradního výboru pro koordinaci boje proti podvodům (Úř. věst. L 61, 4.3.1994, s. 27–28)

Postupné změny rozhodnutí 94/140/ES byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 25.07.2016

Top